Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudileri ve Hıristiyanları Dost edinmeyin!  (Okunma sayısı 72590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2009, 01:42:54 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Yardımcı olurmusunuz Bay degas arama motorundan ne olarak aratmamız gerekiyor Arabistandaki farklı Kuran'ı görmemiz için.

Şubat 08, 2009, 01:44:17 öö
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Bunun dışında sayın M.Akyol'un yaptığı ayet açıklaması doğrudur,yorum demişsiniz ama yorum olmadığı gibi kelimenin tam karşılığını vermiş.

Kime göre , neye göre, Türkiyedeki arapça kurana göremi arabistandaki arapça kurana göremi,

yahu biraz uyanın artık.

İşte tam o konuda bir şey sormuştum size fakat sanırım arada kaynamış. Cezayir - Fas dolaylarında ki Arapça Kuran'ın farklı olduğunu söylemiştiniz ve ben de bu iddiayı daha önce duyduğumu söylemiştim. Bu bahsi geçen Kuran'lardan elinizde var mı? Ya da siz Arapça biliyor musunuz?

Çünkü Berberi kökenli milletlerin Arapçası, muhakkak ki daha farklı. Belki bu bahsi geçen Kuran'lar, 7. yy Arapçası'ndan günümüz Berberi Arapçası'na tercümedir sadece. Arapça'dan Türkçe'ye gibi. Orijinalleri de farklı mı ve bu farklı Kuran'ların orijinallerinden en eskisinin tarihi nedir merak ediyorum çünkü... Ortada böyle bir iddia var ama bu iddiayı kanıtlayacak bir delil ben henüz elde edemedim ve çok merak ediyorum da...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 08, 2009, 01:48:40 öö
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunun dışında sayın M.Akyol'un yaptığı ayet açıklaması doğrudur,yorum demişsiniz ama yorum olmadığı gibi kelimenin tam karşılığını vermiş.

Kime göre , neye göre, Türkiyedeki arapça kurana göremi arabistandaki arapça kurana göremi,

yahu biraz uyanın artık.

İşte tam o konuda bir şey sormuştum size fakat sanırım arada kaynamış. Cezayir - Fas dolaylarında ki Arapça Kuran'ın farklı olduğunu söylemiştiniz ve ben de bu iddiayı daha önce duyduğumu söylemiştim. Bu bahsi geçen Kuran'lardan elinizde var mı? Ya da siz Arapça biliyor musunuz?

Çünkü Berberi kökenli milletlerin Arapçası, muhakkak ki daha farklı. Belki bu bahsi geçen Kuran'lar, 7. yy Arapçası'ndan günümüz Berberi Arapçası'na tercümedir sadece. Arapça'dan Türkçe'ye gibi. Orijinalleri de farklı mı ve bu farklı Kuran'ların orijinallerinden en eskisinin tarihi nedir merak ediyorum çünkü... Ortada böyle bir iddia var ama bu iddiayı kanıtlayacak bir delil ben henüz elde edemedim ve çok merak ediyorum da...

sayın veritas bunlarla ilgili linkler var bulur bulmaz size ileticem, Kuranın orjinali diye bir şey yok zaten, bu konuyla ilgili bir çok çalışma mevcut, ilk yazılan kopyalar dahi yok ortada.müsait olunca buraya eklerim çalışmaları.

Şubat 08, 2009, 02:00:03 öö
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Mehmet Nuri Yılmaz (Eski Diyanet İşleri Başkanı);

Kuran-ı Kerim, Hz. Ebubekir döneminde kitaplaştırıldı. Onu teşvik eden ise Hz. Ömer'di. Hz. Ömer, "Peygamber kendi döneminde vahiy sürdüğü için Kuran'ı kitaplaştırmadı. Vahiy sona erdiğine göre, artık bu işte hayır vardır" demişti. "Ana mushaf" dediğimiz ilk Kuran örnekleri Hz. Osman döneminde Kureyş lehçesine göre yazıldı, çoğaltıldı ve İslam coğrafyasına dağıtıldı. Bunlara "ana mushaf" diyoruz.

O dönemden kalan iki ana mushaftan biri Özbekistan'dadır. Onu yerinde görmüştüm
. Gerçekten de yazımında noktalama işareti, hareke, vs. bulunmaz. İmla işaretleri Peygamber'den çok sonraları kondu. Zaten bunlar anlamı pek değiştirmez.
Alıntı

Sizce eğer Kuran'ın 3 farklı türü olsa ve Türkiye'deki de farklı olsa Mehmet Yılmaz bu Özbekistandaki Kuran'ın Türkiyedekinden farklı olduğunu söylemezmiydi? ya da insanları aydınlatmazmıydı?

Şubat 08, 2009, 02:06:48 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mehmet Nuri Yılmaz (Eski Diyanet İşleri Başkanı);

Sizce eğer Kuran'ın 3 farklı türü olsa ve Türkiye'deki de farklı olsa Mehmet Yılmaz bu Özbekistandaki Kuran'ın Türkiyedekinden farklı olduğunu söylemezmiydi? ya da insanları aydınlatmazmıydı?

Adamın kafasını anında koparı verirler söylerse, konuyla ilgili biraz bakın bakalım, bir iki ay önce yine böyle meşhur tiplerden biri ömrüm kuranın aslını aramakla geçti yazıyordu.

Şubat 08, 2009, 02:15:00 öö
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Bay degas bilmediğiniz konularda bence komik duruma düşmeyin ve şu siteye bir bakın ;
Suudi Arabistan Krallığı İslami İşler, Vakıflar, Davet ve İrşat Bakanlığı
Siteyi 6 dile çevirmişler. Türkçe olan linki;
http://www.al-islam.com/Trk/

Neymiş arabistan'da farklı Kuran yokmuş. Karşılaştırmanda yardımcı olsun; 26 farklı Kuran meali;
http://www.kuranmeali.org/

Bence siz uyanın ve kafanızdaki inakları atmaya çalışın, herkesin dediğini de sorgulamadan inanmayın.
yahu biraz uyanın artık.
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2009, 02:25:31 öö Gönderen: M.Akyol »

Şubat 08, 2009, 02:22:45 öö
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Yok ben orijinali derken bu farklı Kur'an'lara öncüllük etmiş olanların orijinallerinden bahsediyorum. Örneğin hala sanırım lise derslerinde kendisine yer bulan Barnabas İncili'ni bir iki sene önce edindiğimde aslında bu kitabın Orta ya da Yeni Çağ'da, sonradan müslüman olmuş bir hıristiyan tarafından yazılmış bir kitap olduğunu ve tarihi Barnabas'la bir alakasının olmadığını öğrenmiştim. O yüzden biraz da merakım. Nag Hammadi yazmaları gibi gerçekten değerliler mi yoksa Barnabas İncili gibi bir propaganda unsuru mu diye düşünüyorum...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 08, 2009, 02:27:19 öö
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bay degas bilmediğiniz konularda bence komik duruma düşmeyin ve şu siteye bir bakın ;
Suudi Arabistan Krallığı İslami İşler, Vakıflar, Davet ve İrşat Bakanlığı
Siteyi 6 dile çevirmişler. Türkçe olan linki;
http://www.al-islam.com/Trk/

Neymiş arabistan'da farklı Kuran yokmuş. Karşılaştırmanda yardımcı olsun; 26 farklı Kuran meali;
http://www.kuranmeali.org/

Bence siz uyanın ve kafanızdaki inakları atmaya çalışın, herkesin dediğini de sorgulamadan inanmayın.
yahu biraz uyanın artık.

bak yine yazımı çarpıttın, ben sana arabistan içindemi farklı arapça kuran var dedim yoksa, arap ülkeleri arasındamı, ..........

Şubat 08, 2009, 02:30:19 öö
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Orada yazıyor isterseniz kendiniz okuyun, arabistanın içinde farklı ülkeler mi var,ilk defa duyuorum.

Şubat 08, 2009, 02:34:35 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

:) yok sn degas farklı arap ülkelerini kastetmiş ama bu konuşmanın sonu yok :)