Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Takvim Gazetesi Masonluk Yazı Dizisi Bölüm 2  (Okunma sayısı 5163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2013, 05:52:13 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Eldeki işaret!

Çıraklık düzeyindeki Mason, karşısındakinin de Mason olduğunu anlamak için eliyle bir hamle yapar... 2 parmağını el sıkıştığı kişinin avucuna bastırır. Aynı karşılığı alırsa, işlem tamamlanır

Türkiye'de Atatürk'ün emriyle kapatılan Mason locaları, onun ölümü ardından tekrar faaliyete geçti... Dönemin gerginliği geçtikten sonra her özgür ve laik ülkede olduğu gibi Locaların açılmasının önündeki engeller bir bir kaldırıldı. Ancak Türk Masonluğu, çeşitli sebeplerle, 1965 yılında ayrıldı. O güne kadar sadece Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası hüküm sürerken, 1966 yılında Özgür Masonlar Büyük Locası da ortaya çıktı. Bugün, 14 bini aşkın üyesi ile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Türkiye'nin en eski ve düzenli olarak kabul edilen 'Büyük Locası' iken, 2 bin civarındaki üyesiyle Özgür Masonlar Büyük Locası ve onların bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Mason Büyük Locası bu oluşumun içinden ayrılmış bir fraksiyon olarak kendi çalışmalarını sürdürdüğü bir gerçek. Masonlar'ın en büyük özelliklerinden biri de kuşkusuz, tokalaşmaları.

BİRADERİN TOKA ŞEKLİ
İki parmağın karşısındakinin avucuna bastırılmasıyla gerçekleştirilen bu tokalaşma yöntemi, Masonlar'ın birbirleri arasındaki bir işareti olarak kabul görmekte. Çıraklık düzeyinde bir Mason'un, karşısındaki kişinin Mason olduğunu hissederse bir deneme yapması kaçınılmazdır. İşte adı gizli tutulan bir Mason'un bu konuda anlattıkları:

Sizi selamlarım.
Peki nedir bu?

Bir tokalaşma şekli.
Neyin toka şekli bu?

Bir biraderinizin (kardeşinizin) muhtemelen.
Peki bunun adı var mıdır?

Evet vardır.
Bana söyler misin?

Ben kimseden öğrenmedim. Söyleyemem de.
Mutlaka açıklaman gerek, nasıl açıklarsın?

Şifreli söyleyerek.
Peki o halde başla.

Başlıyorum: B

O...

A...

Z...

Bo...

Az...
Kabul etmek şart, son derece ilginç.

PROF. MASON!
Üniversitelerde görevli Mason öğretim üyeleri, localar için çok önemli. çünkü ülkenin akıllı gençleri, Masonlar için çok önemli. Öğretim üyelerinin verdiği bilgiler sonrasında loca da harekete geçip, o gençleri bünyelerine katmak için gerekli hamleleri yaptığını belirten çırak bir Mason, "Elbette zor bir sınavdan geçtim. Geleceğimi garanti altına aldılar" dedi.

İşte Usta ve ünlü bir Mason, dayanışma konusunda ilginç detaylar açıkladı:

MASON DAYANIŞMASI
Masonların sırtı yere gelmez derler değil mi?
Bakın mason olarak hayatımın en büyük sıkıntısı içinde yaşadığımı söylüyorum. Bu çarpıcı bir çelişki olarak gelmiyor mu size?

Geliyor. Neden Mason biraderler sizin borçlarınıza yardımcı olmuyor?
Masonların böyle bir şeyi yok. Masonlar bütün insanlar için yardımlaşmadan bahseder. Yani bir Mason öbürünün borçlarını ödeyecek değil. Tabii ki maddi manevi yardımcı olacaklardır. Bu kaçınılmaz.

Peki size ev ödevleri veriliyor mu?
Tabii. Şu anda bir konferansım var, İstanbul'u işliyorum. Yıl sonuna doğru hazırladığım filozof Rıza Tevfik diye bir olay var. Büyük üstatlardan biridir ama Masonluğa politikayı karıştırmış o bakımdan eleştirilere uğramış bir Masondur.

Ödevde yabancı isimler var mı?
Mesela sık konferanslarımızdan biri Mozart'la ilgilidir. Çok genç yaşta ölmüştür. Çok ünlü bir Masondur. Verdiğim örneklere bakarak sadece Masonlar üzerine çalışma yapıyoruz diye düşünürseniz yanılırsınız.

