Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2012, 09:27:10 ös
  • Uzman Uye

Hapisanelerinde yüzlerce gazetecisi olan bir ülke olarak hernekadar sansür ve basin özgürlügü konusun avrupaya söyleyecek sözümüz olmasada suanda avrupa basin özgürlügü konusunda bir imtahan vermektedir.
Buna sebepte Peygamber hakkinda yapilan video ve karikatürlerin müslüman ülkelerde protesto edilmesi ve bircok insanin ölmesi ve bunlarin bazi avrupa gazetelerinde yayinlanmasi ve özellikle almanyada pro-deutschland isimli fasist bir partinin bu videoyu yakin bir zamanda berlinde bir sinemada gösteriye sunmak istemesidir.

Dedigim gibi bu konuda hernekadar sicilimiz simsiyahsada bizlerinde bu konularda söyleyecek bir sözümüz vardir sanirim, hele hele böyle bir Forumda bulunan insanlar olarak bu konularda biraz kafa yormamiz gerekir diye düsünüyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Eylül 20, 2012, 09:44:38 ös Gönderen: Tij »

Eylül 20, 2012, 10:19:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bir Bardak suda koparılan fırtınadan başka bir şey bana ifade etmiyor.Peygamberlerde sonuçta İNSAN'dır onların çocukları evin bacasından girmedi ya . Videoya gelince kendini aşamamış kişilerin ACZİ' dir BENCE ..O kişileri muhatap alıp olayları Provakasyon yapanlarda ACZ içinde olanlardır belki böylelikle TANRI' nın gözüne gireceğini sanan SAF insanlar, IRAK işgalinde nerde idi İMAN kuvvetiniz ?

Durun söylemeyin tahmin edeyim HIMMM ; Cevap veriyorum Tatilde idiniz belkide UMRE'de sizi gidi DİN kardeşlerim sizi .
Sonuçta ALTIN altındır değerinden birşey kaybetmez, bizler devamlı çalışmalı ve ilerlemeliyiz hodri meydan sıkıysa Hz. MUSA için böyle bir soytarılık yapsınlar bakim , yemez  çünkü İLKE sahibi olursan kimse sana hiç birşey yaptıramaz .

Saygılar ; Ey Müslim kardeşlerim, buzdağın altına da BAK belki gözün açılır ... :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 20, 2012, 10:23:48 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Dedigim gibi bu konuda hernekadar sicilimiz simsiyahsada bizlerinde bu konularda söyleyecek bir sözümüz vardir sanirim, hele hele böyle bir Forumda bulunan insanlar olarak bu konularda biraz kafa yormamiz gerekir diye düsünüyorum.

Sayın Tij;

Kimde iman olup olmadığını yaradan bilir. Bu iş sicile bakmaz kimi buna YÜREK işi der , kimiside İMAN GÜCÜ
. 8)
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 20, 2012, 10:24:41 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bugün almanyada fasist bir partiyle alman posta kurulusu arasindaki bir dava sonuclandi.
Bu davayi fasist parti alman posta isletmesine karsi acmisti ve posta isletmesinin ( ki kendisi en büyük monopol ) kendi mektup ve kitaplarini tasimayi redetmesinin yasadisi oldugunu savunmustu. Daha önce iki yerel mahkeme posta isletmesine hak vermisti ve partinin sagci fasist olmasini buna sebep göstermislerdi.
Parti karari yüksek mahkemeye tasidi ve yüksek mahkeme ( sanirim bizdeki yargitaya denk geliyor ) bu kararlari bozdu ve partiye hak verdi ve posta isletmesinin en büyük monopol olmasindan kaynakli olarak bu partinin postasini tasimak zorunda olduguna karar verdi.

Bunu niye yazdim.

Almanyada yukarda bahsi gecen video paylasimini suanki hükümet mahkeme karariyla yasaklamayi düsünüyor.
Acaba bunu basarmasi mümkünmü?

Saygilar

Ocak 30, 2013, 08:46:57 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın NOSAM 33'ün altın altındır sözüne katılıyorum kendine güveniyorsan galip gelirsin ve karşıdaki de sus pus olur.
Bence siyasi yönü ağır basan bir karikatürdü ben öyle hatırlıyorum çünkü çıkış noktası göçmen düşmanlığı.

Nisan 16, 2013, 12:10:29 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Müslümanım ama ankette sansüre karşı oy kullandım.

Nisan 16, 2013, 12:19:22 ös
Yanıtla #6

Bazı Müslümanların inandıkları değerlere hakarete karşı sansür uygulama eğilimlerini şahsen "iman eksikliği" olarak görüyorum. Bir şeye kalben inanan kişi için,  başkasının o şey hakkında ne söylediği pek önemli değildir. Ancak insanlar genel olarak bir şeyi özümsemekten çok "sahiplenmekte" olduklarından, başkalarının sözlerine karşı aşırı tepkisel davranıyorlar.

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Nisan 16, 2013, 12:24:07 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazı Müslümanların inandıkları değerlere hakarete karşı sansür uygulama eğilimlerini şahsen "iman eksikliği" olarak görüyorum. Bir şeye kalben inanan kişi için,  başkasının o şey hakkında ne söylediği pek önemli değildir. Ancak insanlar genel olarak bir şeyi özümsemekten çok "sahiplenmekte" olduklarından, başkalarının sözlerine karşı aşırı tepkisel davranıyorlar.

Saygılarımla
Altına imzamı koyabileceğim bir yorum olmuş tebrikler  :)

Nisan 16, 2013, 01:31:24 ös
Yanıtla #8

Ülkemizin bu konuda çok hassas olduğunu bilmeyen yoktur. Bunlardan son örneği de Sayın Fazıl Say'a verilen cezadır.

Herhangi bir dine eleştiri getirmek isteyenler, objektif olmalı, alayla değil bilimin ve aklın verileriyle ön plana çıkmalıdır. Fakat bu karikatürlerden bir kısmı, dozaj sınırını aşmış, yergiden ziyade alay havasına bürünmüştür. Fakat isteyenler, akılcı yaklaşımlarla , karikatür yapabilirler, video çekebilirler. İslam dini bunu hoş karşılamasa bile, bu bir yasak olarak addedilemez.

Haliyle sorun Hz. Muhammed'in video yahut karikatürleri değildir. Bu video ve karikatürlerin, doğrudan İslam dinini alaya alması, mantıkçı ve bilimsel eleştiri sınırlarından çıkmış olmasıdır.

Bu tarz eylemler, İslam dinine mensup vatandaşların hiddetini ve şiddetini arttırmakta, inançlarına olan bağlılıklarını arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü bazen de madolyonun diğer yüzünü görmek gerekir. Öyle zamanlar olur ki, camileri bombalayanlar, Müslüman çıkarlar. Bu da dini duyguları istismar etmek, dinden namelanmak isteyenlerin faaliyetleri olabilir. Haliyle çok yönlü düşünmekte her zaman yarar vardır.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 16, 2013, 05:59:35 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık aslında bir anket. Keşke öyle olmasaydı. Nitekim katılımcılar da anketi yanıtlamaktan çok paylaşımlarını yazıyor.

Böyle olunca, Sayın Peacewings'in kısa yazısı çok aklı başında ve beğenilesi.

İşin ilginç yanı şu ki; Masonluktaki genel tutum da böyledir.

Dinler ve inançlar, hele din adamları (peygamber olarak nitelenenler dahil) elbette eleştirilebilr. Fakat bunun bir ölçüsü olmalı.

Masonluk o bağlamda da ölçü kriterini ya da referansını ortaya koymuş: Bilgelik.

Bilgece eleştiriye ancak toleranstan yoksun olanlar yani bağnazlar katlanamaz.

Masonluğun bağnazlığa olasıya karşı oluşunu hiç yadırgamamalı.

Fakat bu konu sadece Müslümanlık ya da İslam dini ve inançları için geçerli değil. Diğer dinler de bu bağlamda eş değer; İslam dininin bir ayrılığı ya da ayrıcalığı yok bu bakımdan. Muhammed için özellkle o  Hristiyanların söylediklerinin çok daha fazlası İsa için, Musa için, İbrahim için söylenebilir ama söyleyecek olan çıkmalı.

Bu gibi sözlerin öyle pek kolay söylenemeyeceği bilgeler de var. Zaten söylenemeyişi de onların bilge oluşundan kaynaklanır. Zerdüşt, Konfüçyüs, Buda, Tao, Mani gibi kişiler kakkında ileri gerikonuşulduğunu hiç duydunuz ya da okudunuz mu? Katolik Kilisesi hepsine ateş püskürür; o ayrı.

Bir başka başlık altında ben de Hz. Muhammed hakkında çoğu Müslümanın (daha doğrusu Müslüman oldduğunu ileri sürmekle birlikte aklını kullanmak zahmetine katlanmayan dindarların) hoşlanmayacağı şeyler söyleyebilirim. Söylemişimdir de... Ancak ölçüyü bilmek gerek.

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2013, 06:40:02 ös Gönderen: Arais »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.