Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gönye, Pergel ve ''G'' Üzerine Düşünelim  (Okunma sayısı 13708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 09, 2015, 01:24:42 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu hakkında yorum yapmayacağım. Çünkü bir fikrim yok. Yani şu sözü edilen nesnelerin düşünsel açılımı ile ilgili bir fikrim yok. Masonların var demek ki. Onlar açıklasın.

Öte yandan ben şu perdel denen nesnenin ( Masonlukta kullanıldığı şekli ile) çizim yapmaktan çok ölçüyü taşımaya yarayacağını düşünürüm. Hatta bu hali ile denizcilik ve haritacılıkta da kullanılır.

Bir de Sayın İNSAN'ın son iletisindeki "üçgen çizerken pergel işe yaramaz" deyişine itirazımı belirteyim: Hayır efendim! Pergel üçgen çizerken çok işe yarar. Hatta dörtgen, beşgen,  altıgen çizerken de çok işe yarar. Bu şekilleri pergel kullanarak rahatça çizebilirsiniz. Hatta en kolay da onunla çizeriz. Pegel olmadan bir beşgen çizmeyi deneyin bakalım. O zaman daha iyi anlaşılır ne demek istediğim.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2015, 01:34:55 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Ağustos 09, 2015, 01:36:15 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Ben hiç üçgen çizerken pergel kullanmadım. 

Cetvelsiz yamuk olurdu genelde. Ama öğretmenler kızınca ister istemez cetveli alırdık elimize.

Daire için de pergeli tercih ederdim.

Pergelim kaybolunca da evdeki bardakları veya kaseleri tercih ederdim.  :)

Ağustos 09, 2015, 01:38:51 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Gönye ile sadece dik çizgi çizlmez.
Gönyenin tam ortasında 45 derecelik bir açı bulunur,bunun vasıtası ile 45 derecelik çeşitli açılar oluşturulabilir.
Bir başka göyne tipi ise ayarlanabilirdir,bununlada 360 derecenin içinde yani çeşitli eğimlerde düzlemler elde edilebilir.
Bir başka deyimle pergelle çizdiğimiz bir çemberin içerisine gönye ile açılı düzlemler yerleştirebiliriz.

Aslında görüldüğü üzere gönye ile pergel birlikte kullanılmaya çok müsait 2 araçtır.
Bu iki araca da bu kullanımı ile birleşik bir mana verilebilir.
G harfi sadece masonluğa ait olduğu için bu 2 çalışkan amele aletine oturtulmuş gibi duruyor.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2015, 01:43:45 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzatmaya gerek yok. Polemiğe de. Küçük bir araştırma ile sözü edilen şekillerin en kolay ve doğru bir şekilde pergel ile çizilebileceği görülür.
enelsır

Ağustos 09, 2015, 01:48:56 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Birde bu iki aletin sembolik değil ama aletsel farklılıklarına yani işlevselliklerinede değinmek lazım anlamak için.

Bir pergelden doğru yaratamazsın ,lakin bir gönyeden pergel yaratabilisin.
Gönye yapmak zordur meşakatli iştir.Pergeli elde etmek zenaatteki en kolay iştir.Bir düzlem çıtaya bir sabit çivi çakın açıu mesafesinede sadece çıtada kalacak şekilde çivi çakarsanız açı mesafesi ayarlanmış pergel ortaya çıkar çok basıt bir işlem ile bu metodla sonsuz pergeller elde edebilirsiniz.

Aletsel olarak gönye elde etmek için gönye yapmayı bilmek lazım.Gönye doğruluğu dürüstlüğü simgelediğinide düşünürsek gönye zor  alettir.
Gönyenin 90 derecelik açısını yani dimdik duruşunu yakalamak için ayarlamak lazzım,hatta o dik duruşunda bozulmaması şirazesinden çıkmaması içinde bir çok işlem yapmak lazım.

bazı zenaatlerde özellikle mobilya işinde gönye pergelden daha öncelikli bir alettir.

Yani sembolik sıralamada gönye,pergelden önce gelir.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2015, 01:50:42 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben hiç üçgen çizerken pergel kullanmadım. 

Cetvelsiz yamuk olurdu genelde. Ama öğretmenler kızınca ister istemez cetveli alırdık elimize.

Daire için de pergeli tercih ederdim.

Pergelim kaybolunca da evdeki bardakları veya kaseleri tercih ederdim.  :)

sn.insan cetvel ile hiç bir zaman tam doğru çizgi çizmek mümkün değildir.
Tam doğru çizgi tam doğru gönye ile çizilir.
karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 09, 2015, 01:55:11 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sayın karahan'ın son söylediği tanımlar üzerine düşünülebilir. Çünkü bir anlam bulmak için , önce o şeyleri bilmek ve tanımak gerekir. Ve o da bir kısmını tanımlamaya çalışmış. 

Bir diğer taraftan da pergel ve gönyenin ; birlikte ele alınması gerektiğini ifade etmesi yine üzerine düşünülesidir.

Çünkü ben de onun gibi gönyenin , öncelikli ve hat çizici olduğu kanaatindeyim. 

Konuyu çekmek istediğim yer ise tam olarak da buydu.

Teşekkür ederim.

Ağustos 09, 2015, 02:22:58 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu tip konularda benden beklenmeyecek kadar teferruata girdim,lakin bu iki aleti yıllarca başarı ile kullanmış bir insanım.
Bu iki aletin işlevselliğini çok iyi biliyorum zenaatte tabiki.Simgesel anlamını ise burada öğrendim.Alet çalışır el övünür zenaat erbabı sözüdür.

Hatasız gönye yapmayı bu zenaatte hatta meslek lisesinde okurken öğrendim,lakin bu kadar derin işlevselliğini bilmeden.
Aslında birde şu hamtaş yontma aleti vardır zenaatteki karşılığı rendedir.Bir ağactaki tüm pürüzleri düzlemeye yarayan bvir alettir lakin sizgesel olarak mkullanılmıyor sanırım.

İyi bir gönye yapmak bazen sabahtan akşama kjadar dikkat ve vakit alır.Tıpkı doğru ve düzgün adam yapmaya başlamak gibi.
Açısal anlamda 90 derecelik bir açı doğru adamı sembolize eder.

Karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 09, 2015, 03:41:30 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aktif ve Pasif Aletler Tablosu
AKTİF    PASİF
Pergel    Gönye
Çekiç    Kalem
Şakül    Tesviye
Cetvel    Manivela

Aletlerin Genel Anlamları
Pergel    Araştırmada ölçü
Gönye    Eylemde doğruluk
Çekiç    Uygulamada irade
Kalem    Araştırmada irade
Şakül    Gözlemde derinlik
Tesviye    Bilgilerin doğru kullanılması
Cetvel    Yürütmede açıklık
Manivela    İradenin gücü
Mala    Herkese hayırseverlik

Eğer bir yanlışlık yoksa araştırmamda eksik bir malzeme var öncelikle bu nedir? ne olabilir?

Ben o aleti söyleyince anlamınıda anlatabildiğim kadarı ile bir başka perspektife geçirebiliriz.
Bu alet duvar inşa etmede oldukça önemli,hatta sembolik olarakta insan inşa etmeninde tıpkji duvar inşasına başlamanın temeli olan bir aletten söz ediyorum.

Bu alet belki masonik terminolojide vardır ama ben göremedim,anlamını birlikte tartışalım.Çünkü çok önemli olduğunu göreceksiniz,inşaanın başlangıcına dair bir aletten söz ediyorum ne olabilir ? fikirlerinizi bekliyorum.

karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 09, 2015, 04:57:12 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Cevap beklemekten vazgeçtim bu alet anlatım ve görsel olarak var bilgi için;
http://www.mason-mahfili.org.tr/sozluk/kelime/terazi.html

Forumda anlatıyı tam okuduğunuzda ne anladığınızı merak ediyorum.
2 Tür terazi var
Bir adalet tanrıçası telisin terazisi
tartı için kullanılan terazi
sonuncusu ise  el terazisi yani su terazisidir.

Benim burada kast ettiğim alet su terazisidir.
Terazinin bir başka manası ise dengedir.
Denge başlagıç kurgusu için çok önemlidir,dengeyi kuramadığığın hiç bir işi yapamazsın.
Düz bir satıh elde edebilmek için su terazisi,hatta daha uzun geniş alan ve mekanlardada içerisinde su olan hortum terazi kullanılır.
Terazi dengedir demiştim,insan hayatının başlangıcında dengeyi kuramaz isek hiç bir işlevselliği başaramayız.
Terazi yani dengesiz bir başlangıç üzerine hiç bir yapı yapılamaz.

Ekte verdiğim sitede bence anlatı teknik olarak değil yüzeysel yapılmış.
Bu aletin kullanıldığı her zenaatte terazinin önemi yani denge çok iyi bilinir.

Denge insan hayatı ve başlangıç olarak çok öenmlidir.
Aletsel kullanım olarakta gönye ve pergeldende dah önde hatta ilk sırada gelir.

karaha

EDMUND BURKE