Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türkiye de Masonluğu Araştırmak Neden Bu kadar Zor ?  (Okunma sayısı 9330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2011, 11:29:51 ös
 • Ziyaretçi

Türkiye de Masonluğu araştırabilmek,eğer ki ailede bu konularda bilgili, meraklı veya Mason birisi yoksa (öznel fikrim) çok ama çok zor. Bu konuda sitem etmeden önce biliyorum ki Türkiyenin coğrafi ve sosyo/kültürel yapısı içerisinde incelenmesi gerektiğini biliyorum ve saygı duyuyorum ama bu kadar kapalı veya yeterli kaynak olmaması üzüntü verici.

H.K.MB.L. maalesef bu konuda,yurt dışında ki emsallerine baktığımızda çok geride ve çok kapalı. Mailler cevapsız kalıyor,telefonlara cevap veren olmuyor. Sadece birebir iletişimden de bahsetmiyorum.Yurt dışında ki locaların sitelerine (özellikle UGLE'nin) bir gözaltılmasını tavsiye ediyorum.Ne kadar açıklayıcı ve güzel. Yabancı dil bilgisi olan insanlar çok rahatlıkla okuyup-öğrenebiliyor. Ama yabancı dil bilgisi olmayan arkadaşlar maalesef öğrenemiyor.Öğrenmek için araştıranlarda "Harun Yahya" gibi insanların kurdukları anti Mason sitelerinden Masonluk hakkında son derece yanlış ve iftira dolu bilgiler ediniyor.

Bu konuda itirazı olanlar diyeceklerdir ki, Türkiye de Masonluğa bakış negatif bu sebeple yurt dışında ki emsallerimiz gibi açık olamıyoruz. Ama bunun sebebi de belli ölçülerde bu kapalılık değil mi ? Yeterli yazılı kaynak yok, ne telefonlara ne maillere cevap veren kimse yok ( bu forum sitesini ayrı tutararak yani sözlerim meclisten dışarı diyorum) .İnsanlarda sizleri yanlış bilmekte, amaçlarınızı yanlış öğrenmekte haklı oluyorlar. Eğer ki kaynak yoksa veya anti-masonik sitelere verilen yeterli cevap yoksa, insanlar bu siteleri doğru kabul ediyorlar. Masonluğu ayrı bir din veya bütün dinlerin karşısında bir oluşum gibi görüyorlar. Burası Türkiye maalesef demekle bence olmuyor!

Kabul ediyorum Amerika da kiler gibi, yürüyüşler veya yemekler veremezsiniz elbette ki ama en azından merak edenler için güncellenmiş kaynaklar yayınlayabilirsiniz. Veya H.K.M.B.L. nin sitesini ve sekretaryasını çok daha aktif hale getirebilirsiniz. Eminim ki bu konuda görev almak isteyecek bolca gönüllü insan bulabilirsiniz.

Ben Masonluğu kendi dilimde, kendi ülkemde öğrenmek istiyorum. Güncel yayınlar olsun istiyorum.30-40 yıllık kaynaklardan okumak öğrenmek istemiyorum. Masonluğu merak eden haricilerle daha güzel ve yakın iletişim kurulmasını destekliyorum. Aksi takdirde önyargıların ve iftiraların önlerinin kesilmeyeceğini düşünüyorum. Umarım bu söylediklerim sitem olarak değilde.Masonluğa saygı duyan , Masonluk hakkında yapılan haksız ifitaralara Mason localarının artık daha samimi ve halka inecek şekilde hareket etmesini isteyen biri haricinin nacizane görüşleri ve dilekleri olarak düşünülür.

Saygılarımla


Ocak 10, 2011, 11:34:45 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 236
 • Cinsiyet: Bayan

Sn  sundance
Yazınızdan  aklıma gelen  ayrı bir  bölüm olusturulabılırmı acaba kaynak  kitap  listesi.Daha  detaylı arastırma   yapmak  isteyenler  için .
Saygılarımla
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!


Ocak 10, 2011, 11:40:04 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Sayın AQUA,

Umarım ki, Mason üyelerimiz bizlere güncel ve doğru şekilde Masonluğu anlatan kitaplar veya yazılı kaynaklar önereceklerdir. Benim de dileklerim bu yönde.

Saygılarımla


Ocak 11, 2011, 10:35:46 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Sayın AQUA,

ben bukonuda sayın Murat Özgen AYFER'in ve sayın Tamer AYAN'ın kitaplarından oldukça faydalandım.

Gönül rahatlılığıyla tavsiye edebilirim.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ocak 11, 2011, 11:14:42 öö
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Bana göre Sayın sundance birez haksızlık ediyor gibi...

Hem HKEMBL'nın hem ÖMBL'nın internetteki siteleri, -tarzları pek farklı olmakla birlikte- oldukça iyi bilgi veriyor. Antimasonik nitelikli yazıların yer aldığı sitelerin çok daha fazla oluşu bizi şaşırtmamalı.

Kitap konusuna gelince...  Şöyle bir irdeleme yapmak istiyorum:

İngiltere'de kaç mason var? Pek iyi bilmiyorum 200 binden aşağı olduğunu hiç sanmam. Fransa'da belki daha çoktur.

Son 20 yıl içinde İngiltere'de ve Fransa'da Masonluğu anlatan, bu kurum hakkında bilgi veren kaç kitap yayınlanmış?

Türkiye'de kaç mason var?... Hepsini toplasanız 20 bini zor bulur.

Şu halde İngiltere ve Fransa'da 20 yıl içinde 100 kitap yayınlanmışsa, buna karşılık Türkiye'de 10 kitap yayınlanmışsa, yurdumuzdaki durum çok iyi sayılır. Üstelik son 20 yıl içinde doğrudan Masonluk ile bağlantılı olmak üzere yayınlamış Türkçe ve üstelik çeviri falan değil özgün kitapların sayısı 10'dan çok fazla. (Antimasonik olanlarını saymıyorum.) Bu süre içinde Fransa'da 100, İngiltere'de 100 kitap yayınlanmış mıdır?  Hiç sanmam.

Bence Türkiye'de bu bağlamda en azından şimdilik gereksinmeyi karşılayacak sayıda kitap var. Ancak bu kitaplarla bağlantı şöyle bir sorun var: Büyük bir kitapçıya gittiğinizde bunları bulamıyorsunuz. Niçin? Satmıyorlar da ondan.
Peki o niçin? Alıcısı mı yok? Hayır alıcısı var. Onlar satmak istemiyor. Peki o niçin? Orasını bilemem. Kitapçıların kendilerine özgü ilginç tutumları var.

Bu bağlamda ilginç bir de anım var. Yıllar önce İngiltere'de Stephen Knight'ın "The Brotherhood" adlı kitabı yayınlanmıştı. Hani kısmen antimasonik de sayılabilicek, çok yankı uyandırmış kitap. Londra'daki kitapçıların birçoğuna uğrayıp sorduğumda "Biz o kitabı satmıyoruz efendim." demişlerdi.  Bulmakta güçlük çekmiştim.

Türkiye'deki durum da işte bunun tam tersi...  Sayın Ceycet'in adını vermiş olduğu yazarların ve diğer kimilerinin kitaplarını özellikle satmıyorlar. Belki kimileri sattırmıyor. İnternet üzerinde kitap satışı yapan siteler bu bağlamda biraz daha özgür davranıyor gibi geliyor bana. Burada adını vermek reklam olabilir diye belirtmeyeceğim bir sürü on-line kitap satıcısı var. Hemen hepsinin de bir arama olanağı var. Şöyle bir girin o sitelere ve gibi masonik nitelikli kitaplar olduğuna bakın piyasada bulunan.

Bu arada Türkiye'deki üç büyük locanın üçünün de birer periyodik yayını bulunduğunu ve bunlara kolayca ulaşılabildiğini de anımsatayım. Ayrıca bir de Tesfiye adlı dergi var piyasada da satılan.

Ancak bir başka gerçek daha var...  Türkiye'deki büyük localar bu bağlamda hayli tutuk davranıyor. Bu da doğru. Hatta bundan ötürü hayli eleştiriliyorlar da. İşte bu eleştiriler haksız. Çünkü yayın yapmak için para gerek. Sanmayın ki büyük localar çok zengin. Her üçü de mali sıkıntılar içinde. Gelir kaynakları pek sınırlı; üye ödentileri dışında pek bir başka gelir kaynakları yok. O da çarklarını çevirmelerine ancak yetiyor. Şimdi kimileriniz şöyle diyebilir: «İyi ya işte... Kitap bastırıp satsınlar. Bunun için etkinlik göstersinler. İşte size hem hizmet hem çok iyi bir gelir kaynağı.»

Ya!... Öyle mi düşünüyorsunuz? Bir de internette TC Dernekler Yasası'nı açın bakalım. Orada bir derneğin gelir kaynaklarının neler olabileceği ve neler olamayacağı açıkça yazılı. Davulun sesi uzaktan hoş gelmekte olabilir. Türkiye'deki mason örgütlerinin hepsi aynı zamanda birer dernektir ve yasaya uymak zorundadırlar. Bu bakımdan sıkı bir şekilde gözlenmektedirler de... Bir aykırılık olduğunda hemen tepelerine binileceğinden, canlarına okunacağından hiç kuşkunuz olmasın. 
 
Demek ki iş bireysel girişimlere kalıyor.

Bu bağlamda izlemekte olduğumuz şu forum büyük nimet. Onu da sorgulamak gerek acaba nasıl yaşatabiliyorlar diye.  Bir ara reklam görüyorduk. Şimdilerde ortadan kalktı. Ben Sayın MASON başta olmak üzere bu sitenin var olmasını ve varlığını sürdürmesini sağlayanların büyük özveri gösterdiğine inanıyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 11, 2011, 12:02:02 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Ben böyle bir forumu biz haricilere açtıkları için defalarca moderatörlerimize şükranlarımı sundum.Sanıyorum benim yazdıklarım yanlış anlaşıldı veya tam ve doğru kelimeleri seçemeden paylaşımda bulundum. Benim bu siteye veya Sayın Moderatörlerimize karşı bir sitemim veya eminim ki çok zor ve fedakarlık içeren bir forum kuramalarına karşı, ben bir nankörlük göstermiyorum. Yazımda belirttiğim üzere " bu forumu hariç tutarak" şekilde yorum yaptım. Bu konuyu açmamda ki gaye kendim için değildi. Bu konuda oldukça şanslıyım ki bolca kaynağım ve beni aydınlatabilecek büyüğüm var. Benim bu konuyu açmamda ki amacım, benim gibi bilgiye ulaşma konusunda şanslı olamayan hariciler içindir.

 Örnekli olarak açıklamam gerekecek ama maalesef forum kuralları içerisinde; paylaşmak istediğim web aderslerini paylaşamayacağım için sağlıklı bir açıklama getirmem şu an için zor.

Evet kitaplar ve dergiler mevcut ama belli bir seviyeden sonra bu dergi ve kitaplar açıkçası yetersiz kalıyor.Böyle olunca da yabancı kaynaklara yönelmek zorunda kalıyoruz.

Örnek verdiğiniz İngilitere veya Avrupa ülkelerinde eğer ki 100 kitap yayınlanıyorsa,Türkiye de 1000 kitap yayınlanmalı. Verdiğiniz örnek ne güzel, anti-masonik kaynaklar yurt dışında satılmıyor ama Türkiye de tam tersi. Bu böyle iken türkiyede ki Mason ssayısının azlığını "neden" gösterip,yeterli kaynak var demek bence hatalı olur.
Bir konunun daha iyi aydınlatılması veya anlatılabilmesi için kaynak gerekir. Pozitif bakanlar için belki yeterli kaynak var,20 yılda 100 kitap yeterli olabiliyordur.ama negatif bir coğrafyada bırakalım 100 kitabı,1000 lerce yayın gerekmektedir.

Ben maddiyatın böyle ulvi bir amaç doğrultusunda localar tarafından veya gönüllüler tarafından rahatlıkla karşılanabileceğini düşünüyorum.

Belki yayınevleri satmaz veya satamayabilirler. Mason locaları bu konuda gerekirse locaların bulunduğu binalardan satış yapabilirler diye düşünüyorum. Demokraside çareler tükenmez.Mutlaka gönüllüler veya yayınları satacak yerler bulunur. Yeter ki Localar istesin.

Saygılarımla


Haziran 09, 2024, 05:52:28 ös
Yanıtla #6

Türkiye de Masonluğu Araştırmak Neden Bu kadar Zor ?

1) Araştırmaya değecek (özgün) pek bir şey aslında.
2) Korku.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
25 Yanıt
37156 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2012, 12:34:06 öö
Gönderen: abezethibou
11 Yanıt
12030 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2024, 05:50:24 ös
Gönderen: Transcendental
3 Yanıt
6529 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2013, 03:00:12 ös
Gönderen: NOSAM33
7 Yanıt
8871 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2011, 01:58:58 ös
Gönderen: ADAM
46 Yanıt
22726 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 28, 2014, 07:22:35 öö
Gönderen: Kadim
59 Yanıt
68347 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2016, 09:22:02 ös
Gönderen: Alşah
16 Yanıt
14425 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2009, 11:22:51 ös
Gönderen: ozak1977
34 Yanıt
26708 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2011, 11:52:29 öö
Gönderen: Alşah
19 Yanıt
16213 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 02, 2018, 08:19:08 ös
Gönderen: Byr
0 Yanıt
2217 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2013, 02:46:48 öö
Gönderen: Ares