Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Karma inancı var mı?  (Okunma sayısı 1609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2018, 01:22:31 ös

Merhaba arkadaşlar

Ben uzun yıllardır hayatımı karma yasasına göre yaşamaya çalışıyorum. Karma’mı eskiye göre daha iyi hale getirdim, getirmeye çalışıyorum. Her düşüncemi ve hareketimi karma felsefesine göre ayarlıyorum. Bunun da, sosyal ilişkilerimde, karşılıklı sevgiyi arttırdığını görüyorum. Sevince seviliyorsunuz. Doğu inançlarında çok yaygın bir felsefe bunu hepimiz biliyoruz. Benim sualim şu şekilde, masonlukta karmaya ilişkin çalışmalar yapılıyor mu? Ya da karma inancı mevcut mu?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 25, 2018, 01:36:27 ös
Yanıtla #1

New Age akımlarla Masonluğu karıştırmamalı, zira kendisi Old Age sayılsa daha doğru olur...

Her türlü konuyla ilgili, incelenmesi gerekiyorsa bilimsel bakış açısıyla çalışma, araştırma ve sunu yapılabilir. Ancak bu, bu konuları kurum bünyesine alma, felsefi olarak kendinde eritme anlamı taşımaz...

Peki sayın ANARCHOSA, siz kişisel olarak karmanın işlediğine inanıyor musunuz? Çünkü ben her küçük olayımda iyi ve ya kötü karmanın işlediğine birebir görüyorum. Masonluk dışında sizin kişisel fikrinizi merak ettim. Bu arada karma ‘new age’ bir akım değil 1000 lerce yıldır doğu ülkelerinde benimsenen bir felsefe.

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 25, 2018, 03:48:13 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendi şahsi bir hayata dair karma inancım var. Fakat bu mutlak karma yönünde değil kimi zaman kötü insanlar kazancı elinde bulundurup hayata gözlerini rahatça yumabilmiştir ve yummaktadır. Karmanın şu anda benim için kapladığı yer vicdanımdır. "İyilik yapınca mutlu oluyorum fakat bunun karşılığında iyilik bulmuyorum" diyerek karma inancına devam etmek bence bu işin öz felsefesidir. İyilik ve kötülük bulmak insanın elindedir. Akıllı ve başarılı kararlar maddesel zaferi, huzuru ele getirir. Bunun dışında daha epey konuşmak isterdim ama malum konu bu değil.

Benim düşünceme göre; Masonlukta karma inancı vicdan ve ahlak yönünden varlığını sürdürmekte. Diğer türlü çok rahat bir şekilde Mason bireyler yalan söylemekten, vicdanını susturmaktan çekinmezdi. Gerçeği buna engel olunamıyor nede olsa içi okunmuyor kimsenin, günümüzde bütün bunları yapıp bir süre Mason olarak durduktan sonra çıkıp utanmadan konuşabilen çok kişi(Örnek:Özdemir Erdoğan) var. Sorunuz inançsal karma mı?(cennet-cehennem, reenkarnasyon vesaire) bence biraz daha detaylı soru konuları açmalısınız. Bunun dışında dediğim gibi bana göre Masonluğun temel düşünce sisteminde karma gibi değerler olmazsa olmazdır.

Saygılarımla.

Ekim 25, 2018, 03:57:26 ös
Yanıtla #3

Kendi şahsi bir hayata dair karma inancım var. Fakat bu mutlak karma yönünde değil kimi zaman kötü insanlar kazancı elinde bulundurup hayata gözlerini rahatça yumabilmiştir ve yummaktadır. Karmanın şu anda benim için kapladığı yer vicdanımdır. "İyilik yapınca mutlu oluyorum fakat bunun karşılığında iyilik bulmuyorum" diyerek karma inancına devam etmek bence bu işin öz felsefesidir. İyilik ve kötülük bulmak insanın elindedir. Akıllı ve başarılı kararlar maddesel zaferi, huzuru ele getirir. Bunun dışında daha epey konuşmak isterdim ama malum konu bu değil.

Benim düşünceme göre; Masonlukta karma inancı vicdan ve ahlak yönünden varlığını sürdürmekte. Diğer türlü çok rahat bir şekilde Mason bireyler yalan söylemekten, vicdanını susturmaktan çekinmezdi. Gerçeği buna engel olunamıyor nede olsa içi okunmuyor kimsenin, günümüzde bütün bunları yapıp bir süre Mason olarak durduktan sonra çıkıp utanmadan konuşabilen çok kişi(Örnek:Özdemir Erdoğan) var. Sorunuz inançsal karma mı?(cennet-cehennem, reenkarnasyon vesaire) bence biraz daha detaylı soru konuları açmalısınız. Bunun dışında dediğim gibi bana göre Masonluğun temel düşünce sisteminde karma gibi değerler olmazsa olmazdır.

Saygılarımla.

Bana tercüman oldunuz. Teşekkürler sevgili Novayst. Ben açıkçası reenkarnasyona da inanıyorum ama karma’dan kastım ektiğimizi biçmemiz açıkçası. Yani anlatımınız yeterlidir.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci