Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Taksim Komünü  (Okunma sayısı 2452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 06, 2013, 12:59:46 öö
  • Uzman Uye

ERDEM YÖRÜK YAZDI
Taksim Komünü

Yaklaşık bir haftadır Gezi Parkı ve Taksim’de devlet bulunmuyor. Halk barikatları oluşturarak ve çatışarak Taksim’i ele geçirdi ve burada bir komün inşa etti.

06 Haziran 2013, Perşembe

1871’de Paris’in emekçileri yaklaşık iki ay süren bir komün kurmuşlardı. Paris Komünü. İki ay boyunca Fransız devletinin silahlı güçlerini kontrollerindeki bölgeye sokmayan Komünard’lar, modern dünyada devletsiz bir toplumun mümkün olduğunu hissettirmişti ve Marx ile Engels’e devletsiz bir toplum, yani komünizmin kurulmasının ilhamlarını yollamıştı.

Klasik sosyolojinin kurucularından Weber’e göre devlet belli bir toprak üzerinde şiddetin meşru kullanımının tekeline sahip olma durumudur ve bu sosyolojik anlamda devletin en yaygın kabul edilen tanımıdır.

Bu tanıma göre yaklaşık bir haftadır Gezi Parkı ve Taksim’de devlet bulunmuyor. Halk barikatları oluşturarak ve çatışarak Taksim’i ele geçirdi ve burada bir komün inşa etti. Halk kendi kendini yönetmeye, kendi kararlarını almaya başladı, temizliği, düzeni, yiyecek içecek tedarikini ve en önemlisi kendi güvenliğini kendisi sağlamaya başladı..

Tabii ki Paris Komünü’nde nasıl bin bir türlü sorunlar varsa Taksim Komünü’nde de var. Birçok dostların gözlemlediği gibi ulusalcı Kemalist bir ağırlık var. Ama arkadaşlar, Taksim’in ele geçirildiği gün belki 500 bin belki 1 milyon insan vardı ve bu kadar kitlesel bir topluluğun Kemalist olması çok beklenecek bir şey değil mi?

Maoist mi olacaklardı? Bu insanların siyaseten dönüşmesi bir gecede olacak şey değil, komünün içinde onu deneyimleyerek dönüşecekler. Tabii ki birçok insan gibi ben de 10. Yıl Marşı’na bayılmıyorum. Ama burada asıl önemli olan şey, komünün kompozisyonu değil, komünün komün olmasıdır. İnsanların Türkiye tarihinde ilk kez deneyimledikleri bir şey var burada: Devlet olmadığı zaman her şey çok daha güzel ve insanlar çok daha mutlu. Bir sürü insan Gezi Parkı’ndaki insanların yüzündeki mutluluğu ve insanların birbirlerine gösterdikleri kibar ve dayanışma dolu tavırları fark ediyor. Hatta deniliyor ki Gezi Parkı şu an Türkiye’nin en güvenli ve en kibar yeridir. Kadın arkadaşlarım tacizin minimum seviyede olduğunu söylüyorlar. AKP’nin kadın bedenine saldırısına karşı bu aynı zamanda bir kadın ayaklanmasıdır. Barikatlarda çatışanların en az yarısı kadındır ve bu kadınlar en önde savaşmaktadırlar.

Alanda Kürtlere yönelik şovenizm potansiyeli olsa da bu minimum düzeydedir, mesela Kürtlere karşı atılmış sloganlar yoktur. Bazı ırkçıların provokasyonları ile kitlenin kolektif tavrını eşitlememek gerekmektedir. Dün Nazan Üstündağ bana şunu anlattı: BDP kitlesi Biji Serok Apo sloganları ile halay çekerken Türk bayrakları ile halayın yanına gelen iki liseli genç “Ne güzel halay çekiyorlar değil mi” diye konuşup sonrasında ayrılmıştır. İnsanlar ellerindeki 7 liralık Starbucks sandviçlerini havaya kaldırıp “aç olan var mı?” diye meydanda dolaşıyorlar. “Kuru pasta ister misiniz” diye soranlar var, şişe su dağıtanlar. Halkın Mutfağı kurulmuş 24 saat ücretsiz yemek dağıtıyor, revirde insanlar tedavi ediliyor. Her gün sabah binlerce insan Taksim’i evi gibi temizliyor. Üç aydır orda duran sigara izmaritlerine kadar. Kimisi içki içiyor, kimisi namaz kılıyor, kimisi yoga yapıyor. İnsanlar burayı gerçekten çok seviyor ve o yüzden de her gece Beşiktaş’a doğru ilerleyip Beşiktaş’ı da komüne dahil etmeye çalışıyor.

Ben bir sosyolog ve siyasetin içinde elinden geldiğince bulunmuş birisi olarak yürekten inanıyorum ki Taksim direnişi ile bu insanlar yan yana durmayı deneyimliyor ve seviyorlar ve yepyeni bir kolektif özne oluşturuyorlar. Bunun keyfini çıkaralım. Bugünden itibaren on yıllar boyunca devletler bu haftayı unutmayacaklar. AKP gidecek yerine yeni partiler iktidara gelecek. Ama bütün iktidarlar artık halkın direnişinden korkacaklar. Taksim komününü unutmayacaklar, biz unutsak bile onlar unutmayacaklar. O yüzden de bundan sonra kendi kafalarına göre iş yapamayacaklar. 3 ağaç yüzünden ülkede ayaklanma çıktığını bilen hükümetler 100 kişi bir araya gelince artık panik atak geçirecekler. Taksim komünü ve direnişi 1 haftada Türkiye’ye demokrasi ve daha özgür bir gelecek getirmiştir. Hayırlı olsun!

Not: sadece Taksim’i bildiğim için burası hakkında yazdım, diğer illerde mücadele eden arkadaşlarımıza selam olsun. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı ruhunu hep yaşatacağız.

* Yrd. Doç. Dr. Erdem Yörük, Koç Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü
Bianet.org

Alinti bitti.

Sahi arkadaslar, 8 gündür yüzbinlerce insanin katildigi bu gösterilerde su ana kadar hic taciz olayi duydunuzmu. AKP"li istanbul il baskaninin attigi camur  haric tabi.
Allah Allah nerdeler bunlar acaba.

Haziran 06, 2013, 10:51:31 ös
Yanıtla #1

"Memleket meseleleri bir parkta oturarak halledilseydi, çok büyük bir park yaptırır hep beraber içinde otururduk. " Sn. Süleyman Demirel'in bu sözü ile cevaplamak istiyorum bu yazıyı. Eylem yapmak en son bana göre Fransız İhtilali'nde işe yaramıştır ki onunda yine eğitimsel bir geçmişi vardır. Ben hala bağırıp çağırmakla çözüm bulunacağından şüpheliyim. Tepkisini insanlar bence eğitim ile göstermelidir. Herkes 1 kişiye birşeyler öğretse sorun çözülecektir. Kimseye balık vermeyin balık tutmayı öğretin.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Haziran 07, 2013, 10:36:10 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Gezi Parkı'nda Hrant Dink Parkı açıldı

Gezi Parkı'nda 'soykırımı tanıyacaksınız' sesleri: 'Hrant Dink Caddesi' açıldı...

6 Haziran 2013 Perşembe

Gezi Parkında Hrant Dink Parkı açıldı

Direniş bugün 10. gününde, polissiz alan, huzur, güven ve coşku içinde... Dünyanın en yüksek katılımlı '5 Haziran Dünya Çevre Günü' etkinlikleri de böylelikle İstanbul'da gerçekleşti. Taksim Halk Meydanı ve Gezi Parkı'nda akşam saatlerinde 500 bini aşkın katılımcı ile adım atması zor, coşkulu saatler yaşandı. Meydanda ve parkta hemen hemen tüm direniş standlarında 'Kandil Simidi' dağıtıldı, inananların Kandil'i kutlandı. Direnişe katılanlardan, Anti-kapitalist müslümanlar' adlı grup, yüksek sesle topluca, "Allahım, direnişçilerin sesini gür eyle..." şeklinde dua etti. 'Taksim Gezi Parkı Halk Hareketi'nin 9. gününde DİSK ve KESK'e bağlı sendikalara üye emekçiler yurt çapında grev yaptı. Grevciler Taksim Meydanı'nda toplanarak 'Her yer Taksim, her yer direniş' sloganlarıyla direnişe üretimden gelen güçleriyle katkı verdi. 9. günün en anlamlı hareketlerinden biri de Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimince Gezi Parkı'nda düzenlenen Hrant Dink Cadesi açılışı etkinliği oldu. 'Buradayız ahparig' pankartları, 'Hepimiz Ermeni'yiz', 'Ermeni soykırımını tanıyacaksınız' sloganları eşliğinde gerçekleşen açılışta konuşan Garo Paylan Başbakan'a seslenerek, "madem tarihi canlandırarak Topçu Kışlası'nı bu parka yapmaktan söz ediyorsunuz, var mısınız, bir insanlık suçunu da ortaya serelim ve bugünkü Orduevi ve İntercontinental Ceylan Oteli'ni de yıkalım ve onların da üzerine oturduğu, bizden önceki Ermeni kuşağına ait mezarlığı ortaya çıkaralım...' dedi.

Garo Paylan Gezi Parkı'nda açılan Hrant Dink Caddesi'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 "Atalarımın,dedelerimin,büyüklerimin mezarları üzerinde
 bugün, Divan, Hilton ve Hyatt Regency otelleri, (merdivenleri o mezar taşlarından yapılmış olan) Gezi Parkı, TRT İstanbul Radyosu ve Harbiye Askeri Müzesi’nin bir bölümü bulunuyor..." dedi.
Alinti

Haziran 07, 2013, 10:54:32 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Gezi Parkı'nda 'soykırımı tanıyacaksınız' sesleri: 'Hrant Dink Caddesi' açıldı...

Vah vah vah

Olur tabiki olur emriniz olur aklıevveller,aldınız dünyanın ileri olduğunu düşünen geri zekalı ülkelerini bize katliamı tanı emri vereceksiniz hadi oradan destursuz gafil.

İnsan olduğunu hatırlatacak sana değilmi tekrardan habire soykırım diye diye soykırımcı bir ecdadın evlatları muamelesi yapacaksınız bize destursuz arsızlar sizi.

Balkanlardaki türk soykırımını nereye koyacaksınız peki 2 milyon türkü katlettiler,siz ne yaptınız 1915 te neler oldu osmanlı giderken/çökerken coğrafyada tam bir kaos var ken ve ülke yönetilemezken kimin tertiplediği artık çok açık ve belli olan isyan ve kalkışmaların sonrasında yaşanılanları devşirip devşirip geliyorsun bre zındıklar,kabak tadı verdiniz artık yeni bir şey yokmu?

Bu sözleri söyleyipte güya demokrat olacaksınız değilmi,sanki insan haklarının en büyük savunucusu olacaksınız değilmi?kendi milletini tarihine ihanet eden bir neslin evlatlarının bu durumda olmasından iğreniyorum.

Oturun tek tek tarihi yargılayın,yalan söyleyen tarih utansın ermenileri bu coğrafyada bu halkla kim kafa kafaya getirmiş önce onları ortaya dökün.

Sinir bozucu aklı geri yazıları buraya taşıyıpta bizi türklüğümüzle sınamayın.

serebrenitskada yapılanlar katliamdır aklı olan biraz karşılaştırsın bakalım soykırım bosnamıdır yoksa 1915 midir.

Yeter artık bu aklı evvellerin sözlerine değer verip taşımayın buraya.

Ermeniler ile bir savaş olmuştur karşılıklı birbirimiz yedik tamammı ? 2 tarafta canını kurtarmaya çalıştılar asıl beyinsizlik bundan nemalananları görememektir asıl zavallılık bu ülke üzerine oynana oyunları farketmeyip alet olmaktır.
O kadar gadre uğramış bitirlmiş bir ülkenin sırf hınç almak için bula bula seçe seçe ermenileri bulduda kıstırıp onları yoketti yapmayın artık biraz insaf yahu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 08, 2013, 06:28:19 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Düşünüyorum da,bu bibuçuk milyon ermeninin cesetlerine ne oldu acaba...

Beni üzen,Ermeni'lerin veya batının iddiaları değil;içimizdeki, soykırım nidalarıyla kraldan çok kral olmayı tercih eden kendi insanımız.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 08, 2013, 09:46:26 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Milletinide ,tarihinide,bu kadar kolay satabilen bir halktan millet olmaz.Millet olma vasfını yitirdiğimizin en güzel göstergesidir bu tür yazılar ve bu türsüz yazıları buraya taşıyıp itibar etmektir.
Utanıyorum milletinden ve geçmişinden bu kadar hayıflanan bir halka sahip olduğum içşin.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 08, 2013, 12:19:49 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Savaş sırasında analitik akıl en üst seviyededir ,karşıdaki tarafın ölümünü kolaylaştırmak için onları akıl almaz "hayvan tipine" koyarlar sonra katliamlar başarılı olmayınca da ,savaşın nedenini değiştirirler ne garip ,bir katliamın anatomisi ancak bu şekilde yapilir  :D