Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların belirli bir seviyeden sonra din inancının değişmesi gerekir mi?  (Okunma sayısı 1168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2018, 11:11:09 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Benim bir sorum olacaktı.Masonlukla ilgili izlediğim videolarda masonluğun belirli bir dereceden sonra dini inancının değiştirildiği masonik görüşe göre bir inanç belirlendiği iddiası doğru mu.Yani Allah inancının yerini Evrenin ulu mimarı inancı mı alıyor ?

Ekim 16, 2018, 02:12:39 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bunca yıl bu forumdayım kendimce gördüğüm masonluk ile ilgili en keskin sorun ve çelişkili konudur bu.

Mason sözlüğünü incelemeniz yeterli aslında anlatmak istedigime.Sozluk tevrat ve incil alıntısı ile dolu.
Bir anlamda şöyle denemezmi masonluk bir çok temel ahlakı yapısını dinlerden faydalanarak kurmustur(islam haric) din ile bu kadar içice olup ta sonra çeşitli sorunları ortaya sürüp sorunlardan kurtulmak adına dini soyutlamaya çalışıp sorunlardan kurtulduğunu düşünmek sanırım buda masonluğa özgü.

Peki oldumu?
Gerek islam gerek hristiyan ve yahudilik nasıl parçalı bir hale gelmiş ise(mezhepler ve tarikatlar)masonlukta bundan nasibini almadı mı sizcede.
Masonluğun temel ülküsü bir iken şu an kaç parça ve tıpkı mezhepler gibi bir savaş halinde.
Istediğiniz kadar girişte biz kişinin dinine karışmıyoruz deyin kişi ait olduğu kimlikle size geliyor.

Bir soru ile orneklendireyim ,karahan da dahil tüm insanlık için din olmasa ve herkes mason olsa dünyada mesela sadece hkmbl olsa ne olurdu yada ombl ile birlikte ikisi olsa ne olurdu?

Hakikaten bu soruya cevap verecek bir masonun anlatısını merakla bekliyorum.
Bakınız ömbl masonunun vereceği cevap ile hkmbl masonun vereceği cevabın tonu aynı olacakmı?
Sevgi ile

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 17, 2018, 01:02:04 öö
Yanıtla #2

Herkese merhabalar,

Benim bildiğim  bir kişinin mason olması için yaradana inanması  şartı var  ve masonluk zaten din değil  böyle olunca insanları mason olduktan belli bir süre sonra senin dinin şu şeklinde yönlendirme yapılacağını  düşünmüyorum( tabiki mason kişiler benden iyi bilirler) ama her toplumda olduğu gibi masonlukta da belli bir hayat görüşü belirli
adetler ve bakış açıları mevcuttur sizlere bu düşünceleri empoze etmeye çalışırlar.. örneğin bir siyasi parti,bir cemaat veya herhangi bir dernek kendi fikirleri ni taşıyan insanların bir araya gelmesi ve  diğer insanlara düşüncelerini anlatmaları için faaliyet gösterir. HERKESE SAYGILAR..