Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de bir Hindu veya Budist, Mason olmak isterse?  (Okunma sayısı 38184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2012, 10:00:13 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kuşkusuz hepsi değerlidir ama bir an için bu başlık altındaki tüm yazışmaları bir yana bırakıp, sadece başlığa baktım.

Sonra, buradaki tartışmaların tek yönlü yapılmış olduğunu fark ettim.

Bu tek yönlülük, sanki o Budist ya da Hindu'nun tek bir seçeneği varmış gibi düşünülmesinden ileri geliyor.

HKEMBL'nı bu kadar yormanın, zorlamanın anlamı var mı?... Şimdi bir Budist ya da Hindu için nereden bulacaktar Tao Tih King ya da Vedalar gibi kitapları?... Bu kadar zahmete değer mi?

Çaresi?

Öte yanda ÖMBL var. Bırakın Budist ya da Hindu'yu, hiç kimseye dininin, inancının ne olduğunu sormuyorlar. "Hangi dinden, hangi inançtan olursan ol, yeter ki onurlu ve dürüst, iyi ve güvenilir bir insan ol." diyorlar Masonluğun 1723 tarihli ilk yasasında yazılı olduğu üzere.

Dolayısıyla bir Hindu ya da Budist Türkiye'de mason olmak isterse, onun Hinduluğunun ya da Budistliğinin değil, asıl diğer bireysel niteliklerinin önemi var.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 10, 2015, 07:12:20 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Problem olmaz.. Sorun çözülür. Yeter ki yaşamıyla, kalbiyle mason olabilmiş olsun.
Sağlıcakla kalınız.
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Eylül 02, 2019, 03:14:29 ös
Yanıtla #12

Hâricî olmak da hiç kolay iş değil. Benim kafam karıştı, hem de masonlar tarafından!

'ABD'de yaşayan hem de 32. derece olan bir mason' ile yapılan röportajda Budistler mason olamaz denilmiş!

Oysa yine ABD'de yaşayan ve mason olduğunu ifade eden sayın MASON tarafından olabilir ama hangi kitabı konur bilemem denilmiş ant kürsüsüne...

Türkiye'de yaşayıp HKEMBL üyesi olan bir üyemiz ise olur, Üstad-ı Muhterem'e sordum, dilerse kendi kitabı konur demiş...

Eh iyi ki hâricî değilim hem de iyi ki Budist değilim... İşler karışmadan kenardan kenardan izlemek mümkün bu sayede.

Gözünü sevdiğimin 'Beyaz Kitap'ı ne güzel bir akıl ürünü çözüm olmuş tüm bu kargaşalıklara...

‘Beyaz Kitap’ tan kastınız nedir sayın ANARCHOSA?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 02, 2019, 04:18:29 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Hâricî olmak da hiç kolay iş değil. Benim kafam karıştı, hem de masonlar tarafından!

'ABD'de yaşayan hem de 32. derece olan bir mason' ile yapılan röportajda Budistler mason olamaz denilmiş!

Oysa yine ABD'de yaşayan ve mason olduğunu ifade eden sayın MASON tarafından olabilir ama hangi kitabı konur bilemem denilmiş ant kürsüsüne...

Türkiye'de yaşayıp HKEMBL üyesi olan bir üyemiz ise olur, Üstad-ı Muhterem'e sordum, dilerse kendi kitabı konur demiş...

Eh iyi ki hâricî değilim hem de iyi ki Budist değilim... İşler karışmadan kenardan kenardan izlemek mümkün bu sayede.

Gözünü sevdiğimin 'Beyaz Kitap'ı ne güzel bir akıl ürünü çözüm olmuş tüm bu kargaşalıklara...

Bize göre Masonluğu Masonluk yapan en temel ögelerden birisidir kendinden daha ulu bir varlığa inanmak. Bu ulu varlığa istediğiniz adı verebilirsiniz. Geleneksel Masonluğa girerken size dini inancınız sorulmaz, Tanrı inancınız olup olmadığı sorulur.

