Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: YÖK?  (Okunma sayısı 5336 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2007, 05:32:50 ös

Yeni anayasada kaldırılması planlanan Yök kaldırılmalı mı? Kaldırılırsa yerine nasıl bir kurum oluşturulmalı? Yök'ün şu ana kadar bir yararı olmuşmudur?
ars longa, vita brevis...

Ocak 30, 2008, 12:02:14 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

yok un su anki baskani universiteler parali olsun gibi bir cumle sarf etti herkez biliyor. bence onu kaldiralim daha iyi :)

Ocak 30, 2008, 12:08:41 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Düşünebiliyorum o zaman varım,düşünemiyorum o zaman y.Ö.k' um :D

Ocak 30, 2008, 12:37:17 öö
Yanıtla #3

Üniversitelerin paralı olması hakkında sanırım hükümetin düşündüğü şey (yani yök başkanının düşündüğü şey de aynı olsa gerek) okullara ayrılan fonun öğrencilere kredi olarak verilmesiyle halledilecek. Okullar çoğalacak eğitim ve özgürlük ortamı artacak üniversiteler üniversite niteliği kazanacak ve rekabet işini yapacak. Buraya kadar herşey mümkün olabilir fakat o kadar öğrenciye istihdam yaratmak da aynı bir konu başlığı olur.

Ocak 30, 2008, 06:06:30 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

çok bilindik bir slogandan başalyalım;
YÖK KALKACAK POLİS GİDECEK
ÜNİVERSİTELER BİZİMLE ÖZGÜRLEŞECEK

YÖK denilen kurulun şu ana kadar ülkemiz üniversiter yaşamına bir katkısı olmuş mudur? hayır
2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının üniversitelerin akademik, ekonomik özgürlüğü tırpanlayan, üniversitelerdeki bilimsel düşünceyi ve özgürlüğü ortadan kaldıran düzenlemeleri ve bu üniversiteler böyle olmuyor bunların başına bir kurul koyalım, yoksa bunlar anarşi yuvası oluyorlar düşüncesiyle kurulmuş olan YÖK türk üniversitelerinin gelişiminin önündeki en büyük engeldir.

1933 yılında yapılan üniversiteler yasasının çağ be çağ gerisinde düzenlemeler getiren 2547 sayılı yasa ile ihdas edilen bir cunta ürünü olan YÖK her halükarda kaldırılmalıdır.

bu dediklerimle ilgili yüzlerce örnek verilebilir. ancak ben sadece yakinen bildiğim şu örneği vereyim. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayınlarının 1980 sonrası yayınlamış olduğu kitap sayısı 0'dır. fakültemizin dergisi YÖK'ün ihads tarihi olan 1982'den itibaren 1987 yılına kadar arasında hiç yayınlanmamıştır. 1987 yılında yayınlanan sayısının yılı 1982-1987dir (c.39 s.1-4)... Hukuk fakültesi yayınlarının 80 öncesi pek çok kıymetli eseri türk yazın ve hukuk hayatına kazandırmasına karşı 80 ve özellikle 82 sonrası neredeyse hiç yayın yapamamasının sebebi 2547'dir. Çünkü fakültelerin tüzel kişilikleri ortadan kaldırılmış, fakültelerin birleşmesiyle kurulan ve tamamen simgesel önemi olan üniversite ve tabiki rektörlüklerin 82 sonrası tam tersine dönmüş sistemde artan yetkileri ve fakültelerin tüzel kişiliklerinin ellerinden alınması sebebiyledir bu...

bugün dahi, akademisyenlerin üzerinde sallanan demokles kılıcıyla YÖK, bilimsel gelişmenin önündeki en büyük engeldir. dünyanın en demokrat en özgürlükçü kişisi o kurulun başına geçse bile YÖK'ün bu özelliği hiçbir zaman değişmez...

ve yine bilindik bir dörtlükle bitirelim
dünya yerinden oynar
dünya yerinden oynar
YÖK'ten adam çıksa
YÖK'ten adam çıksa

Ocak 30, 2008, 06:13:21 ös
Yanıtla #5

"dünya yerinden oynar
dünya yerinden oynar
YÖK'ten adam çıksa
YÖK'ten adam çıksa "

Sayın skullG tarzınıza hayranım... :)

Şubat 01, 2008, 02:42:30 öö
Yanıtla #6

Bu arada malum Yök başkanı için maliye bakanımız ve müsteşarı arasındaki muhabbeti de duymuşsunuzdur. Aslında sırf bu durum bile özgür olmayan bir kurumdan özgürlük adına medet umanların yanılgısının kanıtlarındandır. Yazık...

Şubat 01, 2008, 01:09:33 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

"dünya yerinden oynar
dünya yerinden oynar
YÖK'ten adam çıksa
YÖK'ten adam çıksa "

Sayın skullG tarzınıza hayranım... :)
Bende azizizm ......
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Kasım 22, 2008, 05:12:13 öö
Yanıtla #8

Yök gitse Kök'ü kalır :(
80 darbesinde birçoğu eğitim-ögrenimini yarım yamalak tamamlamış Saygıdeğer ama eğitimcilikte sınıfta kalan hocalarımız var maalesef bunlar gitse ne kalır onların yerlerine seçtiği ezberci öğrenciler. Düşünce ve düşünenler ise başka bahara kaldı. :(

Eylül 28, 2014, 08:31:46 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yök Başkanı Gökhan Çetinsaya  27 Eylül 2014 Cumartesi 

'' Yükseköğretimi yeniden yapılandırmanın bir cephesi benim başında bulunduğum kurumu lağvetmek,
bütün kötü hatıraları ile birlikte tarihin derinliklerine göndermek.
Bu sadece kurulduğundan beri bir vesayet aracı şeklinde kullanılmış bir kurumu ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor,
aynı zamanda artık bürokratik olarak da işlemesi imkansız hale gelmiş bir kuruluşu dönüştürmek anlamına geliyor.  ''

http://haber.stargazete.com/acikgorus/yok-yok-olmali-mi/haber-945277

Yerine ne planlıyorlar bilmiyorum ama  kötü bir gelişme sayılmaz .

"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"