Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Gizlilik  (Okunma sayısı 4271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 08:22:52 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun pek yeni üyelerinden Sayın Deus Otiosus şöyle bir eleştiri yapmış:

“bu kadar kapalı bir örgüt hakkında zaten insanların doğru düzgün bilgisi yokken neyi nasıl eleştirecekler? hadi ilk eleştirimi yapayim ; çok gizliler.”

Çok gizli olmasalardı nasıl "az gizli" olacaklardı  diye bir mkarşı soru sorulabilir elbette ama beki ondan önce Sayın Deus Otiosus'a nasıl olup da böyle bir kanıya vardığını sormak, ardından bunun giderilmesi için getireceği öneriyi rica etmek uygun düşecek.

Şu halde soru: Masonların çok gizli olduğuna ilişkin kanının mesnedi nedir?

Ardından rica: Bu çok gizliliğin giderilmesi için ne yapılmalı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 07, 2013, 09:00:02 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bence gizli degiller... kapalilar. gizlilik ile kapalilik arasinda da daglar kadar fark olsa gerektir. sonucta temel ogretiler vs. herkes tarafindan biliniyor. sadece toplantilarina kendi uyeleri katilabiliyor... o da derece derece... eh boyle olunca tabi kimileri niye kapali bunlar diye dusunuyor ne yapiyorlar bunlar iceride... iceride ne yaptiklari beni gram ilgilendirmiyor, hicbir sey yapmayabilirler pek cok sey yapabilirler... ben mesela karsi komsum evde ne yapiyor hic merak etmedim simdiye dek.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 18, 2013, 09:18:28 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bana gore cok gizliler diyilemez fakat gizemi sevdiklerinden suphem yok.

Gizli degilde kapali diyebilirim, oldukca kapali. Bu kapalilik içine giremeyenlere sir, giz gibi kavramlar uyandiriyor. Masonlukta aslinda fazla giz yoktur, sadece bilgi sahibine (hak edene, hak etmeyi kazanmis olana) verilir. Dolayisiyla "iki kisinin bildigi sir degildir" deyimini esas alip bugune degin aktarilmis bilgilerin kisiden kisiye "inisiye yoluyla" aktarildiginida göz önunde tutarsak aslinda butun bilgilerin heryuzyilda birkac kisi tarafindan bilindigini anlamis oluruz ki buda aslinda bilgiyi gizlemekten cok korumaya yonelik bir mekanizmanin olusturuldugunu dusunuyorum. Bu mekanizmanin gorevi var olan bilgilerin  gizlenilmesi degil, sadece secilen yada hakeden yetkin kisilere aktarilmasi olabilir mi?

Buda ezoterizmin geregi olsa gerek.

Sadece zenginlerin  Mason olabilmesi benim en fazla elestiri getirebilecegim konudur. Unutulmamalidir ki bugunun zengini yarinin fakiri, dunun  fakiri bugunun zengini olabilir. Dahasi ezoterik birikimi baz almis bir inancin yada kurumun insanlarin sahip olduklari maddiyata degil, maneviyata onem vermesi gerektigini dusunuyorum. Babasi Mason olan zengin bir adamin oglunun Mason olma olasiliginin babasi isci olan bir fakirin Mason olma olasiligindan sirf parasi ve torpili geregi yuksek olusu bir haksizligi doguruyor gibime geliyor.  Ha Masonlugun amaclari geregi fakirlere kapali bir kurum oldugunu soyleyip bunu destekleyen onlarca neden sayanlarada ilk Masonlarin hicte zengin olmadiklarini ve hatta tarihin bir kenarinda isanin fakir askerleri olarak adlandirildiklarinida hatirlatmak isterim.

Masonlugun kadinlara kapali olmalarini ve buna neden diye verdikleri cevabi doyurucu bulmuyorum. Diyer yandan bu kurali elestirmeklede Masonlugun bugunlere bu denli kuvvetli gelmelerindede bu kuralin onemli bir yeri oldugunu dusunuyorum.

Vs vs cogaltilabilinir... , ama sanirim yeter.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2013, 09:43:06 ös Gönderen: Sifir »

Ocak 18, 2013, 09:36:21 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Öyle böyle GİZLİLİK değil ADAMAKILLI gizliler o kadarki Ben NOSAM33 olarak bilmeden ''Çıraklık Ritüelini '' Yazdım diye 1 ay ceza almıştım .Burası gizliliğinde ötesinde Paylaşmanın bile SUÇ OLDUĞU bir FORM , YALANMI ... Değil ki içerideki olanlar hakkında fikir yürütmek kendi kendini kandırmaktan öte değildir .Umarım Haddimi aşmamışımdır bak bunu dahi yazarken korkuyorum ......
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 19, 2013, 07:59:00 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Sifir, Masonlukta olmayan gizlilik üzerine eleştiri konusunu kendine göre değerlendirmiş. Pek de denilebilecek bir şey yok onun dediklerine. Bu başlık altına sığmayacak şeylerden de söz etmiş; onları da bir yana bırakalım ve söz etmesini hoşgörüyle karşılayalım. Forumda çok söz edilmiş olan o konular üzerinde durulmasını isteyen varsa, "Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Giriş" başlığı altında eleştiri ve önerisini aktarabilir; gerekirse yeni bir başlık açılır.

