Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dairesel İllüzyon  (Okunma sayısı 1644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2017, 08:27:01 ös

Bir daireyi 8 adet doğru vasıtasıyla, doğrular daire merkezinden geçecek şekilde eşit dilimlere ayırıyorlar. Sonra da her çizgi doğrultusunda gidip gelen küçük beyaz topları yerleştiriyorlar. Ancak bu toplar öyle bir zamanlama ile yerleştiriliyor ki sanki dairesel bir şekilde dönüyor gibi görünüyor.

Ben çok beğendim, izlemediyseniz buradan:
https://www.youtube.com/watch?v=pNe6fsaCVtI
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 21, 2017, 10:20:30 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Çok güzel, Paylaşım için teşekkür ederim. Bence bu bir yaratıcılık. Beğendim.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 23, 2017, 12:15:49 öö
Yanıtla #2

Bize sunulan bilgiyi işlemek için yeterli veriye sahip olmadığımızda,sunulan bilgi dahilinde duyularımız kendi yeterliliği ekseninde olguyu tanımlar.Kısaca: Duyularımız için yetersiz ve ya eksik veri bize; İllüzyon,büyü,İlahi yanıt vs. olarak geri yansıya bilir ve ya tanımlana bilir.

Bir çok olguyu çoğumuz "derin" ve yahut "geniş" açılarda yaşarız ve ya tanımlarız; aslında ikiside birçok açıdan yanlış sayılır.

Geniş değerlendirilen konu karmaşıklaşır iken; derin değerlendirilen bir konu ise, içinden cıkılmaz derecede modeller aranan bir yapı ve duygusal eğilimli kanıt arayarak,bu yanlışlığa olgunun eksik doğası gereği itilen çıkmazlar yaratabilir.

...

Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2017, 12:20:46 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ağustos 23, 2017, 11:59:51 öö
Yanıtla #3

Sn Tık-Tik-Tak, çok güzel bir yorum getirmişsiniz. Ben de kendimce bu videoyu "hiçbir şey göründüğü gibi değildir" cümlesi ile yorumlayabilirim. :)

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana