Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ADAM’IN AÇIKLAMALARI  (Okunma sayısı 4520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2010, 10:19:39 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu açıklamayı, daha sonra yazacaklarım ve yazmayacaklarım nedeniyle herhangi bir yakınma ya da sitem olmaması için yapma gereğini duydum.

Bir yılı aşkın bir süre önce bu foruma üye olurken, aslında sadece Masonluk ile bağlantılı ve masonların “mason oluşlarından ötürü” doğrudan ya da dolaylı olarak ilgi gösterdiklerini öngördüğüm konularda katkıda bulunmayı ve tartışmalar yapmayı düşünmüştüm.

Öyle olmadı. Özellikle çok saygı duyduğum üyelerimizden birinin isteği üzerine, önceden düşünmüş olduğum o kapsamın hayli dışına çıktım.

Hemen her gün bir dolu yazı yazmaya ve aktarmaya giriştim; diğer forum üyelerinin açtığı başlıklar üzerine katkı ya da tartışmalar ayrı… Ancak forumda çok daha önceden yer almış bulunan ve pek değerli bir birikim durumundaki önceki çalışma ve tartışmaları yeterince izleyemedim. Oysa forumun birikiminde benim kendim için sınırını çizdiğim kapsamda çok şey var ve tarihleri eskide kalmış bile olsa bunların üzerinde tartışmanın da gerekli/yararlı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada kendi yazmış olduğum ya da aktardığım yazılardan birçoğunun da gerek foruma daha yakın tarihlerde üye olanların gözlerinden kaçmış olabileceği gerekse yeniden elden geçirilerek anımsatılabileceğinin (tekrar bile olsa) yarar sağlayacağı görüşündeyim.

Bu nedenle, bundan böyle işte bu işleri yapmaya girişeceğim. Dolayısıyla birtakım tekrarlar da olacak ama öncekilerle tıpatıp aynı değil; biraz değiştirilmiş, belki yer yer kırpılmış, belki yer yer biraz genişletilmiş ya da farklılaştırılmış bir biçimde.

Ele alacağım tüm konular, başta dediğim gibi sadece doğrudan Masonluk ile bağlantılı ya da masonların mason oluşları nedeniyle ilgi duydukları konuları kapsayacak; o kadar… Bu forumun niteliği nedeniyle öyle olması gerektiği görüşündeyim. Çok saygı duyduğum ve bir başka platformda foruma olağanüstü katkıları da olan üyemiz beni bağışlasın.

Bu kapsam dışında sadece bir süre önce Edebiyat bölümünde yazımına başlamış olduğum, yazdıkça aktardığım ve olasıdır ki bu yüzden hayli uzun sürecek olan şu “Bir Tapınak Yapıldı” başlıklı deneme nitelikli çalışmamı sürdüreceğim.

Umarım forumun üye, katılımcı ve izleyicileri beni bundan sonrası için bu tutumumdan ötürü hoş görür.

Bu vesileyle şu sırada bayramı olanların bayramını kutlarım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2010, 10:52:06 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Başlangıçta sadece ezoterizme olan ilgimden dolayı üyesi olmayı arzuladığım forum ortamında,sayın ADAM geldikten sonra özellikle Masonluk hakkında bir hariciden beklenenin ötesinde bilgiler edindim.Bu sayede,azda olsa varolan önyargılarımdan kurtulmayı başarabildiğim gibi,Masonluk'un kendimce kutsal kabul edilmesi gerektiğine inandığım yüce ideallerini de keşfetme şansına eriştim.

Forumdaki paylaşımları samimiyetle takip edebilen tüm üyelerimizin aynı görüşte olduğuna yürekten inanıyorum.Haklı sebeplerle,sadece Masonluk'la ilgili konularda görüşlerini paylaşmayı tercih eden sayınADAM'ın,aslında diğer konularda da fazlasıyla donanımlı olduğunu biliyorum ve tercihini saygıyla karşılıyorum.Nitekim,bunca şeye nasıl yetiştiğine de şaşırıyorum.

Öğenme arzusuyla bu zeminde buluşan hiçbir üyemiz,kendisinin üzerimizdeki hakkını yadsıyamaz;yadsıyan olursada,yaptığı vefasızlık itibar görmez.

Ben,hangi konuda yazarsa yazsın kendisinin takipçisi olacağım.Öğrenme arzusunu içtenlikle benimseyenlerin aynı yolu takip edeceğine de inanıyorum.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 16, 2010, 12:09:04 ös
Yanıtla #2

Haklı sebeplerle,sadece Masonluk'la ilgili konularda görüşlerini paylaşmayı tercih eden sayınADAM'ın,aslında diğer konularda da fazlasıyla donanımlı olduğunu biliyorum ve tercihini saygıyla karşılıyorum.

Aynen.. bence de Sayin Adam' in bu tercihi kacinilmaz olacakti.. Cunku en azindan burasi dogrusunu soylemek gerekirse adi uzerinde bir Masonluk Sitesi dolaysiyla da Sayin Adam' in paylasimlarinin Masonlukla ilgili olmasi da beklenilen bir durumdur. O yuzden sahsim adina en azindan Masonluk hakkinda bilmedigimiz bircok seyi bu sayede ogrenebiliyoruz.

Sayin Adam' a gercek anlamca cok sey borcluyuz ( ben ve benim gibi dusunenler ) .

Her turlu paylasimi rahatlikla ve bilgece yapabilen Degerli Insanlarin hala aramizda olmasi bile bizim icin daima umuttur.

Saygilarimla :)   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 16, 2010, 12:31:38 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer Üstadım Sayın Adamın bilgi ve birikimlerinden mümkün mertebe faydalanan biri olarak,paylaşımlarını sürekli takip etmekten büyük mutluluk duymaktaydım.Bundan sonrada forum alanında değerli birikimlerini bizimle paylaştıkça faydalanmaya devam etmek benim için büyük bir şanstır.Bilgi en büyük hazinedir ve bu hazineden bizleri mahrum bırakmadan bu hazineyi bizimle paylaşan Üstadıma sonsuz sevgi ve saygılarımı sunmayı bir borç biliyorum.......

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Kasım 16, 2010, 06:40:44 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ben keyifle takip ediyorum Sn. Adam'ı  Bu deneyime sahip nice insanın yaşamdan, insanlardan dolayısıyla paylaşımdan uzak yaşadıkları düşünülürse, verilen emek, sahip olunan zenginlik ve bunu paylaşma erdemine saygı duyuyorum.

Öte yandan,harici (bize verilen isim ), dahili (mason) olması/olmaması ya da konuların masonların ilgi alanına giriyor olup olmamasının çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Bilgi'nin nereden geldiği ve hangi konularlala sınır olduğu değil bence, doğru olup olmaması ve bize bir şey kazandırıp kazandırmadığıdır önemli olan diye düşünüyorum.  (Sn. Adam'ın bir çok yazısında, bilimsel bilgi, bütünsellik, bilimsellik dolayısıyla objektiflik ve nesnellik üzerine çok güzel değerlendirmelerde bulunduğunu düşünüyorum)

"...Ele alacağım tüm konular, başta dediğim gibi sadece doğrudan Masonluk ile bağlantılı ya da masonların mason oluşları nedeniyle ilgi duydukları konuları kapsayacak; o kadar… Bu forumun niteliği nedeniyle öyle olması gerektiği görüşündeyim."

Ben burasını anlayamadım açıklamanın. Ya da belki anladım ama sizin önceki yazdıklarınızla bunu bağdaştıramadım diyelim. Neden açımızı belli bir ölçüde sabitlememiz gerekiyor. Dağıldığınızı/mızı mı düşünüyorsunuz ?

Selamlar

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2010, 06:49:06 ös Gönderen: SERIM »

Kasım 17, 2010, 01:11:50 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili ADAM ,

Bütün samimiyetimle bu açıklamanıza şöyle karşılık verebilirim; ''koş ADAM koş, sen koşarken arkan da bıraktığın toz bulutundan bir zerreyi soluyabilirsek ne mutlu bize'' senin ve birkaç üyenin daha ( sayın ceycet'in adını anmamayı ar sayarım ) bu forum da olmadığını düşünmek bile,  benim gibi sadece, büyük bir samimiyetle bilgiye ulaşmak isteyen biri için büyük bir boşluk yaratır. Öğretmek bir emek ise ( ki öyledir) söyleyebileceğim tek söz ''hakkınızı helal edin'' ve '' lütfen bizi kendinizden mahrum etmeyin'' olabilir.

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Kasım 25, 2010, 07:08:37 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet'in ifadelerinin her satırına altını çizerek katılıyorum.. Ben aranıza dün katıldım.. Bu nedenle ifadelerimin çok objektif olduğu yönünde lütfen kuşku duymayın..
İş yoğunluğu çok fazla olan bir şahıs olarak, imkanlarım nispetinde ilgimi çeken bazı konu başlıklarını inceleme fırsatı buldum dünden itibaren.. Bu başlıklar arasında öne çıkan yazıların (belki tesadüf) tamamına yakınının Sayın ADAM'a ait olduğunu ifade etmek isterim.. Sayın ADAM'a ait bir yazıyı okumamın ardından (çok beğenerek okudum ve beğenimi de mesajla ifade ettim), sanki içsel bir dürtüyle Sayın ADAM'a ait bir başka yazı gördüğümde otomatik olarak o yazıyı açma eğilimi başgösterdi bende (kayıtlarda sabittir zaten)... Bilgi Hazinesi olarak nitelendirdiğim bu kutsal platformdaki ilk bilgi edinim teşebbüslerimin Saygı değer ADAM'ın yazıları ile başlamasını kendi adıma şans olarak görmekteyim... Diğer yandan, kendi adıma bu heyecan verici başlangıç; platformumuzda Sayın ADAM gibi daha bir çok kıymetli Bilgi Haznedarları olduğu yönünde bende güçlü bir izlenim bıraktı... Şunu belirtmek istiyorum; Bilgi'nin değerini bilen ve peşinde koşan bir şahsiyet olarak; her tür yoğunluğumun arasında foruma dahil olarak yeni bir kelime daha öğrenebilmek için sabırsızlandığımı lütfen bilin....

Bu bağlamda; bugün bu satırları yazmadan kısa bir süre önce duyurular bölümünde (Yine Sayın ADAM imzası görmem üzerine tıkladım) Sayın ADAM'ın yazısını okuyunca biraz etkilendim, zira; kararını olumlu karşılamakla beraber, saygı değer büyüğümün yazısında bir hüzün/keder hissettim... Bu da beni çok üzdü...

Ben kendi adıma huzurunuzda, şimdiden Sayın ADAM'ın takipçilerinden biri olacağım hissine kapıldığımı açık yüreklilikle ve samimiyetle ifade etmek isterim... Sevgi ve saygılarımla