Size saçma gelebilir ama bizim Landmark'ımızdır bunlar. Masonluğun en eski efsanelerinden olan Süleyman Mabedi niçin yapılmıştır mesela?

Ayrıca, Fransa Büyük Doğusunun, hangi olaylardan sonra, üyelerinde dini inanç aramayı bıraktığına da bir göz atmanızı isterim.

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2019, 04:20:38 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 02, 2019, 04:23:33 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgiler.

Geleneksel Masonlukta, Loca çalışmaları sırasında Kutsal Kitapların açık olması zorunluluğu vardır.

Liberal Masonluk ise, üyelerinde herhangi bir inanç zorunluluğu aramadığı için, Kutsal Kitaplar yerine bir Beyaz Kitap koyar.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 02, 2019, 05:32:50 ös
Yanıtla #15

Sevgiler.

Geleneksel Masonlukta, Loca çalışmaları sırasında Kutsal Kitapların açık olması zorunluluğu vardır.

Liberal Masonluk ise, üyelerinde herhangi bir inanç zorunluluğu aramadığı için, Kutsal Kitaplar yerine bir Beyaz Kitap koyar.

Yeni bir ritüel olsa. Hem eski kutsal kitaplar(bazı semavi dinler dışı kitaplar da dahil) hem de beyaz kitap konsa?

Daha şık olmaz mı? Hem de bu iki masonluk arasındaki keskin farkta kapanmış olur?

Sevgiler ve bilgilendirme için çok teşekkürler sayın Caliper.  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 02, 2019, 05:54:06 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eskiden bu konu üzerinde bu forumda çok tartıştık.

O tartışmalar kaybolmamıştır. Forum arşivinde bir yerlerde durmaktadır hiç kuşkusuz.

Gördük ki bu konu üzerindeki tartışmalar polemiğe yöneliyor. Hangi eğilimde olursa olsun, tezinde ısrar eden kişiye tuzak sorular yöneltmek gerekiyor: "Size göre bir kurum olarak Masonluğun, bir kişi olarak masonun amacı nedir?" gibi...  Bu soruya alınan yanıt üzerine de şöyle deniyor: "İşte bakın görünüyor ki sizin söylemleriniz ile eylemleriniz birbirine uymuyor." gibi sözler.

Bunlardan kaçınalım.

Şu bilgiyi açıkça ortaya koyalım: Dünya yüzünde Masonluk tek değildir; birbirine benzer ama birbirinden farklı Masonluklar vardır. Hepsi de Masonluktur.

Hem Sayın Mandıra Filozofu'nun dediği gibi iki türden ibaret değildir bu çok sayıdaki Masonluklar.

Ancak Sayın Mandıra Filozofu'nun getirdiği öneri de ilginç: Hepsi konsun.   

Bu önerinin kaynağındaki tutum aya da eğilim nedir? TOLERANS.

Zaten sorun da orada. İşte olmayan o.

Biri çıkar da şöyle derse ne yapabiliriz: "Hayır. Dünya yüzünde tek bir Masonluk vardır. O da bizim benimsediğimiz türdeki Masonluktur. Diğerleri Masonluk değil, taklittir."

Böyle olunca bunun arkasından başka sorular geliyor: "Madem öyledir, dünyadaki o TEK Masonluğun otoritesi kimdir?" gibi...

Bu konu nereden çıktı?... Sayın evvah'ın yaptığı röportajdan.

O konuyla bağlantılı olmak üzere de eleştiri yapmayalım, sadece bilgi edinelim demiştim. Çünkü konu "kutsal kitaplar"a gelince işin içinde önemli bir yanlışlık var. O yanlışlık üzerinde durunca, konu bambaşka bir mecraya doğru sürüklenecek. Öyle ki belki inançlı olan da kendi inancını sorgulamaya girişecek.

İyisi mi, bu kadarını yeterli görelim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 02, 2019, 10:05:08 ös
Yanıtla #17

Yaratıcı anlayışı tüm dinamiklerin istemli yada istemsiz olarak ilerlediği gelecekte ki hedefin ismi.Her açıdan dengelenerek durmadan yükselen bir duvar.Her sanılan yaratıcı üstünde bir var oluşun sonsuz keşfi.Yazılanlar dahilinde masonlar farklı farklı  bunun bir yerinde, fakat masonluk () neresin de ?
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2019, 10:07:22 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Eylül 03, 2019, 04:33:13 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Çözüm olduğu düşünelen şeyde aynı zamanda sorununda en büyük sebebidir aynı zamanda öylede bakmak gerek.

Sorın nasıl çözüldü ? boş sayfalı bir kitap ile.

Peki başlangıçta tekris ile böyle başlayıp sonraki aşamalarda loca çalışmalarında din ile ilgili en ufak yahut herhangi bir alıntı,anlatı yada gönderme yokmu?

Sorunu tam çözmüşmü olunuyor bu uygulama ile yoksa topu taçamı attılar'mı demeliyiz.

İnsan inanç ile yaşar o inancın yerine senin neye inandığına pek önem vermiyorum diye başlamak bana braz boş geliyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 03, 2019, 12:27:15 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bize göre Masonluğu Masonluk yapan en temel ögelerden birisidir kendinden daha ulu bir varlığa inanmak. Bu ulu varlığa istediğiniz adı verebilirsiniz. Geleneksel Masonluğa girerken size dini inancınız sorulmaz, Tanrı inancınız olup olmadığı sorulur.

Size saçma gelebilir ama bizim Landmark'ımızdır bunlar. Masonluğun en eski efsanelerinden olan Süleyman Mabedi niçin yapılmıştır mesela?

Ayrıca, Fransa Büyük Doğusunun, hangi olaylardan sonra, üyelerinde dini inanç aramayı bıraktığına da bir göz atmanızı isterim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Benim mesajımın neresinde 'Saçma' kelimesi geçti bilemiyorum... Yazdığım belli.

Landmark dediğimiz şeyler onlarca defa değişime uğramıştır. Nice landmarkmış ki ordan oraya taşınmış durmuş...

1723 nizamnamesi başka idi, 1738'dekinde yazan ise işte aşağıda verdiğim gibidir:

1738 – Bir mason, sıfatının gereği, gerçek bir Noaşit olarak, ahlâk yasasına uymak zorundadır; ve eğer zanaatı doğru anlıyorsa, asla budala bir ateist veya dinsiz bir liberten olmayacaktır ve de vicdanına karşı hareket etmeyecektir.

Şimdi soru soruyu açtı. Bir Budist, Hindu, Zerdüşt, Şintoist   'Landmark' ta yazdığı şekilde Noaşit midir?

Yazınızın hiçbir yerinde "saçma" kelimesi geçmiyor, belki "saçma gelebilir" yerine "anlamsız gelebilir" yazsam daha doğru olurdu.

1723 Nizamnamesi ile 1738 Nizamnamesi arasındaki farklılar nelerdir? Tanrı inancı 1723'te yoktu 1738'te mi eklendi?

1723 Nizamnamesi ile 1738 Nizamnamesi arasında, anlam bütünlüğü arasında fark var mı?

Şimdi gelelim "Noaşist" konusuna. Muntazam Masonlukta size sorulan dinle ilgili tek soru Tanrı inancınızın olup olmadığıdır.

Nereden çıktı bu Nuh konusu derseniz, bütün Muntazam Masonların Nuh'un üç büyük hükmünde mutabık olmaları istenir. Nedir bu üç büyük hüküm?

1- Putlara ve yalancı tanrılara tapmayacaksın

2- Tanrıya ve kutsal şeylere küfretmeyeceksin

3- Kimseyi öldürmeyeceksin.

Hangi dinden olursa olsun, sizden ulu bir varlığa inanıyorsanız ve yukarıda yazdığım üç maddede mutabıksanız sorun yoktur.