Özel tokalaşma biçimleriniz mi var?
Evet. Kendilerini ifade etmeleri bakımından.

Bana gösterir misiniz?
Maalesef.

İşaretleriniz var mı?
Elbette, işaret bizim için çok önemli...
Live long and prosper.

Aralık 13, 2013, 10:09:19 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çıraklık düzeyindeki Mason, karşısındakinin de Mason olduğunu anlamak için eliyle bir hamle yapar... 2 parmağını el sıkıştığı kişinin avucuna bastırır.

Bunu birkaç kişi üzerinde denedim ve tokalaşılan kişinin avucuna parmak bastırılamayacağına kanaat getirdim.  ::) Masonların ayrı bir tekniği varsa onu bilemem tabi.
Live long and prosper.

Aralık 14, 2013, 09:24:54 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eldeki işaret!

Çıraklık düzeyindeki Mason, karşısındakinin de Mason olduğunu anlamak için eliyle bir hamle yapar... 2 parmağını el sıkıştığı kişinin avucuna bastırır. Aynı karşılığı alırsa, işlem tamamlanır.

Masonlukta el işareti (lems) diye bir şey var, doğru. Fakat burada betimlendiği gibi değil.

Türkiye'de Atatürk'ün emriyle kapatılan Mason locaları, onun ölümü ardından tekrar faaliyete geçti...

Türkiye’de 1935 yılında kapatılan mason locaları o tarihteki Büyük Üstat Muhiddin Osman Omay’ın emriyle kapatılmıştır; Atatürk emriyle falan değil. Atatürk’ün bu olayla hiçbir bağlantısı yoktur.

Dönemin gerginliği geçtikten sonra her özgür ve laik ülkede olduğu gibi Locaların açılmasının önündeki engeller bir bir kaldırıldı. Ancak Türk Masonluğu, çeşitli sebeplerle, 1965 yılında ayrıldı. O güne kadar sadece Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası hüküm sürerken, 1966 yılında Özgür Masonlar Büyük Locası da ortaya çıktı.

Türk Masonluğu çeşitli sebeplerle ayrılmamıştır. O olayın da belli bir sebebi vardır ve birçok masonik yazında (bu Forumda da) anlatılmıştır. O tarihte kurulmuş olan yeni örgütün adı Özgür Masonlar Büyük Locası değil, Türkiye Büyük Mason Mahfili’dir. Adı sonradan, 1993 yılında değiştirilmiştir.

Ciddi bir konudaki ciddi bir yazıda böyl hatalar yapılmamalı.

Bugün, 14 bini aşkın üyesi ile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Türkiye'nin en eski ve düzenli olarak kabul edilen 'Büyük Locası' iken, 2 bin civarındaki üyesiyle Özgür Masonlar Büyük Locası ve onların bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Mason Büyük Locası bu oluşumun içinden ayrılmış bir fraksiyon olarak kendi çalışmalarını sürdürdüğü bir gerçek.

Özgür Masonlar Büyük Locası’nın toplam üye sayısı 3500 dolayındadır. Kadın Mason Büyük Locası ise onların bünyesinde değildir; tümüyle ayrı bir örgüttür ve 1000 dolayında üyesi vardır.

Masonlar'ın en büyük özelliklerinden biri de kuşkusuz, tokalaşmaları.

BİRADERİN TOKA ŞEKLİ
İki parmağın karşısındakinin avucuna bastırılmasıyla gerçekleştirilen bu tokalaşma yöntemi, Masonlar'ın birbirleri arasındaki bir işareti olarak kabul görmekte. Çıraklık düzeyinde bir Mason'un, karşısındaki kişinin Mason olduğunu hissederse bir deneme yapması kaçınılmazdır.

Hayali uydurmacalar… Belki eskiden, 19. yüzyılda falan geçerli uygulamalarmış bunlar ama betimlendiği gibi değil.

İşte adı gizli tutulan bir Mason'un bu konuda anlattıkları:

Eğer bir basın organına bir mason bir şeyler anlatıyorsa, adının gizmli tutulmasının hiçbir anlamı yoktur. Öyle bir durumda ya mason değildir ya da Masonluğa bir karşıtlığı söz konusudur.

Sizi selamlarım.
Peki nedir bu?

Bir tokalaşma şekli.
Neyin toka şekli bu?

Bir biraderinizin (kardeşinizin) muhtemelen.
Peki bunun adı var mıdır?

Evet vardır.
Bana söyler misin?

Ben kimseden öğrenmedim. Söyleyemem de.
Mutlaka açıklaman gerek, nasıl açıklarsın?

Şifreli söyleyerek.
Peki o halde başla.

Başlıyorum: B

O...

A...

Z...

Bo...

Az...
Kabul etmek şart, son derece ilginç.

Takvim gazetesindeki yazar bunun neresinin “ilginç” olduğunu da söylemeliydi. birçok okur için bu sadece anlamsız.

PROF. MASON!
Üniversitelerde görevli Mason öğretim üyeleri, localar için çok önemli. çünkü ülkenin akıllı gençleri, Masonlar için çok önemli. Öğretim üyelerinin verdiği bilgiler sonrasında loca da harekete geçip, o gençleri bünyelerine katmak için gerekli hamleleri yaptığını belirten çırak bir Mason, "Elbette zor bir sınavdan geçtim. Geleceğimi garanti altına aldılar" dedi.

Bu işin başı doğru da sonu yanlış. O geleceği güvence altına ancak birtakım cemaat ya da tarikatlar yapıyor. Masonlukta böyle bir şey yok.

İşte Usta ve ünlü bir Mason, dayanışma konusunda ilginç detaylar açıkladı:

MASON DAYANIŞMASI
Masonların sırtı yere gelmez derler değil mi?
Bakın mason olarak hayatımın en büyük sıkıntısı içinde yaşadığımı söylüyorum. Bu çarpıcı bir çelişki olarak gelmiyor mu size?

Geliyor. Neden Mason biraderler sizin borçlarınıza yardımcı olmuyor?
Masonların böyle bir şeyi yok. Masonlar bütün insanlar için yardımlaşmadan bahseder. Yani bir Mason öbürünün borçlarını ödeyecek değil. Tabii ki maddi manevi yardımcı olacaklardır. Bu kaçınılmaz.

Burada ne denildiği belli değil. Anlaşılan bir şeyler yazılmış ve sonradan kırpılmış. Masonlar arasında elbette bir dayanışma olgusu vardır. Nasıl olmasın ki? Niçin olmasın ki? Birbirleriyle hiçbir ilişkisi olmayan insanlar arasında bile dayanışma ve yardımlaşma örgütleri, dernekleri kurulurken, bir ülkü birliği peşinde koşan masonlar arasında dayanışma nasıl olmaz? Ancak bunu abartmamak da gerek. Nitekim bu yazının asıl bütünü kapsamında birtakım yakınmalar gündeme getirilmiş gibi bir izlenim var.

Peki size ev ödevleri veriliyor mu?
Tabii. Şu anda bir konferansım var, İstanbul'u işliyorum. Yıl sonuna doğru hazırladığım filozof Rıza Tevfik diye bir olay var. Büyük üstatlardan biridir ama Masonluğa politikayı karıştırmış o bakımdan eleştirilere uğramış bir Masondur.

Hayır. Masonluk bir okul değildir ki ev ödevleri olsun. Kimi masonlar kardeşlerini bilgilendirmek için çalışmalar yapar. Bunlar birer sunu olarak değerlendirilir. Ev ödevi değildir. Zorunlu değildir.

Bir de Rıza Tevfik’ten eleştirilere uğramış bir mason olarak söz edilmiş burada. Ne münasebet! Türk Masonluğu’nun Tarihi’nde açıkça nasıl Masonluğa ihanet etmiş ve kendi politikası uğruna o tarihte olmayacak bir iş yaptığı anlatılmıştır. Eleştirilecek değil, yazıklanacak bir kişidir.

Ödevde yabancı isimler var mı?
Mesela sık konferanslarımızdan biri Mozart'la ilgilidir. Çok genç yaşta ölmüştür. Çok ünlü bir Masondur. Verdiğim örneklere bakarak sadece Masonlar üzerine çalışma yapıyoruz diye düşünürseniz yanılırsınız.

Mozart gündeme gelince, masonluk bağlamında onun sadece çok genç yaşta öldüğü mü söylenmeliydi. Bir dünya masonik nitelikli bestesi olduğu bunların başında “Sihlirli Flüt” adlı operasının geldiği söylenmemeli miydi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 14, 2013, 09:33:20 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın ADAM.

Mavi renk ile yazdığınız yanitlar biraz zor okunuyor.

Sarı renk daha mı okunaklı olur acaba?

Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2013, 09:36:02 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti