Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olma tutkusu  (Okunma sayısı 24064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2007, 07:25:47 öö
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Merhaba,
Lütfen yanlýþ anlamayýn ama, buradaki insanlar bana Mason olmaya kafayý takmýþlar gibi geldi, yada Masonluða sövmeye çalýþanlar var. Doðrusu ben Mason olma isteði güden bir insan da deðilim, doðru dürüst dinlerle de ilgilenmem karþýlýksýz paylaþým ve erdem beni mutlu eder, çýkarlarda iþin içine girmesin. Fakir den mason olunmaz denmiþ, mantýksal olarak doðrudur tabi, böyle bir þahsýn mason olmak için ne isteði olabilir, ne vakti, nede bilgisi, yok mason olmaya takýlmýþ birisi varsa kiþisel çýkarlarý için olabilir diye düþünüyorum , ama fakir insanlar da aslýnda daha yüksek mertebededirler herhangi bir kulübe üye olmadan karakterini yükseltenleri vardýr ki karþýlarýnda eðilip sonsuz saygýlarýmý sunarým, koca aileyi küçücük gelirle idare eden babalar , iþ dönüþü çocuðuna balon götürürken gördüðüm memur yýllardýr benim idolümdür, düþünsenize yýpranmýþ takým elbisesinin içinde bir elinde plastik bir poþet bir elinde ip ucunda uçan balon, keþke kendisini tanýyabilseydim. Ama o sýra bende küçük bir çocuktum. O þahýs iþte bir çeþit üstad. Bu konu arabesk oldu deðil mi bu ortama. :-\

Sayin Supernova,

Haklisiniz. Masonluk cepte degil kalptedir. Ruhtadir. Yanliz (bizlere gore) bir insana Ustat diyebilmek icin ailevi sorumluluklarinin yanisira, elindeki balonu sokaktaki kimsesiz cocugada verebilmesi gerekir. Masonluk sadece kendiniz yada ailenize karsi erdem bir karakter olmaniz gerektigini ogretmez. Masonlukta karsinizdaki kisinin kim ve ne olduguna bakmadan yardim etmeniz gerekir.

Iyi bir aile babasi olmak ile, iyi bir Mason olmak arasinda benzerlikle oldugu gibi, farklarda vardir. Idol olarak dusundugunuz ornek guzel. Bu elbette sizin terchinizdir. Yanliz iyi bir aile babasini bir Masonla kiyaslamanin yanlis oldugunu dusunuyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 27, 2007, 07:15:28 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,
Galiba yanlış anlaşıldım, Masonluğu kıyaslamaya çalışmadım ben aslında, aslına bakarsanız genel itibarı ile Masonluk ne yapar , nedir ,hedefi nedir tam olarak bilmem bile , bu durumda bilgim olmadan fikirim olması yanlış olur, yazdığım yazı size cevap hakkı doğurduysa kusuruma bakmayın, tüm yokluklara rağmen yükselebilen karakterleri örneklemek istemiştim.
Saygılar

Mayıs 27, 2007, 07:25:12 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Aslında konunun başlangıcında vurgulamak istediğim, Masonluğun kurallarına eleştiri değildi de, şövalye ruhunun hala var olduğu ve flamasının arması ne olursa olsun , gerçekte hedefinin aynı ve iyi olması, bir uğurda toplanmak tabi daha iyi ama , kurallar ve yanlış anlaşılmalar yüzünden harika elamanlarıda kaybetmemek , kurulan küme daha sağlam olur değil mi?

Mayıs 27, 2007, 07:28:01 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

ve evet yazımın konusuda seçtiğim alanda yine yanlış olmuş, ben galiba sadece okuyayım daha iyi olacak,
Özürlerimi kabul ediniz (yoruldum da özür dilemekten )

Haziran 01, 2007, 08:48:50 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

:) Sayın Süpernova doğru anlaşılabilmek babında, keşke herkes sizin kadar çabalasa.

Masonluk bir karakter yükseltme okuludur demek yanlış olur, bu durudma eminim sınıfta kalan bir çok insan da olacaktır. Masonluk öyle menem bir şeydir ki ancak içine giren görür ve öğrenir.

Ve evet, insan Mason olmadan da ruhunu, karakterini yüceltir.
Tempus fugit...

Haziran 01, 2007, 09:09:07 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

:) Sayın Süpernova doğru anlaşılabilmek babında, keşke herkes sizin kadar çabalasa.

Masonluk bir karakter yükseltme okuludur demek yanlış olur, bu durudma eminim sınıfta kalan bir çok insan da olacaktır. Masonluk öyle menem bir şeydir ki ancak içine giren görür ve öğrenir.

Ama diyorsunuz ki mason olursa bu ruh yuceltme olayi daha kolay, veya daha baska bir deyisle, baska yontemlerle yapilir.
Dogru anlamismiyim?
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Ekim 01, 2011, 11:45:28 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Peki ben burada biraz çelişki yaşadım.

Masonluk öyle menem birşeydir ki ancak içine giren görür ve öğrenir. Peki bu tamam.
Ama o zaman masonluk masonlardan öğrenilmelidir. Sözünü nasıl gerçekleştirmek gerekir.Ancak içine giren ve görenin öğrenebileceği birşey ise bizler yani benim gibi araştıran ve bilgi edinmek isteyenler (bu arada mason olmalıyım olmalıyım olmalıyım diye yanan birisi değilim sadece araştırıyorum)nasıl içine girip görenler gibi öğrenebilir ?
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2011, 11:56:46 öö Gönderen: BULGARIA »
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ekim 01, 2011, 12:29:00 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BULGARIA'YI anlıyorum. Anlıyorum çünkü buna benzer bir ikircimin içine , foruma ilk üye olduğum dönemlerde ben de düşmüştüm.

Sorun aslında şurada. Sayın BULGARIA' ya bir faydası dokunur belki. '' Masonluk Masonlardan Öğrenilmelidir'', forumumuzun mottosu olan bu önermeye bakıp, hemen ardın da da '' dışarıdan bilinemez'' gibi başka bir önermeyle karşılaşınca , kişi bir kafa karışıklığı yaşıyor sanki.

Fakat burada biraz düşünmek gerek. Öğrenmekle, anlamak farklı şeyler. Evet Masonluk Masonlardan öğrenilebilir, fakat Masonluk Mason olmadan anlanamaz.

Mesela bir mason size bir sembolü anlatabilir. Nitekim bu kimi zaman forumumuzda yapılıyor da. Bu sembolü ve bunun Masonlukta kullanıldığını öğreniriz. Fakat o sembolün anlattıklarını anlayabilmek için de Mason olmak gerekir.

Hatta bir Mason üyemizin şöyle bir imzası vardı yanılmıyorsam ( hangi üye olduğunu şimdi hatırlayamadım, kusura bakmasın), '' dışarıdan baktığında anlayamazsın, içeri girdiğinde anlatamazsın''.

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Ekim 01, 2011, 12:46:10 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gördügüm kadarıyla forumumuzun en yeni üyelerinden Sayın BULGARIA, ta 2007 yılında açılmış bir başlığa takılmış....

Önce Sayın BULGARIA foruma hoş geldi. Umarım safalar getirir. Dilerim forumda sürekli kalır.

Bu başlığa şimdi nasıl devam edilebilir ki?... Katkıda bulunmuş olanlardan kimileri çoktan beri yok. Kimileri arada sırada şöyle bir görünür.

Başlığı başlık olarak almalı. "Mason Olma Tutkusu"... Bu nasıl bir şeydir? "Kişinin mason olmak için yanıp tutuşması" deniyor; peki! Anlaüşılan bu tutku mason olmayan bir kişiye özgü. Ben masonlara özgü olarak da görürüm aslında ama anlaşılan o biraz mecazi falan olacak.

Bu olumlu bir tutku mu, olumsuz mu?... Masonluğun iyi bir şey olduğu ileri sürüldüğüne göre olumlu bir tutku olsa gerek. Bir kişinin masonluğa girmeyi aşırı bir duyguyla isteyişi.

Böyle bir duygu nasıl edinilebilir. "Masonluk çok iyi şeydir." deyip geçmekle olur mu? Kişinin çevresinde sevip saygı duyduğu kişilerden birçoğunun mason oluşu böyle bir etki yaratabilir mi? Bunlar böyle bir tutkunun edinilmesi bakımından yeterli mi?

Yoksa onların tümünü bir yana bırakıp, masonluğun tümünü, ayrıntılarıyla öğrenmeyi, bu konuda sağlam bilgiler edinmiş olmak mı gerekir?

Eğer bu sonuncusuysa, o zaman işte burada, bu forumda olağanüstü bir fırsat var demektir. Her ne kadar bu forumda "Masonluk masonlardan öğrenilmelidir." diye bir slogan kullanılmaktaysa da, her ne kadar bu bir bakımıma doğruysa da (çünkü masonluk ancak içinde, deneyerek, yaşayarak tam anlamıyla öğrenilip kavranabilir), en azından kuramsal bilgiler bu bağlamdaki çeşitli kaynaklar incelenerek ve bunların üzerinde tartışmalarda bulunularak öğrenilebilir.

İşte bu nedenle de bu forum dehşetli bir olanak.

Öyle bir olanak ki, herhangi bir yerde okuduğunuz, doğru ya da yanlış edindiğiniz bir bilgi üzerine, aklınıza takılan bir aynrıntı üzerine bir soru soruyor, onun da yanıtını alıyorsunuz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 01, 2011, 01:10:02 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Öğrenme diye bir şey, söz konusu değil... sayın BULGARIA, öncelikle hoş geldiniz.  Burada Masonlar Masonluğu tanıtıyor. Kısaca öğretme diye bir şey yok.
Saygılarımla