Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de neden tek bir rit vardır?  (Okunma sayısı 14990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2008, 03:14:04 öö
  • Uzman Uye

Diğer ülkelerde Shrine gibi farklı farklı ritler olmasına rağmen neden ülkemizde tek bir rit vardır?

varda bizmi bilmiyoruz?

SAYGILAR!

Ocak 29, 2008, 09:28:18 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Cunku Turkiyede Masonluk yeterince halka acilabilmis degil. Suanda mevcut olan Rit bile halen kendi ismini kullanamamakta ve binasina tabelasini dahi yerlestirememekte. Shrine benzeri diger Ritleri Turkiyeye getirmek hicte kolay ugraslar degil ve en onemlisi Ritleri getirmekten once ona hazir potansiyel uyeler gereklidir. Turkiyedeki Masonlar arasindan (Hiristiyanlik bazli olan) York Riti`ne yada (hasta cocuklari mutlu etmek icin gerektiginde palyaco kiyafetine giren) Shriners`lara kac uye cikar, bu suphelidir. Gerekli cogunluk elde edilerek, halka daha acik olunabilecegi zaman elbet diger Ritlerde gelecektir. Ancak suan icin bu mumkun degil.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 30, 2008, 02:13:59 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

teşekkür ederim sayın Mason ama gafmı yaptınız bilmiyorum ama ozaman ülkemizde ki masonların potansiyeli olmaması çok acıdır.Ülkemizdeki masonlar ozaman bence hala mason olamamışlar.onlar birer önlüksüz mason.
Umarım daha yararlı insanlar mason olurlar.

Ocak 30, 2008, 02:18:16 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

birdaha yazdığınızı okudumda  çok üzüldüm.Yani masonluğa daha layık kişileri görüyorum ozaman.

birşey daha soracıcam mesela diyelim ki shrine riti getirildi ülkemize york ritindeki bir mason shrine ritine gecebilirmi

Ocak 30, 2008, 07:06:34 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin M.Akyol,

Yorumlariniz size aittir. Ben hicbir Kardesimi digerinden daha ustun yada asagida gormem. En onemli ilkelerimizden biri: kim ve ne olursak olalim hepimizin ayni seviyede oldugudur.

Alıntı
sayın Mason ama gafmı yaptınız bilmiyorum ama ozaman ülkemizde ki masonların potansiyeli olmaması çok acıdır.

Sanirim anlatmak istedigimi farkli anladiniz. Belkide ben istedigim bicimde izah edemedim. "YEni RItlerin getirilmesi icin uyelerde potansiyel yok" demek istemedim. "Bu Ritlere katilabilecek uye potansiyeli (sayisi) olmadigini dusunuyorum" demek istedim. Sonuc olarak genel cogunlugu musluman olan bir ulkeye York Ritinin getirilmesi, mevcut uyelerin ne derece ilgisini cekecektir? Ayni sekilde Masonlugu oldukca kapali kapilar ardinda asiri bir disiplin ve ciddiyetle yasayan bir ulkeye Shrine Ritinin getirilmeside gereken ilgiyi cekemeyecektir. Yani hicbir Kardesimde potansiyel eksikligi gormuyorum. Ancak kultur, ogreti ve ceografik farktan kaynaklanan "Masonluga farkli bakis acisi" mevcuttur. Bu nedenle farkli Ritler her bolgede gereken uye potansiyeline sahip degildir.

Dunya uzerinde ortalama yapildiginda en cok uye Iskoc Ritinde mevcuttur. Daha sonra York Riti ve  Shriners gelir. Dunya uzerinde halen bircok ulkede York Riti ve Shriners mevcut degil. Shrine baslangici ve kendine ozgu yapisindan dolayi Amerikadan pek uzaklasamadi. York Riti ise Hiristiyan bazli olmasi, Hiristiyanliga ve dini kokenlere asiri bagliligi nedeni ile geleneksel yapisindan dolayi Avrupadan pek cikamadi. Ancak Iskoc Riti bulunabilecek en ozgur, yaygin ve kozmopolit Rittir. Her dinden alintilar bulundugu gibi konuya oldukca ciddi ve disiplinli bicimde yaklasir. Bu nedenle en yaygini ve uye nufusu en yuksek olan Iskoc Ritidir. Son sorunuza cevap olarak ise, evet birkac Rite birden uye olmak mumkundur. Bu kisinin kendi tercihidir.

Umarim yanlis anlasilma duzeltilmistir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2008, 07:09:18 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 30, 2008, 09:15:38 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin M.Akyol,

Mesajinizda bulunan ve bizleri rahatsiz edebilecek nitelikteki bir tabiride belirtmek isterim. Yillarini bu yolda harcamis olan ve Onluklu (Masonik duzene uygun) bir hayat tarzi yasayan Kardeslerimiz icin "Onluksuz Mason" tabiriniz, bizler tarafindan hos karsilanmamistir. Yaptiginiz benzetmenin, yanlis anlasilmadan ve bu konudaki yetersiz bilgilerinizden kaynaklandigini dusunerek sizi anlamaya calisiyorum. Ancak hos olmayan bu yada benzeri bir tabirin bir daha bizler (Onluklu ve Muntazam Masonlar) icin kullanilmamasini, kisilerin deger yargilarina daha saygili olmanizi rica ediyorum.

Saygilarimla

Ocak 31, 2008, 01:53:22 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Tamam meraklılığım giderdim ve çok memnun oldum ülkemizdeki masonlar adına.çok teşekkür ederim SN Mason.

saygılar

Ocak 05, 2009, 04:23:16 ös
Yanıtla #7

Dunya uzerinde ortalama yapildiginda en cok uye Iskoc Ritinde mevcuttur. Daha sonra York Riti ve  Shriners gelir. Dunya uzerinde halen bircok ulkede York Riti ve Shriners mevcut degil. Shrine baslangici ve kendine ozgu yapisindan dolayi Amerikadan pek uzaklasamadi. York Riti ise Hiristiyan bazli olmasi, Hiristiyanliga ve dini kokenlere asiri bagliligi nedeni ile geleneksel yapisindan dolayi Avrupadan pek cikamadi. Ancak Iskoc Riti bulunabilecek en ozgur, yaygin ve kozmopolit Rittir. Her dinden alintilar bulundugu gibi konuya oldukca ciddi ve disiplinli bicimde yaklasir. Bu nedenle en yaygini ve uye nufusu en yuksek olan Iskoc Ritidir. Son sorunuza cevap olarak ise, evet birkac Rite birden uye olmak mumkundur. Bu kisinin kendi tercihidir.

Umarim yanlis anlasilma duzeltilmistir.

Saygilarimla

Bir harici gözüyle İskoç Riti bana da Türkiye şartlarına daha uygun bir seçim gibi geliyor. Kendi birikimim ve bugüne kadar öğrendiklerim kadarı ile İskoç ve York Riti en bilinenler ve benim de daha fazla bilgiye sahip olduğum İskoç Riti zaten.
Bilgi , en kutsal güçtür !

Temmuz 03, 2009, 05:00:53 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

aslında Türkiye gibi bir ülkede , inceleye bildiğim kadarı ile(yanlış olabilir), Bektaşi kültüründen etkilenmiş, Shrine riti nin olmaması , yine dediğiniz zorluklardan dolayı; üzücü bir durum olmalı.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2009, 05:05:30 ös Gönderen: mengin »

Mart 09, 2011, 02:51:25 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yaklaşık iki yıl önce Sayın Mozart'ın sormuş olduğu bu soruyu niçin yeniden gündeme getirdim?

1- Soruya, bildiklerime dayanarak doğru olduğum bir yanıtı verebilmek için (Aslında bu konu forumda başka başlıklar altında da irdelendi, biliyorum ama yinelenmesinde sakınca yok.)

2- Sayın Mozart'ın sorusunun kapsamındaki bir yanlış deyişi düzeltmek için. (Aslında bu konu da forumda başka başlıklar altında irdelendi ama bir kez daha değinmekte zarar yok; yarar var.)

Önce birincisi…

Türkiye’de var olan tek rit Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’dir.

Türkiye’de bu ritin var oluşunun açık seçik bir gerekçesi vardır. Bu rit dünya yüzünde herhangi bir merkezi otoritesi bulunmayan tek rittir. Bu ritin her bir ülkedeki yüksek şûra ya da süprem konsey olarak anılan otoriter yönetici organı, özgür, bağımsız, ulusal ve gücünü başka herhangi bir kaynaktan almayan bir nitelik taşır. Bu, diğer mason ritlerinin hiçbirinde yoktur.

Bu ritin bir diğer özelliği, öğretim kapsamının, bir diğer deyişle ritüellerinin, bulunduğu ülkenin koşullarına, anlayışına ve kültürüne göre uyarlanabilmesidir. Diğer mason ritlerinin hiçbirinde böyle bir esneklik yoktur.

Diğer mason ritleri arasında Türkiye’ye uyarlanabilecek olan iki rit vardır. Bunlardan biri Mizraim-Memfis Riti, diğeri de Uluslararası İnsan Hakları Karma Riti’dir. Bunlara ek olarak belki bir de Fransız Riti’nden hatta Yetkinleşme Riti’nden söz edilebilir ama o ritlerin Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’ne ekleyebileceği bir şey yoktur.

ABD merkezli olduğu için dünyanın yoğunluk ve yaygınlık bakımından belki de ikinci sırasında düşünülebilecek olan York Riti (Amerikan Riti) yapısı ve öğretisel içeriği bakımından bizim insanımıza uygun değildir. Aynı şeyi İngiliz Masonluğu Sistemi için de söylemek olanaklıdır. (bu ise bir “rit” olarak anılması da bir rit gibi çeşitli ileri derece kollarından oluşur)

Türkiye’de hepsini toplasak yaklaşık 20 bin mason var. Bu sayıda mason bir diğer mason ritini barındırabilecek boyutta değildir. Kaldı ki bir diğer mason ritini Türkiye’ye getirmek çok uzun vadeli ve çok zahmetli bir iştir. Bunun için günümüzün koşulları altında yurdumuzdaki masonların bir bölümünün localarından ayrılarak yeni baştan ve ayrıca örgütlenmesi, bu amaç doğrultusunda yıllarını harcamaları gereklidir. Bunu niçin yapsınlar? Sırf yeni bir rit kurmak ya da bir başka riti Türkiye’ye getirmek için böyle bir serüvene girişmeye değer mi?

Bu iş aslında hiç de kolay olmasa gerek, davulun sesi uzaktan hoş gelse de…

Şimdi gelelim ikinci konuya…

Shrine Riti diye bir mason riti yoktur. AAONMS kısa adıyla da anılan, ABD merkezli Shriner Örgütü bir mason rti değil, bir paramasonik kuruluştur. Üyelerini eskiden en yüksek derecedeki masonlardan alırdı; şimdilerde üstat derecesini almış her mason Shriner olabilmektedir. Bu örgütün tek dereceli bir ezoterik uygulaması vardır; üyeleri masondur fakat bu bir mason riti değildir.

Ancak şunu belirtmekte yarar var: Shriner Örgütü, başta ABD olmak üzere bulunduğu ülkelerde insan ve toplum için çok yararlı hizmetler üretmektedir. Bu nedenle son derece ve haklı beğeni toplamakta, üyeleri de o ölçüde saygın tutulmaktadır. 

Bu noktada karşılaşılan bir sorun şöyle: ABD’nde birçok kişi böyle bir saygınlık elde edebilmek, kapıların kendilerine daha kolay açılması, köşeleri daha rahat dönebilmek amacıyla Shriner oluyor. Birçok kimse de daha başından bu niyetle masonluğa giriyor. Benim gibi siz de bunu yadırgayabilirsiniz ama Amerikanvarî yaşam tarzında aslında bunun hiç de yadırganacak bir yanı yok; zaten öyle olmalı onlara göre.

Şu bireysel niyetleri bir yana bırakıp Shrinerlerin sağladığı yararlılığı göz önünde tutunca, ister istemez «Bu örgütün niçin Türkiye’de de bir kolu yok? Niçin olmasın?» diye düşünebilirsiniz. Elbette… Niçin olmasın?... Olsa çok büyük yarar sağlar topluma.

Olsa keşke ama beni kara kara düşündüren bir nokta, bu örgütün amblemi.

Ah şu pala olmasaydı!

Shrinerlerin bu olağanüstü başarılı çalışmalarında eşlerinin katkısı yadsınamaz. Onun çok büyük etkisi var. Nitekim onlar için de bir diğer örgüt kurulmuş durumda: Daughters of the Nile (Nil’in Kızları) adını taşıyor.

Elbette biri olunca öteki de olmalı. Olur da… Ancak ah şu amblemdeki pala!

Amaaan canım sen de!... Tasalandığın şeye bak. Örgüt (dernek) hele bir kurulsun da, Türkiye’deki amblemi pek kimseyi huzursuz etmeyecek bir biçimde biraz farklı olarak da düzenlenebilir. İş ki o noktaya gelinsin.

Sayın Türk masonlarına açık öneri: Haydi….

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.