Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: çırak-kalfa ve usta  (Okunma sayısı 49388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2007, 08:14:25 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Kendi ici kotu olanlar herseyi kotu gorur ;)

Haziran 04, 2007, 08:20:14 ös
Yanıtla #41

Kendi ici kotu olanlar herseyi kotu gorur ;)
anladınız sız onu=)(sozum anlamıyanlara)

Haziran 04, 2007, 09:55:40 ös
Yanıtla #42
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin PURPLELAKE,

Sayin skullG gereken bircok bilgiyi zaten vermis. Masonluk bir varis noktasi degildir. Bir seyahattir. Onemli olan varacaginiz yer degil Oraya giderkenki yasadiklariniz ve ogrendiklerinizdir.

Haklisiniz. Elbette insanin, bilge erdem bir kisi olmasi icin Mason olmasi gerekmez. Mason olmadan bizlerin ogretileri ve karakterini hayatina gecirmis bircok (bizlerin "Onluksuz Mason" olarak tanimladigi) erdem kisi vardir.

Yanliz Masonluk gelenekci ve kurallarina bagli bir topluluktur. Sizin bilgi yada karakter seviyeniz dereceleri daha hizli atlamanizi yada diger Uyelerden daha ustun bir duruma gecmenizi saglamaz. Ustat liga yukselmis olan her uye esit derecededir ve hicbirinin digeri uzerinde bir yaptirim yetkisi yoktur. BIlgeliginiz ve elit kisiliginiz elbette Masonlukta sizlerin cok isine yarayacaktir. Daha onceden bildiklerinizi Masonlugun (duyulmamis ve halktan gizlenen) ogretileri ile birlestirince diger bircok uyeden daha (karakter ve davranis bicimi olarak) ustun bir hale geleceginizi dusunuyorum.

Cok sevdigim bir Kardesimin dedigi gibi "Masonluk bir sogana benzer. Arastirdikca kabuklarini acarsin ve daha derine inersin. Daha derine indikce, cok daha temiz ve lezzetli bilgilere ulasirsin."

Halk icindeki bilge karakteriniz sizi diger kisilerden ne derecede ustun tutuyorsa Masonluktada ayni konumda olursunuz. Yanliz kurallar her uye icin esit ve aynidir.

Ritlere girmek Masonluga yeniden baslamak gibidir. Bir Ustat Mason`un herhangi bir Rit e girebilmesi icin davet edilmesi ve en az 2 Rit Uyesinin ona kefil olmasi gerekir. Surec bu sekilde baslar.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 13, 2012, 02:31:28 ös
Yanıtla #43
  • Yeni Katilimci
  • *

çırak ve kalfalara masonik ilmi öğretmeye dayalı tanju koray imzalı bir kitap bu aynı zamanda, sembollerin ezoterik anlamlarını; masonlukta tekris töreninin ''bir harici için'' bilinmeyen detaylarının anlatıldığı kitap gibi kokan bir kitap... benimde forumdaki ilk mesajım olsun, umarım doğru yere yazılmıştır.

Kasım 13, 2012, 03:35:57 ös
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun bu bölümündeki bu başlık çok eskide kalmıştır.

Sayın denge bu başlığı yeniden canlandırmadan önceki son ileti, beş yıldan daha eski bir tarihte yazılmış durumda.

O eski yazılanlara bakılınca, içlerinde doğru bilgiler de yanlışlar da olduğu görülüyor...

Oturup, bu eski iletilerin şurası doğru, şurası yanlış diye bir anlatım içine girişilmesi  yararlı/verimli bir çalışma olmaz.

Forumun yepyeni/taptaze üyelerinden Sayın denge, bu başlığa girmiş. Peki.

Ancak ne dediği pek anlaşılmıyor bence. Sormalıyım.

"çırak ve kalfalara masonik ilmi öğretmeye dayalı Tanju Koray imzalı bir kitap" deyişi ne anlama geliyor? Tanju Koray'ın bu başlık atında bir kitabı olduğunu bilmeyen pek kalmamıştır da, Sayın denge'nin demek istediği nedir acaba?

Ötesi "masonik ilim" nedir? İlim öğretilir mi?

".... tekris töreninin ''bir harici için'' bilinmeyen detaylarının anlatıldığı kitap gibi kokan bir kitap" demek ne demek?

Sayın denge Tanju Koray'ın kim olduğunu araştıp öğrenmiş, sözünü ettiği bu kitabı da okumuş,  öyle mi yazıyor bunu, yoksa bilmeden, okumadan, incelemeden mi?

Evet bildiniz. Bu deyişler bir yerlere dokunuyor. Benim böyle yazışım o yüzden.

Önce bunların yanıtı gelsin Sayın denge'den ve asıl sorulmak istenen anlaşılsın, ona göre açıklama verelim.

« Son Düzenleme: Kasım 13, 2012, 04:03:08 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2012, 05:07:55 ös
Yanıtla #45
  • Yeni Katilimci
  • *

yanlış anlaşıldıysam ve bu yüzden rahatsızlık verdiysem özür dilerim. mesajı bu başlığa girmem herhangi bir dokundurma amaçlı değil, fikrimce zaten haddim de değil. eğer yine de bunların dışında bir hata varsa lütfen platformu tanımayışıma verin.

''tanju koray'ın bu başlıkta bir kitabı olduğunu pek bilmeyen kalmamıştır da'' cümlesini ise forum takipçilerinin yorumuna bırakıyorum, eğer bilmeyen varsa da en azından böyle bir kitabın varlığını ben de paylaşmış oldum.

''masonik ilim'' benim zihnimden kopan bir niteleme değil, ''usta mason, çırak ve kalfalara masonik ilimi öğretmekle yükümlüdür. ''çırak, kalfa, usta'' da bunun için hazırlanmıştır. (kitaptan alıntı)

''kitap kokan kitap'' derken bir sahaftan aldığım ve haylice eski olan bu kitabın kokusundaki güzelliği vurgulamak istedim sanırım doğru ifade edemedim.

saygılarımla.