Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anlamadığım  (Okunma sayısı 26558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2012, 10:32:31 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat’ın ileri sürüşlerinin ilk aşaması üzerine yazacaklarımızı yazdık. Sayın hacamat’tan ses çıkmadı. Ancak ondan ses çıkmasını bekleyecek değiliz. İnternette bu yazdıklarımızı binlerce kişi okuyor. Bu nedenle devam etmeliyiz.

Sayın Hacamat, son yazısında konuyu bir başka yöne çekiyor… Bir yandan Batı ülkelerinde Türklerden pek hoşlanılmadığından yakınıyor bunun niçin böyle olduğunu, buna kimlerin yol açtığını hiç irdelemeksizin. Bu biraz gündem dışı ama Sayın Hacamat’ın demeye getirdiği şu: (Yanılıyorsam düzeltsin.) Batılılar Türklerden hoşlanmadığı, Masonluk da Batı icadı olduğu için Türkleri Masonluğa almazlar.

Aynı konu… Bir kere Masonluğu Batılılar başlattı diye Masonluk onların tekelinde değil. Otomobili ilk icat eden ülkenin tekilinde mi kalmış otomobil üretimi?... Bu düşünceden gidersek, bir şeyi her kim başlattıysa, sonrası da onun egemenliği altında kalır. Böyle bir kısır düşünceye karşı nez denilebilir? Fakat sayın hacamat, “Ben öyle bir şey demedim ki.” diyecektir. Doğru. Böyle bir şey demiş değil ama böyle demeye getirmiş yazısının her bir yanında.

Avrupa’ya oğlunu yaz tatiline götüremiyormuş ve bundan ötürü tek suçu Türk olmakmış. Bence suçu falan yok; bunun Türklükle de zerre kadar ilgili yok; binlerce kişi götürüyor ve gönderiyor ama Sayın Hacamat gönderemiyor. Bunun kafa yapısıyla ilgisi olabilir.

Bütün bunları anlatışının nedeni aslında Türklerin kesinlikle Masonluğa alınmayacağını ortaya koymak. Bunu söyleyebilmek için Türkiye’deki Masonluğun varmış olduğu düzeyi bilmemek, Türk mason örgütlerinin nasıl sık sık uluslararası nitelikli konferanslara ev sahipliği yaptığını da tümüyle göz ardı etmek gerek. Bir Türk masonun herhangi bir Batı ülkesindeki bir loca toplantısına konuk olarak katıldığında nasıl saygıyla karşılanıp el üstünde tutulduğu üzerine hiçbir şey duymamış ve bu olaya inanmamış olmak gerek.

Sayın hacamat inanmıyor. O sadece kendi doğrularına inanıyor. Bunu anlıyoruz. Korkarım o yüzden Batı ülkelerinin insanları ondan hoşlanmıyor. O da buna iliştin olmak üzere Türk Masonluğuna bir naylon fatura çıkarmaya kalkışıyor.

Sonra bir de Masonluğa Yahudi ırkının hakim olduğunu söylüyor. Bunu derken, Avrupa’nın bası ülkelerinde 19. Yüzyıl ortalarına kadar Yahudilerin masonluğa kabul edilmediğini, günümüzde İsrail’deki büyük locanın çok zor koşullar altında çalışabildiğini ya bu forumda bilmem kaç kez yazmış olmamıza karşın okumamış, bilmiyor ya da ön yargıyla göz ardı ediyor.

Bundan sonra Sayın Hacamat’in sırası Masonluğa ancek belli bir kariyere gelmiş maddi olanakları iyi kimselerin alınması… Bu da bir diğer temcit pilavıdır. Bir sonraki yazıda oraya geliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 06, 2012, 03:09:24 ös
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Benim Anlamadığım.

'' herhangi bir art niyetim yok '' diye defalarca yazmama rağmen, bana defalarca bu sitede ''art niyetli'' dendi. Demekki sayın ADAM la aynı kaderi paylaşıyoruz. Kendiside yazılarının anlaşılmadığından şikayetçi. Konuşarak bile insanların anlaşamadığı bir dönemde, yazarak anlaşmaya çalışıyoruz.
Anlaşılamamayı sanırım aşmamız gerekiyor. Doğrular yanlışdan gocunmaz. Siz bildiğinizi yazın, sizin dedikleriniz doğruysa o zaten ışıldar. Kaygı taşımanız bu konuda gereksiz diye düşünüyorum. Sayın ADAM Amerikada görevliyken de orada insanları bazı konularda ikna edemediğinden bahsetmiş. Burada yaptığı gibi suçu kendisinde değil, karşısındaki insanların anlamadığına yormuş. Olsun.

Kendimi tarafsız bir kişi olarak görüyorum. İdeolojik bir görüşüm yok.Şucu, bucu değilim. Şucuları,bucularıda sevmem. İnsanlık adına güzel şeyler yapılısın yeter.  ''Türk insanını gerçek Mason yapıp, içlerine almazlar'' teorisi benim. Şüphesiz bu konu beni ilgilendirmiyor. Türk Masonlarını ilgilendiriyor. Benimkisi burda durum tesbiti. Bu tesbiti yaparkende tekrara düşmek istemiyorum. Konu net anlaşıldığını görüyorum.

Masonik bilgiler,öğretiler bize Avrupadan geldi. Dolayısıyla ''biz bağımsız bir locayız, Türkler kendileri loca kurdu.'' densede içi doldurulmuyor. dört duvar örülü biryerde ''biz loca kurduk ,hadi artık bizde locayız, üyelerimizde Mason olmuyor''.  denmedi heralde. Bu süreçte kendinizi Avrupadan bağımsızmış gibi göstermeniz nasıl oluyor.

Kendimizi kandırma konusunda uzmanlaştık. Başkası bizi kandırmıyor,biz kendimizi kandırıyoruz heralde. Bu durum insanlığın çözmesi gereken bir problem.
Bakın dünyada çok eski bir din var ve bu din tamamen ırkçılığa dayalı bir din. Kendi ırkından olmayanı o dine almayan, özel şartlarda alsa dahi,tam manasıyla içine sindirmeyen gerçek bir din, Musevilik.
Sayın ADAM benim bıraktığım bu yerden alıp, Irkçılık la ilgili bir açıklama yapıp bizi bilgilendirir diye düşünüyorum. Ben bu başlıkta ''aşağlık'' olduğum için sizi bilgilendirir diye düzelteyim. ''Masonlukta ırkçılığın yeri nedir'' den başlarsa sevinirim.

Saygılarımla

Ağustos 06, 2012, 03:44:03 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat Foruma gelmiş, bu başlık altında ilerlediğimiz noktaya kadar anlatı ve açıklamalarımızı gözden geçirmiş ve bir yanıt yazmış kendince...

Biz o yazmış olduklarının yanlış olanlarını bu başlık altında belirtmeyi sürdüreceğiz. Bunun için gerekçemizin ne olduğuna da değinmiştik. Burada konu kesinlikle Sayın Hacamat değil. Onun ile derdimiz yok. Derdimiz yanlışlarla.

Sayın Hacamat konuya böyle bir tür "aşırı milliyetçilik" tarzı ile bakıyor anlaşılan. Ona göre, özgün olarak bu ülkeden doğmayan her şey bu ülkede taklittir. Biz bu ülkenin insanları onları tam olarak bilemeyiz ve yapamayız çünkü kökü bizde değil.

Buna benzer bir ileri sürüş, Masonlukta 1933-34 yıllarında Türkiye'deki dar kafalılarca ileri sürülmüştü. "Masonluğun kökü dışarıda olduğu için kapatılması evladır." demişlerdi. Benzer olayı 1951 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  o güzelim Köy Enstitüleri'nin kapatılmasını sağlayan satılmış kafalılar ileri sürmüştü. Keşke o tarihte "Ya Mas onluk ya Köy Enstitüleri" deselerdi de, ikisinden birini tercih etmek zorunda kaldığımızda Masonluğa boş verip Köy Enstitüleri'ni yaşatabilmiş olsaydık. Öyle olsaydı belki şimdi köylerde mason locaları kurmaya bile girişebilirdi bu ülkenin masonları.

Sayın Hacamat'ın düşünce tarzını başka alanlara taşırsak;   

- Biz hiçbir spor yapamayız. Sporun hiçbir branşı bizim değil.

- Yazıda Latin harflerini kullanmamız yanlış. bu harfleri kullanırken bize yanlış yaptırıyorlar. Bir tek İ, ı ve ğ harflerini kullanabiliriz (kısmen Ş); çünkü sadece onlar bizim.

- Biz hiçbir bilimsel çalışma yapamayız. Hiçbirini biz başlatmadık ki.

- Biz felsefe yapamayız. Bilemeyiz ki; bize yutturmuşlardır ve yutmuş olduğumuz ile yetinmeliyiz.

- Bizim ülkemizin insanlarının dini olamaz çünkü bu ülkede hiçbir dini oluşturmadık. Bize sadece dinlerin yüzeysel bölümünü satıyorlar.

Pardon... Ortodoks Hıristiyanlık bu coğrafyada doğmuş olduğuna göre ona sahip çıkmalıyız ve başkalarına bu dinin inançlarını edinme iznini biz vermeliyiz çünkü Ortodoks Hıristiyanlık bizim... Antik Yunan Kültürü ve Felsefesi'nin büyük bölümü (hele epik tiyatro) aslında Anadolu Kültürü ve Felsefesi'dir. O da bizim üzerinde tekel hak iddia edebileceğimiz bir öğedir. Bunun gibi bu coğrafyada doğmuş başka şeylere de sahip çıkabiliriz ama özgün olarak başka coğrafyalarda oluşmuş hiçbir şeyi bilemeyiz, yapamayız.

Bu mu?

Benim burada yaptığım bir demagojidir, bunun farkındayım. Ancak böylesi yanlış bir düşünceye karşı böyle bir yanıtın uygun olabileceğini düşündüm.

Yahudilerle bağlantılı konuya geçeceğiz elbette... Sıra orada.

Ağustos 06, 2012, 03:58:17 ös
Yanıtla #33
  • Aktif Uye

Biz Masonluğu beceremeyiz demiyorum. Bizi içlerine almazlar diyorum. Lütfen.
  Spor da belirttiğiniz gibi aslında içlerine almamışlar. Sporcu yetiştirmeyi  bizimle o bilgileri yeni yeni paylaşıyorlar. Eğitim konusunda geri bıraktırıldığımız doğru. Sporcularımız ekmek arası yiyip beslendim sanarken meyersem sporcu beslenmesi disiplin işi olduğunu daha yeni öğreniyoruz. Bu bilgiler bizden saklanmıştı.  Dolayısıyla ben Avrupanın yeri gelirse herşeyini alalım bundan yanayım. Ama paylaşmıyorlar tam manasıyla almıyorlar. Keşke gerçekten dediğiniz gibi Masonlarımızıda gerçekten almış olsalar.
Saygılarımla

Ağustos 06, 2012, 04:15:52 ös
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kazı yanmasın diye çevirmeye başladık galiba...

Bundan en çok bizim Müslümanlarımız gocunur, biline...

Bir anlaşılmazlı "içine almak" ya da "bilgiyi paylaşmak" deyişinde...

Bu da bilgisizliği sergiliyor.

Masonlukta içine almak diye bir şey yok ki... Her loca ayrı ve bağımsız olarak çalışır.

Masonlukta belli bir bilgi aktarımı yok ki. Bir ritüel vardır; o da internette her yerde bulunabilir. Asıl bilgi her bir locada ayrı ayrı paylaşımla oluşturulur.

Masonluğu bilmeden, bu kadar iddiaya ancak pes denir. Hani kimileri soruyor, sorusuna Forum kuralları elverdiğince yanıt veriliyor. Bu pek doğal Forumun bu bölümünde.

Olmadık şeyleri var ve olan şeyleri yok diye iddia edeni, şu aşamaya kadar ikna edemedik.

Kısmet... Devam ederiz.

YAKINMA

Sayın Masonlar,

Ben burada kraldan çok kral taraftarı oldum.

Gelin beni kurtarın bu tarafgirlikten.

« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2012, 04:18:02 ös Gönderen: ADAM »

Ağustos 06, 2012, 05:08:25 ös
Yanıtla #35
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM'in yakinmasi uzerine ben de bir seyler karalayayim... Aslinda Sn. ADAM tek cumleyle butun bu "alti bos" iddiayi yanitlamis.

"Masonlukta içine almak diye bir şey yok ki... Her loca ayrı ve bağımsız olarak çalışır."

Sayin Hacamat'a ben de zamaninda yanit yazmistim, Amerikada tekris edilmis ve Usta derecesinde olan bir Mason oldugumu soylemistim. Yani bunun ulkeyle, irkla, dinle falan alakasi yok. Bakiniz her Buyuk Loca nev-i sahsina munhasir o cografyadaki hakim Masonik teskilatlanmadir. Dolayisiyla icine almak, dunya Masonlarinca taninmamak gibi bir sey soz konusu degildir. Ha liberal bakis acisini ve gelenekselci bakis acisini benimseyen iki farkli Masonik olusum baska bir tartisma konusu. Sayin Hacamat, dunya Masonlugu diye bir sey yoktur, kimsenin kimseyi icine almasi diye bir sey de yoktur. Masonlugun ulkusunun butun insanligin; dil, din, irk ayrt etmeksizin kardesce bir arada yasayabilecegi bir ortamin olusturulmasini saglamak oldugunu dusunursek aslinda iddialarinizin aslinin olmadigini da rahatca soyleyebiliriz.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ağustos 06, 2012, 06:18:07 ös
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.Noah

Sayin Hacamat, dunya Masonlugu diye bir sey yoktur, kimsenin kimseyi icine almasi diye bir sey de yoktur. Masonlugun ulkusunun butun insanligin; dil, din, irk ayrt etmeksizin kardesce bir arada yasayabilecegi bir ortamin olusturulmasini saglamak.

Cümlenizden alıntıladım ama bu bir bütünün içinden cımbızla seçilmiş bir parça gibi algılanmasın hazır cevap azan bir mason bulmuş iken bende merakımı gidereyim isterim eğer sizde cevap vermeyi arzular iseniz.

Dünya masonluğu yok ise eğer ben bundan masonluğun evrensel olmadığı çıkarımını yapabilirmiyim?
Eğer masonluğun ülküsü yukarıdabahsettiğiniz gibi bu değer tüm dünya masonluğunda genel kabul gören herhangi bir locaya göre değişkenliği olmayan bir ülkü olması lazım buda evrensel bir kurum olduğunu gösterir bana göre yanılıyormuyum?

Tüm dünyadaki her mason locası birbirinden bağımsız ve ayrı olarak yaptığı çalışmanın tam kapsamı nedir  ritüel çalışmaları değilmi buda sanırım tüm dünyada ortak olması anlamına gelmiyormu.

daha fazla soru sormadan keseyim fazla karışmasın

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 06, 2012, 08:34:55 ös
Yanıtla #37
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Cok guzel bir soru sormussunuz, sayenizde ben de eksik kalan yerleri tamamlayacagim. Masonlugun ulkusu evrenseldir, yani mesajimdan alintiladiginiz kisim kesinlikle butun Buyuk Localar icin gecerlidir, ancak teskilatlanma bakimindan bolgeseldir ve bu Buyuk Localarin her biri bagimsiz ve kendi karakteri olan Buyuk Localardir.

Biz suphesiz birbirine "Kardesim" diyen insanlariz, boyle hitap ederken kendi aramizda ayrimcilik yapmamiz siz de takdir edersiniz ki anlamsiz olacaktir. Fakat mensubu oldugumuz Buyuk Localar teskilatlanma acisindan tamamen kendilerine ozgudur.

Oncelikle sunu soyleyeyim, Buyuk Loca rituelistik calisma yapmaz. Bir diger degisle derece vermez, Buyuk Loca toplantilari yonetimsel toplantilardir. Lokal Loca toplantilarinda rituelistik calisma yapilir ve bu ritueller o Locanin bagli oldugu Buyuk Loca tarafindan onaylanmistir. Bu rituelistik calisma haricinde seminer, konferans seklinde calismalar da yapilmaktadir.

Sorunuza tek cumleyle yanit vermek gerekirse; Masonluk ulku bakimindan evrensel, teskilatlanmasi acisindan ise lokaldir.

Sevgi ve sagyilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ağustos 06, 2012, 11:10:53 ös
Yanıtla #38
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Aaaaa olur mu Noah Kardesim, sen Masonluğun en üst derecesi olan Üstat derecesinde olabilirsin ama Üstaddddd derecesine almazlar seni. Şimdi diyeceksin ki yok öyle bir derece, olur mu Kardesim, kesin vardır, bizi alamıyorlarmış ya biz o yüzden bilmeyiz.

Sabit fikir kötüdür. İstediğiniz kadar cevap verin doner dolaşır baslangictaki soru yinelenir. Anlatırsınız tamam derler ilerlediğinizi karşınızdakinin anladığını zannederek devam edersiniz tam anladın mı diye sorunca iyi güzel de diye başlayan peşrev sonrası o ilk soru tekrar sorulur. İyi ama ben sunu anlamadım diye.

Yani... olgunun halinden ne anlasın ham olan, sözü kısa kesmek gerek vesselâm.

Ağustos 07, 2012, 12:33:45 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Hayret
Laf çevirdiğim düşünülmüş, aslında burda mevzu hep aynı. Bende bir an teretdüte düştüm, acaba farklı bir şey anlaşılacak bir şeymi yazdım diye.
Mevzu aslında tam benim öne sürdüğüm gibiymiş. Cevaplar geldikçe sorunda ortadan kalkıyor. Fakat nedense sanki ben herkezden farklı şey söylüyormuşum gibi dediklerim alaya alınıyor. Baştan bazı şeyler söylenseydi belki mevzu bukadar uzamazdı.
Benim ileri sürdüğüm görüş neydi  ''Avrupada kurulmuş bu yapılanma Türkleri tam olarak içine almaz'' idi. Cevap neymiş.
Zaten bu yapılanma bağımsız olarak kuruluyor ve bağımsız ''Hür'' haraket ediyor. Dolayısıyla içine alma, dışarda bırakma gibi bir durum söz konusu değil.
Tamam ozaman mesele yok. Sonuçta ileri sürdüğüm görüş, abesle iştigal değil. Sizde içlerine almadıklarını söylüyorsunuz. Dışarda olduğunuzu kabul ediyorsunuz. Mesele yok o halde.
    Mevzuyu açıyoruz alay edilelim diye değil, bir şeyler öğrenelim diye. ''Senin öğrenmeye niyetin yok, sen proveke ediyorsun'' deniliyor. Öyle bir şey yok. Gerçekten böyle düşünüyorum '' Türkleri gerçek Mason yaparlarmı ki acaba '' ne var bunda. Masum bir düşünce. Cevap arıyorum işte. Tıpkı bir çok şeye cevap aradığım gibi. Bunada cevap aramışım. Elime sağlık.
  Bu ırkçılık mevzusundada anlamadığım mesele vardı. Bu başlıkta birazda olsa değinmiştim. Heralde sayın ADAM bu mevzuyada değinecekti.
Saygılarımla