Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Early writing tablet  (Okunma sayısı 2673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2010, 05:31:12 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kilin bu parçası, dünyada en eski yazının bir kısmını içerir. 'Çiviyazısı' çağırılır, kama şekillidir. Bu tablet, işçiler için günlük bira paylarının bir kaydıdır. Bira burada, sivri uçlu bir üsle dik bir kavanoz ile temsil edilir. Paylar için simge, bir yulaf lapası kasesinden yiyor olan bir insan başıdır. Yuvarlak şey ve yarım daire şeklinde izlenimler, ölçümleri temsil eder. Bütün işaretler, kesilen bir kamış ile üretilmiştir.

Yazma nasıl geliştirildi ?

Yazmanın en eski bilinmiş örneği, Mezopotamya'dan gelir ve yaklaşık İ.Ö. 3300'e kadar dayanmaktadır. Zamanı belli olmayan yazma; Mısır nehir vadileri’nde yer almaktadır ve İndüs Vadisi, Çin ve Orta Amerika’da görülmüştür. Biz, yapamayız, lakin Mezopotamyalıların yazmayı, yazıp yazmadıklarından emin olmadığımız halde bu medeniyetler geliştirmiştir. Mezopotamya toplumunun yapmış oldukları karmaşık ticaretlerde, takas ve ödemeleri tutmak için izin verilen idareciler bulunmaktadır. En eski çivi yazılarıyla ilgili tabletlerde genellikle muhasebe işlerinin kayıtları bulunmaktadır.

Orjinal adresi ve haberin devamı için ; http://www.bbc.co.uk/ahistoryoftheworld/objects/TnAQ0B8bQkSJzKZFWo6F-g

Çeviri bana aittir.. Birkaç yerde kelime hatası yapmış olabilirim. Hatam varsa k.bakmayın..
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2010, 05:33:35 ös Gönderen: Onien »

Şubat 09, 2010, 07:19:01 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 09, 2010, 08:03:10 ös
Yanıtla #2

Spes mea in Deo est

Şubat 09, 2010, 08:15:33 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Gene ne yaptim ya :(
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.