Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sütun Stilleri – 5 (Korint)  (Okunma sayısı 12814 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 05, 2011, 12:26:00 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Antik Grek uygarlıklarının yapı tekniği ve sanatında kullanılmış olan sütun stilleri arasında en narin ve en süslü olanı Korint Sütunudur.

Bu stilde yapılmış olan bir sütunun yüksekliği, ortalama çapının 10 katıdır. Gövdesi çok ince yivlerle, başlığı ise yaprak şeklindeki oymalarla süslüdür. Elbette bu oymalar öyle farklı biçimler alabilir ki, tarih boyunca bu sütunun yüzlerce değişik versiyonunun yapılmış olduğu söylenebilir.

Her mason mabedinde, mabedin ortalık yerinde bulunan üç simgesel sütundan biri Korint stilindedir. Bu sütunun, öncelikle “güzellik” kavramını simgelediği öngörülür. Konuya Mimarlık sanatı açısından baktığımızda ise, bu sütunun, aslında her yapıda bulunması gereken  “estetik” kavramını simgelediğini söyleyebiliriz.

Böylece Antik Grek ve Anadolu uygarlıklarının üç asal sütun stilini kısaca gözden geçirmiş olduk. Ancak başta belirtmiş olduğum üzere, ilerleyen yüzyıllarda, özellikle Roma İmparatorluğu’nun egemenlik döneminde bu sütunlara iki stil daha eklenmiştir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 05, 2011, 12:38:30 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Sütunların görünümü herzaman beni etkilemiştir sanaat okulundaki bölümümde çok çizimini yapmış sonrada ahşap uygulamasınıda bizzat yapmıştım.Gerek yapıda gerekse iyi uygulandığında dekorasyonda bir dönem vazgeçilmezdi.Siz tabiki teknik anlamda bilgiler veriyorsunuz bense anılarımdaki yerini paylaşabiliyorum sadece.Beyoğlu ve bankalar caddesinide sanırım bu yüzden çok seviyorum.
Bir gün kısmet olursa beyoğlu ve civarında bu tip resimler çekmiştim bir ara paylaşmayıda bu forumda isterim.

Çok keyfli ve zahmetli bir sanaat.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 05, 2011, 01:21:09 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM, sanırım bu yazı dizisini bitirdi. Başından beri ilgiyle takip ettiğim bu konu da sormak istediğim bir şey var o yüzden bitmesini bekliyordum.

Masonlukta herşeyin bir simge olduğunu biliyoruz. Sayın ADAM'ın da dizisinde belirttiği gibi her sütun sitilinin de bir masonik anlamı var.

Bu noktada ben şunu sormak isterim: Neden üç sütun? Bu da bir tesadüf olmamalı. Benim bu konu da küçük bir araştırmam ve kendimce bir yorumum var ama, öncesinde forumumuzdaki mason üyelerin ve konuya ilgi duyanların da görüşlerini almak isterim.

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Eylül 05, 2011, 05:19:42 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hemen bir kısa yanıt vereyim.

Yazı dizisi henüz bitmedi. Başka belirtmiş olduğum ve en son yazımda daü değinmiş olduğum üzere elimizde beş sütun stili var incelenecek. Şu aşamada bunlardan sadece üçünü özetledik.

Ondan sonra, acaba Antik Çağda başka stil yok muydu, ben biraz da ona bakmak isterim. Belki benden önce değinen de olur.

Mason mabedinde ise girişte iki sütun var; onlara mabet ile bağlantılı betimlemeler çerçevesinde özetle değinmiştik. Sonra bu üç sütun geliyor ki bunlara "orta sütunlar" denildiği de oluyor. Mabet duvarları boyunca yer alan yarım kolonları da sütundan sayabiliriz belki. Dolayısıyla bir mason mabedindeki sütunların toplam sayısı üç ile sınırlı değil.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 05, 2011, 06:51:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özür dilerim. Sayın ADAM'ın dizisini bitirmiş olacağını sanıp aceleci davranmışım.

Fakat itiraz etmem ya da en azından düzeltmem gereken bir detay var. O da sayın ADAM'ın mabed girişindeki sütunları da mabedin içinde sayıyor olması. Kendisinin bunu bilmemesine tabi ki imkan yok... Atlamış diyelim. Mason mabedinin girişindeki o iki sütun aslında mabedin dışındadır... Yani aslında evet içinde ama sembolik olarak dışında . Öyleki mabedle harici dünya arasındaki sınır aslında bu iki sütun. Siz mabedin kapısından girmiş olsanız bile bu iki sütunun arasından geçmeden hala mabede giriş yapmış sayılmıyorsunuz. Bu sebeple değindiğimiz üç sütunla bu ikisi aynı şeyi anlatmıyor.

Biraz ironik ama bu yazdıklarımı yine sevgili ADAM'ın başka bir yazı dizisinde öğrenmiştim... Kendi yorumum mu?... Sevgili ADAM dizisini bitirsin hele daha devam ederiz.
enelsır

Eylül 05, 2011, 08:51:11 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Korint duzeninin yaratilmasiyla ilgili birkac bilgi de ben vermek isterim.

Korint duzeninin kesfi genelde yunan heykeltras Callimachus'a atfedilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Callimachus_(sculptor)

Efsaneye gore, diller destan guzellikte Korintli bir bakire kizin tam evlilik caginda hastaliktan olumu uzerine sevenleri, merhumenin yasaminda sevdigi meyve, cicek vb. guzel kokulu nesneleri bir sepete koyup, bu sepeti de mezar basina birakirlar. Sepettekiler hemen curumesin diye de, sepetin ustune bir kapak koyarlar.

Yoldan gecen heykeltras Callimachus, dikenli, bodur bir bitki olan "acanthus" uzerine konulmus bir sepeti gorunce ilhamla Korint duzeninin sutun basligini bulmus olur.

Bu bulus aniyla ilgili birkac resim:
http://www.kingsandqueenscustomhomes.com/history.jpg
http://www.bluetravelguide.com/us/oeuvre/photo_ME0000071012.html

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Şubat 11, 2015, 10:35:15 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Bu yazının 4. bölümü iyon sütunu ile ilgili başlığı bulamadım. Yazılmadı mı acaba ?

Şubat 11, 2015, 10:58:29 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu yazının 4. bölümü iyon sütunu ile ilgili başlığı bulamadım. Yazılmadı mı acaba ?

Biraz evvel okudum, buyrun;

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=13029.0

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe