Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Spinoza Problemi / Irvin D. Yalom  (Okunma sayısı 4275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2012, 02:23:24 ös

Spinoza'nın Evi:

...

Bekçi Alfred'e gelip ziyaretçi defterini imzalamasını işaret etti. Alfred imlazadıktan sonra, sayfaları tarayıp diğer ziyaretçilerin isimlerine baktı. Bekçi deftere uzandı, birkaç sayfa geri gitti ve Albert Einstein'ın 2 Kasım 1920 tarihli imzasına işaret edip, parmağını sayfaya vurarak mağruru bir ifadeyle: "Nobel fizik ödülü sahibi. Ünlü bir bilim adamı. Neredeyse bütün gününü bu kütüphanede okuyarak geçirdi ve Spinoza'ya bir şiir yazdı. Şuna bakın" dedi ve arkasındaki duvardaki asılı olan küçük, çerçevelenmiş bir kağıt parçasına işaret etti. "Kendi el yazısı bu, bizim için bir kopyasını yazdı. Şiirinin ilk kıtası bu".

Alfred bir adım yaklaştı ve okudu:

Bu asil adamı o kadar seviyorum ki
Kelimelerle anlatamam
Yine de, parıldayan halesi içinde
Yalnız kaldığından korkuyorum.

Alfred kusacak gibi oldu. Yine saçmalık. Yahudi bir sözde bilim adamı bütün Yahudi şeyleri reddetmiş bir adama Yahudi halesi veriyor. "Bu müzeyi kim işletiyor?" diye sordu Alfred: "Hollanda Hükümeti mi?"
"Hayır, özel bir müze bu."
"Sponsoru kim? Kim ödüyor parasını?"
"Spinoza cemiyeti. Hür Masonlar. Yahudi bağışçılar. Şu adam evin ve kütüphanesinin çoğunun masraflarını karışladı." bekçi devasa imza defterlerinin sayfalarını çevirdi ve 1899 tarihli ilk imzayı gösterdi. George Rosenthal.
"Ama Spinoza Yahudi değildi. Yahudiler onu aforaz etmişti."
"Eğer Yahudi'yseniz, hep Yahudi'sinizdir. Neden bu kadar çok soru soruyorsunuz?"
..

Irvin D. Yalom, Spinoza Problemi, Kabalcı, syf:221-222

Eseri daha bitirmiş değilim. Fakat daha önceki sayfalarda da Irvin D. Yalom eserinde masonluğa yer vermiş. Bir Yahudi düşmanı olan ve Yahudilerin Alman ırkının saflığını bozduğunu düşünen Alfred, Yahudi masonlarının da yok edilmesi gerektiği kanısındadır. Bu Nazi subayı Alfred'in yolu Hitler ile kesişecektir...

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 26, 2012, 08:32:26 ös
Yanıtla #1

Beobachter’de üniversitenin kurulup, başına da senin atandığına dair kısa bir ilan yayımlamanın tam vakti. İlk görevin ama bunu haber yapmayacaksın” dedi Hitler sesini alçaltarak.”… üniversite kütüphanesi kurmak olacak. Çok çabuk. Kitaplara hemen ulaşabiliriz. Senden işgal edilmiş bölgelerdeki bütün Yahudi ve Hür Mason kütüphanelerinin içeriğine el koyma sürecine liderlik etmeni istiyorum.”

Alfred sevinçten havalara uçuyordu, bu görev tam ona göreydi ve hemen işe koyuldu.

s. 399-400

Naziler Hür Masonlar’dan, hem Yahudi hem Yahudi olmayan üyelerinden nefret ediyorlardı. Hitler Mein Kampf’ta Hür Masonlar’ın Yahudilere “yenik düştüğünü” ve Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmesindeki temel etkenlerden biri olduğunu düşünüyordu. Kadro toplantısında Schwir’in bir düzinelik, her biri kendi bölgesinden sorumlu olan “Bölgesel Buharlaştırıcı” kadrosu da vardı. Toplantıdan önce, Schwier Alfred’den buharlaştırıcılara dağıtmayı planladığı yönergeleri onaylamasını istedi. Hür Masonluk amblemi taşıyan bütün eşyalar yok edilecekti; bardaklar, büstler, tablolar, rozetler, mücevherler, kılıçlar, çeküller, malalar, tokmaklar, yedi kollu şamdanlar, sekstantlar… Üzerinde çıkarılabilir amblemler olan bütün ahşap eşyalar parçalanmalı ya da yakılmalıydı. Bütün deri Hür Masonik önlükler kesilip dörde ayrılmalı ve bunlara el konulmalıydı. Alfred bunu okurken gülümsedi ve sadece tek bir düzeltme yaptı, el konulacak deri önlükler kesilip on altı parçaya ayrılmalıydı. Diğer her şeyi teyit etti ve Schwier’i başarısından ötürü tebrik etti. Sonra, ele geçirilecek bölgeler listesine bir göz atarak, sordu:

“Her Schwier, bu listede Rijnsburg’daki Spinozahuis’un da olduğunu görüyorum. Neden peki?”
“Spinoza Derneği Hür Mason kaynıyor.”
“Spinozahuis’ta Hür Mason toplantıları düzenliyorlar mı?”
“Bildiğim kadarıyla hayırç.Rijnsburg’daki toplantı yerlerini henüz keşfedemedik.”
“Size bütün şüpheli HürM asonları tutuklama yetkisi veriyorum ama Spinozahuis’u ERR’a bırakın. Ben kütüphaneye el koymak için şahsen gideceğim ve eğer Hür Masonlara ait bir belge bulursam, size aktaracağım.”

s. 402-403
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus