Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tören  (Okunma sayısı 5186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2011, 12:31:54 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pek eski bir resmin pek eski bir kopyası geçti elime... Kim bilir kaçıncı kopya.

Bu resmin özgünü her neredeyse hayli değerlidir sanırım. Antika.

Burada sığsın diye küçülterek yorumsuz aktarıyorum.

İlgilenenler olur da galeride daha büyük boyda inceleyip, sonra dilerse üzerinde biraz yorum ya da spekülasyon yapabiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 15, 2011, 01:31:58 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Yanılmıyorsam bir tekris töreni değilmi ? İlgi çekici kısmı ışıklandırma.Yakalanan açı simetrik olarak öyle bir ayarlanmış ki ön kısma vuran hiç gölge yok.Yerdeki desenin anlamınıda merak etmedim değil.Birda şamdanlar forumda yine yanlış hatırlamıyorsam bir loca içerisinde girişteki atatürk büstünün yanında iki adet meşala yada şamdan üzerlerinde harfler mevcuttu acaba anlamları ile ilgili bilgi alma şansım varmıdır ?

Teşekkür ve Saygılarımla..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 15, 2011, 01:38:38 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

internette santranç tahtasına benzer kareler vardı mason mabetlerinde, bu resimde ona benzer birşey yok ...
acaba o sonradan mı eklenmiş mason mabetine akıllara bu geliyor... yada mecburi değil mi ??

Kasım 15, 2011, 03:11:05 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bulgaria :
Alıntı
İlgi çekici kısmı ışıklandırma.

Evet ışıklındırmada fiziksel bir sorun var.
1-Sütunların ortasında bulunan şamdanlıkların altında gölge oluşmuş yani fiziksel ışık kaynağının mumlar yada tavandan geldiği çıkarılabilir.Tavanda herhangi bir kaynak yada ışık sızdıracak yapı olmadığına göre ışık kaynağı mumlar.

2-Eğer ışık kaynağı mumlar ise mum sayısı kadar gölge oluşurdu yarı gölge biçiminde.Ancak burada sadece bir tek gölge var.

3-Zeminin ışığı yansıtması gayet dikdörgenimsi homojen ancak üç adet mum var.

Işıklandırma bir çelişki.

Ortada bilmediğimiz çok güçlü bir ışık kaynağı olması gerekir bu durumun oluşması için.

Masonlukta bir anlatı gerçek değilse mutlaka bir sembolik anlamı vardır.

Bu ışığın sembolüde mason mabedinin bir özelliğini simgeliyor olsa gerek.

Aynı ışık mabetin yöneticisinin ( üstad-ı muhterem mi deniliyordu bilmiyorum ) arkasında da mevcut.Buradan bu ışığın kaynağının üstteki ışık saçan sembol olduğu belirtiliyor gibi.

Ayrıca ışığın yoluyla üstad-ı muhteremlik le bir ilişkisi var gibi.

Benim spekülasyonlu bilgisizce yorumlarım bunlar şimdilik aktaracağım.

Kasım 15, 2011, 03:36:19 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Bulgaria :
Alıntı
İlgi çekici kısmı ışıklandırma.

Evet ışıklındırmada fiziksel bir sorun var.
1-Sütunların ortasında bulunan şamdanlıkların altında gölge oluşmuş yani fiziksel ışık kaynağının mumlar yada tavandan geldiği çıkarılabilir.Tavanda herhangi bir kaynak yada ışık sızdıracak yapı olmadığına göre ışık kaynağı mumlar.

2-Eğer ışık kaynağı mumlar ise mum sayısı kadar gölge oluşurdu yarı gölge biçiminde.Ancak burada sadece bir tek gölge var.

3-Zeminin ışığı yansıtması gayet dikdörgenimsi homojen ancak üç adet mum var.

Işıklandırma bir çelişki.

Ortada bilmediğimiz çok güçlü bir ışık kaynağı olması gerekir bu durumun oluşması için.

Masonlukta bir anlatı gerçek değilse mutlaka bir sembolik anlamı vardır.

Bu ışığın sembolüde mason mabedinin bir özelliğini simgeliyor olsa gerek.

Aynı ışık mabetin yöneticisinin ( üstad-ı muhterem mi deniliyordu bilmiyorum ) arkasında da mevcut.Buradan bu ışığın kaynağının üstteki ışık saçan sembol olduğu belirtiliyor gibi.

Ayrıca ışığın yoluyla üstad-ı muhteremlik le bir ilişkisi var gibi.

Benim spekülasyonlu bilgisizce yorumlarım bunlar şimdilik aktaracağım.

Evet ışıklandırma sizinde gözünüzden kaçmamış simetrik olarak çok değişik bir sistem mevcut çözümleyemedim.Sadece spekülatif yorumlar yapılabilir.Açıklayabilirmi acaba ADAM ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 15, 2011, 05:35:23 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu resimde üzerinde durulabilecek çok şey var... Belki önümüzdeki günlerde bu bağlamda görüş ve değerlendirmelerini iletenler olur.

Şu aşamaya kadar katkıda bulunanlmar sadece ışık üzerinde durmuş.

Bu da güzel çünkü ışık, hele o ışık Masonlukta pek önemli.

Ancak ışığın kaynağını, yönünü ve yarattığı gölgeleri yorumlarken şunu da göz önünde tutmalı: Bu bir fotoğraf değil, bir resimdir. Aslının renkli olup olmadığını bilmiyorum; bana ulaşmış olan kopyası sararmış bir B/W. Bunun bir el yapımı olduğunu, boyayan ya da çizenin bir profesyonel sanatçı olmayabileceğini de göz önünde tutmak gerek. Dolayısıylae ığıın bir yansısı olan gölgeler tam yerli yerine oturtulmuş olmayabilir.

(Bu arada siyah beyaz kareli mozaik döşeme burada var. Perspektif nedeniyle pek sezilemiyor ama var. Sayın 418 dert etmesin.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 15, 2011, 06:50:55 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM ışıkla ilgili kısmı açıklığa kavuşturduğuna göre resimde gördüğüm diğer kısımlardan bahsedebilirim bilgili üyelerin görüşlerini belirtmesi dileğiyle...

1-6 Sütun var ve her sütunun önünde bir mason var.Bir insanlık mabedini oluşturma ülküsünün bahsedimi burada var mıdır acaba ?

2-Üstad-ı muhterem de dahil olmak üzere herkes kılıçlarını çekmiş vaziyette(belli belirsiz) ayrıca masonluğa adım atan adayın göz bağı çözülmekte ( resimden çözemiyorum o nesnenin bağ olup olmadığını )

3-Üstad-ı muhteremin masasındaki üç kollu şamdan var

4-Üstad-ı muhteremin sağında ve solunda meydana hakim olan masalarda oturan ( Nazır deniliyordu galiba) ve diğer iki masada (kayıt ediliyor anladığım kadarıysa) (katipler ) oturan görevliler var.

5- En dip sağ ve sol yanda  (surveillant-gözetmen) gözetmen olarak ifade edilen kişiler var.

6-Adayın yanındaki üçüncü kişinin törenle ilgili görevleri olsa gerek

7-Yerdeki simgelerde mason mabedeninin girişindeki ilk iki sütun var.Bunla adayın masonluğa girişi sembolize ediliyor olabilir.

8-Yerde ayrıca üç simge var birincisi güneş ikincisi bir yapı üçüncüsü bir yola benziyor çözemedim.Sanki insanlık mabedine giden yolda güneş (bilgi) yolunu aydınlatsın der gibi .

Kasım 15, 2011, 07:09:47 ös
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Daha çok bı kralıyet şovalye torenıne benzıyor.Fakat şovalye suçlu gıbı ellerı ınce baglı ve arka fondaki perde bır buyucu edasıyla bende şeytan ızlenımı bıraktı urktum acıkcası bır duzen hakım gıbı yandakı sovalyelerde .o seytan gıbı duran perdenın ustundede ıllmunatının sımgesı olarak bılınen sımge var.burdaki buyuklugu ıle ancak bu kadar spekule edebiliyorum.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 15, 2011, 09:07:56 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu tip fotoğraflarda özellikle sn.ADAM kadar Mason üyelerden bilgi bekliyorum ama son zamanlarda Mason üyelerin katılımı oldukça düştü.

Kasım 16, 2011, 08:03:09 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İzninizle ben de saygıdeğer ADAM'ın paylaşmış olduğu bu güzel çalışma hakkında kişisel düşüncelerimi dile getirmek isterim.. Gerçi sayın üyeler bir çok çözümlemeyi dile getirmiş ve bana pek bir şey bırakmamış ama yine de gözüme çarpan bazı şeyleri paylaşmak isterim sizlere kısıtlı da olsa...

Öncelikle saygıdeğer üyeler ışık kaynağına değinmişler, bu bir illüstrasyon olduğu için ışığın net kaynağı belirlenemez, bir bakıma da açıklanmaması daha uygun olabilir. Tavan olarak tanımlayabileceğim bölümün kubbe şeklinde olması ve kubbenin hemen arka tarafında yani tören alanının gerisinde kalan kısımda da perde bulunmasının ne gibi bir anlamı olabilir acaba diye sormaktan alamıyorum kendimi, eminim ki bir anlam ifade ediyordur, ne dersiniz?

Sayın neumann 6 sütun olduğunu dile getirmiş ve her bir sütunda bir Mason'un durduğunu dile getirmiş ve çok güzel bir gerekçe paylaşmış bizlerle, benim sorum ise şu; acaba her bir sütun aynı tarzda mı yapılmış yoksa farklı işlemelere ve anlamlara sahip olabilir mi acaba?

Gözleri bağlı olan bir kişi olması dolayısı ile akıllara gelen ilk şey bunun bir Tekris töreni olabileceğidir, ama acaba başka bir ritüelde de benzer bir canlandırma gerçekleştiriliyor olabilir mi sizce de? Çünkü bizler ortadaki figürü arkadan gördüğümüz için ellerinin bağlı olup olmadığını ya da gözlerinin bağlı olup olmadığını göremeyiz..

Dikkatli bakacak olursak ana figür diye tabir edebileceğimiz kişinin yanında duran iki kişinin elleri figürün baş hizasında, belki de başına bir şey koyuyorlar, bir taç, ya da benzeri bir nesne.. Belki de ellerini göremediğimiz bu kişi de kılıç tutuyor ve bu yüzden kolları öne doğru kapanmış olabilir, belki de başka bir nesne taşıyor elinde, ki bu bir şamdan da olabilir çünkü illüstrasyonda bir gölgeleme mevcut, bunu fotoğraftaki ters ışık gibi düşünmemiz isteniyor olabilir...

Figürden biraz daha uzaklaşıp ''mekanı'' inceleyecek olursak dikkat çeken ilk şey birden fazla sütun ve kubbe olması, oturma düzeninin belli bir yöne dönük ve belli bir şeyi temsil edecek şekilde olması olabilir. Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi, ortamda bulunan her şeyin sayısı 3 ve 3ün katları gibi sanki, öyle değil mi? 12 sütun, ana figürümüzün etrafında 3 Kardeş, 3 büyük Şamdan, tam ortada duran ve muhtemelen Üstad-ı Muhterem'i temsil eden figürün oturmuş olduğu sandalyedeki 3 işleme, 3 başlı şamdan, tavan kubbesi haricinde görünen ve aynı hizada yer alan 3 kubbe olması.. Bu ne anlama geliyor acaba?

Zeminde duran ve üzerinde şekiller bulunan cisim zeminden biraz daha yüksekte duruyor, bir halı olabilir mi acaba, ya da bir plaka diyebileceğimiz bir unsur?

Tüm ''mekan'' düzenlemesinin geometrik bir şekilde yapılmış olması, hizalamalar özel bir anlam taşıyor olabilir mi yoksa sadece düzenli olması için mi, siz ne dersiniz?

Sanırım şimdilik bu kadarı biraz daha merak uyandırmak için yeterli olacaktır, ilerleyen zamanlarda uygun görülürse biraz daha detaylı incelemeler yapar, konu hakkında deneyimli kişilerin yorum ve yanıtları doğrultusunda daha doğru bilgilere ulaşabiliriz...

En içten ve Işık dolu Sevgi ve Saygılarımla...

Lucian
In lumine tuo, videbimus lumen....