Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Ödenti Ne Kadar?  (Okunma sayısı 40570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 15, 2011, 10:28:33 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık aslında şu linkteki görüşmelerin sonundan ileri geliyor.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11966.msg74666;topicseen#msg74666

Ben bunun ayrılmasında yarar gördüm. Hem Sayın Mustafa Kemal’in açıklamalarını biraz daha belirginleştireyim istedim.

Sayın Mustafa Kemal haklı. Kesin bir rakam verilemez. Bunun da birkaç nedeni var. Anlatınca anlayacaksınız.

Ancak her şeyden önce şunu belirteyim: Başka ülkelerden değil, sadece Türkiye’den söz ediyorum.

Büyük loca yıl sonuna doğru gelecek yıl için bir bütçe yapar. Bu bütçe uyarınca her üyeden ne kadar ödenti alacağını belirler. (Bütçe iki yıl için de yapılabilir.) Böylece diyelim ki her üye yılda 100 TL ödeyecek.

Büyük locaya bağlı her vadi (bölge) de bir bütçe yapar. Bunun gider kapsamında büyük locaya aktarılacak üye ödentileri de vardır. Dolayısıyla üye ödentisi vadi (bölge) boyutunda belirlenir. Ancak her vadinin gereksinmesi ayrı olacağı için, bir vadide üye ödentisi 150 TL, bir diğerinde 200 TL olabilir. (Bunun 100 TL’si büyük locaya gidecek.)

Locaların da kendi giderleri, dolayısıyla bütçeleri vardır. Bu nedenle diyelim ki bir loca bölgeye üye başına ödeyeceği toplam üzerine 50 TL ama bir diğeri 100 TL ekler.

Sonuç olarak bir üyenin yıllık ödentisi bu üçünün toplamı olur.

Locadan locaya, vadiden vadiye bu değişimler nedeniyle ödenti için kesin bir rakam verilmesi olanaksızdır. Diyelim ki bir vadide binanın esaslı bir onarımdan geçmesi gerekmektedir. Gerçi tüm binalar aslında büyük locanındır ama her vadi kendi yağıyla kavrulmak durumundadır. İşte böyle bir durum, o vadide ödentinin geçici olarak artmasını gerektirirken, diğerleri bundan etkilenmez.

Umarım bu açıklamalarla niçin kesin bir rakam verilemediği anlaşılmıştır. Bu bir sır falan değil ama genele yayıldığında çok değişiklik gösterebiliyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 15, 2011, 11:46:43 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Adam

Skoç Ritinde dereceler arası geçişlerde derece atlama ücreti gibi bir ücret uygulanıyor mu acaba?
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 15, 2011, 12:40:06 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruyu genele sorulmuş olarak almalıyım.

Sadece İskoç riti'nde değil, tüm ritlerde, üstelik sadece ritlerde değil simgesel derecelerde de bir alt dereceden bir üst dereceye geçişin bir ödentisi vardır. Ancak bu da pek öyle önemsenecek bir rakam değildir. Özellikle Masonluğa ilk girişte tek kez için ödenen "giriş ödentisi"nin yanında pek önemsiz bir tutar olduğu görülür.

Şimdi belki bunun ne kadar olduğu da sorulacak...

Bir mason kuruluşundan diğerine, bir dereceden diğerine farklıdır. Zaman içinde değiştirildiğinden bunun için de belli bir rakam verilemez. Şöyle desek geçerli olur mu bilemiyorum: "Olsa olsa bir yıllık ödenti kadardır."

Mart 15, 2011, 12:58:51 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

O zaman fatura hayli kabarıyor sanırım

Giriş ücreti + yıllık ücret  + bağlı olduğun locaya aidat + dul kadının kesesi + derece geçiş ücretleri..

Ben kaba bir hesaplama yaptım

3 bin lira giriş ücreti desek + 700 lira yıllık aidat + 700 lira kendi locanın aidatı + her ay yapılan 2 toplantıda dul kadının kesesine atılan asgari 50 lira farzetsek 2 toplantı : 100 lira yılda eder 1,200 lira. + 500 lirada derece atlama ücreti desek.

Ortalama ilk yıl için 7 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

Giriş ücretini çıkarırsak ondan sonraki yıllar bu rakam 4 bin liraya iniyor.

Yani Mason adayı ilk sene için 7 bin ondan sonraki seneler için en az 4 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.

Bunlar tabi benim ortalama tahminlerim. Ama merak edenler için aydınlatıcı olur sanırım..

Sürekli ücretler ne kadar diye soranlar için bu kadar diye cevaplıyor aradan çekiliyorum.

saygılar..
« Son Düzenleme: Mart 15, 2011, 01:03:01 ös Gönderen: Pagan »
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 15, 2011, 01:21:32 ös
Yanıtla #4

Tutarın bu hesabın çok altında olduğunu söyleyebilirim. Ama yine söylemeden edemeyeceğim, bu rakamın "tam olarak" ne kadar olduğunu bilmek ne fayda sağlayacak, onu anlamıyorum.

Kişinin kendi hazırlanması bitti, o kişiyi önerecek kişi bulundu, önerici de kişiyi hazır gördü, teklif yapıldı, tahkikat bitti, tek sorun ücret mi kaldı?

Önce gerekli aşamalardan geçilsin de, ödenecek paranın ne olduğunun anlaşılmasına sıra gelir nasılsa...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 15, 2011, 01:42:26 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Pagan'ın hesabı biraz abartmalı olmuş. Sayın Mustafa Kemal de dediklerinde pek haklı. Ancak ben biraz daha somut bakayım.

Bir kere giriş ödentisi o yılın olağan ödentisini de içerir; üstüne eklenmez. 3 bin lira da hayli yüksek bir rakam aslında. Giriş öndentisinin oralara vardığını sanmam. Yıllık ödenti öyle 700 lirayı falan bulmaz; 250 dolayında desek bile çok olabilir. Dul Kesesi'ne keatkı zorunlu değildir; tersine, isteyen o keseden istediği kadar alabilir; dolayısıyla yıllık ödentisini dul kesesinden çıkaran bir mason bile düşünebiliriz.

Derece artırımı bedeli sonraki yıllara kalan bir olaydır. Bir masonun her derecede en az bir yıl bulunması gerektiğini düşünürsek, demek ki ortalama 1,5 yılda bir söz konusu olabilir ve elbette o da isteğe bağlıdır. Hiçbir mason bir üst dereceye geçmek zorunda değildir; isteyen çırak olarak bile kalabilir istediği sürece...

Dolayısıyla, Sayın Pagan hesabını yeniden yaparsa, ayrılması gereken bütçe en azından yarıya inecek gibi görünüyor.

Bu bağlamda en yüksek bedeller iki ayrı yerde söz konusudur. Önceki elbette İstanbul, çünkü bu kentte  zaten geçim pek zor; her şey pek pahalı, dolayısıyla ödentiler daha yüksek. Ötekisi de bir ya da iki locanın bulunduğu bir yer çünkü orada da sabit giderler az sayıda üyenin sırtına yüklenir.

Eğer bir masonun Masonluktaki giderlerini hesaplamaya girişirsek, korkarım Sayın Pagan'ın hesabına başka giderleri de eklemek gerekecek. Şöyle ki;

- Ulaşım giderleri (hele İstanbul'da)
- Kardeş sofrası gideri (Sofraların giderleri de paylaşılır.)
- Kitap giderleri (Bir kişi mason olduktan sonra daha çok kitap alacaktır okumak için. Güzel bir gider bu.)
- Sosyal etkinliklere katılma giderleri (Katılmazk zorunlu değildir elbette ama beklenir.)

Kimi masonların, durumları elverişliyse, bunlara ek daha birçok gideri vardır; bir başka vadideki bir locayı ziyaret etmenin maliyeti, bir proje ya da girişime katkıda bulunmak gibi...

Mart 15, 2011, 02:10:14 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir kere giriş ödentisi o yılın olağan ödentisini de içerir; üstüne eklenmez. 3 bin lira da hayli yüksek bir rakam aslında. Giriş öndentisinin oralara vardığını sanmam. Yıllık ödenti öyle 700 lirayı falan bulmaz; 250 dolayında desek bile çok olabilir.

Bu rakamlar Sn. Büyük Üstad'ın televizyonda belirttiği rakamlardı. Giriş için 2900 lira yıllık ücretse 600-700 lira arası birşey söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.

Büyük locaya verilen yıllık aidat dışında bir de kendi bulunduğun locaya ödediğin aidatların olduğunu bizzat bir masondan dinlemiştim.

Mart 15, 2011, 06:47:25 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Pagan,

Yeterli aciklamalar gerek Sn. Mustafa Kemal Kardesim, gerekse Sn. ADAM tarafindan yapilmis ancak ben sorunuzun yanitsiz kalmamasi adina cevap vermek istiyorum. Buyuk Locaya verilen bir aidat yoktur, her Masonun kendi Locasina vermekle yukumlu oldugu bir aidat vardir. Loca ise her uyesi icin belirli bir meblagyi Buyuk Locaya oder (tabi ki uyenin verdigi yillik aidattan alinarak). Bu soyledigim kendi Obediyansimda gecerli olan bir durum. Ancak sanmiyorum ki HKEMBL da farkli bir uygulama olsun. Eger ki yanlis tahmin ediyorsam Kardeslerim lutfen duzeltsinler.

Sevgi ve saygilarimla,

Noah
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mart 15, 2011, 10:54:41 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın ADAM, bence bu konudaki en güzel açıklamayı sayım Mustafa Kemal yapmış,  hele her şey bi tamamlansın, locaya kabule karar verilsin bakalım. Aidat sanırım en sonraki meseledir.
      Saygılar sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 16, 2011, 01:10:54 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Pagan
Çok kabarık bir hesap çıkardığınızı belirtmek isterim. gerek aidatlar olsun gerek locaya giriş ücreti olsun belirttiklerinizin çok çok altında.
Ödentiler hakkında kendim topladığım bilgilere dayanarak tahmini bir hesap yapmam gerekirse,

giriş ücreti :                             2250 tl
yıllık ödentiler toplam:          450 tl
                            TOPLAM:    2700 TL

giriş aidatını diğer yıllardan çıktığımızda geriye 450 tl gibi bir rakam kalıyorki buda her yıl bütçeye göre değişebilir. birde hesaba üyenin dul kesesine gönlünden kopanı vermesi kalıyor.

görüldüğü gibi okadar kabarık bir ödentileri yok yani

saygılarımla,