Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Ne Değildir.  (Okunma sayısı 5153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2015, 11:03:46 ös
  • Aktif Uye

Geçtiğimiz günlerde önemli bulduğum ‘Masonluk Ne Değildir’ adı altında bir konu açmış ve şahsım olmak üzere, Sayın Risus ve Sayın Enelsır kardeşlerimin de katkısıyla aramızda şöyle bir konuşma geçmişti.   

MASONLUK NE DEĞİLDİR

Risus:  -Ne manada ne değildir?

İNSAN:  -Sıklıkla 'masonluk nedir' sorusuna cevap arıyor olmamıza rağmen, hala masonluk hakkında bilinen yüzlerce/binlerce yanlış olduğu için,bu sapmaları bu şekilde engelleyebileceğimizi düşünüyorum.
Yani,  insanlara 'Masonluk nedir' sorusunu açıklamadan önce 'Masonluk ne değildir' onu öğretmek gerek. Bir şeyler ancak bu şekilde daha sağlıklı gözlemlenebilir veya anlaşılabilir. Aksi takdirde bin yıl sonra bile,birileri çıkıp masonluğu yine çok yanlış bir şekilde tanımlamaya devam edecek.
Sizin sorduğunuz soruyu da gelince,şöyle. Bugün içerisinde de başka bir başlıkta gündeme getirdiğimiz gibi ; mesela :
'Masonluk bir etüt merkezi veya bir rehabilitasyon merkezi değildir' gibi.
       Fikrimce,  konuya önem verildiği takdirde bizler de böyle bir sorunun cevaplarını çoğaltarak,yanılgıları minimize edebiliriz.Bunun üzerinde ciddi olarak da çalışabiliriz. Örnek vereyim, 800 üye varsa, her üye kendine başat bir yanılgı seçerek, 'Masonluk bu değildir' dediğinde 800 yanılgının önüne geçebiliriz.

Risus:  -İlk soruyu sormamda ki kasıt, masonluk anlam olarak mı, yapı olarak mı, gelenek olarak mı vs. anlamındaydı. Güzel bir niyet ancak, bir konu hakkında 'ne değildir' dersek, uçsuz bucaksız, bir sürü yanıt gelecektir. Ayrıca ''değildir'' diyerek, masonluğun ne olduğuna ulaşamayız ancak dediğiniz gibi bazı safsataları yıkabiliriz. Genel tanımlarla, şahsi fikrimi söyleyecek olursam; doğma değildir, bağnaz değildir derim. Ardından bir kişi çıkar, neye göre bağnaz değildir? Bağnazlığı tanımla, der. Başkası çıkar, doğma nedir önce onu açıkla, neler doğmadır? der. Yani her tanıma göre, soru soruyu üretir diye düşünüyorum. Ben o halde, Masonluk, yalancılık değildir diyeyim.

İNSAN:  -Muhakkak forumda böyle bir kampanya olduğunda, yine sorular sorulmaya devam edilir.
Eğer pembe ile kırmızı rengi ayıramayan bir bireye kırmızı rengini kavratamıyorsanız, ve birey çıkıp ona ısrarla pembe diyorsa, ona artık bu noktada, kırmızı rengini göstererek : ''bu pembe değildir'' diyebiliriz.Bu şekilde belki de birgün gerçek kırmızıyı tanıyacak ve karıştırmayacaktır. Aynı yöntem,pedagojide de sık sık kullanılıyor, çoğu kez de işe yarıyor.
Fakat dediğim gibi, üç veya beş kişilik grupların katılımıyla olacak bir çalışma olursa amacına ulaşmada yetersiz kalır. Ciddi bir çalışma yapılmalı,gerekirse forumda sürekli ulaşılacak bir hale gelmeli. Bu noktada da değerli forum yöneticilerinden yol ve yardım alabiliriz.
Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz,Sayın Risus.

Risus: -Bu açıdan bakıldığın da güzel bir çalışma gibi görünüyor. Ancak, bu çalışmanın artılarından ziyade eksilerini, bir masonun veya sayın ADAM'ın açıklayacağını düşünüyorum. Bakalım onlar nasıl yaklaşacaklar bu konuya.

Enelsır: -Hadi ben başlayayım...
                Masonluk bir "Din" değildir.
                Masonluk maddi açıdan zengin olmak umuduyla girilecek bir kurum değildir.
                Masonluk dünyayı yöneten bir kurum değildir.
                Masonluk Bağnaz değildir.
                Eh! Artık çok katılamasam da, forumun göreli eski bir üyesi olarak öğrendiklerimin        bir kısmı bunlar... Dahası var şüphesiz...

Şubat 13, 2015, 11:13:57 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

O konuya ne oldu da bu konuyu açma gereği hissettiniz sayın İNSAN ?

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 14, 2015, 01:01:09 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Aslında konuya bir şey olmadı Sayın Risus ; hala yerinde duruyor.
Ama konunun ehemmiyetini göz önünde tutmak istedim.
Bu şekilde kompozisyona daha yakın olacağını düşündüğüm için, derli toplu bir hale gelmesi iyi olur dedim.

« Son Düzenleme: Şubat 14, 2015, 01:07:33 öö Gönderen: İNSAN »

Şubat 14, 2015, 01:07:35 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Elbette bu, daha derli, toplu olmuş sayın İNSAN. Ancak! Forumda aynı 'tartışma & sohbet' niteliğindeki konuların bulunması, kirliliğe sebep olacağı için, moderatöre bildirmeniz ve o konuyu sildirmeniz, forum için daha faydalı olacaktır. Bu konu altında elbette devam edebiliriz. Hatta yorumum konuyu saptırmasın. Hemen bir tane ekleyeyim.

Masonluk, bencillik değildir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 16, 2015, 02:56:29 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben de naçizane bir ekleme yapmış olayım: "Masonluk bir yardım derneği ya da bir sosyal kulüp değildir."
Non omnis moriar!

Şubat 19, 2015, 05:56:36 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk, bir din değildir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 19, 2015, 06:14:28 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ohooo!... Değildirler ile başa çıkılır mı?

Rahmetli İlhami Soysal'ın çok güzel bir kitapçığı vardı: "Niçin Masonluk Değil?"
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2015, 06:16:47 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ohooo!... Değildirler ile başa çıkılır mı?

Rahmetli İlhami Soysal'ın çok güzel bir kitapçığı vardı: "Niçin Masonluk Değil?"

Geçenlerde D & R' de, sayın Remzi Sanver'in kitabını ararken, İlhami Soysal'ın masonluk hakkında yazdığı kitaba denk geldim. Unutmuştum, hatırlattınız. O kitap hakkında ne düşünüyorsunuz? Biraz araştırma yaptım ve anti masonluk kitabı olmadığını gördüm. Siz okudunuz mu? Fikriniz nedir? Teşekkürler.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 19, 2015, 06:27:29 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İlhami Soysal'ın kim bilir kaçıncı baskısı yapılmış kitabı hakkında bu Forumda daha önce yeterince paylaşım yapılmıştı. Aranırsa bulunur. O kitapta, bir son olarak Masonluğun ne olmadığı değilse de ne olduğu konusunda bir görüş yazılıdır. Şöyle: "Hasılı, Masonluk parayı verenin düdüğü çaldığı yerdir. Gerisi boş laftır."

Sayın Remzi Sanver'in kitabını ise kitapçılardansa, doğrudan Büyük loca ve şubelerinden bakmak daha kolay olur. Ancak o kitap Masonluğun ne olmadığını anlatmaz.

İlhami Soysal'ın benim sözünü ettiğim diğer kitapçığı ise nerede nasıl bulunur, bilinmez. Belki on-line kitap satıcılarında ya da sahaflarda vardır. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2015, 06:29:25 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İlhami Soysal'ın kim bilir kaçıncı baskısı yapılmış kitabı hakkında bu Forumda daha önce yeterince paylaşım yapılmıştı. Aranırsa bulunur. O kitapta, bir son olarak Masonluğun ne olmadığı değilse de ne olduğu konusunda bir görüş yazılıdır. Şöyle: "Hasılı, Masonluk parayı verenin düdüğü çaldığı yerdir. Gerisi boş laftır."

Sayın Remzi Sanver'in kitabını ise kitapçılardansa, doğrudan Büyük loca ve şubelerinden bakmak daha kolay olur. Ancak o kitap Masonluğun ne olmadığını anlatmaz.

İlhami Soysal'ın benim sözünü ettiğim diğer kitapçığı ise nerede nasıl bulunur, bilinmez. Belki on-line kitap satıcılarında ya da sahaflarda vardır.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Saygılar...
Gnothi Seauton