Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Monas Hieroglyphica - De confessio - John Dee  (Okunma sayısı 10843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2020, 04:33:06 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki gereksiz sayilabilir ama ben yine de zenginlestirici bakis acisini, bilgisini ve zamanini bizim ile paylastigi icin ayrica sn Anarchosa’ya tesekkur ediyorum.

Tesadufen, tekrar okuduktan sonra bir metinden bir cumle ilgimi cekti. Metin de alinti ile ilgili bir aciklama yok. Tanidigim ilgili birisine sordum. Verdigi cevap; spiritual bir bireyde ruhsal ve maddesel olanin bulusmasi gibi bir acilim yapti ( kisaca ve cabucak oldu cunku goz doktoruna igne icin gitmesi gerekiyordu).

De Confessio ve John Dee tarafindan yazilan Monas Hieroglyphica ‘nin kapaginda eski ahitteki Genesis 17 olarak gecen ‘ May God give you heaven's dew and earth's richness- an abundance of grain and new wine.’

Eski ahitte bu Genesis 27:28 olarak geciyor. Kapaklarda alti cizili kisim yazilmiyor.

Bu alintinin ordaki amaci/sebebi uzerine dusuncelerimizi paylasabilirmiyiz?
Sakin ola ki konuya hakim oldugum sanilmasin lutfen.

Nisan 28, 2020, 04:41:43 ös
Yanıtla #1

Dünyadaki zenginlik, ‘temel ihtiyaçları karşılayabilmek’ denmeye çalışılmış gibi geldi. Geri kalan mülk çok anlamlı değil...

Cennetten damla, yağmur... buğdayın oluşması için gereken su... Daha derin analizlere inilebilir, mümkündür.

Yani kısaca eski, paganik bir öğreti sayılabilir.

Ruh ve bedenin birleşmesine atıfta olabilir kastınız buysa.

Sevgiler sayın Midyad.
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2020, 04:53:02 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 28, 2020, 07:32:58 ös
Yanıtla #2

Sana tanrı kendi bilgeliğini,sözünü dinleyecek kişileri ve inisiye edicek öğrenciler veya öğrenci versin.

Tabi ki bu kendi tahminim.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2020, 07:35:12 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 28, 2020, 08:06:02 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nisan 28, 2020, 08:54:01 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet, 1615'te latince basilan ikinci manifesto. Manifestonun basligi 'De Confessio Fraternitatis R.C. Ad Eruditos Europae'. Bu manifesto Philip à Gabella tarafindan yazilan 'De Condsideratio brevis' ayni bandda
 Kassel'de Wilhelm Wessel tarafindan yayinlanmistir/ basilmistir. Dogru, 'De Consideratio brevis' Monas' in uzerine dayalidir.

Ayirdiginiz zamaniniz icin simdiden tesekkurler.   

Nisan 28, 2020, 09:00:44 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Metinde ayrica Papa'nin (Almanya daki) tiranligina ve Chiliasm'a dikkat cekiyor. bayagi karmasiklastiginin fakindayim. en iyisi sizleri fazla yormayayim.

Nisan 28, 2020, 09:05:54 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Okudugum metinde 'titelpage' geciyor. Yaninizda olduguna gore o zaman kapak degildir. Duzeltmeniz icin tesekkur ediyorum.

Nisan 29, 2020, 12:17:33 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de sap ile samani karistirdim gibi geldi bana ama asagidaki tablo da konunun bir kosesinde dursun belki birgun o na da sira gelir... ve bir kopru kurulur...
Salvador Dali tarafindan 1951'de yapilmis ve cok konusulmus cift boyutlu bir eser. Su anki incelemelerin bir kismina bakildigi zaman iki olayin birlestirilmesi fikri de isleniliyor. Dikkat edilirse kan, yara izi, civi ve tac yok.

Nisan 29, 2020, 07:12:54 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dusundugunuz isim 'Adrian Seumenicht' pseudo adi ile anilan ve 1610 kendisini 'Hadrianus von Mynsicht' diye kendini tanitan 'Henricus Madathanus Theosophus' olabilir mi? Bu ilk iki manifesto ile ilgili ilk ve son sorum idi.  Yabanicisi oldugum sulardir bunlar.

Nisan 29, 2020, 09:01:14 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:)O'nu dusunmedim degil, cografik ara uzerinde ondan vazgectim. Okudukca hipotesler de ilgi de cogaliyor. M.P. Hall 'in Fama daki muhtemel tarihsel kronolijk yanlisa dikkat cekmesi... Fama nin Italian Ragguagli di Parnaso' nun kopyasi oldugu gibi...