Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Thelema / Telema  (Okunma sayısı 6669 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2015, 04:59:25 ös
  • Aktif Uye

Telema,(İng. Thelema) "istencini yap" fikri üzerine kurulu öğreti. Aleister Crowley tarafından geliştirilmiştir. Öğretinin en önemli kaynağı, Aiwass adında bir varlık tarafindan Crowley'e yazdırılan The Book of the Law (resmi adıyla Liber AL vel Legis)’tir. Kitabın dili sembollerle doludur. Okuyan kişinin başkalarının yorumlarıyla hareket etmemesi, ve bu kitabı kendi kendine yorumlaması çok önemlidir.

Çeşitli gruplar tarafından, dezenformasyona ve "satanizm" suçlamasına maruz bırakılmıştır.

Thelema’da maji kavramı vardır. Bu bilinen anlamda büyüden farklıdır; dünyevi amaçlar için değil, ruhsal ve tanrısal gelişim amacıyla kullanılır.

Thelema Manastırı, Sicilya

Pagan freskleriyle dolu bu manastır, bir zamanlar dünyanın en ünlü “satanist seks partisi” mekanıydı. Film yapımcısı Kenneth Anger, manastırın bir filmini yaptı fakat bu film gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Manastır bugün yıkılmanın eşiğinde.

Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Şubat 08, 2015, 05:31:18 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böyle internetten kopyalamalar hiç hoş olmuyor.

En azından kaynaklar belirtilmeli: Şu sitelerden alıntıdır denmeli.

Bunun farkına varamayacağımız mı sanılıyor?

Yoksa bu açıklama bize mi bırakılıyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 08, 2015, 05:44:58 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Monsieur, anlamayacağımız mı sanılıyor derken ?

Benim %95 yararlandığım kaynak Wikipedia, bunu tüm diğer yazılarımda da paylaşmıştım zaten. Çoğu kişinin paylaştığı yazılarla ilgili uzun uzun yorumlar yapıyorsunuz, hepsini okuyorum. Bir kere de benim bir yazımın altına düşüncelerinizi yazar mısınız lütfen ! Ayrıca ben kopyalayıp yapıştırıyor olabilirim ama konuyu bulmak için zaman harcıyorum, siteleri dolaşıyorum, elimde var olan kaynaklara bakıyorum, okuyorum ve sonra kopyalayıp yapıştırıyorum. Kendim beğenirsem eğer Forumumuzda paylaşıyorum. Bu Forum için seçtiğim tüm konularda çok fazla özenli davranıyorum. Lütfen bunu da gözardı etmeyiniz.

Sevgiler

Şubat 08, 2015, 05:49:52 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bir hatırlatma yapmak isterim. Wkipedia'nın Türkçe kaynağı olan Vikipedi, sağlam bir çeviri kaynağı değildir. Bir çok çeviride, cümle ve anlam hatalarına denk geldiğim olmuştur. Eğer İngilizceniz varsa, önce yazının İngilizce kaynağını okuyup, ardından Türkçe kaynaklar karşılaştırıp, paylaşmanızı öneririm.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2015, 05:54:13 ös Gönderen: Ancients »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 08, 2015, 05:52:28 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Teşekkür ederim Sayın Ancients,

Haklısınız, bu konuda ben de Vikipedi'den şikayetçiyim, hatta bazı yanlış yazılmış olan kelimeleri, paylaşım yapacağım zaman düzelterek paylaşıyorum.

Sevgiler

Şubat 08, 2015, 05:53:39 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Teşekkür ederim Sayın Ancients,

Haklısınız, bu konuda ben de Vikipedi'den şikayetçiyim, hatta bazı yanlış yazılmış olan kelimeleri, paylaşım yapacağım zaman düzelterek paylaşıyorum.

Sevgiler

Güzel bir uygulama. Keşke herkes sizin gibi, yanlışları düzelterek paylaşabilse.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 08, 2015, 06:04:35 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kaynak Vikipedi bile olsa belirtilmeli.

Özellikle internetten alıntıların nereden olduğu belirtilmeli. bu yapılmazsa bir de suç işleniyor, e azından ilgili siteye haksızlık ediliyor demektir.

Üstelik burada da gösteriş yapılıyor gibi bir durum ortaya çıkıyor çünkü yazıyı başlığı açan yazmış gibi bir izlenim yaratılıyor. Oysa sadece sitenin linki verilse bu forumu izleyenlerden ilgilenen ya da merak edenler gidip konuyu orada da okuyabilir.

Üstelik kaynak belirtmek dürüstlüktür.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 08, 2015, 07:17:55 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Telema,(İng. Thelema) "istencini yap" fikri üzerine kurulu öğreti. Aleister Crowley tarafından geliştirilmiştir. Öğretinin en önemli kaynağı, Aiwass adında bir varlık tarafindan Crowley'e yazdırılan The Book of the Law (resmi adıyla Liber AL vel Legis)’tir. Kitabın dili sembollerle doludur. Okuyan kişinin başkalarının yorumlarıyla hareket etmemesi, ve bu kitabı kendi kendine yorumlaması çok önemlidir.

Çeşitli gruplar tarafından, dezenformasyona ve "satanizm" suçlamasına maruz bırakılmıştır.

Thelema’da maji kavramı vardır. Bu bilinen anlamda büyüden farklıdır; dünyevi amaçlar için değil, ruhsal ve tanrısal gelişim amacıyla kullanılır.

Thelema Manastırı, Sicilya

Pagan freskleriyle dolu bu manastır, bir zamanlar dünyanın en ünlü “satanist seks partisi” mekanıydı. Film yapımcısı Kenneth Anger, manastırın bir filmini yaptı fakat bu film gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Manastır bugün yıkılmanın eşiğinde.

Sayın Fay Frin mesajlarınızı okuduğum kadarıyla Aleister Crowley hakkında bilgi almak gibi bir isteğiniz var. Bunu da bazı internet sitelerinden (Wikipedia) bilgi almaya çalışmışsınız. Bunun gibi bazı sitelerde sayın ADAM ve Ancients ' in dediği gibi kesin bilgiler yer almıyor ve düzgün çeviriler yapılmıyor. Eğer Aleister Crowley hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız kendimin de gecen ay okuduğum Alexandra KORYÜREK 'in yazdığı ''KANDIRILDIK'' kitabını okumanızı öneririm birçok sorularınızın cevabını bulabileceğinize inanıyorum.

Saygılar.