Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar neden Masonluğu öğretir?  (Okunma sayısı 25956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2011, 08:32:51 ös
  • Aktif Uye

Masonlar biz haricilere neden masonluğu öğretir?  size göre...
Saygılarımla

Mayıs 25, 2011, 09:12:09 ös
Yanıtla #1

Sn. Hacamat,

Masonlar size Masonluğu öğretmez. Ne burada ne başka bir yerde...

Bu forumda yapılan ne diye sorarsanız, ki sanırım asıl soru bu olmalı, haricilerin Masonlukla ilgili öğrenmek istedikleri konularda bilgi vermektir. Masonluğu öğretmekle Masonlukla ilgili bilgileri vermek tabi ki farklı şeylerdir.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 25, 2011, 10:49:16 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Saygılar
''Masonlukla ilgili bilgiler, Masonlardan öğrenilmelidir''  sanırım bu site için doğru başlık bu olmalıydı bence.
Saygılarımla

Mayıs 26, 2011, 09:36:49 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Saygılar
''Masonlukla ilgili bilgiler, Masonlardan öğrenilmelidir''  sanırım bu site için doğru başlık bu olmalıydı bence.

Sevgili Hacamat,

Kelimelerin dizilişi değil "mana"sı önemlidir. Masonlukta öğretmen yoktur, herkes öğrencidir. Kimse size birşey öğretmez, siz öğrenirsiniz. Bu forum için de aynı bakış açısı geçerlidir.

"Masonluk, masonlardan öğrenilmelidir." cümlesi size bir masonun öğretmen gibi masonluğu öğreteceği anlamına gelmez, burada masonluk hakkında bazı temel bilgiler bulunabilir, bazı sorularınıza cevap alabilir, tartışabilir, yorumlayabilir ve "kendi doğrunuzu" bulabilirsiniz. Mustafa Kemal kardeşimin de dediği gibi, "Masonluğu öğretmekle Masonlukla ilgili bilgileri vermek tabi ki farklı şeylerdir."

Saygılarımla.

Mayıs 26, 2011, 10:54:13 öö
Yanıtla #4
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Hacamat,

Ayrica Masonluk bir Meslektir. Fikir zenaatidir. Dolayisi ile, her meslekteki gibi, ancak kendi cabalariniz ile kendinizi o meslegin icerisinde gelistirebilirsiniz. Dolayisi ile Masonlar ancak Masonluktan Masonlugu ögrenebilirler. Bu da Orion Kardesimin dedigi gibi, kendi dogrunuzu bulmakla olur.

Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 26, 2011, 11:03:26 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kardeşlerimin yazdıklarına tamamen katılıyorum. Başkaca ve fazlaca söylenecek bir şey bırakmamışlar.

Ben öğrenmek, bilgi vesaire konu edilince aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istedim sadece.

Ünlü Yunanlı matematikçi Euclides, M. Ö. 3. yy.da Alexandria’da Pharo’nun mahkemesine çıkarıldığında; Philadelphos tarafından, Geometrinin sırlarını vermemekte ısrar etmesi halinde, ölümle tehdit edilmişti ve Euclides’in Pharo’ya yanıtı şöyle olmuştu: “Beni öldürmek,seni daha akıllı yapmaz. Bu sırları elde etmenin tek yolu, benim gibi, geometriyi öğrenmektir.”

Sevgi ve Saygılarımla

Mayıs 26, 2011, 11:36:54 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir harici kuyuya taş atmış 4 mason çıkaramamış. :)

Soru o kadar sıkıntılı ki, neyin cevabını vermeye çalışıyorsunuz inanın anlayamadım :)

Sayın Hacamat, sizden bir ricam var, belki işinize yarar. Siteye konu açmadan önce bir kenara sorunuzu yazın, ertesi gün açıp soruyu tekrar okuyun.
Her iki günde de verdiğiniz cevapları değerlendirin. Soruya alabileceğiniz cevapların ne işe yarayacağını, sizi hangi konuda aydınlatacağını bir düşünün.
Ne demek şimdi "Masonlar haricilere neden masonluğu öğretir?"
Cevapları sıralayalım, bakalım nasıl cevaplar verebiliriz. Buradaki öğretme konusunu masonluk hakkında "bilgi verme" olarak algıladığımızı varsayıyorum.
-Masonlar, ateist olsalardı ateizmi öğretirlerdi de ondan.
-Masonlar, kuantum mekaniğini sevenler derneği olmadığı için kuantum mekaniği yerine masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, doğal yaşamı koruma derneği olmadığı için kdoğal yaşamı koruma yerine masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, arabalar hakkında teknik bilgi yayma ve geliştirme kuruluşu olmadığı için arabalar yerine masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, dil, tarih kurumu olmadığı için dil ve tarih yerine masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, sadece dağlarımız tepelerimiz hakkında bilgi toplama ve yayma derdinde olmadıkları için masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, başka hiçbir konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için başka bir şey öğretmezler.
-Masonlar, masonluğun aslında bütün hariciler tarafından mükemmel derecede bildiklerinden haberi olmadığı için öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, masonluğa inandıkları için, bir hayat felsefesi olarak görüp bu felsefeyi başarılı buldukları için öğretirler(bilgi verirler)
-Masonlar, Biz haricilerin her şeyi duru görü ile görüp öğrenebileceğimizi bilmedikleri için masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar aslında haricilerin daha zeki olduklarını bilmedikleri ve kendilerini her şeyi biliyor saydıkları için masonluğu öğretmeye kalkarlar.
-Masonlar, haricilerin aslında kendilerinden daha fazla masonluğu bildiklerinden haberi olmadığı için öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, masonluğun iyi insanı daha iyi yapmaya çalıştığına aslında inanmazlar ve önüne gelen herkesi mason yapmaya çalıştıkları için masonluğu öğretirler(bilgi verirler).
-Masonlar, ileride parti kuracaklar ve bu parti için şimdiden taraftar toplamak için masonluğu haricilere öğretirler(bilgi verirler)
-Masonlar, hariciliğin utanılacak bir sıfat olduğunu ve herkesi bundan kurtarmak için masonluğu öğretirler.
-Masonlar, hikaye anlatmayı bilmedikleri için masonluğu öğretirler(bilgi verirler)
-.....
Sonsuza kadar uzatılabilecek cevaplar üretilebilir.
Ve aynı şekilde bu şekilde sonsuz soruda üretilebilir;
-İslamcılar neden diğerlerine islamiyeti öğretirler?
-Matematikçiler niye diğerlerine matematik öğretirler?

Sayın Hacamat inanın sorunuz hiç bir şeyi anlatmıyor? Bu soruda mantık bulamıyorum bir türlü. Lütfen daha açık olur musunuz?

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 02:46:02 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn  Prometheus   tası  cıkarmak ıcın  en fazla  siz  ugrasmış  gibi duruyorsunuz.:)Neden  masonluk  hakkında bilgi  veriyorlar,ortada bu kadar  yanlış dolasırken  aslında  ne olmadıgı  ve  ne  oldugu  konusunda  fikir  sahibi  olunacak  baska bir  kaynak  yok  gibi  bu kadar  zengin ve sorularınızada  cevap  bulacagınız.En  dogru  bilgi  dogru yerden  ögrenilir.Neden  bilgi  veriliyordan  sorusundan  once; ne  ögrendim kısmına  bakılınca  cevap da  kendiğilinden  cıkıyor zaten.
Saygılarımla  
Aqua
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2011, 02:56:26 ös Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 26, 2011, 02:58:20 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın AQUA,
Ben soruya cevap vermedim ki, üstelik mason da değilim. Ben soruyu içerik olarak eleştirdim, cevabına diyeceğim olamaz. Üstelik yazılanlara bakın, çoğu, soruyu eleştirircesine ve ortada cevap yok. Hem soru ilkokul 2. sınıf öğrencisine sorulmuş gibi bir seviyeye sahip. Yani "Mahalle muhtarının görevlerini sayın" Yada "çöpçüler neden çöpleri toplar" gibi bir şey.
Üstelik Masonlar başka neyi öğreteceklerdi ki?

Ayrıca şu var ki, böyle bir soruya başka cevabınız varsa sayın Hacamat sabırsızlıkla bekliyordur. Buyrun soru(kuyu) sizin. :)

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2011, 03:07:07 ös Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 03:10:00 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Aslında soruyu;

"Masonluktan ne alabilirim?"

veya

"Masonluk insanlara ne katar?"

diye değişik biçimlerde sormak ve belki de farklı başlıklarda tartışmak daha yararlı olacaktır. Bu noktada küçük bir uyarım olacak; "masonluk" ve "masonlar" birbirine karıştırılmamalıdır. Soruları sorarken bu noktaya dikkat etmeniz alacağınız cevaplar için önem taşımaktadır.

Saygılarımla.