Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrenin bir yaratıcısi Varmı?  (Okunma sayısı 3472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2017, 02:32:47 ös

Evrenin bir yaratıcısi varsa;Dünya yasanilmaz yere doğru giderken neden müdahale edemiyor?
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 11, 2017, 06:18:44 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ben varsa o var
O varsa ben var
Saygılarımla

Mart 11, 2017, 07:44:19 ös
Yanıtla #2

Evrenin bir yaratıcısi varsa;Dünya yasanilmaz yere doğru giderken neden müdahale edemiyor?

Evren,İnsan ve yaşamın başlangıcı,Tanrı'nın var oluş şekline benziyor olabilir.Tanrı dahil hepsi bir yaratıcıya ihtiyaç duymuyor da  diye biliriz.

Ne kadar zayıf ve ölçüsüz olursan, o kadar "elçin,müdahale edenin,yol gösterenin,çobanın,vs" cok olur.
« Son Düzenleme: Mart 11, 2017, 08:06:37 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 11, 2017, 08:50:53 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evrenin bir yaratıcısı belki de vardır.
Bir gün, pozitif bilim bunun da yanıtını verecektir; benzer soruların açıklamalı yanıtını vermiş olduğu gibi.
Fakat o yanıt "tanrı" olmayacaktır hiç kuşkusuz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 13, 2017, 11:07:04 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanri Kuran adli kitabinda şoyle  soylemekte "ALLAH DİLESEYDİ HEPİNİZİ TEK BİR ÜMMET YAPARDİ.FAKAT O DİLEDİGİNİ SAPTİRİR VE DİLEDİGİNİ DOGRU YOLA İLETİR.SİZLER YAPTİGİİZ İSLERDEN KESİNLİKLE SORGUYA CEKİLECEKSİNİZ."
Sanirim TANRİ  diledigini dogru yola iletenler ve iletmeyenlere isi birakmis.Ve onlar da Tanri ni istegiyle dogru yoldalar veya degiller.

Tanri nin da dedigi gibi bence dogru yola ilettigi ve iletmedigi  insalari izlemekle mesgul ve pek dunyaya ayiracak vakti kalmamakta.
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 13, 2017, 12:49:28 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba; Benim fikrime göre Evrenin bir yaratıcısı var. Hatta sonsuz evrenler var.

Mart 13, 2017, 01:22:52 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki sayin gfeenatre bu " sonsuz evrenler var "cumlesini biraz daha aciklar misiniz? Ve bu  evrenlerin sonsuz olmasiyla Tanriyla baglantisi ne alacak?

Saygilarimla
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 13, 2017, 01:39:24 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba;

Fikrime göre sonsuz evrenler kavramı insanın şu andaki evrimleşme düzeyinin çok üzerinde sadece söylenen ama tam idrak edemeyeceğimiz bir söz sadece. Ben sonsuz evrenler kavramına inanıyorum. Bu evrenlerin hepsinin bizim anladığımız düzeyde canlı barındırması ya mümkündür yada değildir. Bunu bilmemiz mümkün değil. Sonsuz evrenler konusunda bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Aslında bana göre sonsuz dediğimiz her şey teklikten geliyor. Aslında bize göre sonsuzluktan oluşan her madde ( evrenin oluşturan her şey ) tekliğin bir parçasıdır. Yaşadığımız evren zaten başlı başına canlıdır. Biz sadece bu hayatın anlamını bu kadar anlayabiliyoruz. Evreni yaratıcısı kavramı senden uzakta değil. Senin beyninde ve beyninin hissettiklerinde bir kavram. Yani kısaca ötede beride uzakta başka galakside duran ak sakallı bir yaratıcı yok. Hiçlikten oluşan sonsuzluğu kavrayan tekliğin birer parçalarıyız.
Uzakta beride geride ileride tanrı aramak manasız. Zaten yaratıcıya inanmak bunu barındırmaz. Bana göre yaratıcı vardır. Yaratılışın anlamı ve doğası vardır. Bizi sonsuz diye tanımladığımız her şey yaradan dandır.

Saygılarımla

Mart 13, 2017, 01:49:14 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bence konuyu acam arkadasimiz kendi sordugu soruya kendisi cevap vermis ve bu cevaptan baska bir soruya gecmis.

Konu basliginda " Evrenin bir yaraticisi" varmi diye soruyor ve akabinde ilk iletisinde sanki birileri " var" demis gibi " varsa, Dünya böyle yasanilmaz bir hal alirken niye bir sey yapmiyor?"  diye sorusunu soruyor.

Simdi tekrar bastan baslayalim.

Konu Tanri´nin olup olmadigimi yoksa  "var da" neden bu kötü gidise bir sey yapmiyor?

Mart 13, 2017, 01:52:41 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Bana göre evren kurallarına müdahale yoktur. Beynimiz ne kadar iyi evrimselleşir  ise tabi bu evrimselleşmeyi insan olarak ve iyi yönde olduğunu düşündüğümüzde dünya yaşanılmaz bir yere doğru gidilmeyecektir. Yaradan öğretmen değil ki müdahale etsin. Bu kavram çelişkilidir. Dogmatik fikirden/fikirlerden uzaklaştıkça doğru cevaba yakınlaşılacaktır.