Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hiram Usta ve Süleyman Peygamber (Christian Jacq)  (Okunma sayısı 14143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2011, 12:57:11 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Davud'un oğlu Süleyman, tahta geçtiğinde İsrail iç çatışmalarla paramparçadır. Birkaç yıl içinde bu çöl prensi İsrail'i birleştirir ve yüklendiği tanrısal görevle çok çılgınca bir düşü gerçekleştirmeye girişir. Bu Kudüs kayasının üzerinde bir tapınak yapılmasıdır.

Firavunların Mısırı'na hayran olan Süleyman Peygamber, yapı ustası Hiram'a başvurur, bu garip ve insanlardan kaçan adam çizim sanatının, çağlar boyu kuşaktan kuşağa aktarılmış o gizemli bilimin sırlarını bilmektedir. Bu iki adam birlikte hem halka hem din adamları sınıfına karşı gelerek bir başyapıt ortaya koyacaklardır.

Ejiptoloji doktoru olan 1947 doğumlu yazarın birçok kitabı yayımlanmıştır. Ramses Enstitüsü Müdürü Christian Jacq, 'Güneş Kraliçesi' ile Tarihi Roman dalında Jeand'heurs Ödülü'ne ve 'Büyük Firavunların Mısırı' ile de Fransız Akademisi ödülüne layık bulunmuştur. 'Tutankamon Olayı', 1992 yılında Yayınevleri Ödülü'nü almıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiş ve son yıllarda en çok okunan kitaplar arasında yerini almıştır.
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 03, 2011, 09:45:27 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hep söylediğim bir şey var... Bunu kendime bir pay çıkarmak için söylemekte değilim. Aslında bir yakınma olarak da kabul edebilirsiniz.

Bir terihçinin yazdıklarını okuyorsunuz. Önemli şeyler anlatıyor. Bunlar sizin bilmediğiniz şeyler. Bunların o tarihçinin anlattığı gibi olduğuna inanıyorsunuz, çaresiz.

Fakat o tarihçinin anlattıkları büyük ölçüde tarihsel gerçekler değil, aslında nasıl olduğu pek de iyi bilinmeyin o gerçeklerle bağlantılı birtakım yorumlar. Fakat o bunların bir yşorum ya da bu bağlamda boşluklar olduğu için kendi dolduruşları olduğunu söylemiyor,. sanki tearihsel gerçek buymuş gibi anlatıyor.

Siz de ona kanıyor, onun peşinden sürükleniyorsunuz. Bilgilenmiş olduğunuzu sanıyorsunuz böylelikle ama öğrenmiş olduklarınızın büyük çoğunluğu yanlış.

Christian Jacq ejipkotog imiş, tanihçi değil. Pek de farketmez aslında konu Mısır çevresinde dönünce. Mısır'ın asıl önemli yanı antik tarihtir zaten. Büyük başarıları var profesyonel alanında anlaşılan. Kutlanmalı. Ancak şu anlatmış olduklarının doğruluğu sanırım hayli tartışılır eğer yaptığı iş bir öykü kalame almak değilse.

Aslında keşke Sayın Aqua şu yapıtın tamamını verse de eleştirsek... Fakat o da ne işe yarar yazarı burada olmayınca?

Belki şöyle yapsak daha iyi: Başka kaynaklarda da anlatılır Davut, Süleyman, Hiram, Tapınak... Burada anlatılanlar ötekilerle örtüşmüyor. O zaman buradakileri ele alarak ötekilerin doğruluğunu sorgulayalım.

Öyle ya... M.Ö. 10. yüzyıl ortalarında Kudüs'te Kral Süleyman'ın bir tapınak yaptırmış olduğuna iliştin Tevrat dışındaki tarihsel kaynaklarda hiçbir değinme olmadığı gibi, arkeologlar da henüz bunu doğrulayamadı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 03, 2011, 10:46:50 öö
Yanıtla #2

Christian Jack zamanında benim de keyifle kitaplarını okuduğum bir yazar, ya da ben öyle zannediyordum. Bunu şunun için söyledim, birçok tarihçi kitapların tek bir yazara ait olmadığını, bir ekibin çalışmalarının tek isim altında birleştirildiğini söylüyor. Türkçeye tercüme edilmeleri bu şekilde denk gelmiş olabilir, ama kitapların çıkartıldığı tarihlere bakarsak, bir insan nefes almadan yazsa bu kadar kısa sürede bu kadar kitap çıkmaz...

Mısır'da turistlere yapılan saldırılar sonrasında bir dönem turizm çökme noktasına gelmişti. Sonra bir yazar çıktı, onlarca Mısır kitabı yazdı, gizemlerden bahsetti, Mısır'ı bir çekim merkezi haline getirdi. Bunun Mısır Hükümeti tarafından finanse edildiği çok sık dile getirilen bir konudur.

Bunları aktarmaktaki amacım Jack'ı eleştirmek veya küçümsemek değil. Dediğim gibi zamanında ben de keyifle okudum. Ancak Mısır'ın reklamını yapmak için yazdığı, ve yazdıklarının tarihi gerçekler içerse dahi sadece kurgu romanlar olduğunu unutmamak lazım.

Hiram Usta ve Süleyman kitabına da bu gözle bakılmalı. Bir referans kitabı değil, hoş bir kurgu...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 03, 2011, 12:15:05 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte bu yani Sayın Mustafa Kemal'in açıklaması çok şeyi değiştirir.

Ben Christian Jacq'ı tanımıyorum; gerçek kişi ya da anonim bir çalışmanın tek isim altında toplanışı olsun, yapıtlarını okumadım. (Mısır'ı biraz bilirim ama orada da bu  kişinin adına denk düştüğümü anımsamıyorum araştırma ve incelemelerim sırasında.)

Birçok kişi Dan Brown ya da Christopher Knight gibi  kurgu yazarlarının anlattıklarını gerçek olarak aldığı için yanılgılara sürüklenmekten kendni alamıyor. Üstelik böyle yazarlar, yazdıklarının tarihsel veriler ya da belgelerden yararlanılarak  "kurgulanmış" olduğunu belirtme zahmetine katlanmayınca (çünkü öyle yaparlarsa bekledikleri maddi kazanç güme gidebilir) okuyanlar da işin aslının öyle olduğunu sanıyor.

Sonra bu işi bir bilen çıkıyor, o kitabı ciddi ciddi eleştiriyor, yanlışlıklarından söz ediyor. Oysa niçin eleştirilsin ki o bakımdan, kurgu işte, öyle de kurgulanır bir başka biçimde de.

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2011, 12:17:11 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 09, 2011, 01:05:43 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bence Dan Brown ve Christopher Knight gibi yazarları okumak konuya ilgisi olanlara araştırmaya teşvik etmeli okuduklarını direk öyle kabul etmemeli ki Christian Jacq'da onlardan biri bana göre işin fantastik kısımları araştırmaktan koparmıyor sizi ama kesinlikle notlar alıp çeşitli kaynaklarda kontrol edilmeli diye düşünüyorum.Bu yöntemin bana çok katkısı oluyor.