Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Melih Gökçek'i Yakacak Rapor  (Okunma sayısı 7702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2008, 04:33:27 ös
  • Uzman Uye

04 Haziran 2008 Çarşamba 11:26

Gökçek göğsünü gere gere gizlice Kızılırmak suyu içirdiğini söyledi. Ama öyle bir rapor geldi ki Gökçek'in ne diyeceği merakla bekleniyor.

Melih Gökçek geçen hafta 15 gün boyunca "gizlice" Ankaralılar'a Kızılırmak suyu içirdiğini itiraf etti. Ardından "bakın, ishal vakaları artmadı" diyerek yaptığının ne kadar iyi olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Ama Tıp Kurumu'ndan gelen raporlar Gökçek'i yalanlıyor. Kızılırmak suyunda arsenik çıktı!

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Tıp Kurumu bir araştırma yaptı. "Kızılırmak Suyu Raporu" ile Ankara'ya verilen Kızılırmak suyundaki arsenik miktarının, kanser riski taşıdığı, Tıp Kurumu'nun raporuyla da ortaya çıktı.

Araştırmanın sonucuna göre Kızılırmak suyu ishal yapmıyor ama kanser yapıyor. Üstelik numunelerde arsenik miktarı düşük gösterilmiş. Ankaralılar'ı gelecekte "mesane, akciğer, cilt, böbrek ve karaciğer kanseri" bekliyor. Üstelik suda arsenik kadar tehlikeli olan kadmidyum hiç ölçülmemiş...

Tıp Kurumu Başkanı Mehmet Altınok ile Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer'in imzasını taşıyan raporda, şu dikkat çekici tespitlere yer verildi:

İSHAL YAPMIYOR, KANSER YAPIYOR

• Su kalitesi ne kadar kötü olursa olsun, klorlama gibi basit dezenfeksiyon işlemleriyle sudaki patojen organizmalar yok edilebilir ve bu suyu kullananlarda ishal vakaları görülmez.

Ama kullananlarda ishal görülmemesi, içme suyunun sağlık yönünden sorunsuz olduğunu göstermez. İçme suyu kalitesinde insan sağlığı için esas önemli olan, basit arıtma işlemleri ile kolaylıkla bertaraf edilemeyen toksik etkili kimyasal kirliliklerdir. Bu kimyasal kirliliklerin etkisi, 15-20 yıl sonra, başta kanser olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların artmasıyla ortaya çıkar.

ARSENİK MİKTARI DÜŞÜK GÖSTERİLMİŞ

• Kızılırmak suyunun Ankara'ya verilmesinden 6 gün sonra, 13 Mayıs 2008 tarihli ASKİ raporunda, ham ve arıtılmış su numunesindeki değerlere yer veriliyor.

Buna göre, arıtılmamış su örneğindeki arsenik miktarı 12.1 mikrogram/litre. İvedik'te arıtıldıktan sonra ise arsenik değeri 1 mikrogramın altında gösteriliyor.

Geleneksel arıtma yöntemleriyle, arsenik miktarının bu kadar düşük düzeylere nasıl çekildiğinin açıklanması gerekiyor. Bilimsel literatür ışığında, ASKİ'nin geleneksel arıtmasının ham sudaki arsenik düzeyini 1 mikrogram/litreye indirmesi mümkün değil.

ANKARALILAR BÜYÜK TEHDİT ALTINDA

• Arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme sularındaki en tehlikeli kimyasal kirlilik olarak kabul ediliyor. İçme suyunda yüksek oranlarda arsenik bulunması; "mesane, akciğer, cilt, böbrek ve karaciğer kanseri"ne yol açabiliyor.

Ayrıca sinir sisteminde, kalpte hasara neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, TSE ve Sağlık Bakanlığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği'ne göre, 1 litre içme suyunda izin verilen en fazla arsenik değeri 10 mikrogram.

Ancak içme suyunda 0.5 oranında arsenik bulunması bile her 100 bin nüfus için 10 binde bir, 1 mikrogram arsenik bulunması ise 5 binde bir kanser yapma riski taşıyor.

Ankara içme sularında litrede 10 mikrogram arsenik olduğu takdirde, Ankara'nın nüfusunun 4 milyon 140 bin olduğundan hareketle, yaşamları boyunca Ankaralılardan yaklaşık 250 kadın ve 490 erkekte mesane kanseri; 380 kadında ve 300 erkekte de akciğer kanseri gelişecek. Bu içme suyundaki arseniğe bağlı olarak, 1420 yeni mesane ve akciğer kanseri vakası anlamına gelecek.

KADMİDYUM HİÇ ÖLÇÜLMEMİŞ

• Kadmiyum, arsenikle birlikte, sudaki en zehirli kimyasal olarak kabul ediliyor. Ancak ASKİ Kızılırmak Suyu Analizi'nde, kadmiyum ölçümüne ait değerler yok. Kızılırmak'ın kadmiyum açısından da kirli olduğu daha önce raporlandığına göre, bu analizin artık yayımlanmaması şüphe çekiyor.

TARIMSAL İLAÇ ANALİZİ YOK

• Kızılırmak Nehri, 1150 kilometrelik güzergâhı boyunca tarımsal ilaçlarla da etkileşim içinde oluyor. Tarımsal ilaç kökenli toksinlere ait analiz neden yapılmıyor?

• Kızılırmak güzergâhında, Kayseri dışındaki illerde atık su arıtma tesisleri yok. Kanalizasyon suları da Kızılırmak'a karışıyor.

GÖKÇEK YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan ise "Şu an itibarıyla kente verilen Kızılırmak suyu, normal karışımın 5 kat altında olduğundan, yapılan testlerde su değeri sağlık sınırları içinde görünmektedir. Oysaki Kızılırmak projesi ile kente verilmesi planlanan su miktarı 750 bin metreküptür. Ancak Gökçek, 21 gündür Ankara'ya Kızılırmak suyundan en fazla 150 bin metreküp su vermektedir. Geri kalanı ise Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından karşılanıyor. Gökçek, 'Kızılırmak suyu şehre veriliyor ve hiçbir hastalık görülmüyor' diyerek halkı yanlış bilgilendiriyor. Karışım miktarının azlığı, yapılan testlerde su değerini sağlık sınırları içinde gösteriyor'' dedi. Ersan, diğer barajların seviyeleri düşeceğinden ilerleyen günlerde Kızılırmak suyunun 5 kat daha fazla verileceğine işaret etti.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=143774

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2008, 04:36:26 ös Gönderen: Kirlangic »

Haziran 04, 2008, 04:36:22 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

stilus absentis...

Haziran 04, 2008, 04:38:25 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

AOÇ ' yi de Safari Park yapacaktı. Noldu tamamlandı mı 8)
Fil mi bulamadı yoksa?
stilus absentis...

Haziran 04, 2008, 04:39:52 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Buna acaba disarida satilan hazir sular da dahil mi? Istanbul'da kene,  Ankara'da su sikintisi.. Ankarali dostlara Allah yardimciniz olsun diyorum. Sanirim kendinizi maden suyuna alistirsaniz iyi olacak..Birileri gibi su niyetine bira icmektense maden suyu daha saglikli . 8)

Ankara'ya gelmekten vazgec mi gecsem acaba . Turistleri de kaciriyor haliyle boylesi vakalar :)
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2008, 04:56:52 ös Gönderen: Kirlangic »

Haziran 04, 2008, 04:54:03 ös
Yanıtla #4

İçme suyu ile ilgili bir firmada çalışan bir kardeşimin verdiği bilgiye göre Türkiye de nüfusun  %27 sinden azı kaynak suyu (normal içme suyu) içiyormuş.Buna göre %73 musluk suyu içiyor.

Bu kişi geçmişte Çocuk Esirgeme Kurumunu dolandırmaktan mahkemece suçu sabit görülmüş,hapis cezası almış ancak dönemin devlet büyüğü Süleyman Demirel in devreye girmesi ile kurtarılmıştır.

Kişinin Ankara halkının uzun vadede hastalanmasını veya ölmesini  önemseyecek vicdani bir yapısı olduğunu şahsen düşünmüyorum.
Omnia mors aequat

Haziran 04, 2008, 05:02:40 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Alıntı
Kişinin Ankara halkının uzun vadede hastalanmasını veya ölmesini  önemseyecek vicdani bir yapısı olduğunu şahsen düşünmüyorum.
Tüm kalbimle katılıyorum.
stilus absentis...

Haziran 04, 2008, 05:30:28 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

aynen katılıyorum. Kızılırmak suyunun ankaralıya içirme sevdası ortaya çıktığından beridir ankaradaki bilim insanları bu arkadaşa kızılırmak suyunun artık iiçilemeyecek kadar kötü olduğunu anlatmaya çalıştılar. ancak belediye başkanı dediğim dedik kestiğim kestik diyerek kafasının dikine gitmeye devam etti.

sorun içme ile de bitmiyor. sebze ve meyveleri de mi kaynak suyuyla yıkayacağız, bulaşıklar, çamaşırlar yıkıyoruz, duş alıyoruz... ve bu su bir biçimde bize temas ediyor.

Alıntı
Birileri gibi su niyetine bira icmektense maden suyu daha saglikli

ben açıkçası birayı tercih ederim :) belediye başkanı yakında maden suyuna da el atar :) en azından biraya bulaşmazlar :D

Haziran 04, 2008, 11:56:44 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bu mümtaz şahsiyetin ishal vakaları üzerine yorumuna çok takıldım ben. "Bir başhekim ile görüştüm ishal vakalarında artış yok!"
Tempus fugit...

Haziran 05, 2008, 01:26:54 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Ben sunu anlamiyorum.. O kadar sey yazilip ciziliyor hakkinda neden ben kendimi bildim bileli bu adam Ankara Buyuksehir Belediyesi baskani oluyor?

Haziran 06, 2008, 12:49:06 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gökçek'i seçenler düşünsün...Kızılırmak suyu daha gelmeden günlerce önce bu suyun zararlı olduğu , içerisinde zararlı elementlerin olduğu yüzlerce haberde geçti... Buna rağmen hala Gökçek'i savunanlar varsa kendilerine afiyet olsun demekten başka bir şey gelmiyor aklıma..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere