Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masolukla ilgili Ritüeller ve Törenler.  (Okunma sayısı 8506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2018, 07:39:54 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunları gerçek anlamda yaşayan var mı mesela kurtlar vadisi dizisinde kardeş tabutun içinde getiriliyordu.O tabut olayı tam olarak ne anlama geliyor.En çok merak ettiğim konu bu... değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör

Mayıs 24, 2018, 11:37:13 ös
Yanıtla #1

Sayın mut merhaba,
Öncelikle dizilerin gerçeği yansıt(a)madığını söylemek yanlış olmaz.Bir harici olmama rağmen bildiğim kadarıyla masonlar adaylarını,içtenlikle masonluk ülküsünü yaşayacaklardan,masonluğu başka amaçlar için istemeyenlerden seçiyor.Sayın eski Üstad Mason Remzi Sanver'in katıldığı Teke Tek programı eski bölümünü izledikten sonra hatırladıklarıma göre de durum böyle.Onların adına konuşmak gibi olacak belki de,eğer böyleyse hatamı maruz görünüz.Yani hepsi olmasa da çoğu içtenlikle yaşıyor.Masonluğunu gizlemeyenlerden de bunları duymak mümkün.Ancak dediğim gibi tabut olayına yorum katamayacağım.
Saygılarımla

Mayıs 25, 2018, 10:46:40 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluk, kamil insan olmak yolunda, bireyin kendisini eğitmesini sağlayan bir ahlak sistemidir. Ritüeller, bu eğitimin bir parçasıdır.
Bence burada asıl önemli olan konu, ritüllerin ne olduğu veya nasıl uygulandıkları değildir, bu ahlak sisteminin felsefesini anlamaktır. Eğer bu felsefeyi anlayamazsanız ritüelleri bilmeniz size bir şey ifade etmez.

Bir örnek verecek olursam; yıllar önce meşhur tarihçi bir akademisyen, bulduğu bir ritüel kitabındaki ritüelleri canlı yayında uygulamaya kalkmıştı, kendince Masonluk ile dalga geçmişti. Masonluğun felsefesini, özünü anlamayınca, tarihini bilmeyince, ritüeli öğrenmenizin veya uygulamanızın hiçbir anlamı olmaz.

Bu arada bir düzeltme yapmak istiyorum;

Sayın eski Üstad Mason Remzi Sanver'in katıldığı

Doğru ifade; Eski Büyük Üstat En Muhterem Remzi Sanver'dir. 

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2018, 10:53:55 öö Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 25, 2018, 12:24:26 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Soruma net bir cevap alamadım hala...

Mayıs 25, 2018, 12:52:33 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Mut,

Her ritüel ve törenin anlamını sadece yaşayan kavrar ve aynı töreni binlerce kişi aynı zamanda yaşasa da hepsi farklı hisseder,yorumlar.Masonluğun en önemli olgusu da budur zaten sembol ve alegorilerle öğretir.

kurtlar vadisi konusuna gelince sonuçta bir dizi gerçeği yansıttığı anlamına gelmez.ayrıca bahsettiğiniz görüntüyü bilmiyorum.ondan dolayı şahsım adına yorum yapamıyorum.

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Mayıs 25, 2018, 01:33:06 ös
Yanıtla #5

Sayın caliper,hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.Daha dikkatli olacağım.
Saygılarımla

Mayıs 25, 2018, 01:49:53 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Mut,

Her ritüel ve törenin anlamını sadece yaşayan kavrar ve aynı töreni binlerce kişi aynı zamanda yaşasa da hepsi farklı hisseder,yorumlar.Masonluğun en önemli olgusu da budur zaten sembol ve alegorilerle öğretir.

kurtlar vadisi konusuna gelince sonuçta bir dizi gerçeği yansıttığı anlamına gelmez.ayrıca bahsettiğiniz görüntüyü bilmiyorum.ondan dolayı şahsım adına yorum yapamıyorum.

Saygılarımla,
Bende bir olay yaşadım bu ölüp dirilip aydınlanmayla alakalı bir durumdu sanırım.Tabutun içine konan kişi ile ilgili.Sadece yaşadığım bir olaydan dolayı cevap arıyorum hepsi bu.

Mayıs 25, 2018, 01:56:30 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Soruma net bir cevap alamadım hala...

Gayet açık ve net cevap verdiğimi düşünüyorum ama aklınızdaki cevabı vermemiş olabilirim. Bunun üç nedeni var. İlkini yukarıdaki açıklamamda göreceksiniz.

İkincisi, Forum kuralları gereğince ritüellerin konuşulması ve tartışılması yasaktır.

Üçüncüsü ve en önemlisi, aklınızdaki cevabı bilenler ettikleri yemin dolayısıyla cevap veremezler.

(Haddim olmayarak naçizane bir öneride bulunayım; lütfen okuyun, başkalarının okumadıklarını da okuyun)

Saygılarımla ve Sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 25, 2018, 02:26:19 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aranızda birçoğunuzda benim yaşadıklarımı yaşadı buna eminim.Ama gizliyorsunuz öğrenemiyeceğim anlaşılan yine de teşekkür ederim ilgi ve alakanıza...

Mayıs 25, 2018, 02:33:09 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Mut

Masonlar.org platformunda masonlukla ilgili olarak öğrenmek istediğiniz soruları ve bilgileri içeriklerden ve sitenin mottosu olan "Masonluk Masonlardan öğrenilmelidir" ışığında yararlanabilirsiniz.ancak yazdığınız konu başında diziden bir kesit örneği ile sormak istediğiniz sorunun cevabını bulamazsınz çünkü ortada anladığım kadarıyla soru bile yok.

ne yaşadığınız ile ilgili bilgi verebilirseniz Masonik sırlara ve ritüeller değil ise size açıklama yapılabilir ancak size kısmet olur da Masonik sır verilse de zaten size kimse bir şey anlatmaz siz kendi anladığınız bilgiyi özümser onu yaşarsınız. herkesin yaşadıkları sonuçta kendi ile ilgilidir.

Sn.Aydınlanmısadam adına da konuşmak gerekirse , ben  ve kendisi size yardımcı olduğumuzu düşünüyorum.

Saygılarımla
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”