Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eski büyük üstad Tunç Timurkan ve eşi Güven Timurkan  (Okunma sayısı 23496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2008, 12:40:22 öö
  • Uzman Uye

Tunç Timurkan Hür ve Kabul Edilmiş Mason Büyük Locası'nın eski Büyük Üstadıdır.
Güven Timurkan Kadın Mason Büyük Locası'nın eski Büyük Üstadıdır(diğer obediyans).

Güven Timurkan hemşiremidir?Yoksa masonlukla alakası olmayan sözde masonlara alet olduğu için hemşire değilmidir?

Masonlar içinde "sözde" evrenselciler grubunu temsil ettiği söylenen Tunç bey bu olaya nasıl bakmaktadır?Kendileri de Ö.M.B.L sıcak bakmaktamıdır?

Not:Bilen bilir Masonluğa bakışım sabittir,sorular çomak sokmak için sorulmamıştır,aydınlanmak içindir.

saygılarımla

Ekim 29, 2008, 12:53:22 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın M.Akyol;

İzin verirseniz bir maddi hatayı düzelteyim, Güven Timurkan, Önceki Büyük Üstad En Muhterem Tunç Timurkan Kardeşimin eşi değil, yengesi, yani kardeşinin eşidir. Kardeşi ise kardeşimiz olmadığı için Güven Hanım hemşiremiz değildir. İsimlerden bağımsız olarak bu sormuş olduğunuz soruyu bizzat En Muhterem Tunç Timurkan Kardeşime sormuş birisi olarak aldığım cevabı birinci ağızdan aktarayım: Sorum, 'Bir kardeşin eşi hemşiremiz, bizim kabul etmediğimiz gayrı muntazam bir oluşum içerisinde yer alıyorsa, kardeşimin ve bizlerin tutumu bu noktada ne olmalıdır?' idi. Cevap ise : ' O kardeş, bahsi geçen gayrı muntazam oluşumun her hangi bir toplantısına katılamaz (açık celse gibi), onun haricinde eşi ahlaka mugayyir ve yasalar hilafına bir eylemde bulunmuyorsa derneğimiz ile ilişkileri birbirine asla karıştırmamak koşuluyla tamamiyle eşinin kendi bileceği meseledir.' mealindeydi. Açıklayıcı olduğu umuduyla.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2008, 01:17:23 ös Gönderen: aramis »

Ekim 30, 2008, 01:37:53 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Saygısızlığımdan dolayı üzgünüm,soyadları aynı olduğu için aldanmış bulunmaktayım,
Benim daha önce Nur-i Ziya sokaktan geçerken mavi bayrağınızla gözüme Türk bayrağı çarpmıştı.Bence Türk bayrağı olmaması gerekiyor çünkü Masonluk tek bir millet için değil insanlık için olduğunu düşünüyorum.Ben ne kadar Türklüğüme,kültürüme bağlı olsamda (bütün ırk,milletlerin kültürlerini kaybetmemeleri ve yaşatmaları gerektiği inancındayım.Çünkü kültürsüzleşmeye doğru giden bir dünya tek tip insan modeline döner) elmayla armudu ayırmak gerekir.Kaya Paşakay bey'in binanın dışına Türk bayrağı astırdım ondan bile rahatsız oldular lafı bence gereksizdi.Masonluğun tek bir bayrak altında olmaması ve evrensel olması ve gözükmesi taraftarıyım.
Bu görüşümü belirtmemin nedeni bayrak olayında Tunç Bey'in de bu olay da bayrağa karşı çıktığını okumuştum.Yanlışsa düzeltin.
Ancak şunu da belirtmek isterim Tunç bey'in desteklediği Asım Akın Bey'in Sait Sevgener'in ihraçını yanlış buluyorum.Kaya beyle diğer kişiyi tanımıyorum.

saygı ve sevgilerimle

Ekim 30, 2008, 10:57:00 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın M.Akyol;

Masonluk, evrensel ilkeleri olan, ancak bulunduğu ülkenin vatandaşlarının oluşturduğu, ulusal bir yapılanmadır. Bir ülkedeki masonluğun, evrensel ilkelerinin olması ve evrensel kardeşlik zincirinin bir halkasını oluşturması, ulusal kimliğinden bir şey kaybettirmez. Her mason aynı zamanda, vatandaşı olduğu devletin iyi bir ferdidir. Bu vatandaşlık bağı ve ulusallık özelliğinin en büyük göstergesi ise şanlı Bayrağımızdır. Derneğimizin kapısında dalgalanan  şanlı Bayrağımız, bizlere tereddüt değil sadece ve sadece gurur duygusu verir. Sizden aşağıdaki En Muhterem Tunç Timurkan Kardeşimin resminde arka fondaki Dernek amblemimize bakmanızı rica ederim. Bayrağımızın ay ile yıldızı amblemimizin içindedir. Kapıda dalgalanan Bayrağımız ile amblemimiz, sizin kolayca görebileceğiniz alametlerdir. Bir de sizin görmenizin mümkün olmadığı bir iki detayı da izin verirseniz ben vereyim. Çalışmalarımızı yaptığımız, mabed adı verilen toplantı yerlerimizde Büyük Locamızın bayrağından önce ve solunda şanlı Türk Bayrağı vardır. Yine mason olurken ettiğimiz yemin içerisinde 'Yurda ve aileye baglı kalınacağı, Onlardan hiç bir şeyin esirgenmeyeği.' ifadesi çok önemli bir yer tutar. Masonluğun anayasası sayılan Anderson Nizamnamesinde ise devletine karşı eylemler gerçekleştiren bir 'anarşist'in mason olamayacağı açıkca belirtilmiştir. Bütün bu kavramların cisimlenmiş hali ise bayraktır.
Konuyu bu anlattıklarım ışığında tekrar değerlendirmenizi rica ederim.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Ekim 30, 2008, 11:51:10 öö Gönderen: aramis »

Ekim 30, 2008, 12:56:47 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Üyesi veya bünyesinde olmadığım bütün oluşum ve kuruluşların da olduğu gibi masonların da değerlerine yorum yapmak  haddim olmayan bir davranış  olduğu için özür dileyerek başlamak istiyorum;

Sizi anlıyorum  ancak masonluk gibi insanlığa hizmet ettiğini düşündüğüm evrensel oluşumlar, kuruluşlar sadece bir millete hizmet eder gibi gözükmemesi açısından bayrağına,milletine bağlı biri olarak(yazılarımdan ve site içersinde ki tutumumu az çok biliyorsunuzdur) bayrak asılmasını,veya 10. yıl marşının okunmasını yanlış buluyorum.

Ekim 30, 2008, 08:54:38 ös
Yanıtla #5

Sayın M.Akyol;

Masonluk, evrensel ilkeleri olan, ancak bulunduğu ülkenin vatandaşlarının oluşturduğu, ulusal bir yapılanmadır. Bir ülkedeki masonluğun, evrensel ilkelerinin olması ve evrensel kardeşlik zincirinin bir halkasını oluşturması, ulusal kimliğinden bir şey kaybettirmez. Her mason aynı zamanda, vatandaşı olduğu devletin iyi bir ferdidir. Bu vatandaşlık bağı ve ulusallık özelliğinin en büyük göstergesi ise şanlı Bayrağımızdır. Derneğimizin kapısında dalgalanan  şanlı Bayrağımız, bizlere tereddüt değil sadece ve sadece gurur duygusu verir. Sizden aşağıdaki En Muhterem Tunç Timurkan Kardeşimin resminde arka fondaki Dernek amblemimize bakmanızı rica ederim. Bayrağımızın ay ile yıldızı amblemimizin içindedir. Kapıda dalgalanan Bayrağımız ile amblemimiz, sizin kolayca görebileceğiniz alametlerdir. Bir de sizin görmenizin mümkün olmadığı bir iki detayı da izin verirseniz ben vereyim. Çalışmalarımızı yaptığımız, mabed adı verilen toplantı yerlerimizde Büyük Locamızın bayrağından önce ve solunda şanlı Türk Bayrağı vardır. Yine mason olurken ettiğimiz yemin içerisinde 'Yurda ve aileye baglı kalınacağı, Onlardan hiç bir şeyin esirgenmeyeği.' ifadesi çok önemli bir yer tutar. Masonluğun anayasası sayılan Anderson Nizamnamesinde ise devletine karşı eylemler gerçekleştiren bir 'anarşist'in mason olamayacağı açıkca belirtilmiştir. Bütün bu kavramların cisimlenmiş hali ise bayraktır.
Konuyu bu anlattıklarım ışığında tekrar değerlendirmenizi rica ederim.

Saygılarımla

Masonluk hakkında sorulabilecek çok önemli bir kaç soruya cevap olabilecek bir yazı olmuş sn. Aramis elinize sağlık .

Masonluk'un yerel ve ulusal niteliklerine "evrensellik" kavramını neden göstererek karşı çıkmanız ,foruma yazdıklarınızın çoğuna katılan ve destekleyen biri olarak beni şaşırttı sn. M.Akyol .

Ayrıca, Masonluk kurumunun ortaya koyduğu ilkelerin ideal insan ve ideal yurttaş kavramları ile birebir örtüşmesi ,Masonluk kurumunun hem dünyaya hem de ulusumuza faydalı olduğunun bir kanıtı bana göre ... 

Saygılar ...
Bilgi , en kutsal güçtür !