Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Güneydoğuda Gençleri Bilgilendirme  (Okunma sayısı 7476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2013, 08:05:16 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu denilenleri biliyoruz.

Masonlar bu konuda ne yapacak, ne yapmalı?

Nasıl yapacaklar bunları, nasıl yapmalılar?

Bir diğer başlık altında belirtmiş olduğum üzere, masonlara önerilen çalışma ve uğraşı TC yasalarına, Masonluğun amaç ve ilkelerine, dernek ve masonik iç tüzüklerine, çalışma yöntemlerine uygun mu?

Şayet uygunsa, yapılacak olan bu çalışmanın alt yapısı var mı?

Yoksa kim, nasıl hazırlayacak?

Lâf ile yürümüyor bu işler. Plan gerek. Önerilen plan nedir?

Plan yoksa, bence önce hazırlamak ve sonra gelip bu önerilerde bulunmak gerek.

Yapılamayacak şeyler önerilince, bu öneri temiz ve iyi bir dilek olsa da, boş bir lâftan öteye gidemiyor ne yazık ki.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2013, 08:26:10 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Adam bir plan biz oluşturalım siz akıl verin, mason dostlar rehber olsunlar, ben de üstüme ne düşerse yapayım. Korkular bitsin.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 07, 2013, 06:52:48 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O tümceyi Sayın Ceycet kullanmıştı.

Biz ise şimdi burada getirileceği söylenen plan ve programı bekliyoruz. Öyle ki, tartışıp olgunlaştırdıktan sonra (gerekirse) masonlara da açık bir mektupla iletelim.

Ocak 07, 2013, 02:10:53 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Güneydoğudaki gençleri bilgilendirme denince aklıma OPERATİF Masonluk dönemindeki asıl Meslek icra eden MASON USTALARIN yapmış oldukları zanaat eserleri geldi. Buradaki önerim MASON olan kişilerin yetkili Üstatları bu bölgedeki insanlara Taş ustalığı ile ilgili Kurslar açarak meslek sahibi yapabilirler. Denebilir efendim bu devirde duvarcılık yada Taş işimi kaldı v b. Bence bol miktarda ihtiyaç var eski eserlerin restorasyonunda  gerçek anlamda Teknik eğitim almış insanlara bence çok ihtiyaç var kanaatindeyim .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 08, 2013, 12:18:07 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Aslında konunun ana unsurlarından biri istihdamdır. Bu istihdamda da ilk önce kadın faktörü devreye girmelidir. Diğer bir deyişle, İstihdamın daha çok kadına yönelik olmasıdır.
       Tez ilgi görür de  daha fazla açıldığı takdirde, bu fikrin detaylı açılımı yapılabilir.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 08, 2013, 08:15:58 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Diyelim ki Sayın Alşah'ın dediği doğrudur. Bunun Masonlukla ilişkisi, bağlantısı nedir? Bu bağlamdaki eleştiri ve getirilen öneri nedir? Bir diğer deyişle, masonlar yapmaları gereken neyi yapmıyor bu açıdan ve neyi nasıl yapmalılar?

Sayın Karahan ise fantastik bir öneride bulunmuş ve bunun "fantastik" olduğunu elbette kendisi de biliyor. Sayın Alşah'ın sözünü etteği istihdam yetersizliği böyle mi giderilecek? O da bunun günümüzdeki Masonluk ile ilgisi ve bağlantısının ne olduğunu açıklamalı, böyle bir ilgi ya da bağlantı varsa, sonrasının nasıl getirileceğni de hiç olmazsa bir gerçekleştirilebilir nitelikli proje olarak ortaya koymalı. Ondan sonra görüşelim.

Ocak 08, 2013, 08:50:57 öö
Yanıtla #16
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Merhaba Arkadaşlar

Bırakın Güneydoğuyu dünyanın aydınlanmasında ve bilimin şekil almasında diyalektik felsefeyi dünyaya yaymadı oldukça başarılı olmuştur masonlar.

Kendi bireysel yoluculuklarını bir toplum hedefine dönüştürmeyi başarabilmiş topluluklardan biridir.Güneydoğu masonlar için sığ bir deniz esasında fakat türkiyedeki masonların Kurtuluş savaşı sırasında yattıkları uykudan hala uyanamadıkları düşünülürse bu şimdilik pek mümkün gözükmüyor.Masonluk artık bölgesel konuşmaları ve hareketleri sığ ve yaban buluyor bence türkiyedeki masonlar için konuşuyorum. İnsan egosu gereği de büyük lokma peşinde böylesine küçük bir hareket için çaba harcıyacaklarını zandetmiyorum.Evet çoçuklar eğitilmesi en kolay varlıklar.Bu kapsamda bir proje yürütülecekse bu güneydoğuda değilde, daha batıda bir yerde bu çocuklarının eğitimi ile olabilir. Neden derseniz doğudaki hal gelenek ve kültürlerine oldukça bağlı.Ensite'nın bir sözü var:'' İnsaların kafasındaki önyargıyı parçalamak, Atomu parçalmaktan daha zor.'' Mevcut kültürel anane ve gelenek ve görenekleri devam ederken, PKK devam ederken ve insanlar bu amaçların körü, körüne doğru olduğuna inanırken o yoksulluk ve fakirlik içerisinde çoçuklara birşeyler inandırmak zor olsa gerek.Güneydoğunun esas problemi eğitimsizlik ve paradır bu iki unsur bu bölgede sağlanırsa hiç bir problem kalmaz. Neler yapılabilir Okul kurulabilir. Okulda çoçuklara belli bir kültür verilebilir.Oldukçada başarılı olur. Örnek: Fettullah Gülen. Vakıf kurulsa oldukça yetersiz kalır vakıflar hep belli bir zümreye hitap eder Türkiye de bir tek sempozyun yada bir dizi seminerle ancak 10 çocuğu etkileyebilirsiniz.Üniversite sayısı arttırılabilir.Ama doğayi sevmekse iş en iyisi anaokullarıdır.Bir çoçuğun en çokta sevdiği zamandır anaokul, ilkokul doğayı.Ben bisikletimle dolaşmaya doyamazdım bahçe aralarında benim için çok büyük bir macera idi.

Saygılarımla

Arais

[/font][/size]
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2013, 08:53:15 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 10, 2013, 12:32:36 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın ADAM bir yerde doğru söylüyor. "Güneydoğuda Gençleri bilgilendirmenin (yada her hangi bir bölgemizdeki gençleri bilgilendirmenin) Mason'lukla ne ilgisi olabilir ?
       Ben de bunu düşündüm, fakat, sayın NOSAM 33'ün, sayın ruzber'in ve  özellikle sayın ADAM'ın yazılarını okuduktan sonra, sanki bu konuda fikir üretilmesi gibi bir konuya gider gibi gördüğüm için kısaca bir fikir ileri sürdüm. Dikkat edilirse, "Tez  ilgi görür de daha fazla açıldığı takdirde " diye belirttim.
      Gerçekten konunun Mason'lukla direkt olarak ilgisini ben de merak ediyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 14, 2013, 12:49:23 ös
Yanıtla #18
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bırakın Güneydoğuyu dünyanın aydınlanmasında ve bilimin şekil almasında diyalektik felsefeyi dünyaya yaymadı oldukça başarılı olmuştur masonlar.Cümlem masonların nelerle alakalı olabiliceği konusunda bir fikir vermiştir sanıyordum.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.