Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üniversitede Verilmesi Gereken Girişimcilik Dersi  (Okunma sayısı 7052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2019, 03:11:23 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,
İşletme ve ekonomi alanında yazmakta olduğum yazıları sizle paylaşmak isterim.

Üniversitede Verilmesi Gereken Girişimcilik Dersi

Sanırım artık üniversitelerde girişimcilik dersinin verilmesi gerektiği konusunda hemfikirizdir. Peki dersin verilmesi ya da buna ek alternatif derslerin oluşturulması, girişimcilik dersinin formasyon düzeyinin sınıf olarak düşürülmesi, kredi sayısının ve öneminin artması gibi iyileştirmeleri de kapsar bu konu. Ne kadar iyiyiz ve kötü olduğumuz konularda çalışmaların yapılması için tam olarak nelere sahibiz öncelikle bunları gözden geçirmek gerekir.
Temel düzeyde üniversite mezunu olsun ya da olmasın ülkenin yurt içi hasılasına kazançları ve üretimiyle destek veren insanların çalışma koşullarını genel olarak ifade edersek; bir kurum ya da kuruluş altında çalışmak ya da kendi işinin başında durmak. Eğer basit anlamda herkesin kafasında bu varsa ikisine de verilen önemin aynı olması gerekmektedir. Yani verilen dersler kamu ya da özel şirketlerin altında görev almaya yönelik ivme uyguluyorsa aynı oranda kendi işinin sahibi olmaya yönelik de yönelimlerin sağlanması gerekmektedir.
Yalnızca üniversitelerin belirli döneminde alınan girişimcilik dersi veya üniversitelerin belirli bölümlerinde alınan girişimcilik dersi şu anda yürürlükte olan içinde ilerlemeye çalıştığımız yolun yanlış yol olmasıdır. Girişimcilik ve bağlı derslerinin lise hatta ilkokul düzeyine de indirilmesi, lisans programlarının da en baş dönemlerinde alınması gereken dersler olması doğru yolda yürümenin belli başlı adımlarıdır. Üretim konusunda eksiklik çeken ve buna eşdeğer eğitim seviyesinin oldukça düşük olduğu ülkede insanları üretim yapmaya ve risk alıp bunu değerlendirmeye yönelik adımların başında gelir eğitim sürecindeki bu değişiklikler.
Üniversiteleriyle övünen ülkemin öğrencileri Dünya’daki sıralamaların aslında bilimsel çalışmalar ve inovatif fikirlerin çoğunluğuyla sıralamaya girdiklerini unutmaması gerekir ki bu yüzdendir geri kalmamız. Fakat girişimcilik konusuna en yatkın görülen bölümler bile şuan üst düzey anlamda nitelik gerektirmeyen ofis işlerine dönük baskıları öğrencilere seçtirdiği dersler ve uyguladığı politikalarla yönlendirmektedir.

Teşekkürler.