Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmaya cesaret edebilmek...  (Okunma sayısı 8024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 07, 2012, 09:14:59 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Mason’luk  kişinin kendini yeniden yapılandırmasıdır.
Çünkü benim itikatıma göre Mason olmayı amaçlıyan kişi öncelikle kendini ruhunu ve bedenini terbiye eder.
Bu terbiye fiziki degil tamamen ruhi , fikri ve bilgi ile kişinin kendisini yeniden yapılandırmasıdır.

Kişilerin toplumlardaki yaşantısında temel unsur hayat tecrübedir. Halbuki Mason olmak isteyen kişi yaradılısındaki sırrı, hayatta olmasındaki  gizemi ve bu yasamdaki ona düsen görevi arar.  Bu arayış sırasında yukarıda sıraladığım hususlarda kendisini sınar ve geliştirir. Kendisinden  bekleneni ; yani yaşamsal amacını en mükemmel şekilde yerine getirmek ister.

Ruhen bilmediği  ve gizemli gelen şeylerin gerçekligine , hayatın bir tezahur olmadıgına , fikren açık olmanın getirdigi  beceri ve erdemlere ; edindigi  her bilginin bilim ışığında önce kendi hayatından başlayarak  Çevre , Toplum ve Evren üzerindeki etkilerini  deneyen ; anlayan ve görmeye çalışan kişidir Mason.

Tüm bu yeniden yaradılış kişinin ışığın yolunda ilerleme isteği ve azmi ile başlar.
Her kişi ışığın yolunda kendi gerçeğine yelken açar.
Amaç  insanlardan üstün yada kudretli olmak değil. Işığın aydınlattığı bu yolda her adım da daha erdemli , daha bilge , sağduyulu , güvenilir , biat sahibi olabilmektir. 
Mason diye tabir edilen kişiyi diger insanlardan farklı kılan ışığı ve ışığın aydınlattığı bu yolu bulmaya ve bu yolda yürümeye olan cesaretidir.
Bana göre Mason işte budur.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos..
« Son Düzenleme: Mayıs 07, 2012, 09:21:52 ös Gönderen: kerberos »

Mayıs 07, 2012, 09:39:42 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Kerberos..

Yazınızı ayakta alkışlıyorum.. Gerçekten muhteşem bir masonluk tanımı yapmışsınız, yani büyük loca üstadı olsam bu yazınızdan sonra hemen derhal şu anda sizi tekris ederdim :)

yıllardır mason olmaya cesaret edemeyen, içindeki o sonsuz ışığı göremeyen beni aydınlattığınız için teşekkür ediyorum.. allah hepimizin ışığını arttırsın. ordo ab chao deus meumque jus!

saygılarımla..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 08, 2012, 12:24:41 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Eğer masonluk insanın evrenle olan eyleşimini neden ve sonuç bağıntısı içinde yargılamadan incelemesini ihtiva ediyorsa evet, cesaret ister.

Ben mason olmadığım için bilmiyorum. Yaşım yetince olurum umarım. Bende cesaret var :)

Mayıs 08, 2012, 05:13:09 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Okurlar;
Elbette yazdığımı beğenenler olduğu gibi beğenmiyenlerinizde olucaktır.

Ben bu satırları yazarken inanınızki içimden geçen şeyleri paylaştım sizlerle , içinde ne bir alıntı nede kopyalanmış bir cümle mevcut.
Ancak beğenenler kadar beğenmiyenlerinizin de görüşünü önemsediğimi bilmenizi isterim.

Benim fikir ve düsüncelerim size önemsiz yahut sıradan;  hatta uygunsuz yada farklı gelebilir.
Ancak şundan emin olabilirsiniz ; bunlar çok ama çok açık bir kalp ile söylenmiş sözlerdir.

Yazdıklarımın basma kalıp olduğunu düşünenleriniz olucaktır.
Ancak cesaret kelimesini kullanmam da bir kasıt yahut art niyet arayanları üzmüş olacağım.

Çünkü ben " Mason olmaya cesaret edebilmek " derken ; Mason olmak fikri aklınıza ilk geldiği andan itibarenki öğrenme , bilgi edinme , edindiklerini hayatına uyarlama gibi bir çabayı bu surecin güçlüklerini ve bunlara göğüs gerebilmeyi kastetmiştim. Bu foruma davet edilmeden çok ama çok evvel bunun zorlularıyla karşılaşmaya başladım.

Mason olmaya aday olmanın bile insan için ne kadar büyük sorumluluklar getirdiğinin bilincindeyim. Kaldıki; Mason olan birinin önce kendisine sonra mensubu bulunduğu Mason toplumuna ve tabiiki ülkesine ve evrende üstlendiği görevleri ve bunların getirdiği güçlükleri ve bunlarla karşılaştığında gösterdiği cesaret , ataklık , bilgelik ve erdemi kasdetmiştim.

Anlatmak istediğim buydu. Elbette herkes kıssadan hisise misali kendince bir şey bulacaktır yazdıklarımda.
Ancak bunlar beni yıldırmadığı için şu anda burda,  bu noktada olduğumu düşünüyorum.

Menzilimin sonsuz olduğunun da bilincindeyim. Ancak  benim kalbimden geçenler bunlardır.

Saygı ve Hörmetlerimle ;

Kerberos.
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2012, 05:30:41 ös Gönderen: kerberos »

Mayıs 09, 2012, 02:45:45 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın kerberos ;    Ben bu satırları yazarken inanınızki içimden geçen şeyleri paylaştım sizlerle , içinde ne bir alıntı nede kopyalanmış bir cümle mevcut.
Ancak beğenenler kadar beğenmiyenlerinizin de görüşünü önemsediğimi bilmenizi isterim.

Benim fikir ve düsüncelerim size önemsiz yahut sıradan;  hatta uygunsuz yada farklı gelebilir.
Ancak şundan emin olabilirsiniz ; bunlar çok ama çok açık bir kalp ile söylenmiş sözlerdir.

Burdaki öz eleştiriyi neden yapma ihtiyacı hissettiniz; açıklarsanız sevinirim.    Saygılar  ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 09, 2012, 09:18:12 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın NOSAM33;

Ben ilk katıldığım da bana davetiye gönderen değerli arkadaşımız benden öncelikle ; bu platformda iki yazı yazmamı istedi.

Birincisi kendimi sizlere tanıttığım mesajdır.

İkincisi ise " Bana Göre Masonluk " konu başlığı altında bu konudaki samimi fikir ve düşüncelerimdi.

Ben her iki konuda da mesaj yazarken sadece sizlerin samimiyeti ve hüsnüniyetine güvenerek ruhum ve kalbimde Mason'luk adına ne düşünüyor ve hissediyorsam buraya nakşettim.

Ancak aynı gün ve gece içerisinde forumda okuduğum bazı mesajlarda bu platformda Mason'luk hakkında benden çok daha farklı fikir ve düşünceleri paylaşan kardeşlerimizin de olduğunu farkettim.

İnsanların ilk bakışta nesnel ve kendi yaşayış , fikir ve ruhi durumlarına göre görme ve farklı algılamaları olduğunu bldiğimden ( Algıda Seçiciliği kastediyorum ) ;

yazdığım mesajın sonrasında bu ek mesajı eklemeyi uygun buldum.

Amacım sadece okuyan kardeşlerimin mesajımı benim anlattığım gibi anlamarına biraz daha yardımcı olmaktı.

Bir kelimeye takılarak mesajın anlatmak istediğinden uzaklaşmalarını ve farklı mecralara taşımalarını istemediğimdendi ,sayın NOSAM33

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Umarım kendimi az da olsa sizlere ifade edebilmişimdir.

Saygı ve Hörmeterimle;

Kerberos..

Mayıs 09, 2012, 03:06:02 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun yeni üyelerinden Sayın kerberos'un bu başlık altında yazdığına bir parça takıldım.

Aslında yazdıklarına takılacak bir yer bulamadım (dil kuralları ve noktalama işaretleri gibi ayrıntıları bir yana bırakırsak) fakat başlığın kendisine takıldım, onun değindiği değerlemeler çerçevesinde.

Ben alıntı kopyalamayı beceremedim bu forumda. Onun için kendi yöntemimle gitmek isterim.

Mason’luk  kişinin kendini yeniden yapılandırmasıdır.
Çünkü benim itikatıma göre Mason olmayı amaçlıyan kişi öncelikle kendini ruhunu ve bedenini terbiye eder.
Bu terbiye fiziki degil tamamen ruhi , fikri ve bilgi ile kişinin kendisini yeniden yapılandırmasıdır.

Çok güzel. Madem öyle, Mason olmaya cesaret edebilmek niçin? Kişi bunlara cesaret edemeyeceği için mi?

Kişilerin toplumlardaki yaşantısında temel unsur hayat tecrübedir. Halbuki Mason olmak isteyen kişi yaradılısındaki sırrı, hayatta olmasındaki  gizemi ve bu yasamdaki ona düsen görevi arar.  Bu arayış sırasında yukarıda sıraladığım hususlarda kendisini sınar ve geliştirir. Kendisinden  bekleneni ; yani yaşamsal amacını en mükemmel şekilde yerine getirmek ister.

Madem öyledir, kişi mason olmayı ve bu doğrultuda ilerlemeyi istememeli midir? Bu da mı bir cesaret gerektirir?

Ruhen bilmediği  ve gizemli gelen şeylerin gerçekligine , hayatın bir tezahur olmadıgına , fikren açık olmanın getirdigi  beceri ve erdemlere ; edindigi  her bilginin bilim ışığında önce kendi hayatından başlayarak  Çevre , Toplum ve Evren üzerindeki etkilerini  deneyen ; anlayan ve görmeye çalışan kişidir Mason.

Güzel değil mi? Böyle olunca kişi mason olmak üzere kendinde cesaret toplasa (gerekliyse) iyi ve doğru bir iş yapmış olmaz mı?

Tüm bu yeniden yaradılış kişinin ışığın yolunda ilerleme isteği ve azmi ile başlar.
Her kişi ışığın yolunda kendi gerçeğine yelken açar.
Amaç  insanlardan üstün yada kudretli olmak değil. Işığın aydınlattığı bu yolda her adım da daha erdemli , daha bilge , sağduyulu , güvenilir , biat sahibi olabilmektir.
Mason diye tabir edilen kişiyi diger insanlardan farklı kılan ışığı ve ışığın aydınlattığı bu yolu bulmaya ve bu yolda yürümeye olan cesaretidir.
Bana göre Mason işte budur.

Demek ki masonlar buna cesaret etmiş kişiler...

Bence Sayın kerberos biraz yanılıyor. Çünkü her mason unvanını ya da sıfatını taşıyan kişi böyle niteliklerle donanmış değil. Bir yanda masonlar ve öte zyandan "masonlar" var.

Fakat "mason" olmak gerçekten cesaret işi sayılabilir. Zaten belki birçcok mason o nedenle mason olarak kalmaktadır. Fakat mason olunmadan da "mason" olunamamaktadır. Bu durumda bireysel nitelikleri mason olmaya elverişli kişi biraz cesaret gösterip, mason olabilmek için bir girişimde bulunmalıdır. buna elbette o değil, masonlar karar verecektir ama o böyle bir eğilim ya da uyarılırsa (stimüle edilirse) olasıdır ki istek göstermedikçe, masonlar ona pek gelmez.

Bence masonların işi daha zor. Kişi mason olmaya cesaret edebilse de masonların onu bir locaya aday olarak önermeye cesaret edebilmesi gerekir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 09, 2012, 03:26:29 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın kerberos;
 Öncelikle cevap yazdığınız için teşekkürler .Samimi olarak bende oluşan intiba yazınızla ilgili; ilkokuldaki Andımızdaki sözleri hergün tekrar etme mantığı gibi geldi ...  :-[ Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 09, 2012, 04:15:38 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın NOSAM33;

Elbette yazdıgım gibi bunlar benim görüşerim ve sadece benim için bağlayıcılığı var..

Ben bu platformda bu konuda  fikir ve düşüncemi aktardım sadece salt ve akıcı olarak kendimi ifade etmeye çalıştım.

Ben hergörüşe ve fikre saygıyla yaklaşırım ; benimle fikir ve düşüncelerinizi paylaştığınız ve açıksözlülüğünüz için teşekkür ederim.

Saygı ve Hörmettlerimle;

Kerberos..

Mayıs 09, 2012, 05:18:34 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer ADAM;

Sizin kadar bilgili bir zatımuhteremin benim nacizane duygularımla kaleme aldığım fikirlerimle ilgili görüşleri paylaşma nezaketini göstermesi;

beni sadece onurlandırır.

Sizlerden alıcağım ve öğreneceğim çok şey var.

Herkesin kendini ifade yöntemleri farklı farklı değilmi;

Ben ; Mason'luğun tarihini gelişimini , yapısını , hakkındaki tartışmaları yada felsefi , ilmi yada bilimsel yönlerini yazıma yazmadım.

Bu demek değildirki; bunlar hakkında bilgi sahibi değilim. Doğru yada yanlış kendi kendime ulaştığım bilgi ve dökümanlar, kitaplar mevcuttur.

Ben burda sadece umarsızca menzile ulaşmaya çalışan bir bireyim , bir öğrenciyim sadece , burda bulunmamın sebebi yanlızca budur. 

Umarım Mason'luğu yol ve yordamına uygun olarak öğrenmeye ;ve bir Mason olabilmeye ömrüm yeter.

Saygıdeğer ADAM 'ın sözünü ettiği ayrımın uzun bir süredir farkındayım.

Ancak ben kendimi bu konularda tartışacak yeterlilikte görmüyorum.

Buna ne bilgim nede tecrubem yeter ; ayrıca buna haddim de olmadığını düşünüyorum.

İlgi ve dikkatle herkesin yazdığı yazıları okumaya bigimi arttırmaya çalışıyorum.

En Derin Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos..
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2012, 05:21:07 ös Gönderen: kerberos »