Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Domuz Etinin Yenmesi İslam'da Niçin Yasak?  (Okunma sayısı 40908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2012, 10:00:23 ös
Yanıtla #50

Sayın enelsır diyor ki Sayın Hz. Muhammed bedevi değil idi. Merak ediyorum, acaba Sayın enelsir'e göre bir kişinin bedevi olduğunu iddia etmek, ahlakdışı bir davranış mıdır? Sayın enelsır'a göre öyle olmuş olacak ki, bedevi kelimesine takılmış. Ne ilginç ki, benim için bedevi kelimesi, içeriğinde hiçbir kırıcı ve gayr-i ahlaki unsurlar barındırmayan bir ifadedir. Bu ifadeden alınanlar, bu ifadeyi kırıcı ve aşağılayıcı bulanlar, şöyle bir silkinip kendilerine gelsinler. İyi olur!

Bana göre Hz. Muhammed bir bedevi idi. Sayın enelsir, keşke şöyle bir bedevi ne demek diye araştırsaydı. Araştırsaydı da, bedevi kelimesini ahlakdışı, Müslümanlara karşı söylenmiş kırıcı bir söz olmadığını anlasaydı.

Bedevi nedir?

1/ Çölde yaşayan
2/ Geçmişte göçebe olan
3/ Develer ile ticaret ve hayvancılık yapan
4/ Genellikle aşiret veya kabileler halinde yaşarlar

Hz. Muhammed, bu maddelerden hangisine uymuyor? Sayın enelsır, bir açıklasın. Ben söyleyeyim mi? Hepsine uyuyor. Ama bilgi eksikliği ve dogmatizme olan kör bağlılık, değişik ifadelerin hemen olumsuz algılanmasına neden olur. Doğaldır, doğal!

Bilimsel yönden 4 maddede bedevi kelimesinin içeriğini ortaya koydum.

1) Sayın enelsır, bedevi kelimesinin neresinde aşağılama buluyor, bir anlatıversin.
2) Bedevi ne demekmiş, bir anlatıversin.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ekim 30, 2012, 11:05:48 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

müslümanlar haramı sorgulamazlar.
yani neden haram bunun bir önemi yok müslümanlar için.
müslümanlar bu kurallara sorgusuz sualsiz  uyarlar.
yani  el değmeden son teknoloji fabrikalarda  domuz etleri üretilse dahi
müslümanlara domuz eti yediremezsiniz.

« Son Düzenleme: Ekim 30, 2012, 11:11:44 ös Gönderen: Nikopol »

Ekim 31, 2012, 08:12:16 öö
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Efendim Hz. Muhammed bir bedevi değildir. Sayın peacewings'in yapmaya çalıştığı tanımlardan bir çoğu doğrudur fakat bir çoğu da yanlış ve eksiktir. Evet Bedeviler çölde kabileler halinde yaşarlar. Hayvancılık yaparlar. Fakat bedevilerin develerle ticaret yaptığını dahası bedevilerin deve kervanlarıyla ( ticaret için) şehirler gezdiğini hiç okumadım. Biz şimdi bunları geçelim... Konumuz bedeviliğin tanımı değildir. Birisine "Bedevii" demenin aşağılama olamayacağı konusunda da kendisine katılırım.

Sayın peacewings daha neyi anatmaya çalıştığımı bile anlayabilmiş değil. Yazdıklarından böyle anlıyorum. Zararı yok tekrar anlatırız.

Sevgili dostlar. Hep diyoruz " Burası Masonlar.org" burada olmanın bir farkı olmalı. Bu fark hem usulden olmalı hem esastan olmalı. Yoksa internet dünyasında mevcut olan binlerce forum sitesinden bir farkımız kalmaz.

Biz burada bilim ve aklı rehber alarak ( bunun için çalışarak) birbirimizle bilgilerimizi paylaşmaya ve konuları irdelemeye çalışıyoruz. Fakat bunu yaparken takındığımız uslubun da diğer binlerce forum sitesindekinden bir farkı olmalı. Bu fark öylesine belirgin olmalı ki sadece bu özelliği bile forumumuzu bir çekim alanı yapabilmeli. Ne mutlu ki bu bugüne kadar büyük bir yüzdeyle sağlabildi. Fakat sadece bu sebeple çok değerli üyelerde artık bu foruma uğramaz oldular.

Bu forumda hem üyesi hem de izleyicileri arasında samimi inançlarla dinine bağlı Müslümanların da olabileceğini göz ardı ederek bu dini ilgilendiren bir konuda bu dinin peygamberine " Tanrıdan mesajlar aldığını iddaa eden bir bedevi öyle söylediği için" diye bir tabir kullanırsanız, ben kendi adıma buna karşı çıkarım. Bunu bütün dinler ve inanç sistemleri için de yaparım... Bunu o "dine inanmayan bir insan" olarak yaparım.

Sayın peacewing'e forumumuzda yayınlanan Mason üyelerimizle yapmış olduğum röportajları, özellikle Sayın MASON ve Sayın Mustafa Kemal röportajlarımı okumasını öneririm. O röportajlarımın içerisinde bu anlatmaya çalıştığım konuya Masonluğun da nasıl baktığını anlatan çok güzel ipuçları bulabilir.

Sayın peacewings benim anlatmak istediğim belki bu sefer anlar.

Domuz eti mi? Efendim domuz eti yemek İslamiyetten çok önce Musevi dinince de yasaklanmıştır. Ben kendi adıma bu dinleri birbirinin devamı gibi gördüğüm için İslamiyete de Musevilikten geçmiş olabileceğini düşünürüm. Bunun altında bilimsel bir açıklama aramanın pek mantıklı olacağını sanmam. Zira konu din olunca... Bilim tatile çıkıyor/ çıkarılıyor(!) sanki.

Ben derdimi anlattığımı düşünüyorum. 

enelsır

Ekim 31, 2012, 08:05:08 ös
Yanıtla #53

Öncelikle Sayın enelsır'a cevabından ötürü teşekkürler. Sayın enelsır, konuyu farklı bir yöne çektiği için, ben de izninizle cevap hakkımı kullanmak istiyorum.

Sayın enelsır diyor ki Sayın Hz. Muhammed bedevi değil idi. Merak ediyorum, acaba Sayın enelsir'e göre bir kişinin bedevi olduğunu iddia etmek, ahlakdışı bir davranış mıdır? Sayın enelsır'a göre öyle olmuş olacak ki, bedevi kelimesine takılmış. Ne ilginç ki, benim için bedevi kelimesi, içeriğinde hiçbir kırıcı ve gayr-i ahlaki unsurlar barındırmayan bir ifadedir. Bu ifadeden alınanlar, bu ifadeyi kırıcı ve aşağılayıcı bulanlar, bir kez daha düşünsünler bence.

Bana göre Hz. Muhammed bir bedevi idi. Sayın enelsir, keşke şöyle bir bedevi ne demek diye araştırsaydı. Araştırsaydı da, bedevi kelimesini ahlakdışı, Müslümanlara karşı söylenmiş kırıcı bir söz olmadığını anlasaydı.

Bedevi nedir?

1/ Çölde yaşayan
2/ Geçmişte göçebe olan
4/ Genellikle aşiret veya kabileler halinde yaşayan

Hz. Muhammed, bu maddelerden hangisine uymuyor? Sayın enelsır, bir açıklasın. Ben söyleyeyim mi? Hepsine uyuyor.

Gelelim "peygamber" ifadesi var iken, neden peacewings "bedevi" ifadesini kullandı? Çünkü peacewings, peygamberlik makamını kabul etmiyor. Fakat, Hz.Muhammed yaşadığı dönemde, çevresini değiştirmeye, ilerletmeye ve aydınlatmaya çabalamıştır. Hz. Muhammed bir devrimcidir, bir aydındır. Fakat bugün onun ortaya koyduğu din dogmatikleştirilmiş, Hz.Muhammed'in iyi niyetli olan çabası, günümüzde gericiliğin ve yobazlığın simgesi haline gelmiş. Bilmem kaç yıl öncesini, bugüne olduğu gibi ortaya koymaya çalışanlardan ötürü... Hz.Muhammed'e karşı bir saygım vardır. Kesinlikle saygısızlık söz konusu değil. Fakat hiç kimse onun gerçekten Tanrıdan mesajlar aldığını, kabul etmek zorunda değil.

Mesele anlaşılmıştır galiba.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2012, 08:09:22 ös Gönderen: peacewings »
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ekim 31, 2012, 08:37:35 ös
Yanıtla #54
  • Uzman Uye

Alıntı
Fakat, Hz.Muhammed yaşadığı dönemde, çevresini değiştirmeye, ilerletmeye ve aydınlatmaya çabalamıştır. Hz. Muhammed bir devrimcidir, bir aydındır. Fakat bugün onun ortaya koyduğu din dogmatikleştirilmiş, Hz.Muhammed'in iyi niyetli olan çabası, günümüzde gericiliğin ve yobazlığın simgesi haline gelmiş. Bilmem kaç yıl öncesini, bugüne olduğu gibi ortaya koymaya çalışanlardan ötürü... Hz.Muhammed'e karşı bir saygım vardır.

Sayın peacewings ; tespitiniz yerinde ve katılıyorum . Anlamadığım ise
Alıntı
''Fakat hiç kimse onun gerçekten Tanrıdan mesajlar aldığını, kabul etmek zorunda değil.''
Alıntıda yazdığın son cümle.
Saygı duyduğunuz kişi sizin anlayışınıza göre tabiri caiz ise '' YALANCI'' demeye getiriyorsunuz  bu ikileminizi çözemedim ; ayrıca iyi niyetli çabası nı da takdirle karşılıyorsunuz  ???
Sakın yanlış anlamayın Polemik yaratmak için yazmıyorum ayrıca ;  İslam Peygamberini de savunacak bilgi sahibine vakıf değilim .Anlamadığım DOMUZ etinden , İslam Peygamberine uzanan , Tanrıdan vahiy almıyordu aşamasına nasıl geldik ? Sizce Hz.MUSA efendimizde  TANRI ile  konuştuğunu iddia etti ?  Peki biz kime inanacağız ?

Saygılar ...
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2012, 08:44:18 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 01, 2012, 12:00:13 öö
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Sayın Peacewings'in yaklaşımına katılıyorum. Hz.Muhammed'e bedevi çoban arap vb. denebilir, çünkü bunlar yaşam şartları gereği kendisinde olan özelliklerdir. Dinine inanmadığı için peygamber demeyebilir. Fakat sayın Enelsır'ın nezaket çağrısı da mantıklıdır. İslam dininin peygamberi, müslümanlarca peygamber diye inanılan kişi vb. veya bilinen ismi ile nazik sıfatlar da verilebilir.

Hatta peygamber denilen kişiler şizofreni hastası olarak da düşünenler var ve mantıklı da bir yaklaşımdır. Günümüzde psikatrik halusinasyonlar sonucunda kendini tanrı veya peygamber olarak sanıp insanlara sunan ve iman eden binlerce inananı olan insanlar yaşıyor. Yakın bir akrabamda bu tarz geçici bir semptom izlemiş ve kafasındaki hezeyanları dinlemiştim. Kendisini Allahın nurunun zerresiyim şöyleyim böyleyim diye söyleniyor evden çıkmıyordu. Bu şekilde gösteriliyor olduğu belli yani kafasından uydurmuyor yalan söylemiyordu.

Sayın Peacewing'in de dediği gibi HZ.Muhammed de bu tarz bir kişilik olabilir. Olmadığının garantisini veremessiniz. Yani kişi iyi niyetli ve iyi bir insan olabilir fakat inandıkları halusinasyondan ibaret olabilir. Yalancı sıfatını yakıştırmak yanlış durabilir.

İman kavramı sorgulama seçeneği sunuyor gibi dursa da örneğin islam akıl dinidir dense de pek çok kavramı mantıklı dayanaklarla ispatlayamazlar.

Domuzun yediği pisliklerin sindirim sistemi diğer hayvanlardan farklı olduğu için kaslarına da geçtiği yani pislikler kaslarında biriktiği için necis  bir hayvan olduğunu anlatan bir video izlemiştim. Yani tavuk da pislik yiyorsa da sindirim sistemi kaslarına pisliği geçirmiyor deniyor. Tam bilimsel bir açıklamasını bilemiyorum. Eşini kıskanmaması vb. bana da mantıklı gelmiyor hayvanlar aleminde karı koca ilişkisi olduğunu bilmiyordum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2012, 12:18:56 öö Gönderen: Masor1976 »

Kasım 01, 2012, 12:24:39 öö
Yanıtla #56

Öncelikle her ne kadar asıl konudan kopmuş olsakta, irdelenmesi gereken bir konuda olduğumuz için, forum yönetiminin bu konu sapmasına göz yumacakları temennisiyle başlıyorum.

Sayın NOSAM33 ilginç bir tespitte bulunmuş. Nasıl olur da bir yalancıya, saygı duyabiliriz? Aslında bu başlı başına bir felsefe kolu: Ahlak Felsefesi. Doğru için, güzellik için, iyilik için yalan söyleyebilir miyiz? Örneğin, kötüleri engellemek için onların cezalandırılacağı ölüm ötesi bir alemden bahsedebilir miyiz? Doğal olarak iyilerin de ödüllendirileceği... Oysaki bu forumda daha önce de belirttiğim gibi, ödül niyetiyle yapılan iyilik, iyilik olmaz. İyilik ödül karşılığı olmaksızın yapılır. Aksi halde "o" çıkarcılık olur. Korku için yapılmayan kötülükte, benim zanımca yapılmış gibidir. Hz. Muhammed'in yaşadığı dönemi düşünelim. O günkü şartları, bilimi, cahilliği... Bu dönemde insanları eğitimle aydınlatmanız mümkün değildi. En azından çok zordu. Bu yüzden, iyi niyetlerle çıktığınız yolda, pek çok yalan söylemek ve gerçeği gizlemek zorunda kalırsınız. Bu sizi kötü insan yahut saygı duyulmayacak birisi yapmaz. Niyet, eylemlerden daha önemlidir. Hz. Musa'ya gelince. Hz. Musa, Hz. Muhammed'den farklı olarak Tanrı ile bizzat konuşmuş, aracıya ihtiyaç duymamıştır. Hz. Muhammed'in peygamberlerinin sonuncusu ve en değerlisi olduğu düşünülünce, kendisinin neden bu yetenekten mahrum edildiği de ayrı bir tartışma konusudur. Demek ki Hz. Muhammed, Tanrıyı daha yüce, bir padişah gibi, öyle kendisiyle ulu orta konuşulamayacak biri olarak tasarlamış. Burada söylediklerim sadece Hz. Muhammed için değil, geçmişte ve gelecekte peygamberlik iddiasında bulunacak olan herkes içindir.

Sayın Masor1976'ya göre, kimse Hz.Muhammed'e peygamber demek zorunda değil. Ama hani Sayın enelsır'ın nezaket çağrısı da haksız sayılmazmış. Açıklamamdan sonra nezaket sorununun çözüldüğü kanısındayım.

Domuz konusuna gelince... Ülkemizde bu konuya parmak atan kesim bellidir. Niyet önemlidir. Bu kişiler daha yola çıkarken, art niyetli oldukları için ortaya saçma sapan sonuçlar getiriyorlar. Bunu da sadece, sorgusuz/sualsiz inandıkları bir kitapta öyle yazıyor diye yapıyorlar. Ben bunu doğru bulmuyorum. İsteyenler bulabilir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2012, 12:28:05 öö Gönderen: peacewings »

Kasım 01, 2012, 12:31:53 öö
Yanıtla #57
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Öncelikle Sayın enelsır'a cevabından ötürü teşekkürler. Sayın enelsır, konuyu farklı bir yöne çektiği için, ben de izninizle cevap hakkımı kullanmak istiyorum.

Sayın enelsır diyor ki Sayın Hz. Muhammed bedevi değil idi. Merak ediyorum, acaba Sayın enelsir'e göre bir kişinin bedevi olduğunu iddia etmek, ahlakdışı bir davranış mıdır? Sayın enelsır'a göre öyle olmuş olacak ki, bedevi kelimesine takılmış. Ne ilginç ki, benim için bedevi kelimesi, içeriğinde hiçbir kırıcı ve gayr-i ahlaki unsurlar barındırmayan bir ifadedir. Bu ifadeden alınanlar, bu ifadeyi kırıcı ve aşağılayıcı bulanlar, bir kez daha düşünsünler bence.

Bedevi nedir?

1/ Çölde yaşayan
2/ Geçmişte göçebe olan
4/ Genellikle aşiret veya kabileler halinde yaşayan

Hz. Muhammed, bu maddelerden hangisine uymuyor? Sayın enelsır, bir açıklasın. Ben söyleyeyim mi? Hepsine uyuyor.

Gelelim "peygamber" ifadesi var iken, neden peacewings "bedevi" ifadesini kullandı? Çünkü peacewings, peygamberlik makamını kabul etmiyor. Fakat, Hz.Muhammed yaşadığı dönemde, çevresini değiştirmeye, ilerletmeye ve aydınlatmaya çabalamıştır. Hz. Muhammed bir devrimcidir, bir aydındır. Fakat bugün onun ortaya koyduğu din dogmatikleştirilmiş, Hz.Muhammed'in iyi niyetli olan çabası, günümüzde gericiliğin ve yobazlığın simgesi haline gelmiş. Bilmem kaç yıl öncesini, bugüne olduğu gibi ortaya koymaya çalışanlardan ötürü... Hz.Muhammed'e karşı bir saygım vardır. Kesinlikle saygısızlık söz konusu değil. Fakat hiç kimse onun gerçekten Tanrıdan mesajlar aldığını, kabul etmek zorunda değil.

Mesele anlaşılmıştır galiba.

Saygılarımla.

,

Tabiki sn.enelsır doğru söylüyor peygamberimiz bedevi değildi kaldıki olsa ne olur orası başka konu bakınız

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir Bedevi kadın, 1898-1914 dolayları.
Bedeviler (Arapça: bedevi بدوي) çölde yaşayan, geçmişte göçebe olan ve Sahra Çölü'nün Atlantik kıyısından Batı Çölü, Sina Yarımadası ve Necef Çölü üzerinden Arap Çölü'ne uzanan bölgede bulunan Arap kabileleridir. Arap olmayan bazı kabilelerin, örneğin Kızıl Deniz'in Afrika kıyısındaki Bejalar gibi, Bedevi olarak anıldıkları olmuştur. Ana geçim kaynakları develer ile ticaret ve hayvancılıktır; vahalarda bulunan suyu çok dikkatli bir biçimde kullanarak yaşarlar. Bedevilerin temel geçim kaynağı göçebe hayvancılıktır. En çok besledikleri hayvan, çöle uyum sağlamış develerdir. Koyun ve at besleyen Bedevi topluluklar da vardır. Bedeviler, kendilerinin ve hayvanlarının su ihtiyaçlarını çölde açılmış su kuyularından karşılarlar. Bedevilerin yaşadıkları bölge, yılın hiçbir ayında yeterli yağış alamadığı için Bedevilerin temel geçim kaynağı göçebe hayvancılıktır.

Bu alıntı wikipediden bunun gibi bir çok örneği var burada hangisinie uyuyor peygamberim benim ne göçerliği varmış çobanlık haricindeki hemen hemen tüm peygamberlerin ortak özelliğidir çobanlık.siz yanlış yorumlamışsınız bu 4 ifadede belirttiğiniz şeyi yapmış olmak onu bedevi yapmaz eğer siz arzulamamışsanız.

2.Olarak peygamberliği konusundaki sözünüze ise sadece saygı duyarım ama sonuna kadar yanıldığınızı ve yanlış düşümdüğünüzü ifade etmek istewrim dayanağınız nedir hangi kaynaktan görüpte ikna oldunuz,onun anlattıklarını doğmatik olduğunu nasıl anladınız kaynağınız nedir nerede gördünüz ve ikna oldunuz.İnanç kısaca doğmatik bir terimdir ozaman bu sınıfa herşeyi sokarsınız herşeye safsata diyebilirsiniz,peygamberlik sıfatı bir tanımdır ve sadece o işi yapan kişilere verilen tanımlamadır,şurada haklısın siz onun son kısımda bahsettiğiniz şeye inanmak zorunda ve durumunda değilsiniz bu iş inanç işidir siz ona inanrıken bende onun peygamber olduğuna bugünde sizin doğmatik din dediğiniz şeyleri sizin bizim ve benim gibi insanların devamlı bozduğuna inanıyorum.hem saygım var deyip hemde ona inanmıyorum demek samimiyetsizliktir sadece inanmıyorum demeniz aslında yeterli ve daha saygın bir ifade olurdu.

4 kelimede anlattım dediğiniz bilimsel tanımlama dediğiniz şeyin neresinin bilimsel olduğunu açıklayın lütfen.

keçi koyun beslemesimi ozaman isada musada bedevimiydi
peygamber ticaret yapmış göçebeliğini nereden çıkardınız bu ifadeleri nerede okudunuz nereler göçmüş lütfen açıklayın
develer ile ticaret yapan diyorsunuz onlar tüccarlar bedeviler işin daha çok göçerlik ve koyun keçi yetiştiriciliği kısmını yapmışlar bu nereden çıktı

bak bu doğru aşiret ve kabile halinde yaşamak ama şurada yanılıyorsunuz bu yaşam şekli hala devam ediyor küçük aileler kabileler ve aşiretler halinde yaşarız hala bu bir nevi zorunluluktur toplumsal bir ihtiyaçtır bununda bedevi olmak ile alakası yoktur.alaskadaki eskimolarda kabileler şeklinde yaşar ama onlar bedevi değiller.

bende bilimsel açıdan (çok emin değilim)peygamberin bedevi olmadığını sizin ifadelerinize göre ortaya koymaya çalıştım umarım olmuştur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 01, 2012, 12:46:00 öö
Yanıtla #58

Sayın karahan'a öncelikle teşekkür ederim. Fakat konuyla ilgili görüşlerimin aksinde, herhangi bir iddia niteliği taşıyabilecek bir görüş sunmadığı kanısındayım.

Birincisi Hz. Muhammed ticaret ile uğraşmış hatta bu ticareti ülkeden ülkeye yapmışlığı bile vardır. İkincisi, diğer peygamberler de saydığım özellikleri taşıyorlarsa bedevidir. Üçüncüsü bedevi sözcüğü Arapça olup zaten Araplar için kullanılan bir ifadedir. Eskimolar ise çölde yaşamaz, deve ile ticaret yapmaz, hayvancılık yapmaz, aşiretler halinde yaşamaz.

Aynı şeyleri tekrarlamak istemem. Hz. Muhammed'in bedevi olduğu apaçıktır. İsteyenler kendi aralarında tartışadursunlar.

Saygılarımla.

Kasım 01, 2012, 12:55:10 öö
Yanıtla #59
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sizin saydığınız kriterler ile bir insana bedevidir yada başka bir şeydir demek yeterli değil doğrudur benim bir iddiam yok iddiası olan sizsiniz o yüzden sordum ha şunuda diyebilirsiniz yav ben okuduğum şeylerden böyle bir kanıya vardım o olur.Bedevi kime denir wikipedide tanımı verilmiş ve peygambere uymuyor dedim siz ise aksini söylüyorsunuz ispatlama yada kanıt gösterme gereği bile duymadan o zaman ne diyebilirim fikrinizde sonuna kadar özgürsünüz ozamanda çıkar herkes dilediği herşeyi istediği söyler.Ben ikna ve tatmin olmadım bana yeterli gelmedi ifadeleriniz iddianızı ya ispat edin yada geri çekin.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo