Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hiram Abif  (Okunma sayısı 36736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2007, 10:57:10 ös
  • Uzman Uye

Tevrat kaynaklı Hiram Efsanesi´nde adı geçen işaretler, isimler ve kelimeler mason sembolizminde önemli rol oynuyor. Bunun da ötesinde, masonluğun kuruluşu şu efsaneye dayanıyor: "Rivayete göre "mabet" (Hazreti Süleyman´ın Sarayı) inşaasında yirmi bin bin kişi çalışmıştı. Baş usta Hiram Usta idi. Bir dul kadının oğlu olan Hiram Usta işçileri çırak, kalfa, usta şeklinde üç dereceye ayırmıştı. Her dereceye mimarlık bilgilerinin bir kısmını öğretmişti ve bunlar birbirlerinin sırlarını bilmezlerdi. kalfalar Hiram Usta´dan ustalık sırlarını öğrenmek istemişler, "çalışarak öğrenilir" cevabını alınca ustaya kinlenerek onu öldürmeye karar vermişlerdi. Hz. Süleyman katilleri cezalandırdı, yeni bir büyük üstad mimar tayin etti. Böylece operatif masonluk Hiram Abif´in ölümü ile başladı."

MÖ 900 yılı dolaylarında inşa edilen Süleyman Mabedi ve buna ilişkin olarak Hiram Efsanesi, spekülatif masonluğun en önemli sembollerindendir.

Yine, Mason Sözlüğü´nde onun için, "Hiram Abif gerçek mason niteliklerinin tümünü kişiliğinde toplamış olan yetkin insanı temsil eder" denilmektedir. Dünya masonlarının birbirlerini "dul kadının çocukları" nitelemelerinin kökeni de bu efsaneye dayanır. Bu konudaki düşünce şöyle: "Hiram Abif bir dul kadının oğlu olarak tanındığından, dünyadaki tüm masonlar birbirlerinin kardeşleri sayıldıklarından, hepsine simgesel olarak dul kadının çocuğu denilmesi geleneksel uygulama olagelmiştir."

« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2007, 11:12:07 ös Gönderen: SublimePrince »

Temmuz 12, 2007, 09:48:55 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yazida anlatilanlarin buyuk bir kismi dogru degil.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2007, 09:57:50 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 13, 2007, 02:10:33 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

sevgili mason doğru olmayanları açıklaya bilirmisiniz .Yanlış bilgileri düzeltelim
saygılar.......

Ağustos 15, 2007, 01:35:11 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bu hikayeye inaniyorum. Ingiltere'de de bir arkadasim temel anlamiyla benzerini anlatmisti. Saygilarimla. AAS ...

Ağustos 16, 2007, 12:55:25 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bu hikayeye inaniyorum. Ingiltere'de de bir arkadasim temel anlamiyla benzerini anlatmisti. Saygilarimla. AAS ...
sevgili theone AAS... nin anlamı nedir? ???
 ???

Ağustos 21, 2007, 02:06:01 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Hiram kimdir? Kaç ayrı Hiram vardır?

Süleyman Mâbedi�nin inşa edildiği dönemde Hiram adı çok rastlanan bir ad idi.
Üç ayrı Hiram�ı biliyoruz: Sur Kralı Hiram; Mâbed�in mimarı Üstat Hiram; Üstat Hiram terfii hak etmeyen çıraklar tarafından öldürüldükten sonra yerine yapıyı tamamlayan yardımcısı Hiram Abif.

Masonluk Tek Tanrı�ya adanan Süleyman Mâbedi�nin yapım senaryosu üzerine kurulmasına rağmen, neden Melik Süleyman�ı değil de, adı Tevrat�ta hayal meyal geçen Hiram adlı putperesti pîr olarak kabul etti?

Eğer pîr kelimesi kullanılmak isteniyorsa, pîr, Akıl ve Hikmet�i simgeleyen, inşaatın sahibi Melik Süleyman�dır. Maddî güç Sur Kralı Hiram�dan gelmiştir. Kral Hiram, Melik Süleyman�ın müttefiki komşu ülkenin putperest kralıdır, barış ve dostluk ifâdesi olarak Mâbed�in inşaatı için gerekli sedir ağaçlarını Lübnan dağlarından kestirip yollamıştır. Kral Hiram Kuvvet�i simgeler. Sur kentinde Hiram adı yaygındı. Kral Hiram, sedir ağaçları ile birlikte, tebaasından, �dul kadının oğlu� diye anılan mimar Hiram�ı yolladı. Mâbedin mimarı işte bu Hiram�dır ve Güzelliği simgeler.

Celal Layiktez (Tesviye Dergisi Editörü)
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ekim 05, 2007, 04:44:08 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

hiram efsanesi ile ilgili tek ve en eski dinsel kaynak Tevratın 1. Krallar ve II. Tarihler kitabıdır ki tahminen ilki mabedden 500 ikincisi ise 800 yıl sonra yazılmıştır. bu sebeple iki kitap arasında farklılıklar söz konusudur.

kuranda ise şu ayetler dikkate değer
Neml suresinden 40. ayet;

Kendinde Kitap'tan bir ilim olan kişi de şöyle dedi: "Ben onu sana, gözünü açıp yumuncaya kadar getiririm." Derken Süleyman, tahtı, yanında kurulmuş görünce şöyle konuştu: "Rabbimin lütfundandır bu. Şükür mü edeceğim, nankörlük mü diye beni denemek istiyor. Esasında, şükreden, kendisi lehine şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse bilsin ki, Rabbim Ganî'dir, cömerttir.

Ekim 21, 2007, 01:41:47 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hiram Abif,süleyman mabedi'nde yapının gizlerini ele geçirmek isteyen üç kişi tarafından öldürülür.Mason ritüellerinde canlandırılan bu olayda,hiram abif'in başından aldığı üç darbe ile öldüğü anlatılır.
 önce,en yüksek derecedeki iki rahip öldürülür.sonra,gizini vermemekte direnen Segenenre,başına üçünün birlikte vurduğu darbelerle ölür.jubela yakalanır.Segenenre ve iki rahip öldürüldüğü için,artık ''kral-yapma''gizi yok olmuştur.Yeniden kurulacak ''kral-yapma''ritüelinde kardeş katili Set'in rolünü üstlenecek en uygun aday jubela'dır.Diri diri bandajlanarak tabuta konulur.mumyalanması daha sonra yapılacaktır.
 Bugün kahire müzesinde kral Segenenre'nin mumyası 61051katalog numarası ile görülebilir.Başındaki üç darbenin kafatasında bıraktığı izler açıkça bellidir.

Süleyman mabedinin mimarı Hiram Abif,yapının sırlarını vermemek için ölümü yeğleyen, Teb'deki mısır kralı Segenenre Tao'dan başkası değildir.

(yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşmak istedim,doğrunun hangisi olduğunu bilmiyorum.)
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Ekim 22, 2007, 02:44:27 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

isin ilginc yani. herkes bu konuda farkli bisiler soyluyor. benim bildigimde, hiram diye birinin Masonlukta flan olmadigidir. o sadece bir maskedir. sizlerin oyle bilmesini istiyorlar. sizce bu kadar yuzyilalrdir kendisini ve herseyini saklamis bir topluluk en onemli sirrini yada Ustadini aciklarmi? bana hic mantikli gelmiyor. nitekim hicbir Masonun bu konuya birsey yazmamasida, "Bizim boyle dusunmemizi istediklerinden" kaynaklaniyor diye dusunuyorum.

gercekler bu kadar kolay ve yuzeysel olamaz.

Kasım 01, 2007, 09:53:12 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hazreti Süleymanın sarayını Hiram Abif  insaa etmemiştir..!
Saray cinlerin yardımıyla yapılmıştır..

Buna göre de Hiram Abif bir efsanedir...

3 dinin de kutsal mekanı olan bir mabedin mimarının-ki şayet böyle biri varsa- Masonlukla özdeşleştirilmesi ise Masonluğa sempati kazandırmaktan başka bir amaç taşımamaktadır ( bence )

saygılarımla...
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2007, 10:06:49 ös Gönderen: ONE »
Gerçeğin çölü