Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Birbirini tanımayan iki derneğin, birbirlerinin isimlerini zikretmemesi...  (Okunma sayısı 10379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2021, 06:13:11 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar iyi günler dilerim,

Fark ettiğim ya da yanlış fark etmiş olabileceğim bir konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de birden fazla mason kuruluşu var. Bu örgütlenmelerden birbirlerini tanıyanlar, birbirlerini tanımayanlar var.

"A" kuruluşundan bir mason, tanımadığı "B" mason örgütlenmesinden bahsetmesi gerektiğinde bu kuruluşun ismini vermediğini fark ettim (ya da dediğim gibi bu durum her seferinde bu şekilde karşıma çıktı). Sorularım ise şunlar, bir mason kendi kuruluşunun tanımadığı bir kuruluştan bahsetmesi yasak mı? Eğer yasak değilse ve bahsetmemek o kişinin kendi tercihiyse, bu tercihi yaparken ne düşünerek yapıyor? Diğer kuruluştan bahsederken o kuruluşun ismini geçirmemesi, bahsettiği kuruluşla bir bağı olmadığından dolayı mı? Eğer öyle ise diğer kuruluşun ismini zikretmesinin ne gibi bir zararı olabilir?

Teşekkür ederim, iyi forumlar dilerim...
Memento Mori

Ağustos 25, 2021, 11:16:50 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhabalar iyi günler dilerim,

Fark ettiğim ya da yanlış fark etmiş olabileceğim bir konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de birden fazla mason kuruluşu var. Bu örgütlenmelerden birbirlerini tanıyanlar, birbirlerini tanımayanlar var.

"A" kuruluşundan bir mason, tanımadığı "B" mason örgütlenmesinden bahsetmesi gerektiğinde bu kuruluşun ismini vermediğini fark ettim (ya da dediğim gibi bu durum her seferinde bu şekilde karşıma çıktı). Sorularım ise şunlar, bir mason kendi kuruluşunun tanımadığı bir kuruluştan bahsetmesi yasak mı? Eğer yasak değilse ve bahsetmemek o kişinin kendi tercihiyse, bu tercihi yaparken ne düşünerek yapıyor? Diğer kuruluştan bahsederken o kuruluşun ismini geçirmemesi, bahsettiği kuruluşla bir bağı olmadığından dolayı mı? Eğer öyle ise diğer kuruluşun ismini zikretmesinin ne gibi bir zararı olabilir?

Teşekkür ederim, iyi forumlar dilerim...

Bu görüşün hatalı olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'de Masonik Kurumların hepsi birbirlerini tanırlar.

Bazı kurumlar birbirleriyle Masonik ilişki kurmazlar. Ama sosyal ilişki kurarlar, ortak araştırma yaparlar.

Forumdaki Mason üyelerin paylaşımları kişisel görüşleridir, kurumların resmi görüşü değildir.

Hemfikir olmadığımız noktaların olması, tartışmamız vakıadır ama bu birbirimizi tanımadığımız anlamına gelmez.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 26, 2021, 12:40:46 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de böyle bir şeye hiç denk gelmedim. Hatta 2 örnek vereyim bununla ilgili.

Remzi Sanver, Teke Tek programında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasından bahsettikten sonra bir büyük locanın daha olduğundan ve isminin Özgür Masonlar Büyük Locası olduğundan bahsetmiştir.

Bunun dışında takip ettiğim kişilerden Özgür Masonlar Büyük Locası mensubu bir büyüğüme masonlukla ilgili sorular sorduktan sonra sorularımı yanıtladı ve bir de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası vardır aramızda ki farklılıklar şunlardır diyerek detaylı bir şekilde anlatmıştır. İki kurumunda saygın kurumlar olduğunu temelde bir takım düşünce farklılıkları olduğundan bahsetmiştir.

Bu farklılıklara da biraz araştırma yapan herkes ulaşabilir.

İsimlerini zikretmemeye çalışmak gibi bir gayretlerini görmedim.

Bu soru forumu biraz canlandırır umarım :)
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 26, 2021, 10:37:08 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Hatta bir ekleme de ben yaparsam;
ÖMBL (aynı zamanda liberal masonluk), HKEMBL (aynı zamanda geleneksel masonluk)'yi masonik anlamda da resmi/kurumsal olarak tanır. HKEMBL kurumsal olarak, ÖMBL'yi resmi anlamda gayrinizami gördüğü için tanımaz.
Bu farka basit bir örnek, HKEMBL'den ayrılmış üstat bir mason ÖMBL'ye kabul edilir ise çok hızlı bir şekilde üstat olur; tersi durumda ÖBML'den geçen bir üstat hiç bu süreci yaşamamış gibi sıfırdan başlar, diye biliyorum...
Olmamak, olmak..

Ağustos 27, 2021, 10:30:54 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

ÖMBL (aynı zamanda liberal masonluk), HKEMBL (aynı zamanda geleneksel masonluk)'yi masonik anlamda da resmi/kurumsal olarak tanır. HKEMBL kurumsal olarak, ÖMBL'yi resmi anlamda gayrinizami gördüğü için tanımaz.

Aslında bu açıklama da hatalı.

Doğrusu; HKEMBL, ÖMBL'yi tanır ama Masonik ilişki kurmaz.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 27, 2021, 11:23:13 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Caliper,
Kurumsal/resmi anlamda tanıma nasıl oluyor? Tanıma zaten kurumsal bir ilişki kurmanın türevi değil mi?
Olmamak, olmak..

Ağustos 27, 2021, 03:36:04 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Caliper,
Kurumsal/resmi anlamda tanıma nasıl oluyor? Tanıma zaten kurumsal bir ilişki kurmanın türevi değil mi?

Öncelikle Masonluğun hiçbir kurumun teklinde olmadığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla bir kurumun üyelerinin Mason olup olmadığını değerlendirmek doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

HKEMBL, ÖMBL'yi, Masonik bir kurum, farklı bir Büyük Loca olarak tanır ama bu kurumla Masonik ilişki kurmaz.

Masonik ilişki ne demektir derseniz; bu konunun birçok alt başlığı vardır ama temel nokta ritüelik ilişki kurmaz.

Sosyal ilişki kurar, ortak araştırmalar yapar vs.

Ağustos 27, 2021, 08:14:52 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Anlamadığım ; Tanrı inancının olmazsa olmaz olduğu Masonlukta ,  ÖMBL da olmadığı bilinen bir  anlayışta nasıl Mason olgusu var olabilir ?

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 30, 2021, 10:32:27 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin NOSAM33,

Forumun farkli yerlerinde bu gibi sorular uzerine aciklayici paylasimlar olmustur.

WIPO ve EUIPO burolarinda “Mason” kelimesinin kullanimi hakkinda bir kisitlayici kayit olup olmadigina baktim, ama yok. Bu demek oluyor ki siz de bugunden itibaren, eger arzu ediyorsaniz, bir dernek kurup bu dernegin uyelerine “mason” denilir ibaresini kapsayan bir tuzugu kurulus dosyasina ekleyip dernekler masasina basvurabilirsiniz. Turkiye’ de veya dunyanin herhangi bir yerinde kurulmus bir kurulus sizin bu isteginize (kanuni) serh koymaz, olursa da kanuni dayanaklari yoktur. Oyle ise bir insana mason deme ayricaligi hic bir kisinin veya kurulusun tekelinde degildir.

“Masonlukta Tanri inanci sart olmazsa olmazdir” cumlesini kullanan kisi veya kisiler sadece kendi ozel perspektiflerinden belirttikleri bir aciklama oldugunu anlarlar eger uzerinde biraz daha dururlar ise.

Toplumda genel gecer kabul edilen “mason” sifati herhangi bir locada tekris edildikten sonra alinan bir sifattir. Bu sifat iki anlayisa gore kurulan kuruluslarca veriliyor. Bu anlayislar geleneksel ve liberal anlayislar olarak biliniyor. OMBL liberal ekol olarak bilinen bir anlayisin icinde faaldir. Forumun farkli yerlerinde yine denilmis ki her iki ekolun calismalari da kendi icinde homojen degildir ve bunu destekleyen paylasimlar yapilmistir. Ornegin Fransa da liberal ekol icinde calisma yapan altidan fazla Buyuk Loca vardir ( ABD veya Almanya gibi devletin kurulus seklinden kaynakli degil, olaya bazi noktalardan farkli baktiklari icin). Belcika’ da da oyledir.

Ozetle Geleneksel olarak bilinen ekolde mason sifatini almis uyeler ve liberal ekolde mason sifatini almis uyeler birbirlerine "sen mason degilsin" demez. 

Ağustos 30, 2021, 10:58:40 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Alıntı
HKEMBL, ÖMBL'yi, Masonik bir kurum, farklı bir Büyük Loca olarak tanır ama bu kurumla Masonik ilişki kurmaz.

Sayın midyad , Yukarıdaki Alıntıda belirtildiği gibi ben HKEMBL Locası mantığı ile olaya yaklaştım .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus