Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ANARCHOSA - Eylül 04, 2021, 02:18:11 ös

Başlık: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 04, 2021, 02:18:11 ös
Değerli Forum üyeleri merhaba,

"Masonluk araştırmak istiyorum peki hangi kaynakları öneriyorsunuz", sık sorulan sorulardan.
Daha önce bildirmiştim, bir youtube kanalında, aynı sorulara sürekli cevap vermekten sıkılmış olan ben elimden geldiğince en çok merak edilenleri cevaplamaya çalışan video/sunular yayımlamıştım.

Son olarak "Masonoloji, Masonluğu Araştırmak, Kaynaklar Nedir ve Neye Göre Seçilmeli" konulu bir video hazırladım.

Linki buradadır: https://youtu.be/trzKFz7sMq8


Daha önce şu sıralı videoları yayımlamıştım:

1. Ezoterizm Nedir
2. Hermes Trismegistus
3. Masonluğun Kısa Tarihçesi 1
4. Masonluğun Kısa Tarihçesi 2
5. Masonluk Nedir
6. Masonluk Ne Değildir
7. Kimler Mason Olabilir, Nasıl Mason Olunur
8. Masonlukta Dereceler, Ritüel ve Ritler
9. Masonik Sır
10. Gerçek Mason
11. İlk Mason Kimdi, Masonluğu Kim Kurdu

Kimileri için okumaktan ziyade dinlemek veya izlemek daha tercih sebebi oluyor. Şu ana kadar 1400 ü aşkın üye 150 binden fazla izlemiş (gerçi kimileri ezoterik hikayeleri daha sevmişe benziyor). Eğer bir kişiye bile katkı sağladıysa ne mutlu.

Tekrar hatırlatmak isterim ki, video ve anlatıların ÖMBL ile ilgisi olmayıp, tarafımdan bireysel olarak hazırlanmıştır. Bilgilerin hepsi kesin doğrular anlamına gelmez, "benim şu ana kadarki araştırma ve tecrübelerime göre ben bu konularda böyle düşünüyorum" demektir.
İki çocuk babası, bir işyerini yönetmeye çalışan, değişik dernek vb. sorumlulukları olan yoğun bir kişi olarak kendimden zaman ayırıp bu işe giriştim. Profesyonel değilim, stüdyom da yok, öyle olunca içeriğe odaklanmak gerek. 5 dk lık videonun bile hazırlanması ve yüklenmesi onlarca saati (ç)alıyor.
Tek bir kandili daha tutuşturmak bana yetecektir.

Faydalanmanız dileğiyle.
Sevgiler
Başlık: Ynt: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: Novayst - Eylül 05, 2021, 12:27:16 öö
Sn. Anarchosa,

Bugün ki videonuzu yeni gördüm ve şimdi izliyorum. Daha önce de bir-iki videonuzu izlemiştim ancak tembelliğimi yenip diğerlerine henüz bakamadım ama kesinlikle bakacağım bu içerikleri sağladığınız için teşekkürler.

Bir sorum olacak önceki videolarınızdan biriyle ilgili: Asmodeus ile Kral Süleyman hikayesini bir kaynaktan mı aktardınız yoksa kendiniz mi oluşturdunuz?

Saygılar
Başlık: Ynt: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: ruzber - Eylül 05, 2021, 02:35:41 öö
Emeğinize sağlık... teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: ANARCHOSA - Eylül 05, 2021, 09:46:44 öö
Sn. Anarchosa,

Bugün ki videonuzu yeni gördüm ve şimdi izliyorum. Daha önce de bir-iki videonuzu izlemiştim ancak tembelliğimi yenip diğerlerine henüz bakamadım ama kesinlikle bakacağım bu içerikleri sağladığınız için teşekkürler.

Bir sorum olacak önceki videolarınızdan biriyle ilgili: Asmodeus ile Kral Süleyman hikayesini bir kaynaktan mı aktardınız yoksa kendiniz mi oluşturdunuz?

Saygılar

Bu Yahudi folklorünün bilinen bir Ezoterik masalıdır. Ancak kullandığım metin aşağıdaki kaynaktan olup, yazarı ile görüşerek kitaplarımdan birinde de kullanmıştım.

https://www.salom.com.tr/arsiv/haber-91156-yahudi__mitolojisi_ve_folkloru_7__slomo_ve_samIr1_.html (https://www.salom.com.tr/arsiv/haber-91156-yahudi__mitolojisi_ve_folkloru_7__slomo_ve_samIr1_.html)
Başlık: Ynt: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: NOSAM33 - Eylül 05, 2021, 12:06:36 ös
Şlomo ve Şamir -2
Geçtiğimiz hafta anlatmaya başladığım hikâyede, Şlomo rüyasında gördüğü babası Kral David’in vasiyeti üzerine Kudüs’te Bet Amikdaş’ı yaptırma kararı alır. Nedir ki inşaatta metal alet ve kesiciler kullanılmayacaktır. Bunun için efsanevi solucan Şamir’e ihtiyaç vardır. Şeytanlar kralı Aşmoday, Şamir’i verir, fakat Şlomo’nun aklını da yaptığı türlü yanılsama oyunu ile çelmeyi başarır. Gururlu ve azametli Kral Şlomo’nun parmağındaki yüzük eline geçince onu pencereden dışarı fırlatır. Şlomo’yu da uzaklara doğru savurur. Uzun bir uçuştan sonra Şlomo gözlerini ıssız bir çölde açar. İmkânsız ve yokluklar içindeki bir hayat Şlomo’yu beklemektedir…

4 Haziran 20143462 görüntülemeSara YANAROCAKKavram
Şlomo ve Şamir -2
Şlomo, ömür boyu süren bir yolculuktan sonra kendini tek başına bir teknede başıboş denizde sürüklenirken buldu. Günlerini balık tutarak ve artık geçmişte kalan o günden beri olup bitenleri düşünerek geçiriyordu. Yıllar önce o gün Aşmoday onu dünyanın öbür tarafına, kocaman bir çölün ortasına kadar fırlatıp atmıştı.

Yaşamını bir dilenci olarak sürdürmeye zorlanmış, oradan oraya sürüklenmiş, kendisinin aslında bir kral olduğuna inanacak birini bulmaya çalışmıştı. Sonunda bundan vazgeçti ve onları sadece aç olduğuna ikna etmeye çalıştı. Dilendiği yiyecek parçalarıyla yaşadı ve sonunda başka bir kralın aşçısı olarak bir iş buldu. Ama o işi de utanç içinde kaybetti ve vahşi doğada ölmek üzere sürgüne gönderildi. Ölebilirdi de, eğer hırsızlar çetesi onu tutsak olarak yakalayıp demircinin birine köle olarak satmasaydı. Özgürlüğünü yedi uzun sene sonra kazandığında yanında sadece bir kese altın vardı. Bunu, kendisini çok sevdiği Kudüs’e geri götüreceği umudu içerisinde bir sandal almak için kullandı.

Yelkenini açtığında rüzgârlar iyiydi. Bir ay kadar sonra rüzgârlar durdu ve Şlomo engin denizlerin ortasında sandalıyla öylece kalakaldı. Şlomo yavaş yavaş artık ülkesine asla ulaşamayacağını idrak etti. Burada denizin ortasında yok olana kadar yaşayacaktı. Kayıp ve unutulmuş olarak…

Şlomo yüzüğünü buldu

Yolculuğu boyunca yoluna çıkan her dönemeç ve sapakta nasıl şaşkına döndüyse bu farkındalık da onu öylece şaşırttı. Ama hiçbir şey onu sezmeye başladığı şey kadar şaşırtmamıştı; basit bir huzur duygusu… Sonunda  yaşamın ona ne verdiğini kabul etmeye başladı.

Bir gün düşünceler içinde kaybolmuş otururken, oltasını bir şeyler çekiştirdi. Bunu yapan kocaman bir balıktı, öylesine büyüktü ki uzun saatler boyunca sandalını ileri geri çekti, bir o yana, bir bu yana çekiştirdi; sonra Şlomo onu sandala çekti. Bu dev gibi bir köpekbalığıydı. Balığı temizlerken karnında daha önce yemiş olduğu başka balıklar bulunduğunu da gördü. Bunların içinde daha önce hiç görmediği bir tür de vardı, küçük mavi bir balık. Yaşlı ve ölümün eşiğinde olmasına rağmen, hâlâ acayip bir hevesle öğrenmeyi istiyordu. Bu balığı da kesip içini açtı ve birdenbire durdu. Çünkü içinde parıldayan bir şey görmüştü, altın bir şey-bir yüzük. Kendi yüzüğü!

Şlomo yüzüğün içindeki yazıyı, Tanrı’nın gizli adını, anımsayınca onu ışığa doğru kaldırdı. Sonra ağır ağır parmağına geçirdi.

O anda kendini muhteşem bir sarayda, iyi giysiler içinde, tahtında otururken buldu. Tüm çevresinde muhafızlar gördü, baş danışmanı Beniah sağında olmak üzere hepsi esas duruştaydılar. Solunda ise zincire vurulmuş Şeytanlar Kralı Aşmoday. Mavi renkli uzun boylu ve kaygan sesli canavar, şöyle dedi:

“Evet, majesteleri: Bekliyoruz! Soruyu yanıtlayacak mısınız?”

Şlomo konuşamayacak kadar şaşkınlık içindeydi. Sonunda, “Soru mu? Hangi soru?”dedi.

“Hangi soru mu, sana yaklaşık bir saat önce sorduğum soru!”

“Bir saat mi? Ne saati? Neredeyse elli yıl oldu…”

Beniah sözü aldı. “Majesteleri, korkarım bir saattir burada sessizce oturmaktasınız. Soruyu yanıtlamayı arzu ederseniz…”

“O soru. Evet, Aşmoday, soruyu tekrar eder misin?”

“Elbette majesteleri. Yanılsamaya ilişkin bir şeyler öğrendiniz mi?”

Şlomo uzun zaman bir şey söylemedi. Sonra yavaşça Aşmoday’a bakıp, ‘evet’ anlamında başını salladı. “Evet, anladım. Gidebilirsin.”

Aşmoday, son olarak bir kahkaha daha attı. Sonra küçülmeye başladı, küçüldü, küçüldü, bir tavuğa dönüşene kadar küçüldü. Zincirlerinden sıyrıldı, bir pencereden dışarı uçtu. Saray çevresinde ve yeni inşa edilen Mabed’in(Bet Amikdaş) üstünde üç kere uçtuktan sonra gözden kayboldu. Bir daha onu gören olmadı.

Şlomo ha Meleh tekrar krallığını yönetmeye başladı ama artık farklı bir adamdı. Kibri yok olmuş, azamet yanılsamaları uçup gitmişti. O günden sonra daha önce bilmediği bir bilgelik sergilemeye başladı; yüreğinin bilgeliğini… Herkes  tarafından sevilmenin nasıl bir duygu olduğunu biliyordu. Kaybolup dünyada bir tek arkadaşa bile sahip olmadan yalnız kalmanın nasıl bir duygu olduğunu da. Her şeye sahip olmanın ne olduğunu biliyordu. Hiçbir şeye sahip olmamanın ne olduğunu da. Çünkü  o hem bir dilenci, hem de bir kral olarak yaşamıştı…

 

Hikâye hakkında notlar

Aslen Babil Talmud’u, ‘Gittin’ risalesinden alınan bu hikâye yıllar içinde çeşitli şekillerde anlatılagelmiştir. ŞAMİR diye bilinen solucanın sihirli taş yontma gücünün efsanesi, Ahit Sandığı’nın yapılmasında metal kullanmaya karşı Tevrat’taki yasaklamalardan çıkmış görünmektedir.

Bu hikâye Müslüman ülkelerde bilinen başka hikâyelerde tekrarlanmıştır ve aynı Aşmoday gibi Farsça  ‘Aşehma-Daema’,yani şeytan Aşehma’dan alınmış olabilir.Pinhas Sadeh (Anchor Books,1989) tarafından seçilip yeniden anlatılan ‘Yahudi Halk Hikâyeleri’nde  de yer alır.Şlomo’nun yolculuğunun hikâyesinin, Kral David’in Filistinliler arasında yaptığı yolculuğun benzetme kullanarak yeniden anlatım olduğu düşünülebilinir. Çünkü o sırada kral delilik taklidi yapmaktadır.Bu hikâye Howard Schwartz’ın Yahudi folklorunu anlattığı,yeniliklerle dolu, ‘Eliyahu’nun Kemanı ve Öteki Yahudi Peri Masalları’ (Harper and Row,1983) adlı eserinden alındı.


ALINTI
Başlık: Ynt: Masonoloji, Masonluk Araştırmaları, Kaynak Önerileri
Gönderen: midyad - Eylül 05, 2021, 03:22:59 ös
Masonluk sadece loca gibi steril bir yerde mi uygulanir...

Ates veya kivilcim olmazsa kandillerin yanmasi icin bir simsegin dogru yerde ve dogru zamanda cakmasi gerekir, ki bunun icin bazen bir hayli beklemek lazimdir. Bu arada kandilin fitili de cikmamissa kivilcim sadece kivilcim olarak kalir.

Yazilariniz ile siz kivilcim saciyorsunuz, kandil tutustugu zaman da etraftaki yollar gorunuyor, o yollar baska kavsaklara ve yollara cikiyor. Yollar yurumek icindir. Bir hayli yol yurudukten sonra dinlenmek icin yolun kenarinda duran bir kayaya oturan yolcu geriye veya daha yuruyecegi yola bakmayip tam karsisindaki agacta asili duran aynaya baktigi zaman, binbir zorlukla tepeye cikardigi buyuk kayanin tekrar asagiya dogru yuvarlandigina bakan Sisifos’un gozlerindeki israrin inceligini goruyor kendi gozlerinde...

Bu paylasiminiz beni “Bir Turk Casusu olan Arap Mahmut” ile tanistirdi. Bunun yaninda tarih konusunda Masonik gorus yonleri kavraminin icini doldurmasina yardimci oldu. Bu yonler soyle siralaniyor:

Otantik yon;
Antropolojik yon;
Mistik yon; ve
Okultist yon. 

Bu arada sayin Caliper’ in paylasimlari da ozellikle Turkiye’ deki Masonluk konusunda bilgilenmek icin motive edici oldu.

Emekleriniz icin sagolun.