Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK HANGİ DİNE DAHA YAKIN  (Okunma sayısı 13891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2009, 12:21:55 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Garip, sanırım ince noktaları anlayamamaktan, sorgulamamaktan kaynaklanıyor. Ama olsun siz de nefes alıyorsunuz ben de. Ayrıca ben sizin yazdıklarınıza gülmüyorum, çünkü sizin neden böyle bir düşünce içerisinde olduğunuzu düşünüyorum ve önemsiyorum. Doğrular, yanlışların neden yanlış olduğunu anladıklarında değer kazanır. Birisine önemli gelen şeylere, başkası önemsemiyorsa, o kişi o düşünce içine giremediğinden kaynaklanıyor da olabilir elbette, çizginin bir adım ilerisiyle bir adım gerisi arasında çok fark var.

Bu sorunuz, Ali 'nin boyu Veliden uzundur ancak Velinin boyu Aliden daha uzundur gibi olmuş. Gecenin bu saatinde güldürdünüz beni :)

Anlamadığınız soru için zaten muhattap olamazsınız. Ama şunu da bir düşünün, güldüğünüz soruya yorum yapmak, acaba sizinde mi yorumunuzun gülünç olduğunu ifade ediyor. Zaten yorumunuzdan da soruyu anlamadığınız anlaşıldığı üzere, soruyla bu kadar alakasız birşey yazmanızda bir yetenek olsa gerek. Tebrik ediyorum.
Bir insan var bir de insan var. Farkı yorumlayıp yazabilirseniz cevap olarak, sorumu anlarsınız.
Sorunun muhattabı ben değilim
« Son Düzenleme: Mart 12, 2009, 12:30:16 öö Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 05, 2009, 03:13:14 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Tapınakçılar, Hrıstiyan olarak geldikleri Kudüs'te diğer dinlerle de tanışma fırsatı buldu.Bütün dinlerin ortak yönleri onlarında vazgeçilmezi olmuştur.Günümüz Masonik felsefeside aynı yoldan yürümektedir.
Bu ortak paydalar, hümanizm,erdem,kamil insan olmak,yardımlaşmak,kardeşlik vb. kutsal kitapların insanlığa  öğütleridir.Tapınakçıların-günümüzde masonların-en vazgeçilmez dogması tek Tanrı inancıdır.Bu da Masonluğun bütün dinlere eşit olarak yakın olduğunu bize gösterir.
Ancak; bütün dinlere bu kadar yakın olan bi felsefenin, içinde bulundurduğu sır veya sırlardan dolayı, toplum üzerinde etkisi bulunan kimi dinci kesimlerin zaman zaman çok ağır suçlamalarına ve iftiralarına maruz kalınmıştır.Bu nedenlerden dolayı da toplumun Masonluğu kendi dinlerinden aykırı olarak gördüğünü gözlemleyebiliriz.Bu da Masonluğun  bütün dinlere eşit olarak uzak olduğunu bize gösterir.

Mayıs 05, 2009, 03:16:59 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Yalcin,

Saviniz ve cevabiniz tam ve net olarak dogru. Konu bu kadar net aciklanabilirdi. Varolun.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 05, 2009, 03:22:07 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

masonluk hangi dine yakın bence çıkış noktasına,baz aldığı felsefeye yakın olan dine yakındır.çok araştırmaya gerek olan bir konu değil.oluşumlar ne dinde,nede siyasetten uzak kalabilirler çünkü buralardan beslenirler en çok o yüzden ben dine uzaktır ifadesine katılmıyorum.masonluk her daim siyasetin içerisinde hemde en üst derecede rol almıştır,dine bakışları ise bellidir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 05, 2009, 03:24:40 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sayın yalçın yanlış anladı isem düzeltin lütfen.masonluk tüm dinlere uzaksa mantığı din olmayan başka bir alternatif oluşum olarakmı görüyor kendini doğrumu anlamışım

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 05, 2009, 03:36:39 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

sayın yalçın yanlış anladı isem düzeltin lütfen.masonluk tüm dinlere uzaksa mantığı din olmayan başka bir alternatif oluşum olarakmı görüyor kendini doğrumu anlamışım

Sayin Karahan,

Sayin Yalcin herhalde cevap verecektir ama sanirim bir kavram kargasagi sozkonusu. "Esit uzaklikta" ile "uzak" kavramlari farkli kavramlardir. Sayin Yalcin'in dedigi; "Masonluk tum dinlere esit uzakliktadir" dir ve dogrudur. Masonluk dinlere uzak olmadigi gibi alternatif bir olusum hic degildir.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 05, 2009, 03:39:42 ös
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. karahan,

MASONLUK BÜTÜN DİNLERE EŞİT OLARAK YAKINDIR. Sn. yalcinda bunu ifade ediyor. Masonluk bir ahlak okuludur. Sn. yalcin'in mesajını baştan sona bir bütün olarak okumanızı rica edeceğim. Son kelimeden yola çıkmanız sizi yanıltıyor gibi.

Saygılarımla.

Mayıs 05, 2009, 03:44:31 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn. karahan,

MASONLUK BÜTÜN DİNLERE EŞİT OLARAK YAKINDIR. Sn. yalcinda bunu ifade ediyor. Masonluk bir ahlak okuludur. Sn. yalcin'in mesajını baştan sona bir bütün olarak okumanızı rica edeceğim. Son kelimeden yola çıkmanız sizi yanıltıyor gibi.

Saygılarımla.

tabiki yazının tamamını okudum doğru ve güzel bir anlatım bencede.son kısmı özeti olduğu için ordan yorumladım sadece.

EDMUND BURKE

Mayıs 05, 2009, 05:25:24 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Tanımlamaların tümünde din,siyaset gibi konuların localarda tartışılmadığını görüyoruz.Bildiğim kadarınca da yemin merasiminde 3 kutsal kitap konuluyor.Enternasyonal bir yapılanma olduğunu da düşünürsek masonluğun her dine eşit mesafede yakın ve o kadar da eşit mesafede uzak olduğunu düşünebiliriz diye düşünüyorum.

Mayıs 05, 2009, 05:44:44 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın karahan,

Saygıdeğer Üstadların verdikleri cevapların üzerine benim tekrar cevap vermemin yakışıksız olacağını düşünüyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,