Sayın NOSAM33 ise Masonluktan çok bu forumu eleştiriyor burada ritüellere yer verilmiyor diye... Ancak bu bir gizlilik öğesi değil. Ritüeller, internette başka sitelerde bulunabilir ama bu forumda bunlara yer verilemez çünkü bu forumun temel kurallarından biri böyle. Başka sitelerin de başka kuralları vardır kuşkusuz. Kuralsız olanın ise zaten bir değeri yoktur. Ritüellerin gizliliği söz konusu değildir. Niçin ve nasıl "gizliliğinin söz konusu olmadığı" gerçeğini uzun boylu anlatmak istemem. Özellikle soracak olan çıkarsa anlatırım. Herkes mason ritüellerine erişebilir istiyorsa. Ancak erişmeyi beceremeyen bir kişi, armutun pişip ağzına düşmesini isteyen bir tembel bunların gizli olduğunu öne sürebilir. Öte yandan, internet ile hiçbir bağlantısı olmayan, kitapçıların ve sahafların yolunu bilmeyen bir kişi için de mason ritüelleri erişilmez olabilir. Ritüeller gazetede yayınlanacak değil ya! Böyle olunca o kişi ritüelleri gizli olarak niteler. Ezoterikliğin gereği olarak asıl gizli olan ise ritüellerin yazılısı değil, yazılı olmayanıdır. Ne yazık Masonluktaki gizlilikten yakınan ve bunun için de ritüelleri örnek gösteren çoğu kimse önce Masonluğu öğrenmek yerine bilir bilmez eleştirmeyi erek edindiğinden, bu gerçeğin farkında bile değildir. Bunun işleyişini merak eden varsa, özellikle belirtirse, onu da anlatırım.

Ben böyle şeyleri anlatıyorum diye bana ceza verilmiyor. Fakat NOSAM33 ceza almış ve bundan yakınıyor. Burada paylaşmak hiç de onun dediği gibi suç falan değil. Ancak paylaşmayı bilememek, bu sitenin kalitesini düşürdüğü, kurallarına aykırı düştüğü için ceza gerektiren bir kusur.  Masonluk bir düzen kurumudur. Masonların sitesi de elbette düzenli olacak. Herkes, kendi yazdıklarını önce bir kez kendisi okumalı. Burası ciddi bir site; dingonun ağılı değil. Herkes paylaşımda bulunurken kendine bir çeki düzen vermeyi bilmeli. Burada, bu sitede öyle şeyler açıklandı ve anlatıldı ki bugüne dek, Masonlukta en azından yazılabilir çerçevede gizli hemen hiçbir şeyin olmadığı açıkça ortaya konmuş oldu. Örneğin Masonluğun öğretisi kapsamındaki birçok simge üzerinde bile yorumlar, değerlendirmeler, açıklamalar yapıldı.

Masonlukta gizliliklerden yakınanlara soruyorum: Daha ne bekliyorsunuz, Masonlukta tüm bunlardan başka gizli tutulan daha ne gibi şeyler olduğunu sanıyorsunuz?

Hiç sanmayın ve kendinizi boşuna kaygılandırmayın bundan ötürü çünkü Masonlukta öyle şeyler yok!

« Son Düzenleme: Ocak 19, 2013, 08:44:17 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 19, 2013, 08:35:31 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Zaten masonluğa ilgi duyanlan öncelikle öğretiyi değilde gizliliğe ilgi duyuyorlar. Kuşkusuz bunda yıllardır sürdürülen masonluk karşıtı çabaların da etkisi var.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 19, 2013, 08:59:54 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın ADAM defalarca sırlar veya gizlilik üzerine aynı şeyleri yazdı tekrarladı.
Ancak bazıları ısrarla sırlar nedir diye sorup duruyor.
Masonluğu sadece sırları var olduğuna inandığı için merak edip duruyor.

Ezoterik bir kurumda herşey açklanacak değil ya. Sırlar olsa bile bu forumda verilecek değil.
Forumda masonlua ait hemen hemen herşey var. Daha da ötesini merak eden zaten Sn ADAM'ın dediği gibi internetten veya sahaflardan bulabilir.

Elbette rituelleri okumak tiyatro metnini okumak gibi. Sıkıcı. Tiyatro izlemenin zevkini vermiyor.

Masonluk bunların hepsinden daha fazlasıdır.

Amaç ve ülkü birliği. Aydınlanma, iyi insan olma çabası
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2013, 09:18:13 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 19, 2013, 08:14:10 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bilinmeyen en büyük sır insanın kendisidir.İnsan kendindeki sırlara vakıf olmak için yaşar aslında ama bu sırrını bile bilmez.
Muhteşem yunusunda dediği gibi bir ben var bende içeru.
Masonlukta var olduğu iddia edilen sır bundan daha büyük daha değerli ve dahanı önemlidir.

Peki masonluk bırakın sır barındırmayı asıl insanın kendi içindeki sırları bulma yolculuğu na yönelten bir kurum değilmidir.

Bence insanların asıl aradığı sır entrika ve gizem bunu bulduklarında o zaman mutlu olacaklar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 20, 2013, 01:55:31 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Alıntı
Sayın NOSAM33 ise Masonluktan çok bu forumu eleştiriyor burada ritüellere yer verilmiyor diye...

ASLA , ASLA , ASLA ...

Bugün bur da 2 kelam yazı yazabiliyorsam buradaki siz deneyimli insanların yönlendirmeleri sonucu iki kelam ediyorum .
  Çıraklık ritüeli ise okuduğum '' Atatürk ve Masonluk - Tamer Ayan  '' kitabının ön kapağında idi ve hoşuma gittiği için İmza olarak kullandım o yüzdendi .

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2013, 08:17:44 öö Gönderen: ADAM »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus