Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ketumiyyetin basladıgı nokta neresidir?  (Okunma sayısı 16271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2008, 05:56:58 ös
Yanıtla #20

Alıntı
Lütfen Kusuruma bakmayın ama buna çok güldüm.

Kusura bakılacak birşey yok Sevil Hnm.Espri idi zaten.Hoşunuza gitmesine sevindim.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 18, 2008, 05:58:35 ös
Yanıtla #21

[Kusura bakılacak birşey yok Sevil Hnm.Espri idi zaten.Hoşunuza gitmesine sevindim.

Hem de nasıl Saygıdeğer Mystic; Çok Harikaydı.
« Son Düzenleme: Mart 18, 2008, 06:03:31 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 18, 2008, 06:00:28 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

[Kusura bakılacak birşey yok Sevil Hnm.Espri idi zaten.Hoşunuza gitmesine sevindim.

Hem de Nasıl Saygıdeğer Mystic; Çok Harikaydı.
Günün en iyi esprisi seçelim bu durumda Sevgili Sevil :)

Mart 18, 2008, 06:01:12 ös
Yanıtla #23
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Sn. MASON,

Bir Masonu insanı yanılgı ne kadar etkiler peki? Bir Masonu hiç hata yapmaz diye sınırlayamayız sanırım.

Haklisiniz. Elbette kusursuz insan yoktur. Fakat kusursuz olmayi hedefleyen insan vardir. Bizlerinde amaci her yonde kendimizi gelistirerek olabildigince az (hatta hic) hata yapmadan, hayatimiza, dogru ve dogruluk cizgisinde devam etmektir.

Alıntı
Sn. Üstadım,

bu teklif hususunda kişi kabul edip etmeme de serbest olduğundan dolayı ketumiyetin başlangıcını buradan değil de -teklifi kabul etmeme ihtimali olduğu için- Talepnameyi imzaladığı anda başlaması daha mantıklı değil mi? Kişi talepnamesini sunduğu andan itibaren ketumiyet ilkesini de kabul ediyordur kanımca.

Sizi anliyorum. Konuya bir hukukcu gozu ile bakarak, yazilar ve dokumanlari baz aliyorsunuz. Ancak Kisiden "Beklenilen ketumiyet baslangici" teklifin sunuldugu andir. Cunku o ana kadar kisi zaten izlenmistir. Test edilmistir ve kendisi hakkinda arastirma yapilmistir. Teklif ani ve sonrasinda (cevap ne olursa olsun) kendisinin ketumiyetine guvenmekten ve kendisinden yeterli ketumlugu beklemekten baska care yoktur.

Kisi ise zaten ona teklif gelene kadar Masonlugu yuzeysel olarak tanimaktadir. Masonluk kelimesinin Ketumluk kelimesi ile ayni yerlerde kullanildiginin bilincindedir. Bu nedenle hem bizlerin bekledigi, hemde kisinin gostermesi gereken "Ketumiyetin baslangic noktasi" tekliftir.

Erdem sahibi, Kamil olmayi hedeflemis bir insan bizler icin yeterlidir. Kusursuzluk bir sart olarak kosulamaz. Ancak "Kamil olma amaci" bir sarttir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 18, 2008, 06:02:09 ös
Yanıtla #24

Günün en iyi esprisi seçelim bu durumda Sevgili Sevil :)

Bence de :D

Bu arada Saygıdeğer Mystic'in Yüksek Anlayışı için Sonsuz Teşekkürlerimi Sunuyorum. 
« Son Düzenleme: Mart 18, 2008, 06:20:10 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 18, 2008, 06:08:34 ös
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Kamil olma amaci" bir sarttir.

İlacın sendedir de farkında değilsin

Sanırsın ki sen sade küçük bir cisimsin

Derdin de sendedir ne yazık ki bilmezsin

Hâlbuki dürülmüş en büyük âlem sensin

Ali @

Mart 18, 2008, 06:10:11 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sn. MASON,

Bu durumda kişiden Masonluğu konusunda mükemmeliyet beklemek lazım değil mi? Şimdi diyeceksiniz ki, Mason olmak zaten mükemmel insan olmak demektir. Mükemmel insan ise, hayatının her alanında öyle olmalıdır. Ama bu söylediğiniz takdir edilecek bir amaç olsa bile, kulağa gerçekten imkansız geliyor. Sadece Mason olanlar için söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Kişinin kendini mükemmel sanması, sadece egosunu tatmin etmek için kullandığı bir fikirdir bana göre... Daha önce de belirttiğim gibi, mükemmel olmak Yüce Yaratıcıya mahsustur...

Saygılarımla,

Mart 18, 2008, 06:16:10 ös
Yanıtla #27

Sn.blossom,

Aslına bakarsanız İnsanın mükemmel olması ile ilgili düşünceniz Sn.SkullG nin yolladığı mesajda çok güzel anlatılmış. Teşekkürler Sn.SkullG  güzel bir paylaşımdı.

Alıntı
İlacın sendedir de farkında değilsin

Sanırsın ki sen sade küçük bir cisimsin

Derdin de sendedir ne yazık ki bilmezsin

Hâlbuki dürülmüş en büyük âlem sensin

Ali @

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 18, 2008, 06:24:51 ös
Yanıtla #28
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Bu durumda kişiden Masonluğu konusunda mükemmeliyet beklemek lazım değil mi?

Hayir. Kisiden mukemmellik degil, mukemmelligi amac edinmesi ve onun icin cabalamasi beklenir.

Alıntı
Şimdi diyeceksiniz ki, Mason olmak zaten mükemmel insan olmak demektir. Mükemmel insan ise, hayatının her alanında öyle olmalıdır.

Sanirim biraz once anlatmak istedigimi tam olarak anlayamadiniz. Mason olmak mukemmel insan olmak degildir. Mukemmelligi amaclamis ve bunun uzerine uzun yillar egitim gormus kisiler tarafindan secilerek alinan ve ayni hedefe dogru ilerleyen kisidir.

Masonlar mukemmel olsa, kendi iclerinde ezoterik olarak derecelenmezlerdi. 33. dereceki bir Masona dahi sordugunuzda size asla "Ben Mukemmelim" demez. Ancak size "Amacim mukemmel insan olmak ve bunun icin cabaliyorum" der. Aynen bir Ciraginda soyleyecegi gibi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 18, 2008, 06:29:48 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Ben yanlış ifade etmişim Sayın MASON, "mükemmel insan olma amacı" demem gerekirdi özür dilerim. Zaten ben mükemmelim cevabını veren kim olursa olsun aslında mükemmel olmadığını gösterir. Tevazu erdemine erişememiş demektir.

Saygılarımla,