Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Aşkınız uğruna inançlarınızdan  vaz geçermiydiniz?

Evet
Hayır

Gönderen Konu: Sevdiğiniz için inancınızı değiştirirmisiniz?  (Okunma sayısı 54596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 07, 2008, 07:56:40 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Burda her yönüyle bakmak lazım..İnancı emrettiği için başını kapatan kızların gözüyle olayları değerlendirirken çağdaş hayatı savunan osmanlı mollalarından çok çekmiş laik kesmin kaygılarını da göz önünde bulundurmak lazım..Ben iki tarafın da art niyetli olduğunu düşünmüyorum,ne türbana karşı olan din düşmanı olarak algılanmalı ne türban takan siyasi tehlike olarak

Mart 07, 2008, 07:58:31 ös
Yanıtla #31

Burda her yönüyle bakmak lazım..İnancı emrettiği için başını kapatan kızların gözüyle olayları değerlendirirken çağdaş hayatı savunan osmanlı mollalarından çok çekmiş laik kesmin kaygılarını da göz önünde bulundurmak lazım..Ben iki tarafın da art niyetli olduğunu düşünmüyorum,ne türbana karşı olan din düşmanı olarak algılanmalı ne türban takan siyasi tehlike olarak
Katiliyorum, fakat laik kesim lafi yanlis olmus. Kisiler laik olmaz. Laiklik kavramina inanan destekleyen kisiler olabilir, fakat laik kesim denilemez. Bu gibi seyler dendigi icin zaten ayrimcilik cikmistir. Laik kesim, Dindar kesim, su kesim bu kesim.
Spes mea in Deo est

Mart 07, 2008, 08:03:54 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben 2 noktaya değinmek istiyorum Türban vs Eşarp diyerek olarak nitelendireceğim. :)

İtalya'da tasarlanmış bir kreasyon ve mankeni

Bakın bu da Türkiye

Yani sadece islama özel olduğu gerçeğinden vazgeçelim diye yazıyorum. Fransızlarda da görüyorum. Gerçi fular da takıyorlar onlar. Anadolu insanı da kapalıdır, Büyük yerleşim birimlerimizden Ankarda da çok vardır ama bunun nedeni soğuk iklim şartlarından kaynaklı durumlardır. Diğer dediğim ülkeler modanın gereği doğrultusunda ilerlemektedir.

Bunu sembolleştiren ne yazıkki şuandaki iktidarımızdır. Türban olayı ülkemizde zaten vardı var olmaya da devam edecek ancak yine önceki mesajlarımda da dediğim gibi laiklik doğrultusunda ve modern atatürkçü düşünce yapısına göre.

Ancak şunu gerçekten çok merak ediyorum. İktidar düştüğünde insanlar başlarına ne takacak? ;) yada tvlerimiz ne yapacak? sabırsızlıkla bekliyorum bu süreci.

Mart 07, 2008, 08:07:01 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Bu tartışmalar yüzyıl daha sürer gider.Ben gittiğim üniversitede türbanlı kız görmekten rahatsızlık duymam bundan rahatsız olan insanların da haklı gerekçeler ortaya koyup düşüncelerini ve kaygılarını anlaşılır bir dille anlatabilmesi lazım.Türkiyede genelde muhalefet olurken verilen örnekler niyetin karşılığını veremiyor..Mesela deniyor ki ; türbanlı kızlar türbansızlara baskı yapar!Ne alakası var..Üniversiteye giren her 10 kızdan 9'u türbanlı olacak da kalan 1 kişiye baskı yapılacak gibi bir mantıkla mı düşünülüyor bu?Yahu bir kere kontenjan diye birşey var belli sayıda öğrenci alıyorsunuz..Yada türbanlı kızlar türbansızların yanına gidip "sende türban tak" mı diyecek bunu hergün mü tekrarlayacak..Yani savunduğumuz şeyleri saçma örneklerle açıklamaya çalışırsak haklıyken haksız olabiliyoruz

Mart 07, 2008, 08:15:18 ös
Yanıtla #34

Bu tartışmalar yüzyıl daha sürer gider.Ben gittiğim üniversitede türbanlı kız görmekten rahatsızlık duymam bundan rahatsız olan insanların da haklı gerekçeler ortaya koyup düşüncelerini ve kaygılarını anlaşılır bir dille anlatabilmesi lazım.Türkiyede genelde muhalefet olurken verilen örnekler niyetin karşılığını veremiyor..Mesela deniyor ki ; türbanlı kızlar türbansızlara baskı yapar!Ne alakası var..Üniversiteye giren her 10 kızdan 9'u türbanlı olacak da kalan 1 kişiye baskı yapılacak gibi bir mantıkla mı düşünülüyor bu?Yahu bir kere kontenjan diye birşey var belli sayıda öğrenci alıyorsunuz..Yada türbanlı kızlar türbansızların yanına gidip "sende türban tak" mı diyecek bunu hergün mü tekrarlayacak..Yani savunduğumuz şeyleri saçma örneklerle açıklamaya çalışırsak haklıyken haksız olabiliyoruz
Katiliyorum. Yalniz bu korkularin da sebepleri var. Turban taktigi icin dayak yiyeni gormedi bu ulke, fakat oruc yedigi icin dayak yiyeni gordu. Icki sattigi icin dukkani yakilani gordu, vs. Tabii ki bunlardan tume varim yapmak zor.

Daha once dedigim gibi. Ya turbanin islami bir sembol olup olmadigina karar vermek gerekir once. Zira bu gunku anlamiyla turbanin ortaya cikmasi Sn. Kenan Evren'in solzeri olmustur. Bunu siyasi arenaya sokan da rahmetli Turgut Ozal'dir. Gelin simdi cikin isin icinden. Bu amanlardan once ulkemizde musluman yokmuydu? Vardi. Bir basortusu/turban tartismasi yasanirmiydi? Hayir. Ne zaman ki turban (veya din ile alakali bir konu) devlet seviyesinde bir varlik gosterdi, sorunlar basladi. Iki taraf da bu sorunlardan kendilerine pay cikarip bas ortusunu/turbani politikaya siyasete alet etti.

Dedigim gibi, din isi devlet isine karismamis olsaydi (laikligin temel gayelerinden biri) bu gun bu sorulari yasamiyor olacaktik.
Spes mea in Deo est

Mart 07, 2008, 08:59:48 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Asla değiştirmem.Beni olduğum gibi kabul etmiyorsa zaten bana uygun birisi olamaz.İbadetime kariştırmam.

Sevgili Aslı merak ettim Resimdeki  sizmisiniz?

Mart 07, 2008, 09:05:38 ös
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Sevgili mevgili değil de 250 bin euroya düşünürdüm :D
250 bin euro'mu? Kardeşim sen delirdinmi  :)
bana 10 bin yeter taş attımda kolummu yoruldu :D

Mart 07, 2008, 09:41:03 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sevgili mevgili değil de 250 bin euroya düşünürdüm :D
250 bin euro'mu? Kardeşim sen delirdinmi  :)
bana 10 bin yeter taş attımda kolummu yoruldu :D
:D Demeden geçemedim, ucuza gidersin sevgili shemuel :D

Mart 07, 2008, 09:42:28 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Asla değiştirmem.Beni olduğum gibi kabul etmiyorsa zaten bana uygun birisi olamaz.İbadetime kariştırmam.

Sizce buraya kendi resmimi koyarmıyım ? :) Diyelim ki koydum o bemim dermiyim? :)
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 07, 2008, 09:47:12 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Sizce buraya kendi resmimi koyarmıyım ? :) Diyelim ki koydum o bemim dermiyim? :)
Söylediğinizin illaki olmaması için bir neden yok Sn. Asli, kişiye kalmıştır :)