Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçlarındaki Noksan ve Yanlışlar  (Okunma sayısı 9038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2015, 03:26:04 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumda Masonluğun amaçları uzun boylu anlatılmıştır.

Gerek Batı ülkelerinde gerek Türkiye'de Masonluğun amaçlarını ön yargısız ve saptırmadan ortaya koymuş, ancak belki de Masonluktan yana olduğu için objektif sayılamayacak ayrıntılı anlatımlar yapılmıştır.

Size göre Masonluğun belirtilmiş bu amaçlarında noksan ya da yanlışlar nelerdir. Sizce neler eklenmeli, neler nasıl düzeltilmelidir?

Bu yazıya bir katkıda bulunacak olan üyelerimizin, önce Masonluğun amaçlarını ayrıntılı bir şekilde okumuş ve incelemiş olması, en azından bu Forumda yayınlanmış olanları baştan sona incelemesi beklenmektedir. Bunu yapmayanların bilgiye dayanmayan herhangi bir katkıda bulunma çabası doğru değildir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 30, 2015, 04:28:49 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olgusu, kendi ellerinde olmayan, binlerce değişkenle tanımlanıyor.Bu yüzden
İskoç Ritini, masonluğun mihenk taşı olarak baz alırsak,formel ve informel gruplaşmalarda, formel gruplara destek oluna bilirmi?

« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2015, 04:52:23 ös Gönderen: ADAM »
"Adonai melekh namen"

Temmuz 30, 2015, 04:55:05 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İskoç Riti, (herhalde "Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti" denilmek isteniyor) Masonluğun tümünü temsil etmez. Bu nedenle mihenk taşı olarak alınamaz.

Bununla birlikte formel ve informel gruplaşmalar ne demek? Formel gruplara destek ne demek? Bunların Masonluğun amaçlarıyla ne ilgisi var?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 30, 2015, 07:16:44 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bence yönelttiğiniz soru gerçekten önemli bir noktaya parmak basmamızı sağlıyor. Acaba bu soruya, sizin cevabınızla cevap versem nasıl olur ?

16 Temmuz 2013'te Masonluktaki Kardeşlik Anlayışı Üzerine Görüşler başlığında, sorunuzun cevabını güzelce ifade etmişsiniz. Bu başlık altında Sayın Kurat Özgen Ayfer'in bir kitabından alıntı yapılmış.

“Genel olarak evet ama bazı mason kuruluşlarının benimseyişlerine göre masonların eşitliği ve kardeşliği, sadece loca toplantılarında söz konusu olabilir. Yaşadıkları toplumlarda ayrıcalıklı konumu olan kişilerin, bu üstünlüklerini, masonik toplantılarda bile korumaları gerektiğini savunanlar vardır. Ancak pek çok mason örgütü böyle bir görüşü geçmişte kalmış bir aristokratik bakış açısı olarak niteler ve kabul etmezler.”

Kuşkusuz bunun geçerliliği, masonların bireysel tutumuna bağlıdır. Birçok masonun, bu kurumda yıllarını geçirmiş olsa da Masonluğun gerektirdiği bir karakteri edinemediğini, masonların kendi deyişiyle hamtaşını yontmada pek de başarılı olamadığını biliyoruz. “Masonluğunda noksan” masonların kardeşlik ilişkileri bakımından diğer mason kardeşlerine karşı “kardeşçe” olması gereken tutumlarında da elbette bir noksanlık söz konusu olabilir.

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2015, 07:13:06 öö Gönderen: ADAM »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Temmuz 30, 2015, 07:22:21 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Platon'un devlet kitabında toplumu eğitimli elitler yönetmelidir sözünü hatırlattı bana.
Kitaptaki alıntı mealen bana şu çağrışımı yaptı,insan insandır,ister mason,ister tasavvuçu ister sufi bir derviş,ister hristiyan bir kesiş olsun her zaman ve her daim kendi egosu her fikir ve düşünüşün önüne geçiyor.Masonluğun bundan gayrı olması düşünülemez.

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2015, 07:14:05 öö Gönderen: ADAM »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2015, 07:35:01 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Aslına bakarsanız ben Platon'un görüşlerini savunan ve hatta günlük hayatımda gerektiğinde bu görüşlerden faydalanan biriyim. Bir toplumu, sizin tabirinizle eğitimli elitlerin yönetmesini doğru bulurum. Bu aynı demokrasi gibidir. Bildiğiniz üzere Platon, demokrasiye karşı çıkar çünkü demokrasi, eğitimsiz kişilerin eline verildiğinde bir süre sonra tiranlığa dönüşür.

Gelelim konumuza. Toplumda ayrıcalık sahibi kişilerin üstünlüklerini, masonik toplantılarda bile korumak için çabaları bence yanlış, neyse ki anladığımız kadarıyla bunu kabul eden pek fazla kişi yok. Benim bakış açımdan bakarsak eğer, masonluk bir iş değildir ve ayrıca bir mevkii edinme yeri de olmamalıdır. Eğer kardeşler mevkiilerine, paralarına veya toplumda ayrıcalık sağlayan diğer özelliklerine göre değerlendirilecekse o zaman Masonik Rütbelerin ne anlamı kalır ki ?

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2015, 07:48:30 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 30, 2015, 07:48:00 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dünyada her sistem insan bazlı insana özgü ise muhakka bir ego muhakkak bir erk gösterisi vardır bu kaçınılmazdır.
İnsan yapar ve insan bozar.Masonluk için bu konuda her kim ne derse desin içerisinde bir çok hatalar bulabilirsiniz,bu hatalar özde değil uygulamadan kaynaklanan hatalardır.Kişiseldir,kişisel yapılan hatalar öze dair görülmesede özü hep etkiler.

Masonluğun özü kötüdür denemez ,lakin neden yaygın değildir sorusu sorulabilir?
Eksiği nedir sorusuna samimi cevap aranabilir?
bugüne değin çok duymadığım bi,r soru aslında,birçok şey yazıldı ve paylaşıldı dev bir arşiv oluşturuldu bir çoğunda sn.adam!ın olağanüstü aktarım,anlatı ve paylaşımları var.Tüm bu çabaların sonucu nedir?
Mesela foruma katılan arkadaşların kaçı Mason olmuştur?
7 yıldır buradayım 10 tane belki ancak vardır.Aynı chp gibi az olsun benim olsun mantığı.

Başarıya ve amacına ulaşmışmıdır forum.
Mesela ben hiç bir zaman mason olmaya istekli olmadım,hoş aranan vasıflarada haiz olduğum söylenemez.
Lakin bu forum ve anlatılar işe yarıyormu?
Herhangi bir masonun çıkıp görüşünü belirtmesi lazım ama beklenemez,yapmazlar çünkü.

Ortada bir başarı varmıdır?yoksa masonluk burada bile hedefine ulaşamamıştır denebilir.

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2015, 07:49:00 öö Gönderen: ADAM »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2015, 07:52:25 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Birçok noksanlık vardır ama kime göre neye göre noksanlık? Neticede masonluk bir fikir akımı değil bir kurumdur. Bu kurumun belirlediği kuralları tartarsak, bana göre noksan olan size göre olmayabilir. Masonluğun amaçlarını değerlendirirken bireysel yargılarımıza göre mi noksanlık arayacağız? Evrensel kurallara göre mi? Bir kaynağa dayandıracak mıyız? Kime göre değerlendireceğiz?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 30, 2015, 08:03:45 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Bu soruya cevap vermek oldukça riskli. Bana göre ama..

Nedenine gelince bu soruya hangi kanattan ele almalı. Can alıcı nokta burası. Bazı kesime göre noksan olan bazı kesimlerce noksan sayılmayabilir. Ya da bir kesimin yanlış saydığı diğer kesimce yanlış kabul edilmeyebilir. Soruyu tam olarak anladım. Fakat cevabı ne şekilde verebileceğimi düşünüyorum. Vereceğim cevap katkı sağlamalı öylesine olmamalı diye düşünüyorum.

En ufak örnek aslında bastığın elden başlayan bir ayrımdır. Birine göre o kağıt noksan değil midir zaten ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 30, 2015, 08:05:49 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

.

Evet, noksanlık aramak çoğunlukla bireyseldir. Sana göre yanlış olan şey, belki de bana göre doğrudur. Ancak unutmamız gerekir ki, her toplumun, her kurumun kendine özgü evrensel değerleri vardır. Madem Masonluk konusundaki noksanlıklardan bahsetmemiz gerekiyor, o zaman Masonluğun evrensel değerleri üzerinde kafa yormamız gerekir, en belirgin olarak kardeşlik ve eşitlik. Var ise eğer, tüm noksanlıkları bu çerçevede değerlendirebiliriz.

Öncelikle CHP örneği güzeldi. Masonların canları istediği zaman görüşlerini ortaya koymasının imkanı yok, çünkü bazı kurallar çerçevesinde hareket etmeleri söz konusu. Kardeşlik kurumunun, illahaki bir başarı ortaya koymak amacıyla çalıştığını düşünmüyorum, öncelikleri başarı olsaydı, o zaman daha çok üye alımı derdine düşerlerdi ancak böyle bir kaygıları yok bildiğiniz üzere. Yazınızın girişinde söyledikleriniz çok doğru evet ancak Sayın ADAM bir gün bana şöyle yazmıştı, 'Masonluğun sana katacağı artılar yanında eksiklerinin pek de bir önemi yok.' İnsanın olduğu her yerde hata vardır, hatalar bizim deneyimlerimizi oluşturur. Bence ben inanıyorum ki zamanla Masonluğun bünyesindeki var olduğu söylenen yanlışlar da, o yanlışlardan zarar görüle görüle terkedilecektir.

Fakat merak ettiğim şey şu, değişim, hataya yol açar mı ? Yani Masonluk açısından yorumlarsak, kurallarına ve geleneklerine sahip çıkan geleneksel kesim Masonluk mu daha fazla hata yapmaktadır veya özgürlükçü olduğunu söyleyen kesim mi daha az hata yapmaktadır ?

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2015, 07:49:58 öö Gönderen: ADAM »