Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: EVRENİN BİR AMACI VAR MI? - 8  (Okunma sayısı 4358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 24, 2009, 09:41:16 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

EVET

Owen Gingerich – Astronomi ve Bilim Tarihi Fahri Profesörü, Harvard Üniversitesi ve Kıdemli Fahri Astronom, Smithsonian Astrofizik Gözlemevi

Dürüst olmak gerekirse, evrenin anlamsız olduğuna inanmaya psikolojik olarak hazır değilim. Evrenin bir amacı olduğuna ve insanlar olarak bizim en büyük entelektüel savaşımımızın da bu amacın ne olabileceğini anlamaya çalışmak olduğuna inanıyorum.

Bu inancım Kudüs yolunda giderken çakan gözleri kör edici bir ışığın sonucu değil… Aynı şekilde kollayıcı, besleyici yuva ortamının bir izdüşümü de değil…

Küçük çocuklar kendi yalın yaklaşımları ile pek çok derin sorular sorar ancak evrenin amacının bunlardan biri olma olasılığı hayli düşüktür. Olgunlaşmakta olan gençler endişe içinde “Tüm bunların anlamı ne?” diye sorabilir. Bu sorular ampiriktir ancak yanıt çok net değildir. Bunu anlamak, gök gürültüsü, deprem ve yangın gibi âfetlerden gelmez; evrenin kendindeki küçük sesin içindedir.

Büyük bir olasılıkla evrenin amacı, derinlikli sorular sorabilen ve evrenin doğasını deşmeye çalışan bilinçli varlıklar için uyumlu bir ortam sağlamaktır.

Evrenin entelektüel yaşamın doğuşu için nasıl görkemli bir şekilde ayarlandığını giderek artan bir şekilde takdir eder hale geldim. Karbon atomları, kendi özellikleriyle karmaşık hücresel mekanizmalar için dehşetli çeşitlilik sunar. Başka hiçbir atom bununla karşılaştırılabilir genişlikte olanaklar sunamaz. Fakat karbon büyük patlama ile ortaya çıkmamıştır. Gelişen yıldızların çekirdeklerinde milyarlarca yıl içerisinde yavaşça üretilmiştir. Doğanın temel değişmezlerinin bazıları birazcık bile farklı olsaydı o zaman bu yoğun karbon varlığı olmayacaktı. Karbonun olmadığı bir durumda da entelektüel yaşamı hayal etmek oldukça güçtür.

Tek bir kırlangıç yazın müjdecisi değildir. Fakat evrenin incelikli dengesinde, karbon yoğunluğu pek çok çarpıcı özellikten sadece biridir. Dikkatli gözlemcileri düşündüren bu tür rastlantılardan yeterince vardır. İncelikle işlenmiş evren düşünüsünü kabul etmeye isteksiz bilim adamları da bunları dikkate almak zorunda kalmıştır. Kuşkusuz evren başka bir şekilde olsaydı, onu gözlemlemek için biz de olmazdık. Ancak bunun pek de doyurucu bir yanıt olmadığını ben de kabul ediyorum.

Varsayın ki her biri farklı özelliklere sahip sayısız evren var. Bu durumda biz de doğru evrende doğal olarak yer alacaktık. Diğer kurumuş, yıldızsız ve gezegensiz evrenler de kendi sonsuz karanlık uzaylarında varlıklarını sürdürecekti. Gene de bu çok ikna edici bir karşı tez değil. Ancak pek çoğunun arasında böyle tek bir evrenin bile gerçek bir mucize olduğunu kabul etmeliyiz.

Tanrının yaratma deneyinin gizem dolu derinliklerinde, insan bakışı açısından, evrenin amacı ile ilişkilendirebileceğimiz pek çok evreler olabilir. Tanrının deneyi ile seçim özgürlüğü gelir ve ben de amaç dolu bir evrenin olduğuna inanmayı seçtim.

Evrenin özel bir anlamı olduğu düşünüsüne karşı olan Ateist arkadaşlarım da inançlı kadın ve erkekler… Onlar evreni başka yollarla anlamaya çalışıyor. Oysa onlar da bu evrenin amacının bir parçası olabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 24, 2009, 08:05:11 ös
Yanıtla #1

Büyük bir olasılıkla evrenin amacı, derinlikli sorular sorabilen ve evrenin doğasını deşmeye çalışan bilinçli varlıklar için uyumlu bir ortam sağlamaktır.

Tanrının deneyi ile seçim özgürlüğü gelir ve ben de amaç dolu bir evrenin olduğuna inanmayı seçtim.

Aynen.. :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.