Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anti-Mason Hıristiyanlar  (Okunma sayısı 7980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2009, 08:12:10 ös
  • Aktif Uye

Merhaba

'İsa için Masonluğu terkettim' konulu yabancı bir web sitesini incelerken
Shrine ritinde bir derecede Evrenin Ulu Mimarı nın adının Allah olduğunu
yazmışlardır. (doğruluk derecesi hakkında bilgim yoktur)

Anti-Mason hıristiyanlar da Allah ın yanlış Tanrı olduğunu hatta demon olduğunu,
Masonların yaratıcıya Allah demesinin onların kötü amaçları olan bir topluluk olduğunun
delili olarak gösteriyorlardı.

"Masonik Tanrının adı Allah tır" şeklinde müslümanlar tarafından ilk bakışta
anlam verilemeyecek bir suçlama yapıyorlar.
Müslümanların aksine onlara göre hıristiyanların Tanrı sı ile müslümanların Allah ı tamamen ayrıymış.
Tabi ki bu konuyu elimden geldiğince kritize etmemeye çalışıyorum.

Bazı anti-mason müslümanlar da neredeyse paralel bir şekilde masonluğu
(Allah hariç) E.U.M. ve diğer isimlendirmelerinden(hatalı terim olabilir, lütfen düzeltiniz)
dolayı neredeyse aynı yönde suçluyorlar. (isimlendirmelerle ilgili kesin bir bilgim de yoktur)

Burada sizlerin yaratıcı Allah a karşı olduğunuz teorileri ile zaman geçiriyorlar.
Orada sizlerin yaratıcı God a karşı olduğunuz teorileri ile zaman geçiriyorlar.

Siz masonlar
İsa nın Tanrı sı ile müslümanların Allah ının
'O' nun sadece değişik isimleri olduğunu ve insanların bunu farketmesine mi çalışıyorsunuz
yoksa sadece dinlere saygı gösterip ama ketum durup bu konuda hiç bir çalışma yapmıyor musunuz?

Derecelerde yaratıcının adlandırılmasının amacı
çelişki yaratmamak mı, öğretmek mi?

Bu konuda verebileceğiniz her türlü bilgi için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
The official ritual of the Ancient Arabic Order of the Nobles of the Mystic Shrine declares that Allah, the demon god of Islam is the God of Freemasonry.

"Christian" Masons, do you recognize Allah as the Great Architect of the Universe? If Allah is not the Great or Supreme Architect of the Universe, then how can Shriners fail to be engaging in idolatry? Have you taken the time to investigate the Masonic concept of God? All Grand Lodges in the US hold that Allah is a valid expression of the Great Architect of the Universe. When you pray in lodge using a ritual controlled by the Grand Lodge, how can you fail to be praying in accordance with their false concept of God? Could you go into a Hindu temple, take part in prayers to Vishnu and still be praying to Jesus? What if you closed prayers to Vishnu in Jesus' Name?
Freemasonry is idolatry. The god of Freemasonry is not the God of the Bible.

Haziran 02, 2009, 03:24:35 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Merhaba

'İsa için Masonluğu terkettim' konulu yabancı bir web sitesini incelerken
Shrine ritinde bir derecede Evrenin Ulu Mimarı nın adının Allah olduğunu
yazmışlardır. (doğruluk derecesi hakkında bilgim yoktur)

Anti-Mason hıristiyanlar da Allah ın yanlış Tanrı olduğunu hatta demon olduğunu,
Masonların yaratıcıya Allah demesinin onların kötü amaçları olan bir topluluk olduğunun
delili olarak gösteriyorlardı.

"Masonik Tanrının adı Allah tır" şeklinde müslümanlar tarafından ilk bakışta
anlam verilemeyecek bir suçlama yapıyorlar.
Müslümanların aksine onlara göre hıristiyanların Tanrı sı ile müslümanların Allah ı tamamen ayrıymış.
Tabi ki bu konuyu elimden geldiğince kritize etmemeye çalışıyorum.

