Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üstad-ı Muhterem  (Okunma sayısı 16460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 15, 2020, 09:53:57 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yine basit bir soru soracağım.

Ustad-ı Muhterem, kendi Locasının toplantısına katılamazsa, Üstad-ı Muhteremin yerine o Locayı kim veya kimler yönetir?

Sevgilerimle ve Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 15, 2020, 10:05:05 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili Caliper. Bunlar Masonik etiket ve uygulama bilgileri değil mi?

Bence burada konuşulmuş olması uygun değil. Harici sayın üyelere bir şey katmaz gibi geliyor.

Sayın ANARCHOSA,

Bu soruların hepsi forumda daha önce konuşuldu ve cevapları forum arşivinde mevcuttur. Yeni forum üyeleri için, belki ilgilerini çeker, forum arşivini okurlar diye, hap sorular sorup ilgiyi artırmaya çalışıyorum.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 15, 2020, 10:14:08 ös
Yanıtla #2

... Özellikle önceki üstad-ı muhteremi loca görevlisi sayan büyük localarda, ancak sadece onlarla sınırlı kalmamak üzere diğer bazı büyük localarda da bu masonun en önemli görevi, üstad-ı muhtereme her bakımdan destek olmak ve danışmanlık etmenin yanı sıra, üstad-ı muhteremin herhangi bir nedenle yokluğunda loca toplantısını yönetmektir. Bu yöntemin benimsendiği büyük localarda, önceki üstad-ı muhterem de yoksa toplantıyı daha önceki üstad-ı muhterem,  o da yoksa daha önceki, hiçbiri yoksa mutlaka daha önce bir locada üstad-ı muhterem olarak görevde bulunmuş bir mason yönetir. Bunun gerekçesi öyle basit bir protokol sıralaması değildir. (Bu bağlamda ayrıntılara girmeyi gereksiz görüyorum.)...

Sayın ADAM’ın daha önceki bir yazısından alıntı. Burada cevap mevcut sayın Caliper.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 17, 2020, 10:33:07 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

... Özellikle önceki üstad-ı muhteremi loca görevlisi sayan büyük localarda, ancak sadece onlarla sınırlı kalmamak üzere diğer bazı büyük localarda da bu masonun en önemli görevi, üstad-ı muhtereme her bakımdan destek olmak ve danışmanlık etmenin yanı sıra, üstad-ı muhteremin herhangi bir nedenle yokluğunda loca toplantısını yönetmektir. Bu yöntemin benimsendiği büyük localarda, önceki üstad-ı muhterem de yoksa toplantıyı daha önceki üstad-ı muhterem,  o da yoksa daha önceki, hiçbiri yoksa mutlaka daha önce bir locada üstad-ı muhterem olarak görevde bulunmuş bir mason yönetir. Bunun gerekçesi öyle basit bir protokol sıralaması değildir. (Bu bağlamda ayrıntılara girmeyi gereksiz görüyorum.)...

Sayın ADAM’ın daha önceki bir yazısından alıntı. Burada cevap mevcut sayın Caliper.

Sevgiler.

Cevap doğrudur Sayın Mandıra Filozofu. Yıllar önce Sayın ADAM zahmet edip tek tek anlatmış, teşekkürler kendisine.

Obediyanslar arası farklılar olduğunu da belirtmek gerekir bu arada. Bazı Obediyanslarda Bir Önceki Üstad-ı Muhterem adında bir görevli yoktur.

Saygılarımla ve sevgilerimle