Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyanın nerelerinde ne kadar mason var?  (Okunma sayısı 21535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2012, 11:47:59 öö
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayısal değer istendi.

Bildiğim kadarıyla ve bir kaç yıl öncesinin verileri ile şöyle cevap verebilirim.

UGLE tarafından ilişkilerin askıya alındığı, GLNF'nin 44bin civarında üyesi var (2010 yılı itibariyle)

Düzensiz olanların ise

GOdF'nin 47bin üyesi mevcut (2010 yılı itibariyle)

GLdF'nin 30bin civarında üyesi var.

Diğerlerinin de toplam üye sayıları 25 bin civarında olsak gerek.

Haziran 22, 2012, 12:41:29 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence bu rakamlarda bir yanlışlık var ama bu pek de önemli değil.

Asıl önemli olan böyle rakamların ortaya konulmuş olmasıydı.

Demek ki Fransa'da Masonluk var, masonlar var ve bu olgu GLNF kısa adıyla anılan ve işte kimilerinin muntazam olarak benimsediği ama ne yazık ki kendi kendisini dehşetli bir gayri muntazamlığa (düzensizliğe) sürüklemiş olan bir obediyansın varlığına ya da yokluğuna bağlı değil.

Bu olaydan ötürü o obediyansın localarında yer alan masonlardan çoğu kendilerini diğer obediyanslardan birinin locasına atmış durumda edindiğimiz bilgilere göre. Başı da, ilginçtir GODF çekiyor. Kimilerine göre hiç hoş bir durum değil bu ve çaresine bakılması gerekli.

Elbette üstlerine vazife olmayanların işgüzarca ortaya koyduğu şu 10 Haziran Basel bildirgesinin ardından nasıl bir gelişme olacağını ilerleyen aylar içinde göreceğiz/duyacağız. Bereket bu bağlamda Fransa basını sık sık bilgi veriyor ve onların verdiği bilgi bizimkiler gibi hiç de asparagas olmuyor da, biz de olan biteni izleyebiliyoruz.

Bu başlık altında bence önemli olan Fransa'daki Masonluğun GLNF ile sınırlı olmadığı idi ve bu teyit edildi; teşekkür ederim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 23, 2012, 11:38:20 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

ABD'deki sayilar icin suradaki bilgiler faydali olabilir.
http://www.msana.com/msastats07to08.asp

genel toplamda 1920'lerden ikinci dunya savasinin sonuna kadar dususun ardindan oradan 1960lara kadar yukselis sonra da gunumuzde de devam eden bir dusus trendi gorebilirsiniz. Fransa'daki tur gayrimuntazam denilen organizasyonlar ABD'de bulunmadigindan bu sayilarda da bulunmaz. Bir diger deyisle, bu istatistik, muntazam Masonlari kapsamaktadir.

Tabii bunlarin kaci "mason" kaci mason, herhalde bunun sayisini Sayin ADAM'dan almak dogru olur ;)

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2012, 11:41:34 ös Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Haziran 24, 2012, 07:32:48 öö
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuyu yeniden eksenine getirmiş olduğu için Sayın Eureka'ya teşekkür etmeliyiz.

Kuşkusuz ve bakılınca görülüyor ki o linkte verilen istetistiksel rakamlar sadece USA ve Kanada'yı kapsıyor. Muntazam denilenlerin tümünü bile kapsamıyor. USA ve Karnüada'da muntazam sayılmayanlara da değinmiyor. Ne kadar dar.... Dünyü onlarla mı btiyor? İngiltere ve Avustralya bile yok. Elbette burada GLNF gibi bir küçük obediyansın esamisi okunacak değil. Onlara sorarsanız, Türkiye'de mason örgütleri bulunduğuna inanasıları bile gelmez.

Fakat listenin yararsız bir bilgi olduğu da söylenemez.

O hafif müstehzi göndermedeki ayrımı ise ben nereden bileyim ki! 

« Son Düzenleme: Haziran 24, 2012, 07:42:42 öö Gönderen: ADAM »

Haziran 24, 2012, 02:14:11 ös
Yanıtla #24
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Masonların sayısı Amerika'da git gide azalmış yaklasık olarak 2.800.000 kişi  civarında bir düşüş son yıllar da da oysaki mason locaların gerek sayı olarak gerekse bütçe olarak büyüme gibi bir hedefleri yok mu ? Masonların yani Amerikada ki masonların sayısının düşme sebebi ne olabilir.Bu konuyu da en iyi sayın MASON ve Sayın Eureka cevap verir sanırım.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Haziran 24, 2012, 03:07:18 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Onceki gonderide verdigim rakamlara iliskin bir noktayi aciklamayi unutmusum. Bu baglantisini verdigim site, MSANA (Masonic Service Association of North America) sitesi ve ilgi alani yalnizca Kuzey Amerika (ABD ve Kanada). Dolayisiyla diger ulkelerdeki rakamlari arastirmis olmamalarini dogal karsiliyorum.

Hafif konu disina kaciyor ancak Sayin Arais'e cevap vermeye calisayim. Uyelik sayilarindaki dusus meselesi, dunyanin genelinde aktif gundemlerden birisi. Sadece ABD'ye ya da Kuzey Amerika'ya ozel degil. Acikcasi, bunu cok arastiriyorlar, bazen etkili bazen daha etkisiz cozum onerileri ve formuller deneniyor.

Benim bu dususlerle ilgili genelde duydugum birkac sebep var. Ornegin bazen 60li yillardaki degisimci karsi kulturun, o donemde genc olan kesimin, Masonlugu gerek babalarinin yaptigi birsey olarak, gerekse karsi olduklari sistemin bir uzantisi olarak algilamalarindan dolayi, ya da o donemde ortaya cikan yuzlerce yeni akim ve tecrubenin cekiciliginden dolayi, Masonluga yonelmemesi sonucunu dogurdugu soyleniyor. Bugun uyeliklerin yas profiline baktigimizda gercekten ABD'de o neslin (40larin sonu ve 50lerde doganlar) kendinden bir onceki ve bir sonraki nesil kadar cok temsil edilmedigini, veya diger nesillere gore daha gec Masonluga girdigini goruyoruz. Bu tek sebep olmasa da belli bir oranda onemli katkisi olmus bir faktor gibi gorunuyor.

Bunun disinda onemli bir neden de, hayatin bugun 1950'lerdekine gore cok farkli olusu. Bugunun insaninin bir gunu, 1950'deki insanin bir gunune gore cok daha kisalmis durumda. Internet, televizyon gibi zaman gecirme yerlerinden tutun, is hayatinin yogunlugu, ulasimin daha uzun suruyor olmasi, cocuklarin egitimlerinin daha uzun olmasi, dunyanin globallesmesinden dolayi artan bilgi edinme ihtiyaclari, mesleki uzmanligin guncel tutulmasi zorunlulugundan dogan kendini surekli gelistirme gereksinimleri vb. bir cok sebepten insan bugun 1950lere gore cok daha az zamana sahip. Dolayisiyla, bugun yetiskin bir insanin Masonluga girerek hakkini verecek derecede zaman ayirabilmesi, eskisine gore cok daha ciddi bir yatirim olarak goruluyor. Bircok kisi, bu sebepten cayiyor ya da girisini erteliyor.

Kisa ve orta vadede bu trendin surmesini, Masonlugun da buna gore kendini ayarlamasini ongoruyormek zor degil. Ancak, cok ileriyi ongormek mumkun degil. Nasil 1950'de bugunku toplum yapisi ve yonelimler ile insanin ihtiyaclarini kestirmek imkansiz idiyse, 2060'ta da bugunkune gore cok farkli bir dunya gormemiz olasidir. O dunyada Masonluk bugunkunden cok veya az gereksinim duyulan, erisilebilir, arzu edilen bir halde olabilir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

« Son Düzenleme: Haziran 24, 2012, 03:14:58 ös Gönderen: Eureka »

Haziran 24, 2012, 03:24:40 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu rakamlar üzerine dönüyor artık malum bu tip konulara çok ta yakın değilim pekte yazmam.Rakamlar ve istatistikler ile konuda nereye varılmak isteniyor diye düşünmeden edemedim.Masonların sayısının azalması veyahut çoğalması  ise konu buna göre

a)masonlar kendilerini iyi ifade ediyor dolayısı ile buda sayısal istatistiğin artışından belli
b)büyük tehlike masonlar artık eskisi gibi katılım sağlayamıyorlar dolayısı ile bu ürkütücü bir durum olur.

eğer sorun bu ise benim anladığım o zaman rakamların değeri var 2 öngörüdende sonuçlar çıkarabiliriz her iki duruma göre.

bu 2 öngörüden ben b şıkkına katılırım çüğnkü dünyada teknoloji geliştikçe insanlardaki değer yargıları hızla değişiyor bu tip önemli konular bırakın bilinmeyi sıradan hatta değersiz bilgi konumunu taşıyor.insanlara ilgilenmeleri için verilen değerler o kadar farklıki bu tip ciddi konuları düşünmeye vakit bile ayırmıyorlar.

mason sayısı artsa durum ne olur ?
mason sayısı azalsa durum ne olur?

işi sayısal olarak düşünmek ve buradan sonuca gitmek işte dünyada şu kadar mason var sonucunu yakalamaya çalışmanın bir anlamını çıkaramadım ben.

sn.araisinde sorusuna aslında  cevap olur bu çünkü insanların artık önceliğinde kendilerini yetiştirmek kendi sini inşa etmek gibi bir düşünce yok tamamen hayvani bir yaşam tarzını beni,msediler benimsetildiler.

çünkü;

sadece anlamını dahi bilmeden içgüdüsel olarak sex yapıyorlar hayvanlar gibi sorgulamıyorlar bile neden yaptıklarını.
sadece diğer ihtiyaçlarını dahi tıpkı hayvanlar gibi sadece ihtiyacı olduğu için karşılıyorlar insaan ile hayvan arasındaki farkı kullanmayı düşünmüyorlar bile.

kaldıki mason olmayı düşünsünle,kaldıki sufi olsunlar kaldıki herhangi bir biçimde kendilerini yetiştirsinler.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 24, 2012, 03:39:31 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

işi sayısal olarak düşünmek ve buradan sonuca gitmek işte dünyada şu kadar mason var sonucunu yakalamaya çalışmanın bir anlamını çıkaramadım ben.

Dunyanin neresinde ne kadar Mason var? sorusuna sayisal olmayan bir cevap vermek mumkun veya rasyonel olmadigindan tabiyatiyle...

sn.araisinde sorusuna aslında  cevap olur bu çünkü insanların artık önceliğinde kendilerini yetiştirmek kendi sini inşa etmek gibi bir düşünce yok tamamen hayvani bir yaşam tarzını beni,msediler benimsetildiler.

Bu da bir olasilik elbette. Benim icin fazla kotumser bir bakis acisi ancak dogruluk payi oldugunu dusunuyorum.

kaldıki mason olmayı düşünsünle,kaldıki sufi olsunlar kaldıki herhangi bir biçimde kendilerini yetiştirsinler.

Iste buna katilmamam soz konusu bile olamaz. Son derece guzel bir temenni.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Haziran 24, 2012, 05:56:52 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben Sayın Arais'in bu sorusu üzerine buna yanıt verenin pek çıkmayacağını sanmıştım. Yanılmışım. Sayın Eureka'nın bu gibi konularda nasıl açık yürekli olduğunu unutmuşum.

Eh, ne yapayım, Sayın Eureka ne zamandır foruma pek az katkıda bulanarak kendini unutturuyor.

Kuşkusuz o linkte verilen ABD ve Kanada rakamlarında Prince Hall da yok. Oysa Masonlukta zencilerin yeri hiç de küçümsenemez. (Not: Dilimizde ve ülkemizde "zenci" sözcüğü bir aşağılama ya da küçümseme değildir.) Sanırım buirkaç yıl içinde hayli değişiklik olacak bu konuda Ku Klux Klan'a karşın.

Son yıllarda Masonluktaki en büyük sayısal azalma İngiltere'de görüldü. Ancak azalışın İngiltere'deki nedeni başka, (aynı neden İskoçya'da geçerli değil) Kanada ve ABD gibi ülkelerdeki gerekçe başka.

Bu bağlamda Sayın Eureka'nın yaptığı irdelemenin ötesinde birtakım başka nedenler de var.

Sayın Karahan, bu gibi konulara pek sokulmaz; bu kez bir istisna yapmış. Masonluktaki sayısal azalmanın asıl nedenine biraz daha yaklaşmış gibi bile bence.

Bu konuyu salt ABD ve İngiltere gibi ülkeler açısından ele alırsak nedenler bakımından yanılabiliriz. Çünkü o nedenler sadece o ülkelerde geçerli olur. ABD'ndeki masonlar, nesinden bakılırsa bakılsın dünyadaki toplam mason nüfusunun yarısı dolayında. Böyle olunca, sanki Masonluk denilince bunun salt Anglo-Amerikan olduğu sanlıyor. Oysa hiç kimse ABD, Kanada ve Avustralya'da Masonluluğun pek yozlaştırılmış olduğunu göz önüne almıyor. Avrupa (Britanya dahil) Masonluğu ile Amerika (Kanada dahil) ve Avustralya Masonluğu birbirinden çok farklı. Güney Amerika ve Afrika Masonluğu biraz daha Avrupa'ya benzer. Asya'da Masonluk hala pek seyrek ama Japonya elbette ki ABD etkisinde.

