Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Kaynağı Eski Misir Rahiplerinemi dayanir?  (Okunma sayısı 1928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2017, 09:06:41 öö

İnsanlarda düşünce geliştikçe bilim artmış,bilim arttıkça da ezoterik sistem iceriginde saklanan konular gelişmiştir.Bu gelişme içinde,aslinda Doğu'da Çin ve Tibet'de başlayarak Hindistan kanalıyla Mezopotamya oralarda binlerce yil sürmüş ve özellikle Mısır'daki esas egemen  güçler olan rahiplerin bilgilerinin temelini oluşturmuştur...Kaynak: ( Mason Dergisi Sayfa: 48-49/ Sayfa :67 )...Dergide konuya bu sekilde aciklama yapıldığı icin kafamda Masonluğun temeli ile ilgili soru uyandirdi.Masonluğun doğuşu ve kaynağı eski Misir Kainleri ( Amon Rahiplerine ) mi dayanır? Masonluğun temeli ve doğuşu nasil olmuştur? Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2017, 09:11:43 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 01, 2017, 05:10:41 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Her ezoterik kuruluş ve her ezoterik sistem Masonluk ile bağlantılı değildir.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 02, 2017, 10:15:01 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın @Farmakoloji,
Bugünkü anlamda masonluğun 17-18.yy'da kıta Avrupası ve Britanya adasından çıktığı söylenebilir. Fakat olaya masonluk isminden ziyade bu ezoterik öğretinin kökleri/temeli olarak bakılırsa tabii ki çok eskilere kadar uzanmak gerekecektir. Bunula beraber şunun altını önemle çizmek isterim ki; masonluğun doğması diye bir kavramı yanıltıcı buluyorum. Masonluk yıllarca evrim geçirmiş ve insanlık tarihi boyunca tüm kültürler, dinler, vb etkenlerden etkilenerek bugünkü evrimleşmiş halini almıştır. Ayrıca evrimleşmeye de devam etmektedir. Doğum, bariz bir başlangıcı simgelediği için böylesi kadim bir gelenek için kullanmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu bakış açısı bizi yanlış yerlere sürükleyebilir.
Olmamak, olmak..

Ekim 02, 2017, 06:12:56 ös
Yanıtla #3

Sayin @Fason, Öncelikle Masonlar Organizasyon Sayfasına hoşgeldiniz.Sorduğum soru okuduğum Masonlar dergisinden dipnotlar şeklinde alintidir.Bu paragrafı soru şekline döndürüp sormak istedim.Ama daha net cevap alamadım.Saygi ve sevgilerimle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!