Bazı anti-mason müslümanlar da neredeyse paralel bir şekilde masonluğu
(Allah hariç) E.U.M. ve diğer isimlendirmelerinden(hatalı terim olabilir, lütfen düzeltiniz)
dolayı neredeyse aynı yönde suçluyorlar. (isimlendirmelerle ilgili kesin bir bilgim de yoktur)

Burada sizlerin yaratıcı Allah a karşı olduğunuz teorileri ile zaman geçiriyorlar.
Orada sizlerin yaratıcı God a karşı olduğunuz teorileri ile zaman geçiriyorlar.

Siz masonlar
İsa nın Tanrı sı ile müslümanların Allah ının
'O' nun sadece değişik isimleri olduğunu ve insanların bunu farketmesine mi çalışıyorsunuz
yoksa sadece dinlere saygı gösterip ama ketum durup bu konuda hiç bir çalışma yapmıyor musunuz?

Derecelerde yaratıcının adlandırılmasının amacı
çelişki yaratmamak mı, öğretmek mi?

Bu konuda verebileceğiniz her türlü bilgi için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
The official ritual of the Ancient Arabic Order of the Nobles of the Mystic Shrine declares that Allah, the demon god of Islam is the God of Freemasonry.

"Christian" Masons, do you recognize Allah as the Great Architect of the Universe? If Allah is not the Great or Supreme Architect of the Universe, then how can Shriners fail to be engaging in idolatry? Have you taken the time to investigate the Masonic concept of God? All Grand Lodges in the US hold that Allah is a valid expression of the Great Architect of the Universe. When you pray in lodge using a ritual controlled by the Grand Lodge, how can you fail to be praying in accordance with their false concept of God? Could you go into a Hindu temple, take part in prayers to Vishnu and still be praying to Jesus? What if you closed prayers to Vishnu in Jesus' Name?
Freemasonry is idolatry. The god of Freemasonry is not the God of the Bible.

Sayın Ozkann;   Bildiğim kadarı ile shrine ritinde müslümanlar ağırlıkta.Bu nedenle EUM dan bahsederken Allah olarak bahsetmişlerdir.Zaten mason olan müslümanların tamamı için EUM un adı Allah,hırıstiyanlar için ise Tanrı dır.Ortak olarak zikredilen isim ise EUM veya Yüce Yaradan dır.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 02, 2009, 04:26:40 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. ceycet,

Shrine ritinde müslümanlar ağırlıkta değildir yani üyelerinin çoğunluğu müslüman değildirler. Shrine ritinde islami ifadeler ağırlıktadır, tasavvuftan etkilenimler vardır  bkz. http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2114.0;highlight=shrine

ikisi birbirinden farklı şeyler

Haziran 02, 2009, 04:54:36 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sn. ceycet,

Shrine ritinde müslümanlar ağırlıkta değildir yani üyelerinin çoğunluğu müslüman değildirler. Shrine ritinde islami ifadeler ağırlıktadır, tasavvuftan etkilenimler vardır  bkz. http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2114.0;highlight=shrine

ikisi birbirinden farklı şeyler

Sayın Skullg,

ikisinin farklı olmasının doğallığı kadar,meydana getirdikleri sonuçun olumlu olduğu,bu rite mensup masonların Allah ismini zikretmelerinden anlaşılıyor.Tasavvuf ile ilgilenmeleri,beni müslüman olmaları kadar mutlu eder.Her iki şekildede sayın Ozkann'ın kafasında oluşan çelişki aydınlanmıştır diye düşünüyorum.Bir insanın gönlünde mason olması kadar gönlünde müslüman olması da olasılık dahilindedir sanırım.

Her halükarda nazik  bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Haziran 08, 2009, 12:20:16 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın Ceycet

Allah ismini zikredip etmediklerini netleştiremedim.
Sizi çok iyi anladığımı sanmakla beraber kendimde farkedemediğim çelişkim devam etmektedir.
Aynası olan yaptıkları işlere baktığımda konunun özünü ve kapattıkları gediği kendi çapımda hissedebiliyorum.

Belki de cevabım shrine ritinde derece olmadığı için E.U.M den  başka bir ifade kullanılmamaktadır.

Belki de hiçbir ritte hiçbir zaman E.U.M. den başka ifade  kullanılmamaktadır.

Bilgiyi aldığım topal kaynağım dolayısı ile bir önyargı ile karşılanabilecek "derecelerde E.U.M dan
başka sembolik ifadeler ile seslenmenin amacını" sordum.
Belki de önyargı değil de pozisyonum itibariyle bilmeme gerek olmayan bir konudur.

Herhalde sandığım gibi Masonluk Tanrı veya Allah  veya E.U.M. 'O' nun sadece
değişik isimleri olduğunu ve insanların bunu farketmesine çalışmıyor, aksine
'hepimizin Tanrısı aynı' konusu locada yeri olmayan, kişilerin özgür tercihlerine
bırakılan konulardan biri.

Yani bir hıristiyan üye, Hz Muhammed e ve Allah'a inanmayabilir ve içten içe sizin yanlış bir inanç
içinde olduğunuzu düşünür, ancak EUM ifadesinde kardeşinizle saygı çerçevesinde buluşur ve
loca içerisinde isimlerin farklılığı oysa Tek Tanrı olduğu konusunda hiç birbirinizi ikna etmeye çalışmassını
bu konuda hiç  konuşmassınız denilebilir mi? Aynı din konusu gibi Tanrı yıda konuşmayız denilebilir mi?

Varlık birliğini sadece EUM ifadesinde toplar ve orada bırakırız denilebilir mi?
İçinde yaratıcının olmadığı hakikat olabilir mi?
Açıkçası ben yine Sayın Ceycet in açtığı Tevhid

Özgür Masonlar mesela.
Orada yaratıcıya inanç şart koşulmuyorsa ve elbette saygıdeğer insanlar ise
kendileri inanmasa da sanırım saygı duyacaklar inanan kardeşlerine.
Muntazam mason localarında da din konuşulmuyor anladım ama
yaratıcıya iman şartı sadece vicdan meselesi mi?

Saygıdeğer Mason üyeler bu konuda hiç tepki vermemeyi seçtiler.
Bu üyeye cevap vermemek mi yoksa bu konuya cevap vermemek mi
diye de düşünmeden de edemedim...
Belki de soru sormayı beceremiyorum.
Kibar bir eleştiriyi buradan kabul edebilirim, ama kaba olacaksa lütfen özel mesaj gönderiniz. :)

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2009, 12:24:06 öö Gönderen: ozkann »

Haziran 08, 2009, 10:27:48 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Ozkann,

Benim Masonlukla ilgilenmemin yegane sebebi olan konulara temas etmişsiniz.Bu anlamda ortak gayret içerisindeyiz sanırım.Hakikati kavrayabilme yolunda,masonluğun,henüz bizim idrak edemediğimiz bazı gerçeklere vakıf olduğunu sanıyorum.Batıni yorumların hepsi ile ilgilenmeleri,hatta ana gayelerinin bu olduğu izlenimini vermeleri,bu tezi destekliyor diye düşünüyorum.

Aslında bizlerin bu site aracılığı ile biraraya gelmemizin de ilahi takdirin tecellisi olduğuna ikna olmaya çalışıyorum.Bakalım zaman ne gösterecek;takdir edersiniz ki,olan herşey birbiri ile bağlantılı,umarım sonuçta sebatın ve gayretin semeresi ile karşılaşır,aydınlanma yolunda kısmende olsa mesafe kat edebiliriz.

Saygılarımla...