Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlber Ortaylı Masonmudur?  (Okunma sayısı 16788 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 29, 2009, 05:13:33 ös
  • Aktif Uye

Baslıkla aslında direk konuya girmis oldum ama ilber hocanın sitesinde bazı sahıslar ona mason demisler ve bu yorum ne kadar dogru bunu ögrenmek istiyorum.Cunku o T.C nin en iyi Tarih Proflarından biri bu yuzden eger ki masonsa neden kardeslerimiz bolumunde yer almıyor??

Nisan 16, 2009, 09:21:38 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Murat Bardakçı'nın alaycı bir şekilde programında Masonmusunuz diye sorduğunda, hayır cevabını almıştı.
Zaten İlber Ortaylı gibi fetullahın nesi olduğu bilinmeyen bir adam en iyi tarih Prof. olsa ne olacak. Topkapı Sarayı Müdürü olması gayet normal şaşırmıyorum.
Türk okulları hakkında "yüz yıl önce yabancı okulların akınına uğrayan Türkiye, şimdi çarkı tersine çevirmişti. Bu, Türk milletinin büyüklüğünü, yeniden büyük devlet olma azmimizi anlatan tarihî bir ayağa kalkıştı" diyen,
30 Türk okulu gezdiğini belirtten,
"Barış Köprüleri / Dünyaya Açılan Türk Okulları" kitabının 3 yazarından biri olan adam tarihçi olsa ne yazar.

Bu ve bunun gibi kişiler Türk Tarihini Osmanlı tarihinden ibaret sayanlardır ve Osmanlıcılardır. Bundan dolayı ilgili kişinin "Yahudilikte ve Müslümanlıkta Laiklik olamaz" sözünü söylemesine şaşırmıyorum.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2009, 09:33:54 ös Gönderen: M.Akyol »

Aralık 14, 2015, 05:56:14 öö
Yanıtla #2

Mozart beyi tebrik ederim. Sizin başarılarınız nelerdir? Bu söylediklerinizi destekleyecek hangi çalışmaların altına imza attınız? Sizce neden öyle değildir?

Aralık 14, 2015, 10:49:27 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın üyeler ;bilerek yada bilmeyerek siyasi kimliklerinide bu konu başlığı altında açıklamış oldular teşekkür ederiz.
Şunu unutmamalıyız. Mason olmak istiyen biri hic bir sekilde diger masonlar yada hariciiler ile siyasi bir polemige giremez.
Siyaset elbette konuşuluyordur. Ancak kimse birbirine taraf olamaz diye biliyorum.
Ancak ; Sayın İlber Ortaylı adına değil fakat; kendisini savunamayacağı bir ortamda topluma mal olmuş bir hocamızın bu şekilde taktim edilmesi ve nitelendirilmesi hoş değildir.
Bir kişiyi eleştirebilmek yahut yerebilmek için önce onun ile aynı bilgi seviyesinde olmak gerekir.
Sonra size birisi sorarsa siz nesiniz kimsiniz'de İlber Ortaylı beyi eleştirme hakkını kendinizde buluyorsunuz diye cevap veremezsiniz.
Bu platform ; İlber beyin Mason olması ile ilgilenmez , İlgilense idi bile Masonluğa ne katkı sağlardı ona bakardı diye düşünüyorum.
Kaldıki kendisi şahsı ile munasır , Dünya,Türkiye ve Türk tarihi konusunda eşsiz yaşıyan kaynaklardan biridir.
Sırf sizin politik görüşleriniz ile eşleşmiyor diye bir şahsı bu platforma eleştiremezsiniz.
Siz sanıyormusunuzki kendisine Mason'luk teklifi gitmemiştir. Şahsi kanaatim odurki ; elbette kendisine teklif edilmiştir.
Ancak teklif edildimi , edildiyse akıbeti ne oldu; bilmek bizler için mechuldur.
Elbette bu platformda bu konu hakkında bilgi sahibi muhteremler olabilir.
Kendileri konu hakkında yazarlar ise bizde bilgi sahibi oluruz.

Saygılarımla;
Kerberos..

Aralık 14, 2015, 09:21:36 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Şunu unutmamalıyız. Mason olmak istiyen biri hic bir sekilde diger masonlar yada hariciiler ile siyasi bir polemige giremez.

Bu bilginin altına şerh düşelim.

Aralık 15, 2015, 08:29:39 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ortaya böyle bir soru atılmış bir zamanlar...

Yanııtı "evet" olsa ne olacak, "hayır" olsa ne olacak?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 15, 2015, 10:00:49 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

ADAM abi hakli hemde yerden goge kadar hakli.

Ilber Ortayli mason olsa bize ne yarari olur, olmazsa bir ne zarari olur veya tam tersi.

Eger birileri sahis hakkinda bir tartisma yürütmek istiyorsa buyursun yazsin.
Kimdir nedir, insanlar icin iyi veya kötü ne veya neler yapmistir.

Ama onun Mason olmasi veya olmamasi yaptigi iyi veya kötü seyleri cokta baglamaz.

Veya yaptigi iyi veya kötü seyler Masonlugu cokta baglamaz.

Aralık 16, 2015, 06:57:04 ös
Yanıtla #7

Kerberos demogoji ile söylenmemişleri söylenmiş gibi göstermenin manası yok.

Aralık 17, 2015, 05:26:05 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Yorumu okuyuculara bırakmak lazım bazen..

Saygılarımla;
Kerberos...

Aralık 17, 2015, 08:41:29 ös
Yanıtla #9

Atatürk masonmu? İlber Hoca masonmu? Falan filan mı, filanca falanmı ... bırakın artık bunları
Bu siteden masonluk nedir ne değildir , bu sorulara cevap arayalım
Başta sayın Adam, sayın Mason ve daha bir çok üyenin çok değerli katkıları , bilgileri ve emekleri var , lütfen onları okumak ve yorumlamakla meşgul olalım
En azından sitenin oluşma sebebine yakın hareket edilmiş olacaktır
Sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir