Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dan Brown?  (Okunma sayısı 9459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2013, 10:15:58 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merak ettiğim bir soru var bildiğiniz gibi Dan Brown(Daniel Brown) dünyayı romanlarıyla büyük ölçüde ezoterizme simgelere gizemlere ve bazı derin billgilere sürüklüyor tabi eleştirilen yönleri çok...Merak ettiğim:bir insanın dedesi mason ve torunu kitaplarında masonluk hakkında -yani en azından masonların genelde sıcak bakmadıkları-bazı masonik bilgiler içeren kitaplar yayınlıyor.Acaba bizim forum bu olayı nasıl karşılıyor yani 17.maddeyi ele alarak?
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mayıs 25, 2013, 11:52:01 ös
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Dan Brawn'un da mason olduğu söylenmekte bu bilgi doğru mu dur ?

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 26, 2013, 04:26:12 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu ve benzeri sorular hep sorulagelmiştir.Hatta ben bir ara sn.adam'ın mason olduğundan şüphelenmiştim sonra açık açık sordum ve olmadığını öğrendim;Öğrenmesine öğrendimde ne işime yaradı şimdi rahatladımmı yani acaba sn.adam mason olsa idi ne olurdu?arada bir yaptığımız kavgaları yapmazmı idik.O masonmu şu masonmu soruları ile bir hedefimiz olduğunu düşünmüyorum.Sn.Skullg u ilk tanıdığımda forumda mason değildi sonra mason oldu pek değişen bir şey olmadı,sn.gnothide ilk geldiğinde mason değildi sonradan mason oldu yine bir şey değişmedi.Bu bitmek tükenmek bilmeyen o masonmu şu masonmu soruları aslında sadece şu işe yarıyor aaa sn.gnothi masonmu,aaa sn.skullg masonmuş,bunun bir adım ötesi varmı?

Ben mason değilim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 26, 2013, 06:21:43 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın karahan doğru söyler.

Bizler için özellikle bu platformda önemli olan,kişilerin ürettikleri,diğer üyelere sağladıkları katkılar önemli olmalıdır.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 26, 2013, 07:08:03 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlğın başına gidelim mi?...

Sayın evvah Dan Brown için diyor ki "dünyayı romanlarıyla büyük ölçüde ezoterizme simgelere gizemlere ve bazı derin billgilere sürüklüyor"....

Ben ise Dan Brown'un hiç de öyle yapmadığını, tersine Ezoterizm'i büyük ölçüde basitleştirerek ve birtakım kurgulara bağlayarak küçümseme eğilimi gösterdiğini, simgeleri yapayanlış yönlendirmelerle değerlendirmeye çalıştığını, böylece okuru kurgularıyla sanki gerçeklere ilişkin bilgiler verirmiş gibi kandırdığını, aslında başkalarının yaptığı araştırmaların sonunda elde edilenleri sanki kendi bulgusuymuş gibi kullandığını düşünüyorum.

Bir açıdan yaptığı iş şarlatanlıktır. Bu nedenle de hakkında davalar açılmış ama bu kez avukatları aracılığıyla kazı yanmasın diye çevirip sadece roman yazdığını söylediği için yüklü tazminatlar ödemekten kurtulmuştur.

Kimileri insana ve insanlığa hizmet etmek için amatör olarak çalışır, didinir, bir şeyler üretir. Dan Brown gibi kimileri de o amatörlerin emeklerini istismar ederek kendi profesyonel çıkarları uğruna kullanır.

Bakalım Dan Brown böylece kazandıklarını hangi mezara götürebilecek!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 26, 2013, 07:34:34 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bunun adı hırsızlık...

Mayıs 26, 2013, 07:41:17 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Fahişelik,hırsızlık ve cinsel suçlar insanlık tarihi ile başlar ,yüklenmeyin adamıma daha romanını bile okumadım,oda herkes gibi ucundan kıyısından tırtıklamış işte.

İşin şakası bir yana sn.adam doğru söyler ben tüm kitaplarını okudum kurgusu güzel bir yazar,da vinci şifresi ise nerede ise gerçek sanılacak kadar yorumlar yapıldı tersini ispat etmek için kitaplar yazıldı birde.

Şimdi bu adam mason olsa ne olurdu?
Masonlar bayağı bozulurdu bozulmasınada aralarına alırlarmıydı pekte mümkün görünmüyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 27, 2013, 05:11:10 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yorum ve görüşlerinizi esirgemediğiniz için siz değerli insanlara teşekkür etmek istiyorum.

Bu başlığı açmamın nedenini belirtmek isterim bana göre ''konuşulması,tartışılması gereken bir konu'' özellikle de bu forumda...

Konu ile alakalı eski yazılanlardan pek kayda değer bir şeyler bulamadım, bu yüzden Dan Brown hakkında -daha doğrusu onun kalemi- üzerine bu başlığı sıkı yorum ve katılımlarla sürdürmek en güzeli olur.

Şimdi konuya dönelim:

Bana göre Dan Brown, yazarlıkta kendi sınırlarını,kendi kanunlarını belirliyor (kendi alanında).

Fakat bu kanunlar -sayın ADAM'ın da bahsettiği gibi- yanlış simgesel çalışmalara,asılsız teoremlere neden olmaktadır.Ben Dan Brown'un kitaplarını severim, ama bir ''roman'' havasında okuyacak olursam elbette.

Fakat şunu da sorgulamak gerekir kitaplarında kurgular,bağlantılar ve ezoterik betimlemeler çok ama bunun yanı sıra kurgu adı altında ''masonik bilgileri'' paylaşıyor sizce bu ne kadar uygun?

Bakın hatta Kayıp Sembol (Lost Symbol) adlı kitabının bir kurgusunda;bir kaset bulunur ve o kasette mason törenlerinin görüntüleri vardır ama o kasetin başkalarının eline geçtiği -ki bu da basın ve medya oluyor- vakit ne tehlikeler olabileceğini de açıkça kitabında anlatıyor.

Yahu nedir bu çelişki?

Hem bir hikaye-kurgu altında mason törenlerini betimle hemde aynı hikayede bu bilginin tehlikesinden üstü kapalı bahset...!

Son olarak şunu da eklemek isterim ki Dan Brown ''gerçek bilgiler'' için değil ''kariyer'' için yazar.

Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mayıs 27, 2013, 05:58:28 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın evvah,benzer kurguları kendilerine göre gerçekmiş gibi yorumlayıp kamu oyuna duyuran birçok anti mason var.Ülkemizdede yaygın haline gelen bu alışkanlık sık,sık kendini sosyal medyada da gösteriyor.

Gün geçmiyor ki,bir spekülesyonla karşılaşmayalım.Ergenekonculardan Demirel'e,Atatürkten Tayyip Erdoğan'a kadar herkesi mason yaptılar.Reyhan'lıyı bombalayan onlar,Özal'ı öldüren onlar,PKK'yı yaratan onlar.İkiz kulelerden,israil'in kuruluşuna kadar ve daha nicesi masonlara yükleniyor.

Ne caniymiş bu masonlar?Ben yıllardır buradayım;masonların birisine saygısızlık yaptığını bile görmedim.Diyanetin imamı bile vaaz verirken İsrail devletinin gütdüğü politikanın sorumlusu olarak masonları gösteriyor.Masonlar'ın hepsi gizli yahudiymiş.

Dan Brown ve benzerleri gördükleri sembolleri veya alegorileri ezoterik alt yapıdan yoksun haldeyken yorumlayınca ortaya böyle saçma sapan benzetmeler çıkıyor.Ülkemizde Dan Brown'a taş çıkartacak nice densiz var.

Saygılarımla

Mayıs 27, 2013, 07:29:28 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet,katılımınız için bir kez daha teşekkür ederim.

Hakikaten çoğu şey masonlara,masonluğa yıkılıyor fakat bunu hiç sorgulamadım çünkü cevabı ''koyun'' zihniyetlerin altında yatıyor.Fakat şunu sormak ''gerekir bunları onlara düşündüren şey nedir?''

Ama konudan da sapmak istemiyorum Dan Brown üzerinden yorum yazsak görüş alsak daha iyi olur.

Birde şu var Dan Brown'un dedesi bir mason ki bunu birçok televizyon programında kendisi söylemektedir.

Ç.A