Bu sayı azalması konusunun asıl nedenini ortaya çıkarmak için sayı artışının nedenlerine de bakmak gerek.

Hoppala!... Sayı artışı da mı var? Nerede?

Evet var. Üçüncü Dünya ülkelerinde masonların sayısı artıyor.

Elbette şimdilerde İkinci Dünya'nın da niteliği değişti. Bir zamanlar orada Masonluk ortadan kalkmıştı. Şimdi yeniden örgütleniyor ve Birinci Dünya oraları ele geçirmek bakımından yoğun bir etkinlik gösteriyor.

Ya Türkiye'deki masonların sayısal durumu? Artıyor mu, eksiliyor mu? Niçin öyle? Ancak pardon! Bu konuyu Türkiye'de Masonluk bölümünde ayrı bir başlık açarak incelenmeli değil mi?

Bu yazıya sırf Sayn Eureka'dan hem özür dilemek hem kendisine teşkkür etmek için başlamıştım. Ne kadar da çok yazdım Pazar Pazar! Yeter, değil mi?

« Son Düzenleme: Haziran 24, 2012, 06:04:03 ös Gönderen: ADAM »

Haziran 24, 2012, 06:23:12 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hiçte bile az değil sn.adam bu iş için sadece duyarlı bir kalple bakmak lazım.

Yazımdada belirtmiştim ben birçok konuda masonlukla ilgili çok paylaşıma girmeden takip ederek sadece aralarda bunun gibi sadece anladığımı tahmin ettiğim zamaqn giriyorum.Beni sadece masonluğun özündeki bakış ilgilendiriyor yoksa hedeflerim arasında aman mason olayımda çalışma yapayım yok,üstelik o enerjimde yok.

İş böyle olunca geriye elimde sadece öğrenmek kalıyor bilmek için öğrenmek zorunda olduğumu biliyorum.
Belki çok alakasız gibi görenler olabilir ama biraz sorgulayıcı bakarsanız şu söz sanırım burada sorulan sorununda cevabı olabilir  ordo novus seclerum (kaostan çıkan düzen)

bu meşhur sözün doğruluğuna inanırım hatta bunu tabiat bile yapıyor devamlı kaos hali ile yenileniyor kendini böyle geliştiriyor.

Şimdi gerçekçi bir gözle kendini aldatmadan şu dünya haline baktığınızda insanlığın en çok ihtiyacı olan şeyin bir kaos olduğu açıkça görünüyor en azından benim için.
Nedenmi ancak o zaman sadece tekrar aramaya başlayıp sorgulayıp kendilerine gelebilecekler ancak o zaman bu kadar kirlilik yaşadıklarının farkına varıp kendi,lerini geliştirmek için sosyalleşecekler yeniden.

Bu kadar sosyopat bir toplumdan mason çıksa ne olurki yasda ne kadar çıkarki.

peki illa kaosmu olması lazım?
bence evet ve hep öyle olmuş ancak kaosta toplumlar bilinçleşebilmişler düşünsenize sokrates yada platon dönemini biz bile hala o dönem insanlarının yani düşünenlerin geliştirdikleri sosyal olguları kullanıyoruz peki bunlar bu düşünce akımlarını yaratırken nelerden yararlandılar herhalde facebook hesapları yoktu yada birbirlerine twit atıp bilgi almıyorlardı yaptıkları tek şey tabiatı gözlemlemek ve anlamaktı.Şimdi ise insanlar hiçbir nedenle ilgilenmiyorlar neden su içtiklerini dahi bilmiyorlar ve sorgulamıyorlar.Bence buda sadece kaos ile düzelebilecek bir durum bu işin herhangi bir sonu yok bir paradox gibi herşey birbirini tekrarlıyor.

Sn.adamın tesbit ettiği şeyde aslında sözlerimi doğrular nitelikte masonluk  3.dünya ülkelerinde artıyor peki neden öyle oralardas bilinçlenme hakim oluyorda gelişmiş ülkelerde azalıyor belkide 50 yıl sonra bu 3.dünya ülkeleri bu bilinç ile dünyada güç dengelerini bile değiştirirler.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo