Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Tapınak Yapıldı – 46 (Son)  (Okunma sayısı 10619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2011, 11:03:30 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ana savı tapınak değil elbette, araya serpiştirilen bilgiler. Ancak ne derece bilinmez şeyler olduğu tartışılır. Ayrıca hikayenin gerçekliğe uyumu için tapınağın gerçekten varolup olmamasını mantıken incelemek istedim.
Yoksa ne hikayeye kötü diyorum, nede sayın ADAM'ın emeklerine..

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ocak 31, 2011, 11:08:20 öö
Yanıtla #11

Ancak ne derece bilinmez şeyler olduğu tartışılır.

Bilinseydi ve anlaşılabilseydi bu kadar yoruma gerek kalmazdı.

Öyküdeki mecajları, sembolleri, alegorileri açıklarsanız bana büyük bir yardımda bulunmuş olursunuz.  Sanırım hayatım boyunca hiç duymadığım yeni şeylerle karşılacağım.

Anlaşılmazlık belki de bundan kaynaklanıyordur. Bunların hiç duyulmamış ve korkarım hiç de duyulmayacak olması.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 15, 2011, 07:56:17 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Bugün bir daha üzerinden gectim okuduklarımın. Yeni isim altında devam eden kısmına bakamadım henüz.  Ama ben alıntılı kısım gibi her bölümde kurgunun sonunda ya da arasında gizlenmiş bilge anlatımların kurgunun varolma sebebi olduğunu düşünüyorum.  Kurgudan daha önemli kısım bence budur. Ya da bence üzerinde düşünülmesi gereken kısım budur diye düşünüyorum. Ben bu bölümleri toparlamanın ve bağımsız olarak okumanın daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Kesinlikle çok beğeniyorum bu kısımları.

"Usanmadan, yılmadan, umutlarını yitirmeden, karamsarlık ve kötümserliğe kapılmadan, önderlerine ve kendilerine olan güveni sarsmadan, çıkmaza saplanmış oldukları gibi yanıltıcı ve umut kırıcı bir kanıya kapılmadan yollarına devam edenler, bir gün amaçlarını gerçekleştirmede başarıya ulaşır.

Tüm bunların sonucunda, elde edilen ya da ulaşılan, gene de yetersiz ya da anlamsız bulunabilir. Mutlaka bundan daha ilerisi de vardır.

Evrimsel doğrultuda ilerlerken, tutulmuş olan yolun şimdilik varılmış olan yerde geçici olarak sona erdiğini de kabullenmeyi yani yetinmeyi de bilmek, daha sonra yola yeniden çıkmaya hazırlanmak gereklidir.

Bu yolun sonu gelmeyecektir. Çünkü evrimin sonu sonsuzluktadır."

Ekim 06, 2014, 08:34:43 öö
Yanıtla #13

Bu bir öykü. Beğenenler de olacaktır beğenmeyenler de. Mühim olan ne yazardır ne de yapılan edebiyat. Okur kendi bilincinin sınırları dahilinde bir anlam çıkaracak bu yazılanlardan. Eğer gerçekten çıplak gözle okuyabilirse, o zaman ufkunun genişlemesi de mümkün. Okurun gözlerini çıplaklaştırabilmek ise okura kalıyor.

Bu öykü bende şu çağrışımı yaptı: İnsan şuurlu faaliyete aday bir varlıktır. Bir gün gelecek, ne yaptığını bilerek yapacak. Bu öykü aslında bir insanın ne yaptığını bilerek yapmaya başlama yolculuğunun önemli bir kısmını anlatıyor. Araya serpiştirilen öykü dışı, öykünün bahane olduğu o kadar önemli bilgiler var ki. Birine "bak orda taassup var, uzak dur ordan" demeyip, "bak orda hakikat var dikkatini oraya yönelt" demenin nazikçesi olmuş diye düşünüyorum.

Daha da kişisel bir not olarak, okuduğum bu satırlar beni daha fazla yazmaya teşvik ediyor.

Ekim 06, 2014, 02:35:32 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Resurrected Kardeşim o teşvik duygusunu dikkate alır ve yazmaya devam eder umarım. Hem bu forumda hem de forum dışında.

Bu arada küçük bir not. Bu yazının devamı niteliğinde "Bir Tapınak Yıkıldı" dizisi de okunası. Hem de çok.
Live long and prosper.

Ekim 09, 2014, 11:44:04 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Son günlerde tesadüfen denk geldiğim yazınızın içerdikleri ve anlatımınız için "Var" olun, kaleminize sağlık.

Harici bir "X" kişi olarak kişisel olgunlaşma sağlamak için çıkılan yolda akıl ve zeka ile hakikati bulmaya yönelmek, birliğe ulaşabilmek, piramid veya tapınağın basamaklarından düşmeden, takılmadan çıkarak öze ulaşabilmek...

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2014, 05:12:01 ös Gönderen: ADAM »
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ocak 01, 2015, 07:44:49 ös
Yanıtla #16

Bazı simgelerin tiyatral anlatımlar ile kişiye göreceli anlamlar ifade ettiği anlaşılıyor.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2015, 07:56:21 öö Gönderen: ADAM »
Murat MAZMAN.

Şubat 04, 2016, 11:01:36 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elinize sağlık bu güzel yazı dizisi için.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ağustos 24, 2016, 12:07:57 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün National Geographic kanalında bir belgesel izliyordum. Konusu Mısır ile ilgiliydi. M.Ö. 1000'li yıllarda yapılmış ve Amon'a adanmış bir tapınaktan bahsediliyordu. Şekli %99 Süleyman Tapınağı'na benziyordu. Dış duvarları, giriş kısmı, içerisindeki dikili taşlar, sonrasında kompleks bir tapınak. Enteresan noktalardan biri diğer tapınakların aksine içerisinde firavun heykeli bulunmuyormuş. ADAM sürekli olarak "Süleyman Tapınağı'nın gerçek olup olmadığı dahi bilinmiyor" diyor, Süleyman Tapınağı'nı bilmem ama aynı zamanlara denk gelen ve Amon'a adanan Mısır tapınağı oldukça gerçek gözüküyor. Dileyen olursa belgeselin linkini paylaşabilirim.
« Son Düzenleme: Ağustos 24, 2016, 12:12:00 öö Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Haziran 13, 2020, 02:15:49 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM vakti ile güzel bir öykü yazıp paylaşmış. Emeğine sağlık.
Ben yazı dizisini an itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. Forumda veya bir çok kaynakta gıdım gıdım bulunabilecek bazı bilgileri sembollerle, mecazlarla, alegorilerle öyküleştirip hoş bir anlatım sağlayıp bizlere sunmuş. Ne kadar teşekkür etsek azdır.
Üzücü olan şey ise yazı dizisinin baş, orta ve son kısımlarının okunma oranları çok farklı. Yani çoğu kişi baştan sona okuma zahmetine girmemiş.
Buradan bir kişiye dahi dokunabilirsem ne mutlu; Bu foruma gelip Masonluğu merak ediyorsanız "BAŞTAN SONA OKUYUN!"
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...